Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Aschiutza,mai clar de atat nu se putea...desi zice ca e doar empfehlenswert...Insa discutia initiala era legata de calatoria copiilor romani insotiti doar de un parinte,si de fapt,aici am fost toate de acord,ca e nevoie de imputernicire...Apoi discutia a inceput spunand ca li se cere asta copiilor romani de catre autoritatile germane,ceea ce nu e adevarat,deoarece reglementarile legate de calatoria minorilor neinsotiti de ambii parinti sunt facute de legislatia tarii carora apartin si nu altcuiva.Desigur ca oriunde ai fi,in orice tara,politia de frontiera poate pune intrebari suplimentare,poate verifica documente mai in amanunt si multe altele,insa asta e alta discutie...Eu calatoresc cu Lara de cand s-a nascut de cate 3-4 ori pe an,asta afara din Germania,am fost in Anglia,Italia,Danemarca,Ungaria si nicaieri,niciodata,in Germania sau oriunde nu mi-a fost ceruta imputernicirea asta,calatorind doar noi doua si avand si nume de familie diferite,asta pentru ca legea italiana nu o cere.Atata timp cat copilul are pasaport propriu si in pasaport apare numele meu ca mama a copilului,este totul in regula...Asta am vrut eu sa spun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Loredana, dar pot sa sa scriu si io liber o experienta care am trait-o de curand, da? "Ghiniomul" meu ca nu corespunde cu experienta altora de a calatori de 3-4 ori si care se considera litera de lege.

Ramona, ma repet, suntem romani si politia germana, .... baza faptului ca am zis ca locuim in germania,doar nu era sa mint, mi-a cerut imputernicirea tatalui. In fine discutii sterile.

Am depus actele de cetatenie de curand si mi-a cerut zeugnissul copilului:-) o fi alta experieta unica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

didialex faptul ca ti-a cerut Zeugnisul copilului nu e ceva izolat si mie mi-a cerut zeugnisele pe 4 ani consecutivi(la cel mare), doar cel anual nu si cel din februarie (adica la jumatate de an ), iar de la cel mic de gradinita, hartia ca e ok cu limba germana .Dar am o intrebare pe care tot am pus-o aici pe forum , dar tu pentru ca ai zis ca ai depus actele pentru cetatenie poate ma poti ajuta.Ai depus certificatele de nastere la dosar, dar ti-a cerut cumva ca ele sa nu depaseasca 6 luni ? Sunt tare nedumerita ce vor astia sa spuna cu valabilitatea sa nu depaseasca 6 luni la certificatele de nastere.Eu trebuie sa depun dosarul in octombrie si am o strangere de inima, ca eu am certificate internationale , da sunt din ani diferiti , nicidecum de acum 6 luni.Multumesc pentru orice precizare..Ma scuzati ca tot va plictisesc cu asta da imi sta pe cap.

Si inca ceva, eu tot singura cu ei doi calatoresc si am avut aici neplacuta placere sa ma intrebe daca Romania e in UE , si pana nu i-am aratat permisul de conducere nemtesc, ca locuim aici, vroia sa ne lase la rand sa caute nustiu unde daca nu ne trebuie visa .Asa ca sunt cazuri si cazuri...nu fii suparata de asta.Cat calatoresti vezi multe.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Oh,Didi,sigur ca poti!Asa cum pot si eu,nu?De fapt,singura mea problema este ca m-ai luat cam tare si cam in zeflemea fara sa fie nevoie de asta...Ce imputerniciri isi face apoi fiecare,e optiunea fiecaruia...Si chiar nu sunt genul de persoana care are pretentia ca le stie pe toate...Chestia e ca imi obtin toate informatiile cautand mult si chinuindu-ma,si de aceea cand vad ca cineva intreaba,ma gandesc ca mai scutesc pe cineva de un efort...

Seara frumusea sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Roxy,seara buna!

Lumea vorbeste de certificatele nu mai vechi de 6 luni referindu-se de fapt la extrasele din registrul de nasteri sau ceva de genul asta unde se fac inscrisuri de-a lungul vietii legate de stare civile,divorturi,schimbari de nume,etc. pe care le folosesc mai multe tari.Eu am explicat,cand mi s-a cerut asta,ca noi avem certificate care sunt valabile pe viata si nu se schimba nimic in ele de-a lungul vietii,nu se fac adnotari,nimic.Si a fost ok asa,chiar a zis ceva de genul "ah sooo..." functionara aceea...De altfel,e absurd sa ceara asta cand noi avem certificatele in forma asta...daca totusi ti-e teama,de ce nu mergi sa intrebi exact chestia asta,ca sa nu stai cu stress pana in ultima clipa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Loredana71 (Lara ) multumesc frumos pentru raspuns.Sper sa mearga si la mine explicatia asta .Sotul meu a avut noroc , el a depus mai devreme si cum avea certificat de tip vechi, l-a schimbat cu ocazia asta cu cel international si era in cele 6 luni emis, asa ca nu a trebuit sa intrebe.De mers la ele sa intreb, poate o fac si pe asta, sperand sa nu o nervozez pe tantea de acolo...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetele din curiozitate am cautat info pe siteurile olandeze despre acest subiect. Si am ramas surprinsa sa vad ca incepand din aprilie si in olanda s a schimbat legea. Cf. autoritatilor olandeze trebuie sa iei 7 documente in plus in cazul in care parintii sunt divortati.
Pt copiii care calatoresc numai cu un parinte trebuie cel putin declaratia celuilat parinte, dar nu scrie ca trebuie la notar. In plus trebuie copie de pe pasaportul celluilalt parinte si copie dupa certificatul de nastere a copilului plus dovada de la primaria unde locuieste copilul. Se pare ca e o lege nou internationala incepandcu anul acesta. Mai ales cei zboara in vacanta.
Asa ca de acum inainte e bine sa iau cele 2 copii cu mine plus o declaratie de la sotul. Am inteles ca se poate face acasa. Asta e, sper sa foloseasca in cazurile in care chiar sunt copii rapiti. Mersi ca ati deschis subiectul, altfel nu stiam ca s a schimbat ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Loredana, sigur ca da..asa cum si io am voie sa ii scriu Miniutei o experienta proprie recenta.
atata timp cat exista un risc..fie el si 0,00000001% nu poti veni tu cu 3-4 calatorii sa "fii sigura" de un lucru relativ, cum pare a fi legislatia asta internationala de a calatori cu minorii.

