Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna seara la toata lumea.Vreau sa va intreb poate stiti raspunsul la dilema mea.Trebuie sa plec in tara peste o saptamana si mi-am adus aminte tocmai acum(bine ca nu in aeroport )ca s-ar putea sa am nevoie de imputernicirea sotului ca e de acord sa calatoaresc impreuna cu copii.Nu am mai fost de vreo 3 ani in tara de aceea am uitat de aceasta procura.Bine ca nu mi-a trebuit niciodata de cate ori am avut-o e alta discutie, dar cu bafta mea exact cand nu o am poate se gaseste careva care sa o ceara.Dar intrebarea mea este daca tatal are si cetatenia germana (noi suntem inca in curs de obtinere, sotul a luat-o deja )mai am nevoie de aceasta procura, sau pot spune ca tatal e cetatean german .Poate stie cineva si cine stie ma scot de 60 de euro cat costa o procura , plus timp la consulat.Multumesc mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maisa19 spune:

roxy, din cate stiu eu cetatenia tatalui nu are nici o importanta cand mama trebuie sa se deplaseze cu un copil minor in alta tara. Este vorba de acordul ambilor parinti, iar cel care nu e prezent, il da in scris prin acea procura.Cel putin asa gandesc eu ca ar fi logic. Sa vedem ce scriu celelalte fete care au cetatenia ca si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maisa19

roxy, din cate stiu eu cetatenia tatalui nu are nici o importanta cand mama trebuie sa se deplaseze cu un copil minor in alta tara. Este vorba de acordul ambilor parinti, iar cel care nu e prezent, il da in scris prin acea procura.Cel putin asa gandesc eu ca ar fi logic. Sa vedem ce scriu celelalte fete care au cetatenia ca si voi.


Daca tu si copilasii aveati cetatenie germana ca si tata,nu-ti mai trebuia nici o procura.Am intrebat eu anul trecut la Consulat inainte sa plec in tara cu fiu-miu si asa a fost,nu m-a intrebat nimeni nimic la aeroport.

Maisa,apropo de pasaport,depinde de noroc.Noi am fost acum mai multi ani pina in Austria si era un summit de securitate in Salzburg si au controlat fiecare masina ,inclusiv pasaportul copilei l-au privit.
Cind mi-am predat cetatenia romana,am avut o perioada de vreo luna fara nici o cetatenie si am avut un Ausweis provizoriu cu care teoretic nu aveam voie sa ies din Germania dar situatia asta a venit neasteptat si era perioada de concedii,am avut rezervare in Italia si am mers asa,chiar l-am avut la hotel asa cum se face si nu mi-a zis nimeni nimic...

CT,vacanta placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Azi am cumparat in sfarsit bucataria cea noua, dupa ce mi-au iesit peri albi cautan electronicele, modele de bucatarie si toate cele. Urmeaza sa o primim in KW 43 (de ce pisicii ma'sii dureaza asa mult nu pot sa inteleg).

In rest, sunt de 3 zile pe banca de rezerve cu Hexenschuß (sau Witch Shot cum i-am tradus unui coleg francez ). Am facut injectii, am luat pastile, de azi pot merge chiar vertical.


Weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, multzam de PM. Mie imi merge f prost DC, dureaza minute sa se incarce pagina .

Mirilutza, sanatate.

La toata lumea concedii frumoase. Noi cica suntem in concediu, pe Balkonia . Eu oricum nu am curajul sa fac miscare, miine am zis ca incerc sa ies afara la plimbare. De saptamini nu am mai iesit ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ok, nimini. Alta intrebare. Voi ce faceti cu hainutele de bebe dupa ce nu va mai trebuie?

Kari, felicitari pentru bucatarie. Incep si eu saptamina viitoare investigatiile, deocamdata am comandat robinetul si acum trebuie sa construiesc bucataria in jurul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cristoiu, eu inca nu sunt in stare sa raspund, ca mai vrem un copil. Pina acum le-am imprumutat doar la cunoscuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Ok, nimini. Alta intrebare. Voi ce faceti cu hainutele de bebe dupa ce nu va mai trebuie?

Kari, felicitari pentru bucatarie. Incep si eu saptamina viitoare investigatiile, deocamdata am comandat robinetul si acum trebuie sa construiesc bucataria in jurul lui


Eu le-am dus la biserica catolica - la Kleiderkammer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ca vazui ca ati discutat despre manuale. Uite aici gasiti manualele generatiei mele. E drept ca cele de istorie sau geografie nu mai sunt actuale, dar de exemplu manualele de mate, chimie si fizica nu sunt mai proaste decit cele actuale. Nu sunt colorate asa de frumos, dar uneori infomarmatia e mai bine redata (sora-mea e profa de chimie si e suparata rau pe manualele alternative si programa actuala, care nu prea mai lasa loc de o predare logica).

http://manualul.info




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

aschiutza, esti o comoara! multam pt site-ul cu manualele!
alina, iti multumesc si tie pt postarile interesante despre carti.

Si daca tot suntem la capitolul lectura, am dat de o carte superfaina pe tema Erziehung. Este in germana, o recomand insa cu toata caldura, e scrisa foarte bine, documentat, logic, bine argumentat, profesional, ce mai.

Iata datele: Remo H.Largo - "Baby Jahre - Entwicklung und Erziehung in den ersten vier Jahren", PIPER Verlag.

o seara buna tuturor

Mergi la inceput