Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Loredana, nu stiu ce sa zic de gradi. Depinde de fiecare copil in parte cum reactioneaza la astfel de schimbari. Poate fata ta are nevoie de mai multa structura si stabilitate.
In legtura cu intarirea sistemului imunitar ar fi bine sa incerci si Echinaforce pt copii. Stiu mame care incepeau din septembrie cura si se opreau prin ianuarie.

In plus la fiecare raceala incearca sa folosesti cat mai multa ceapa, adica sa pui ceapa taiata in dormitorul fetei sau chiar in camera unde sta mai mult. Ulei de eucaliptus este foarte eficient, eu il folosesc la fiecare raceala. Se poate folosi si prevcentiv. Stropesc asternuturile si podeaua, hainele samd. Si usturoi, daca mananca. Si poate ce i-ar prinde ei cel mai bine ar fi o cura de salszgrote. Eu ma duc cu al mic cand aud ca nu trece tusea sau se ingroasa gluma cu raceala si altceva nu ajuta. Oricum acum ar fi bine o cura sanatoasa de struguri si pere. In general fructe. Si ai grija la produsele lactate, nu prea multe pt ca formeaza mucozitate.

Despre cazul de la Frankfurt, eu am inteles ca copilul cu pricina si parintii aveau toti pasapoarte germane nu romanesti. Poate am inteles eu gresit. Daca au prezentat pasaportul romanesc se schimba povestea.
Dar legea cea noua din germania prevede si copiii nemti nativi care calatoresc doar cu un parinte? Adica trebuie sa aiba o imputernicire de la celalalt parinte cu ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Fetita mea calatoreste cu pasaport italian,deci nu e experienta proprie cu pass german,insa sunt aproape sigura ca nu e nevoie de nici o imputernicire nici pentru copilul german....

Om avea mina de sare prin apropiere,stiu si eu ca e foarte bun,am sa ma interesez,mersi de informatii!Stiu si de lapte,insa atentie,doar laptele e incriminat,nu toate lactatele,iaurtul,branza nu au nici o treaba si sunt foarte sanatoase (cele integrale,desigur) insa laptele ni s-a spus si noua ca favorizeaza infectele si ca ar fi bine de evitat...Dar inca il bea,ii place asa mult...Dar o sa-l scot cumva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Da, e cel mai rau lucru, sa continue cu laptele cand episoadele de bronsita continua. Stiam de iaurt ca numai cel 'invartit la stanga' (nu stiu cum se numeste pe romaneste) e sanatos. Adica acolo unde combinatia biologica moleculara este inca organica. Nu stiu cum sa explic pe romaneste si am tradus cam motamo. Laptele ai putea treptat, treptat sa il inlocuiesti cu cel de capra. Este mai hranitor si sanatos, am citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Seara buna,fetelor!

Ceea ce au povestit fetele de la Frankfurt,controlul facut de acea Beamtin era desigur facut in cunostinta de cauza,in baza legislatiei romane...

Daca calatoriti cu copil mic,aveti voie sa luati apa in avion,eu am avut mai multe sticlute cu mine,sticlute de lapte si chiar suc,nu am avut niciodata probleme,trebuiesc doar puse in cutiile acelea de la security check sa le vada...


Lara


extrapolari si presupuneri inutile
noi avem pasapoarte romanesti dar locuim in DE. Politista din Frankfurt a precizat clar ca conform legii din De, nu cea romaneasca, am nevoie de imputernicire de la tata. de asta mi-a cerut si dovada de intoarcere.

Acu nah la medicina, legi si fotbal se pricepe oricine si nici macar o experienta persoanala nu mai conteaza.

