Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Matilda, gineste-te insa daca peste un an doi nu vei vrea sa iesi mai mult. Avantajul intr-un oras e ca lasi sotului copii in grija si poti sa pleci mai usor decit daca trebuie sa conduci mai intii o jumatate de ora pina in oras... La fel pt programari la doctor, mers la pediatru cu copilul. Sunt chestii marunte de zi cu zi.

Sa stii ca mie imi lipseste cinematograful. Orasul meu are numai din cind in cind si seara. Tare mi-as fii dorit sa plec pur si simplu simbata la matineu si sa las baietelul in grija sotului. Mai ales in anul cind am alaptat si aveam f putin timp pt mine.

Dar daca nu esti tipul care sa iasa si care sa aiba nevoie sa isi faca noi prieteni, viatza la tara poate fi f frumoasa. Mai ales daca iti place gradinaritul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dimineata

monica e adevarata ca au chestiunea aia de masurat bagajul de ceva vreme la wizzair, dar nu o aplica la fiecare pasager in parte.aleg din multime,cei la care li se par bagajele mai mari.si valiza mea este mai lunga,intra numai daca i-as fi scos rotile dar nu m-au oprit niciodata si anul trecut am zburat de vreo 4 ori cu ei.erau insa unii cu ditamai gentile de sport pline si umflate si am vazut ca i-a tras deoparte.
important e sa nu aveti decat un bagaj de mana,daca ai si poseta pe langa valiza aceea mica ...comenteaza.

miriluta am vazut si eu preturi la bucatariisi ma gandesc cu groaza ca ne mai asteapta o mutare prin iarna si precis ce avem acum iar nu se va potrivi la noua locuinta.


maisa luati-l la voi chiar daca este expirat.si daca coborati prin austria direct in italia nu va opreste nimeni sa va intrebe de ele.noi am fost in mai in austria si l-am uitat acasa al juniorului.nu am avut nici o problema,nu a fost nici un control.



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

achiutza sarcina usoara si un bebe sanatos!
Eu sper sa nu mai depasesc terminul de data asta si sa nasc nu prea aproape de craciun, mi-mi prea place ideea suprapunerii datei de nastere cu craciunul.


In alta ordine de idei: maine are Vladut Sommefest la gradi cu tema Kulturen der Welt iar noi ar trebui sa aducem ceva de mancare specific romanesc. Problema e ca nu prea stiu ceas putea eu gati specific romanesc...ma poate ajuta cineva cu o idee?
Eu ma gandeam, vara fiind, la o salata de vinete dar nu cred ca ar arata prea apetisant pentru ceilalti...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

problema cand stai intr-un sat asa mic ca si Karlins,am vazut ca nici macar o strada nu e trecuta pe harta) apare cand ai un copil si trebuie sa-l duci la gradinita,medic,tot felul de activitati si esti dependent de masina.

noi stau tot mai la sat dare mai maricel ca sa zic asa: avem doctor,gradinite,scoala...un mic centru unde sunt 2-3 magazine si chiar imi place.este liniste,un lac in zona,matei se poate juca cu vecinii singur in fata blocului pe strada ca nu trec masini decat foarte rar, vecinii.

insa si aici sunt multe sate din astea cu 3 case,trece mereu sotul cu masina prin ele in drum spre servici si ii venise si lui odata ideea sa ne mutam pe acolo...dar sincer nu este pentru mine.am chef sa pot iesi cu copilul al un loc de joaca,la o inghetata...pt un film trebuie sa merg jumatate de ora cu autobuzul pina in centrul paderbornului.

ne reauzim peste o saptamana,ma intorc la facut bagaje!


mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Osna m-ai pus pe ganduri cu poseta. Eu am o geanta normala, nu din cea care este la moda, imensa Acolo tin portofelul, actele, biletele de zbor..ar fi culmea sa comenteze.
Alina mi-ai fost de mare, mare folos cu info Nu stiam ca pot intra pe site-ul agentiei si ca pot gasi info despre bagaje Noi zburam cu Aegean, am aflat ca trebuie sa avem maxim 20 kg iar ce depaseste, se percepe taxa de 2 € per kg. Diferenta mare fatza de ce mi-a spus Giorgos: 20 € pt fiecare kg depasit Cu bagajul de mana santem ok, ne incadram in cerinte.
revin ca am uitat ce vroiam sa mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Angiuta si eu am fost pusa in situatia ta la gradi. Nu aveam nicio idee; eu trebuia sa duc mancare cu specific romanesc si iti dai seama ca era mai problematic pt copilasi atat de mici.Sarmale nu mergea, salata de vinete fac si grecii ( Angelo a fost la gradi greceasca ) pana la urma ma gandisem la salata de boeuf. Atunci nu era vorba de sommerfest; i se nazarise educatoarei sa faca ziua romaneasca si cum eram singura romanca din grupa tu poti duce linstita salata de vinete, nemtii nu cred ca o fac( or fi mancat si ei doar cand se duceau prin vacante in Grecia ) O pui frumos pe un platou, ornezi cu rosii cherry si va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

achiutza sarcina usoara si un bebe sanatos!
Eu sper sa nu mai depasesc terminul de data asta si sa nasc nu prea aproape de craciun, mi-mi prea place ideea suprapunerii datei de nastere cu craciunul.


In alta ordine de idei: maine are Vladut Sommefest la gradi cu tema Kulturen der Welt iar noi ar trebui sa aducem ceva de mancare specific romanesc. Problema e ca nu prea stiu ceas putea eu gati specific romanesc...ma poate ajuta cineva cu o idee?
Eu ma gandeam, vara fiind, la o salata de vinete dar nu cred ca ar arata prea apetisant pentru ceilalti...

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)



Hehe, atunci sa vie la timp!!!

Nici pe mine nu ma incinta ideea Craciunului, mai ales ca stiu ca asistentele de serviciu vor fi cu fundul in sus .

Ce zici de o salata fie orientala , fie de boef? Sau papanasi moldovenesi (adica prajiti)? Nu stiu daca ii incinti pe copii cu vinetele (eu as venii si ti-as papa tot castronul ).

Eu mai fac si are succes nebun, dar nu stiu cit de romaneste se cheama : in foietaj de Blätterteig pun brinza telemea, pac la cuptor si gata! Sau cu carne tocata (asta chiar ca e romaneste, da pica mai greu la stomac).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

'neatza fetele!

Maraki,ma bucur ca ai rezolvat si stai fara stress in aeroport.Nu am auzit de Aegean,precis e companie greceasca.


Si noi avem Sommerfest azi la cresa si deocamdata nu stiu ce sa duc,eu am inteles ca aici fiecare duce ce vrea pt el asa ca nu-mi fac griji,impachetez diverse fructe pt ai mei.Unde mergem noi este si Biergarden asa ca precis vom lua ceva si de-acolo si nu are rost sa ma agit cu mincare,vor fi 28°C azi...

Osna,drum bun si vacanta frumoasa.Si eu am vazut ca de miine va ploua si se raceste,iarasi vom avea 16 grade dar asta e,vara asta e foarte instabila,ca niciodata ....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

monica am crezut ca zbori cu wizzair.

la matei cand a fost sommerfest fiecare a trebuit sa duca o salata sau un fel de paine specifica tarii din care esti. o mamica turcoaiaca a adus si ea muss de vinete,era mai albicios decat salata noastra de vinete dar foarte bun.nemtii sigut nu fac salata de vinete.

eu am facut lipii mici coapte pe plita,asa cum mancam la bunica la sat.am facut din 2 kg de faina si am copt la ele in tigaie de mi-au iesit pe ochi dar s-au mancat imediat.




mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

alina multumesc! m-am uitat si eu la vreme si am impachetat gecile de ploaie si haine mai grosute pe langa cateva tricouri.sper sa vem noroc macar 2-3 zile de vreme frumoasa si soare sa putem face wanderung.
matei poarta de 5 luni fußsäule in pantofi si trebuie sa mearga foarte mult pe jos cu ele,pentru calcaie.de asta am si ales un concediu la munte.

am vazut ca sunt si ceva piscine in zona,mai mergem si la innot iar aschiuta mi-a dat ideea cu muzeul din münchen in caz de ploi multe.

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput