Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Daniela, sfaturi nu am, poate doar sosete inmuiate in otet/ spirt si antitermice. Dar va doresc o noapte linistita si multa sanatate puiului!
Biana nu mi-a facut niciodat afebra, dupa nici un vaccin, dar eu cit a fost f mica i-am dat preventiv antitermic inainte de vaccin (supozit, asa ma invatase pediatra in RO).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eu am fost anul asta de 2 x cu baiatul singura cu masina, ce i drept. Amandoi avem nationalitate olandeza si eu prezint intotdeauna pasaportul olandez la intrarea in romania. In plus eu si fiul meu avem nume de familie diferite pt ca eu nu mi am schimbat numele dupa casatorie. Cu toate astea nimeni nu m a intrebat nimic la granita.
M as mira sa fie nemtii atat de zelosi la aeroport pe cand cu masina poti transporta si 100 de copii care nu s ai tai. Asta in teorie spus. Eu nu as fi dat declaratii despre cetatenia dubla, nu intereseaza pe nimeni de fapt.

CT, si eu am avut aceeasi problema ca si tine dar am rezolvat o f. Frumos cu consulul din Bonn care mi se pare f. Ok. Pana mi am aranjat eu certificatul decasatorie romanesc, pt care am facut un drum la haga in olanda, mi a dat un pasaport romanesc temporar care e valabil 1 an. Chiar acum mi se expirase si am fost pe ultima suta de metrii pt unul nou valabil pe 5 ani. Costurile sunt cam cateva sute dar le poti rasfira pe durata unui an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Ramona, nu merita (pentru mine). Pentru ce sa dau cateva sute doar ca sa fiu in posesia unui pasaport romanesc? Nu ma avantajeaza cu nimic. Nu merg des in Romania, dimpotriva, si cand merg, o pot face foarte bine cu buletinul nemtesc, ca nici macar de pasaport nu mai e nevoie parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Christa, asta numai in caz ca eventual qi proprietati in romania sau vrei sa ai si....ca sa votezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

buna ziua fetelor
ma scuzati ca dau buzna asa peste topicul vostru
vroiam doar sa va intreb ce le dati copiilor vostri aici pentru imunitate mai natural, mai pe sleau vroiam sa intreb daca gasesc produse de la childlife(colostru cu probiotice, pure dha)
eu am vazut in farmacii ceva se cheama rottbachen(nu stiu daca am scris bine) sunt niste sticle rosii cu o fetita simpatica cu baticut in cap si scrie pe ele ceva de imunitate.sunt bune?
o zi frumoasa


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Salutari din Zurich fetelor !

Cum nu exista topic re.la Elvetia, am inceput sa citesc la topicul vostru.

Si m-am gandit sa va scriu cateva randuri.

Fiica-mea are 9 ani si are dubla cetatenie: romana si elvetiana. Noi i-am facut doar pasaport elvetian, pt ca nu ii tb 2 pasapoarte. Iar daca vrem sa-i facem si pasaport romanesc, via ambasada dureaza cam 6 luni si mult timp pierdut, plus bani, deci nu se merita. Fiica-mea pleaca cu parintii mei in Romania sau vine cu ei de acolo, cu pasaport elvetian si niciodata nu a comentat cineva ceva (in Elvetia sau in Romania). Asa ca daca ai dubla cetatenie poti calatori cu ce pasaport vrei. Deci daca veti lua cetatenia germana, pt intrarea sau iesirea din Romania nu va tb nici o declaratie. Eu inca am cetatenie romana (nu sunt casatorita cu tatal fetitei) si nimeni nu ma intreaba nimic cand merg in Romania cu copilul (elvetienii nu cer declaratie cand iese doar unul din parinti cu copilul din tara). Ea are si carte de identitate (aici se da de la nastere) si voi incerca sa vad daca poate intra in Romania si cu ea. Pt ca cetatenii elvetieni calatoresc doar cu CI in Romania si invers.

O zi buna va doresc !

Cu drag
Mihaela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Seara buna,fetelor!

Mai scriu si eu cate ceva ca nu am mai scris de muuuuuult!

