Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:


Neatza fetele!

Xio,gasesti si aici ulei de argan,avocado,ricin,shea butter bio si nepreparata,cocosöl si multe altele.

Si eu vad ca racesc mai des in ultimii ani,acum mi-am luat picaturi de propolis din Spania si le voi lua si iau si Bierhefe.La astia mici nu le dau nimic si nu le-am dat niciodata vitamine sau alte produse gen Echinaceea,racesc rar insa mincam fructe multe cu totii(struguri,mere,banane,pere,fructe de sezon) si in general,manincam echilibrat. Si vreau sa va mai spun ca nu i-am cocolosit niciodata,cel putin pe asta mic deloooc,adica maninca iaurt direct din frigider,laptele la fel (numai daca imi spune il incalzesc)si nu au avut niciodata rosu in git,etc...Si eu le cumpar de ceva vreme lapte de capra,am vazut ca ati vorbit mai devreme.

In Ro gasesti miere de calitate daca ai o sursa de incredere dar asa luata din magazin...nu am incredere.Cred ca sunt numai citeva luni de cind am vazut la stirile romanesti ca s-a facut un control prin supermakete si nu gasisera miere naturala 100%,toate aveau adaos de sirop cu zahar,arome,etc .

Duminica faina! Aici a inceput Oktoberfestul si e cam nebunie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Pentru ca intrebarea lui Xio mi-a adus aminte vreau sa intreb si eu :

Ce considerati ca merita sa aduc din Ro cu mine??Adica ce nu se gaseste in Germania si merita transportat?

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Pentru ca intrebarea lui Xio mi-a adus aminte vreau sa intreb si eu :

Ce considerati ca merita sa aduc din Ro cu mine??Adica ce nu se gaseste in Germania si merita transportat?

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR



Leustean si eventual un tuci pt mamaliga.
Noi locuim intr-o Baustelle ca renovam parterul. De o saptamana locuim printre saci, praf, mortar si ....mizerie. Pana pe 24 octombrie can imi vine bucataria cea noua mancam doar sandwich - uri....si la McDonalds.....


Xio eu merg cu masina zilnic - duc copii la scoala si apoi la birou - cam 30km pe zi. Am un Diesel relativ nou si platesc cam 150€ lunar pentru carburant. La asta se mai adauga asigurarea la masina si impozitul care se plateste anual.
Comparativ, cu trenul, m-ar costa 65€/luna abonamentul insa daca duc copii intai la scoala si de acolo plec spre birou fac cam 80 de minute. Cu masina am nevoie de 40 de minute din momentul in care ies cu copii din casa si pana ajung in birou.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai cam asta sper, sa primesc o locuinta pana prin martie, si atunci s ma mut acolo pt restul perioadei.
Unde Dumnezeu gasesc pretul biletelor pe net?? ca am intrat pe siteul DB si pretul nu era afisat.

Credeti ca e vreo problema daca aduc branza si castrevti murati si miere? :P a spus tatal prietenului meu ca nu poate sa duca 5 kg de branza si restul bagajelor, ca precis i le opreste la vama... daca telemea nu e, nimic nu e :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Xio, eu imi aduc de fiecare data cam 20 sau 30 de kg de miere din Romania. Daca sunt acolo mi le aduc cu masina, daca mi se termina intre timp mi le trimite mama cu Atlassibul. Nu am primit nici o restrictie de la ei.
Mama cumpara mierea de la particular, oamenii care fac acasa apicultura si vand pe la cunoscuti. Folosesc mierea de acolo cam de vreo 4 sau 5 ani.

In rest nu prea imi aduc altceva; ca nu consumam. Din cand in cand cumpar feta greceasca. Daca as putea mi-as aduce legume, rosii copate la soare dar nu prea e posibil. Anul asta, ca niciodata, am mancat lubenita copata si aici. Am gasit chiar la LIDL lubenita de la o ferma din Romania. Ammancat multa lubenita, asta cu referire la imunizare si ce a spus Alina.
Fructele sunt baza Cat mai multe in sezonul cald si toamna.

Adu-ti ce poti, mai ales muraturi, aici nu au acelsi gust. Vei vedea, multe sunt altfel, ma refer la mancare

PS: Sa nu uit de gem de casa! Ma oftic ca am uitat sa imi aduc, a facut mama de prune si de caise. Aici chiar daca-i biologic,e plin de zahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Varza murata
Carne de mici (daca vrei sa simti ca mananci mici)
Mama pune ardei gras la borcan, nu e compara cu nimic de aici (asta poate intra la muraturi)
Marar, tot la borcan face mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Deci sa inteleg ca acolo nu gasesc leustean, nici marar sau patrunjel verde??Patrunjel radacina, pastarnac, telina se gasesc??Eu recunosc ca sunt dupa o perioada de 1 an jumate de stat la Istanbul iar aici legumele sunt la discretie:)Gasesc ceapa verde, marar, patrunjel tot anul asta a fost super fata de Timisoara.In Germania turcii nu au magazine cu specific turcesc cu legume si fructe???
Muraturi si gemuri nu car ca eu imi fac singura acasa deci vor fi ca si cele din Ro:)
Branza telemea nu se gaseste??
Aici in schimb nu era faina de malai grisata...cea care se gaseste nu era buna pt mamaliga!Banuiesc ca acolo este...

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyanira

Deci sa inteleg ca acolo nu gasesc leustean, nici marar sau patrunjel verde??Patrunjel radacina, pastarnac, telina se gasesc??
mamica fericita de ANDREI TUDOR






se gasesc si aici.eu chiar sambata am luat leustean de la real,proaspat in ghiveci.dar banuiesc ca si in alte magazine mai mari sunt.

si primavara cat apar pliculetele acelea cu seminte imi cumpar si pun in ghivece si am cam toata vara pe terasa patrunjel verde,leustean si marar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dyanira, cum nu ai gasit in Tm verdeturi iarna? ca eu mi-am agitat familia sa puna marar la congelator, si am cumoarat toata iarna marar de la Auchan :P



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ba da se gasesc si sunt si magazine turcesti cu marfa care se aseamana cu cea romaneasca. Eu varza muratala ei am gasit doar taiata marunt.

Eu ma refer dpdv al gustului ca marfa in magazin e altfel. De gasit se gasesc multe.

Mergi la inceput