Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Crista iti multumesc pentru mesajul de la pagina 9 si pentru ca ti-ai pierdut timp pentru mine sa imi oferi informatii.Eu discutii diferite despre acest caz am tot auzit, dar nu stiam ca daca mai intreb pe cineva chiar am sa deranjez pe altii care au mai raspuns.Eu oricum de regula multumesc oricarui care imi spune ceva .Ma ierti daca te-am omis, nu imi sta in fire.Si eu ofer informatii din ceea ce cunosc si nu de putine ori fara sa astept ca respectivul sa faca exact cum spun eu.Dar de aici pana a spune ca stau cu mainile in san si nu fac nimic, e cale lunga. Ai inteles bine, sunt programata sa despun actele in octombrie , dosarul mi l-am facut , e gata cu tot ce trebuie, numai ca nu-mi permit din pacate sa pierd cel putin jumatate de zi pe acolo doar sa intreb asta, mai ales ca alte certificate nu am de unde scoate indiferent de raspuns, deci ori sunt bune astea , ori altele nu am.
Iar tantele de aici probabil nu ai avut niciodata de a face cu ele, trebuie sa te porti ca si cu un obiect de portelan , altfel risti sa ramai fara ce te intereseaza mai tare si nu e asta interesul meu.
Oricum multumesc pentru amabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna.cred si sper ca in curand ma voi alatura voua locuitorilor din germania.
sotul meu a primit o oferta de munca acolo si s a hotarat sa mergem.totul s a intamplat peste noapte caci noi nu aveam de gand sa ne mutam.
maine merge sa isi depuna actele ptr dreptul de lucru.stiti sa imi spuneti cam cat dureaza pana obtine aprobarea.sau daca s ar pune problema sa nu ii accepte dreptul de lucru?
dupa ce primeste aprobarea merge el inainte sa ne gaseasca o locuinta in schwabach-nurnberg(zona asta) si sa o mobileze si apoi mergem si noi.
abia astept.sunt foarte nerabdatoare...o sa ma apuc sa mai citesc din urma poate voi afla informatii utile dar probabil va voi pune sute de intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Roxy, ma gandeam si eu la situatia ta. Stiu ca cam in toate tarile din vest exista chestia cu certificatul de nastere sa nu fie mai vechi de 6 luni.
M-am gandit ca eventual ai putea sa iei legatura cu consulul din Bonn, prin telefon sau mail si sa il rogi sa iti trimita pe mail o declaratie cum ca nu exista legea asta in Romania. Asta in cazul in care vreo functionara nu te crede pe cuvant ca lucrurile stau altfel in Romania. Eu cand am spus functionarilor chestia asta, m-au crezut (nu aici) dar ca sa ai acoperire, poate asta ar fi o solutie. O tii acolo in geanta pt orice eventualitate.

Ali24, bine ati venit in Germania! Sa fie cu noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Treaba cu cererea de certificat scos in ultimele 6 luni e si la noi in zona (undeva prin Niedersachsen ). Mai multe nu pot sa zic, ca din motive obiective nu am timp sa ma ocup acu de cetatenie.

Loredana, am citit discutia, stiam despre ce e vorba. De aia am si pus cu titlu informativ, cine are nevoie , bine´, cine nu, la fel . In plus intr-una e un model de declaratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ali, sa fie cu noroc. Cititi contractul ffff bine insa inainte de a semna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Buna dimineata,

scriu pentru prima oara la acest subiect, asa ca vreau sa salut pe toata lumea :) Noi suntem de un an si jumatate in sudul Germaniei, in B-W si mie imi place f mult, sotului, care e neamt, mai putin :)

Vreau sa va intreb ceva: stiti cumva daca pentru recunoasterea diplomei universitare in Bonn se accepta si traducerea legalizata facuta in Romania sau trebuie neaparat sa treduc actele la un birou de aici? Am sunat dar doamna care se ocupa de asta e in concediu 2 saptamani si ma grabesc sa aplic la un master in toamna asta.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mihaela, iti trebuie pt master recunoasterea de la Bonn? La mine la doctorat s-a ocupat International Office (sau Akademische Auslandsamt) de la facultate de proceduri. Eu am dus acolo diplomele traduse din tara si inca in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mihaela, cu masterul nu te pot ajuta.

Insa, anul trecut mi-am recunoscut diploma (ASE) la Bonn. Am trimis copii de pe diploma de BA (in romana), diploma si foaia matricola de la ASE (traduse in tara si autentifiate de un traducator de aici), copie de pe certificatul de nastere, casatorie/divort, pasaport...toate copiile trebuiau sa aiba stapila "begläubigt" de la Orstgericht. Cind mergi acolo, sa ai neaparat si originalele la tine. Totul a costat cca 9 euro.
Pt recunoastere am mai platit 110 euro la Bonn prin Überweissung, dar te anunta ei cind sa transferi banii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mihaela, inca ceva: din momentul depunerii actelor si pina am primit recunosterea, au trecut aproape 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri! Sun maine si la universitate sa vad ce zic si ei, poate se poate si cu traducere simpla,fara recunoastere.

Andreia, oau, 3 luni, ce greu se misca...la ei pe site scriu ca dureaza 5-6 saptamani...

Mergi la inceput