Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aschiuta si Angiuta sarcina usoara cu bebei sanatosi Eu l-am nascut pe Angelo pe 29 decembrieLuna plina de cadouri: Mos Nicolae, Mos Craciun si ziua de nastere + in noiembrie il sarbatorim ( cum e la greci cei cu numele Aggelos ) si pe data de 8 de Arhanghelii Mihail si Gavril.
Alina am auzit la radio ca astazi vor fi 32 de grade, maine 29 iar duminica 22 Da este companie greceasca cea cu care plecam. Nu este low cost, ne-a costat pt 2 pers. dus-intors + copil doar intors 800 €.
incet, incet ma duc sa termin bagajele de facut...a mai ramas de bagat ce este la baie+ ceva mai grosut pt ziua in care ne vom intoarce pt ca la timpul capricios din Germania, ma astept sa gasesc cine stie cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui osna

monica am crezut ca zbori cu wizzair.

la matei cand a fost sommerfest fiecare a trebuit sa duca o salata sau un fel de paine specifica tarii din care esti. o mamica turcoaiaca a adus si ea muss de vinete,era mai albicios decat salata noastra de vinete dar foarte bun.nemtii sigut nu fac salata de vinete.

eu am facut lipii mici coapte pe plita,asa cum mancam la bunica la sat.am facut din 2 kg de faina si am copt la ele in tigaie de mi-au iesit pe ochi dar s-au mancat imediat.




mamica fluturasului Matei

va invit in bucataria mea





Te cred ca au fost devorate imediat Au mare succes la copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Va multumesc frumos de idei! De papanasi chiar mi s-a facut pofta asa ca ii execut azi daca nu pt. gradi macar pt . mine .

Concediu placut celor care se pregatesc de concediu!

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo doamnelor


Miriluta, io doar ce mi-am luat bucatarie noua. ma uit la ea ca la Gioconda, poate se gandeste sa faca mancare singura, la cati bani a costat. am intrebat in mai multe magazine, pretul e la fel peste tot. cu diferenta de o suta sau maxim doua sute de euro. iar cand platesti 12.000 euroi parca nici nu mai conteaza suta aia.
in final am luat de la Roller, costul final a fost de aproape 12 mii de euroi, inclusiv transport si montaj. dar in saptamana in care am comandat mobila era oferta la Roller, la jumate de pret, deci vom plati undeva peste 6.000 euroi. timp de trei ani.
atunci in perioada aia am facut ancheta printre colegii de la servici, ca mi se parea astronomic pretul. colegii mi-au spus ca e ok pretul ca asa au platit si ei in anii trecuti si ca astea sunt preturile.

bine, eu inca sunt nelamurita, de ce in magazin e afisat un pret la bucataria pe care eu as cumpara-o, iar daca o comand costa de trei ori mai mult??? cred ca asta va ramane o enigma eterna.
si va jur ca nu mi-am comandat manerele din aur.
imi place mult cum arata, cum spuneam ma uit la ea ca la opera rara de arta.


referitor la mutarea intr-o zona mai indepartata, daca ai copii care merg la gradi sau scoala nu e deloc indicat. noi am intentionat sa ne mutam la tara, frumos, alt aer....dar ptr copii nu am facut-o. ei au inca scoala cativa ani de aici inainte, si probabil ca se vor muta de la noi cand vor avea peste 20 de ani. asa ca la ei ne-am gandit, chiar daca serviciile noastre sunt in apropiere de zona unde doream sa ne mutam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Angiuta si noi am fost in situatia ta. Mi-am sfarmat creierii ce sa fac specific romanesc care nu se strica repede si se mananca usor, asa ca am facut cozonac. Mai poti face placinte, branzoaice, pateuri...
Spor

Maraki multumesc de sfaturile cu logopedia Am inceput si noi deja, pare sa ii placa la Victor. Am gasit o logopeda draguta aproape de casa care vad ca e rabdatoare si se poarta frumos cu copiii. Ne-a zis ca stie multe substantive si verbe, dar are un pic probleme sa le lege, prepozitii, plurale, timpuri... chestii din asta. Oricum nu are ce sa ii strice. Drum bun si distractie placuta in Grecia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Kari sa stapaniti sanatosi bucataria Cred si eu ca este foarte frumoasa