Miriluta, era mai indicat sa iti cumperi o pereche de pantaloni
ai baiat deja de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Miriluta, era mai indicat sa iti cumperi o pereche de pantaloni



era prea evident sa apar in birou deodata cu pantaloni in loc de fusta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Didi,sa mor daca inteleg de ce esti asa acida,nu am avut intentie sa dau in cap nimanui,am impartasit doar din ceea ce stiu.Si ca sa fiu mai clara,sa nu crezi ca bat campii,copilul roman poate calatori in strainatate in conditiile impuse de legislatia ROMANA.Daca legea romana ii permite sa mearga,atunci merge.Punct.Intereseaza-te unde doresti...Si sa stii ca nu am vrut sa fac pe desteapta,ci doar sa ajut cu ceva informatii pe care le am si eu,asa cum fac mereu cand am aceste informatii.Tare greu,frate,sa fii dragut in ziua de azi...Naja...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Asa cum am mai spus, fata mea urmeaza sa plece cu un grupa de copii in tabara in Romania, in vacanta de toamna. Grupul este fpormat din:
- copii NUMAI cu cetatenie romana
- copii NUMAI cu cetatenia germana
- copii cu AMBELE cetatenii.

Mai jos pun mailul care l-am primit acum citeva min. de la organizatori, mail care priveste toti copii, indiferent de cetatenia lor:

"Dragi parinti,
am dat declaratile care trebuie semnate de amandoi parinti la notar.
Va rugam sa luati legatura cu notarul (Herr X Tel: 069/xxxxxx,
XXXstr. Offenbach, etagul 3) pentru a stabili un termin cand puteti
semna imputernicirile. Costul pentru intocmirea documentelor
de 15 €/document va rugam sa ni-l dati noua urmand sa platim
o data pentru toti. Familiile cu mai multi copii in grupa vor plati
numai pentru un singur document.
In cazul in care parintii traiesc separat (divortati) este nevoie si de
dovada corespunzatoare cum ca parintele care semneaza este
singurul indreptatit. In caz contrar este nevoie de o imputernicire notariala
din partea celuilalt parinte.
De aceste documente avem nevoie cat se poate mai repede (ca. o saptamana)
pentru a le parafa cu apostila de la Darmstadt.
Va multumim pentru sustinere."


Acesti copii IES din DE si IES din RO si pt ambele iesiri le este necesara declaratie. Organizatiorii s-au interesat la autoritati romane si nemtesti. Aceeasi declaratie trebuie si in cazul in care copilul merge doar cu unul din parinti.

Acum, intelege fiecare ce vrea si face cum crede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Didi, eu inteleg ca aveti cetatenie romana, atunci doamna de la aeroport a avut dreptate. Nu conteaza unde locuiesti ci ce cetatenie ai si caror legi te supui (in cazul vostru cele romanesti si nemtesti).
Daca ai fi aratat pasaport nemtesc poate nu s-ar fi intamplat. Dar din ce spune Helbi, se pare ca si pt germani exista aceeasi lege. Adica nici copiii nativi nemti nu pot calatori doar cu un parinte fara imputernicire. Asta la avion....
Se pare ca Elvetia si Olanda au alte legi. De aceea si confuzia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

buna dragi vecine........
cum zicea si Marcia cum noi nu avem un topic al nostru mai intru ...cei drept tareee rar....pe la voi.
eu am fost cu copii vara asta acasa singura fara sot. am zburat zürich-München-Timisoara, toti numai cu ID elvetiene. Eu am dubla cetatenie dar de ceva vreme nu mai scot pasaportul romanesc din sertar.......nimeni nu a avut nici o treaba cu noi. La München am schimbat avionul, am mai trecut prin controlul pasapoartelor dar nimeni nu a intrebat de nici o imputernicire. O fi fost alta teaba pentru ca eram doar tranzit, nu stiu. Sau au treba numai cu ai lor si cu romanii??.Nustiu....v-am povestit doar cum a fost la mine.

.......eu locuiesc la granita cu Germania si Austria. De cate ori trec la vecini chiar si numai la cumparaturi singura cu copii in masina nu m-au intrebat niciodata de sanatate.....

va doresc un weekend insorit.


Mergi la inceput
Mergi la inceput