Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Alina, imi spui te rog si mie care e situl cu teapa. Ca eu am maaaaare talent in ale internetului

Osna, Garmisch . Am fost doar scurt o data si e SUPERB!!!! Si in jur puteti face multe, urcat cu trenuletzul la Zugspitzen (acolo imbracati-va insa gros ). Petrecere frumoasa! Daca va ploua prea mult, Münchenul nu e departe si Muzeul technicii e superb pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maisa19 spune:

Salutare la toata lumea! Ma bag si eu un pic in sufletul vostru cu o intrebare. Plecam in vacanta in Italia si cel mic (2 ani jumate) are pasaportul expirat. La Muenchen ne-au programat abia la sfarsitul lui septembrie. A mai patit-o cineva? E singurul loc unde se pot reinnoi pasapoartele sau se poate si in alta parte mai rapid. Mentionez ca nu mergem cu avionul ci cu masina ca noi suntem foarte aproape de Italia.
Multumesc muuult pentru orice raspuns!
Maisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maisa19

Salutare la toata lumea! Ma bag si eu un pic in sufletul vostru cu o intrebare. Plecam in vacanta in Italia si cel mic (2 ani jumate) are pasaportul expirat. La Muenchen ne-au programat abia la sfarsitul lui septembrie. A mai patit-o cineva? E singurul loc unde se pot reinnoi pasapoartele sau se poate si in alta parte mai rapid. Mentionez ca nu mergem cu avionul ci cu masina ca noi suntem foarte aproape de Italia.
Multumesc muuult pentru orice raspuns!
Maisa


Noi am fost anul trecut in Praga si Henrik avea pasaportul expirat. Am fost tot cu masina si nu ne-a intrebat nimeni de sanatate.

De reinnoit pasaportul se poate si la Berlin insa, egal unde depui cererea, pasapoartele vor fi prelucrate in Romania, in DE depui doar cererea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Vreau sa imi schimb bucatarie si imi vine sa imi bag picioarele in ea de pe acum. De 2 zile umblam dupa mobila de bucatarie, dupa gresie, dupa aparatura....si astia imi baga niste preturi de zici ca sunt numere de telefon in format international. Si mai sunt si cate unii vanzatori care ne iau de fraieri...imi vine sa le ard cate un sut undeva....

Of! Gata, m-am mai calmat ca azi am facut ca un diavol tazmanian de nervi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara la fete

Help, am o intrebare va rog Maine plecam in concediu in Grecia, cu avionul. Sotul imi spune ca o sa am probleme cu bagajul de mana pt ca este valijoara din aceea mica, la fel ca cele care le vedem la stewardese. Din cate stiu eu, avem voie cu ele in avion; el spune ca au bagat un sistem nou de masurare a bagajului de mana, trebuie sa e incadreze intr-un spatiu ca grosime si inaltimed. Va rog care stiti, este valabila valiza mica ca bagaj de mana? plsss ca sa stiu cu ce plecam la noi

multumesc anticipat pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

AschiutA,da,o sa-ti zic pe privat .

Maraki,cu ce companie zburati? Eu de cite ori zbor,ma uit pe pagina companiei,scriu amanuntit despre bagaje,cum trebuie sa fie,tot.
Concediu frumos!

Noapte buna,fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

Pasagerii au dreptul sa transporte un singur bagaj de mâna cu dimensiunile maxime de 55 x 40 x 20 cm si care nu depaseste greutatea de 10 kg.

Dimensiunile bagajului meu de mâna sunt 55 x 40 x 20 cm, exceptând dimensiunile rotilor. Voi avea probleme la aeroport? Dimensiunile bagajului de mâna includ rotile, mânerul si buzunarele. În cazul în care greutatea sau dimensiunea bagajului depasesc limitele mentionate mai sus, bagajul va fi transportat ca bagaj de cala si se va percepe o taxa mai mare pentru bagaje''

am copiat de pe pag wizz-ului
-------------------------------

acum, vin si eu cu o intrebare:

care sunt dezavatajele/avantajele locuitului intr-o zona mai indepartata. Din sept trebuie sa ne mutam, am fost refuzati in multe locuri, iar acum s-a ivit ocazia asta, un satuc de 10-15 case maxim, gradinita la 4 km, probabil si cumparaturile tot acolo, daca nu mai departe, autostrada insa este aproape, dar repet - satul mic! maine am termin la ora 16, abia astept sa vad cum arata, ca altfel oferta e destul de ok.
multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Matilda, in ce zona locuiti?

Avantajul e aerul curat, gradina si linistea, poti sa cresti animale.

Dezavantajul: pt orice cumparatura va trebui iarna-vara sa va urcati in masina. Daca aveti nevoie de un medicament, la fel. Mai greu sa iti faci prieteni daca satul e asa de mic, pt orice hobby, cinema, etc, la fel trebuie sa sariti in masina. Uitati-va cit faceti pe drum la ore de virf pina la serviciu (la noi pe Landstrasse se face Stau intre doua orase, deci toate satele care sunt pe acea Landstraße sufera din cauza asta).

Pt mine astea ar fii dezavantaje majore, eu sunt oraseanca din tata in fiu (pe bune, cel putin a patra generatie de oraseni ). Admir viatza la tara, dar nu e pt mine, mie deja oraselul asta mic imi cade in cap! dar macar am spital si doctori, farmacie si brutartie aproape.

Daca vrei insa sa maninci legume din gradina ta, sa ai loc in curte fara sa auzi fiecare vecin cum tuseste, eventual sa fii in apropierea unul cal de calarit (nu ride, multi la noi se muta pe la sate din motivul asta), atunci viatza la sat poate fi f frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maisa19

Salutare la toata lumea! Ma bag si eu un pic in sufletul vostru cu o intrebare. Plecam in vacanta in Italia si cel mic (2 ani jumate) are pasaportul expirat. La Muenchen ne-au programat abia la sfarsitul lui septembrie. A mai patit-o cineva? E singurul loc unde se pot reinnoi pasapoartele sau se poate si in alta parte mai rapid. Mentionez ca nu mergem cu avionul ci cu masina ca noi suntem foarte aproape de Italia.
Multumesc muuult pentru orice raspuns!
Maisa


Maisa, daca nu treceti prin Elvetia nu cred sa aveti nevoie de pasapoarte. Noi am fost in Franta cu masina si nu ne-a intrebat nimeni nimic. Faceti copie dupa certificatul de nastere, eventual faceti o traducere in germana daca nu aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

Memmingen - ca oras mai mare de aici.
Nu stiu cu ce ganduri sa plec la drum, bine, nici nu stiu sigur ca vor reusi sa o inchiriem in cazul in care optam pentru ea, dar DACA ne place, atunci stau in cumpana ca e zona indepartata, nu sunt fan cinemauri, nici alte le de genul, nu am timp pentru iesiri , nu as simti lipsa astora, servici inca nu am, si banuiesc ca o sa fie mai greu de la distanta aia, de fapt nu e neaparat distanta pe cat e de saracacios satul. pentru cine se descurca cu google map, e vb de Karlins, langa Bad Groenbach

Mergi la inceput