Roxy, am citit la randu-mi intrebarea ta, dar pt ca imi dadea cu virgula nu m-am implicat la un raspuns pt ca uneori din necunostinta de cauza mai mult induci in eroare decat ajuti.
cazu nostru: am depus toti trei certificatele internationale, adulti cu ele din 2001 si primul nascut in bucuresti din 2004. juniorul are german. nu le-am tradus. si-a facut Domnu functionar copie dupa ele.
Ma gandesc ca Certificatul nu e cazier deci e un document fix indiferent unde te muti, cate kile ai. Tu de unde ai informatia cu termenul de valabilitate? ca ti-a dat niscai batai de cap.

Cu Zeugnissul..ce chestie, ca primul functionar s-a limitat doar la Schulbescheinnig-ung, colegu lui a cerut si zeugniss.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Didialex aici cati functionari atatea pareri, de parca nu s-ar ghida toti dupa aceeasi lege.Bine stiu ca fiecare land are propria regula, dar totusi...
La noi sotul a depus anul trecut actele pentru cetatenie, si cand i-a dat lista cu actele pe care trebuie sa le puna la dosar se specifica clar certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni.El avand certificatul de cand mama lui l-a facut , a zis ca tot trebuie sa-l schimbe si si-a facut in tara unul nou din cele tip international .Facandu-l in timp scurt, l-a depus repede si era in cele 6 luni , deci nu a mai intrebat ce e cu alea 6 luni.El si acum crede ca trebuie sa am certificat nou emis , ceea ce e aberant pentru noi.Am intrebat cand am fost in tara luna asta in vacanta, daca pot sa imi dea alt certificat, si mi s-a spus ca nu, doar daca il pierd, da atunci e multa alergatura, declarat ca pierdut, amenda ca sunt neglijenta si m-am lasat pagubasa.
Asa ca certificatul meu tip international este emis anul acesta da in martie , dar al copilului cel mare este din 2000 (anul cand s-a nascut ), iar cel mic din 2007.
Cand a terminat sotul meu cu cetatenia si a primit pasaportul nemtesc, i s-a spus ca putem si noi acum restul familiei sa depunem actele si i s-a dat alta lista cu tot ce vor de la noi.Si la fel scrie la certificate sa nu fie mai vechi de 6 luni.Baiatul meu cel mic fiind nascut aici i-am facut prin consulat certificat de nastere romanesc pe baza certificatului nemtesc primit la nastere.Pe acesta nu l-am mai tradus , cred ca le dau pe amandoua ca sa nu mai platesc alta traducere.
Cam asta in mare cu actele noastre.

Acum ca fapt distractiv, in legatura cu declaratiile sotilor cand plecam cu copii fara ei, sper acum sa nu avem nevoie de doua declaratii, una in romana si alta in germana ...ca vorba cea, una citeste vamesu din Romanica , alta cel din Germanica .
Eu cand am fost la consulat sa intreb daca mai am nevoie de aceasta declaratie, mai ales ca aduc copii la tata , nu fug cu ei de la tata , si copii invata aici, deci vin acasa , nu pleaca de acasa...oricat era de hilara situatia nu m-a putut ajuta, asa ca tot cu declaratia am mers.Si noroc ca am avut-o, ca altfel lasam bunatate de copii in aeroport in Bucuresti .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

Eu trebuie sa depun dosarul in octombrie si am o strangere de inima, ca eu am certificate internationale , da sunt din ani diferiti , nicidecum de acum 6 luni.Multumesc pentru orice precizare..Ma scuzati ca tot va plictisesc cu asta da imi sta pe cap.

roxy, nu te supara, dar ma intreb pentru cine am scris ditamai mesajul pe pagina 9, in care in esenta, pe langa faptul ca m-am ostenit sa mai caut si informatii in internet, iti recomandasem sa vorbesti cu femeia, sa ii explici situatia si sa vezi daca iti ajunge ce ai, acum intrebi iar, Loredana iti spune acelasi lucru, pe ea o bagi macar in seama , dar tu tot cu mainile in san stai si nu faci nimic. Nu inteleg, daca esti programata sa depui dosarul in octombrie (cel putin asa am interpretat acel "trebuie"), ce te impiedica sa mergi ACUM si sa clarifici exact ce iti trebuie, ca sa mergi atunci cu actele complete. Mai ales si acum de cand cu discutia despre documentele de calatorie pentru copii, unde vezi "cate bordeie, atatea obiceie", se vede cat de important e sa te interesezi cum este fix in cazul tau, nu ce i s-a intamplat lui x si y pe forum.

Mergi la inceput