Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata si poftiti la o cafea si briose cu ciocolata

se vede ca e inca concediu,putina lume pe aici.si noi ne-am intors de 2-3 zile cu parere de rau ca a trebuit sa lasam muntele in sud.am avut noroc de vreme buna,a plouat numai de vreo 2 ori si atunci seara dupa ce am ajuns deja la pensiune.zona e superba si cu siguranta la anul mai dam o tura pe la GAP si Oberammergau.

la noi se apropie incepea scolii,in 23 e deschiderea si azi merg cu juniorul sa iau ultimele rechizite de care mai are nevoie.

sa aveti o zi frumoasa!!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Osna, ce fain ca ati avut vreme buna. Aici a fost de toata jalea ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

'neata!
Ne-am intors si din Harz, a fo' fain. Am stat cum planificasem, de miercuri seara pana sambata, s-a facut vreo 20:45 pana am ajuns acasa. Si am avut parte de vreme faina, doar vineri a plouat un pic, asa vreo doua ploi tari dar scurte, insa in timp ce eram intr-un restaurant, si in rest soare si cald. Cand am venit acasa am constatat ca aici trebuie sa fi fost ceva furtuna, dupa cum arata gradina. Plus ca Mona a primit de ziua ei (in iulie!) un cos de baschet (asta: http://www.real-onlineshop.de/medias/sys_master/products/000_099/060/063/0633650_001_001_xtralarge_1.jpg) si cand ne-am intors din Harz, abtibildul ala de pe cos pe care scrie "Hudora" era pe jumatate dezlipit. Inca ma gandesc daca sa-l reclam, avand in vedere ca e pentru afara si n-a tinut nici 3 saptamani, Unwetter hin oder her.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2anke spune:

intrebare pt fetele cu copii minori cu pasaport german. Vreau sa trimit baiatul (7 ani) sapt viitoare cu unchiul lui cu masina in romania si inapoi sa vina cu mama cu trenul. Mai trebuie altceva, in afara de kinderreisepass? Ati mai trecut prin asa ceva?
anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

CT,ce fain e cosul de baschet! Spune-mi,te rog,e stabil bine? Ma tot gindeam si eu la un cos din asta pt gradina ca sa le mai diversific activitatea dar vroiam ceva fix,de perete dar nu prea am perete adecvat .Poate nu e rau sa vorbesti sa il schimbe, eu stiu ca Hudora au produse bune.

Weekend fain tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

salutare
ne-am intors si noi ieri acasa dupa aproape o luna de romania , foarte multe vizite, km si ceva kg , dar excluzind gradele exagerate a fost fain (n-am mai plecat in concediu de 4 ani), am rezolvat si cu CI si pass-ul fetei, certificate noi de nastere si casat...totusi abia asteptam sa ajung acasa

Citat:
citat din mesajul lui matilda33

Memmingen - ca oras mai mare de aici.
Nu stiu cu ce ganduri sa plec la drum, bine, nici nu stiu sigur ca vor reusi sa o inchiriem in cazul in care optam pentru ea, dar DACA ne place, atunci stau in cumpana ca e zona indepartata, nu sunt fan cinemauri, nici alte le de genul, nu am timp pentru iesiri , nu as simti lipsa astora, servici inca nu am, si banuiesc ca o sa fie mai greu de la distanta aia, de fapt nu e neaparat distanta pe cat e de saracacios satul. pentru cine se descurca cu google map, e vb de Karlins, langa Bad Groenbach

noi am locuit intr-un sat mai mare dar care avea doar gradi si grundschule, experienta mi-a folosit apoi, am stiut ce sa caut. minusurile sunt mai multe: esti dependent de masina si extra timp pt. orice, incepand de la paine pana la doctori, de ex. imi spunea fiica-mea ca nu mai are caiet de nu stiu care, ca bineinteles ii trebuia a 2-a zi, n-a facut nici un curs extra in cei 2 ani pt. ca nu o puteam duca, nici semnal la mobil nu aveam...eu sunt adepta linistii, nu sunt genul care iese, asa ca nu as putea locui in orase mari dar un orasel mic asa cum am gasit acum mi se pare ideal, are toate scolile, banci, magazine, restaurante, doar cinematograful ii lipseste fiica-mii, eu cu germana mea oricum nu as intelege

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Alina, cat sunt de mari ai tai? Eu incep sa regret ca nu l-am luat pe cel normal, ca asta e aproape prea mic pentru ea (e pana la 205 cm, si e la maxim). Ti-as recomanda asta:
http://www.real-onlineshop.de/realstore/Basketballstaender-Chicago/0633703001001/P/SF000000_SF270000_SF270100_SF270104/1

De stabil e stabil al nostru. Eu l-am umplut cu apa, desi ei recomanda cu nisip sau pietris, ca daca se strica cumva sa nu curga apa si sa se rastoarne, dar no, cum noi nu-l mutam de colo-colo e ok si cu apa, si pe aia iarna o versi si pui sandramaua deoparte, nisipul sau pietrisul sunt greu de mutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Hop si eu pe aici cu o intrebare:aveti idee cam cat costa meditatii pt. limba germana in Germania? stiu ca difera de la land la land, dar cu aproximatie...
sau ce ar fi mai ok ca sa inveti de B2?
am vazut in München anul trecut o oferta, o luna de germana, 8 ore pe zi, 200 de euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Xio,depinde unde faci germana.Meditatii private in zona noastra (München)de la 15 euro/ora.Ce ai vazut tu cu 200 euro,o luna banuiesc ca e un curs pe undeva,din cite stiu eu,nu toate cursurile sunt bune.S.a tot vorbit pe la noi de cursuri si am retinut ca bune sunt cele de la Goethe Institut (scumpe),VHS (Volkshochschule,nu prea scumpe insa greu de gasit).
Eu am facut DaF in 2000 (asta e B2-C1)dupa 6 luni de scoala ultra-intensiva (VHS,6-8 ore/zi,nu mai tin minte de la ce nivel am inceput,nu chiar incepatori),plus cam jumatate de an inainte invatasem in Ro sau in De cu sotul meu.Am facut cursuri la VHS si pregatirea pt ex la Goethe-Institut unde am dat si examenul pt ca atunci asa se facea.
Precizez ca am facut la Leipzig,nu unde locuiesc acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Alina, mersi mult! Mi-a spus cineva de Volkshochschule, o sa ma interesez pe acolo. La Goethe stiu ca e f scump...

Mergi la inceput