Fetelor multumesc mult pt urari Ne " auzim " dupa vacanta O vara frumoasa va doresc si concediu placut celor care pleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui selina-d

Angiuta si noi am fost in situatia ta. Mi-am sfarmat creierii ce sa fac specific romanesc care nu se strica repede si se mananca usor, asa ca am facut cozonac. Mai poti face placinte, branzoaice, pateuri...
Spor

Maraki multumesc de sfaturile cu logopedia Am inceput si noi deja, pare sa ii placa la Victor. Am gasit o logopeda draguta aproape de casa care vad ca e rabdatoare si se poarta frumos cu copiii. Ne-a zis ca stie multe substantive si verbe, dar are un pic probleme sa le lege, prepozitii, plurale, timpuri... chestii din asta. Oricum nu are ce sa ii strice. Drum bun si distractie placuta in Grecia!

Mami, Stefan (13.04.2010) si Victor (31.08.2007)



Selina ma bucur ca ati rezolvat cu logopedia. Va fi bine, ai sa vezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Alina, multumesc pentru titlu, am rugat pe cineva din tara sa-mi cumpere.

Noi doua am fost plecate de miercuri pana sambata la Familienpark Sottrum, cu cortul, si in afara de ultima noapte cand a tunat si fulgerat, pe langa ploaia torentiala, a fost ok. De data asta insa am ramas uscate, adica nu a intrat apa in cort, dar am constatat ca nu "respira" prea bine si se cam strange condensul. :-( Numai ca fiind cald, ziua l-am aerisit, si si dupa furtuna, a doua zi din fericire a fost iar soare, astfel incat inainte sa plecam am apucat sa usuc cortul direct acolo.

Astazi plecam in Harz, daca da Domnu' si mai vine odata Hermes cu pachetul pe care il astept. Dar de data asta vom sta cu un acoperis normal deasupra capului, nu la cort. Daca e vremea cat de cat ok, ramanem pana sambata. Mai sunt o fetita si un baietel de 2-2,5 ani acolo (plus un bebelus de o luna), dar cum ea se joaca cu copii de toate varstele, sper ca va fi ok si pentru ea si nu se va plictisi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maisa19 spune:

Multumesc mult fetelor care mi-au raspuns la intrebarea mea cu pasaportul copilului. M-ati mai linistit. Adevarul este ca m-am speriat un pic, cand am vazut o oferta de la Aldi si-i dadea cu achtung pe-acolo ca fiecare sa aiba pasaport ..In fine, evident ca am ocolit aldi. Dar n-am crezut ca asa greu e sa cauti cazare cu 2-3 saptamani inainte sa pleci, evident la preturi mai accesibile si sa fie si cum vrem noi. Anul asta am ales sa imbinam gardaland-ul cu un bauernhof. Cica au si un ponei.Abia astept. E prima noastra vacanta de cand am venit in Germania.
Concediu placut celor care nu au plecat inca si sa aveti parte de vreme cat mai buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Fetele romano-nemtoaice, ajutati-ma si pe mine cu informatii.

Vreau sa donez hainele copiilor care nu le mai vin, multe sunt chiar nepurtate si am multe multe, cutii intregi, cred ca pot sa umplu un camion mic cu ele - vreau sa le dau unor copii amariti si nu stiu unde.

Astia de pe aici, inclusiv Crucea Rosie le vind sau le trimit la vinzare prin Africa. Marea majoritate a punctelor de stringere sunt pentru vinzare. Si nu vreau sa faca nimeni afaceri cu ele, ca de vindut pot si singura. Vreau sa le dau cuiva nevoias. Ma gindesc sa le trimit in Romania fetelor care fac impartiri de colete, dar nu stiu cum sa le trimit, fiindca acum nu imi permit sa dau si citeva sute pe transport. Posta e scumpa, Atlassib e scump.

Stie careva vreo retea de trimis pentru scopuri umanitare care sa coste putin spre mai nimic?

Mergi la inceput