Sa scriu si eu despre cetatenii si imputerniciri,ca sunt in situatia cu familie multinationala :) si calatorii la greu...Acea imputernicire facuta de parintele care nu calatoreste cu copilul este ceruta de legea romaneasca si este legata de copil,de felul in care un copil de cetatenie romana poate calatori in strainatate in baza legislatiei romane,deci copiii care au alta cetatenie decat romaneasca calatoresc in baza legislatiei tarii carora apartin.Deci daca copilul calatoreste cu pasaport german sau altfel(pasaport italian in cazul Larei) nu are nici o treaba cu imputernicirea ceruta de legea romana.Si inca ceva,nu are nici o importanta ce cetatenie au parintii,daca copilul este de cetatenie romana poate calatori cu un singur parinte doar daca are imputernicire de la celalalt.Ceea ce au povestit fetele de la Frankfurt,controlul facut de acea Beamtin era desigur facut in cunostinta de cauza,in baza legislatiei romane...

Daca calatoriti cu copil mic,aveti voie sa luati apa in avion,eu am avut mai multe sticlute cu mine,sticlute de lapte si chiar suc,nu am avut niciodata probleme,trebuiesc doar puse in cutiile acelea de la security check sa le vada...

Acum sa va zic despre noi...Ne-am intors luni din vacanta,am stat o luna in Romania,a fost frumos la mare...Nu am reusit nici acum sa ne intram in ritm,am avut o zi de calatorie la intoarcere foarte,foarte obositoare,parca de-abia acum ne simtim un pic mai odihnite,dupa vreo 4 zile....Lara merge deja din nou la gradinita si chiar voiam sa va intreb ceva,sa va cer o parere...Si inainte de vacanta si acum am observat ca de fiecare data cand merg,e altcineva cu cei mici...sa va explic...Krippe s-a infiintat la inceputul anului si erau doar 5 copii...era o educatoare foarte ok,dar care statea doar 4 ore pe zi,cand o luam pe Lara era mereu cate cineva de la elementar cu ei,acolo sunt mai multi copii....Chestia e ca nici macar de la o zi la alta nu se respecta acelasi program cu aceleasi persoane...Odata sunt cu o ingrijitoare,alta data cu educatoarea de sus,alta data cu directoarea...Astazi era o alta fata noua,care imi explica de zor ca Lara nu a vrut sa doarma la pranz...Pai cum sa doarma daca e mereu altcineva pe langa ea???Ce ziceti,am dreptate,pot deschide discutia asta acolo,sau ce pot face?Oare exagerez eu?Si pe langa asta,aveau la Schwerpunkt Sprachfoerderung,dar nu o vad niciodata pe doamna aceea decat ajutand cu copiii la schimbat pampersi si nu stiu mai ce...Astept cu interes parerile voastre!

Mai era ceva de scris,un raspuns cuiva,dar nu imi mai amintesc...Trimit asta si ma mai uit o data...Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Pisellino,noi tocmai facem un tratament pentru imunitate in urma a 4 raceli de la inceputul anului,transformate toate in bronsiteAm primit o cura de 6 luni,tratament de microbiologie,cu Symbioflor 1 si 2 si Symbiolact comp,niste probiotice,sa zicem...In timpul asta am fost in concediu,Lara a avut niste inceputuri de raceli cu stress mare pentru mine,imi era teama de bronsita nenorocita,dar au plecat foarte repede,fara complicatii,Doamne ajuta-ne,ca prin mare stress am trecut cu bolile astea,si spital si toate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Loredana, asa patim si noi la grupa de cresa. Nu asa de des ca voi, dar suficient. Noi avem grupa de 12 (in curind 15) copii. 2 educatoatre dimineata si dupaamiaza si trei la prinz. Numai una dintre ele ramine toata ziua, dar ea e sefa grupei si are de facut hirtogaria asa ca adesea nu e in grupa. A treia educatoare s-a schimat deja de 3 ori. In plus, au si ele dreptul la concediu, mai isi iau liber de boala ca sa nu imbolnaveasca copii (si au avut in gradinita niste Magen-Darm-Grippen de toata frumusetea, fiecare educatoarea a luat de vreo doua ori), asa ca si la noi adesea e altcineva in grupa. Si la noi vine tanti de Sprachförderung, dar ea lucreaza cu anumiti copii, nu cu toti, si de obicei sta pe linga copil si vorbeste mult cu el, dar in rest face aceeasi treaba ca si educatoarele.

Poti totusi sa vorbesti despre situatie cu directiunea, si al meu a fost bulversat de schimbari, pt ca tocmai educatoarele pe care el le accepta si le indragea au plecat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Aschiutza,da,sigur,astea sunt situatii de inteles,nu prea ai ce face...Insa nu sunt doua zile una dupa alta sa le gasesc in aceeasi configuratie...Iti dai seama cat sunt de bulversati si astia micii...

Pupici burticii si stai acolo cumintica sa creasca bebe frumos si sanatos!

Mergi la inceput