Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Din pacate mai multe info nu stiu, ca nu m-am interesat..


Bun, am si eu o dilema sunt 2 situatii si trebuie sa o aleg pe cea mai ieftina:
1.sa inchiriez in localitatea in care sunt acum o locuinta care m-ar costa undeva la 400 si ceva de euro, cu tot cu NB (max 350), si sa merg pe jos la lucru
2.sa inchiriez la 20 km departare o locuinta unde gasesc si cu 260 de euro cu tot cu NB, dar pt asta as avea nevoie si de o masina.
--acum vine povestea cu masina: sa cumpar in rate, sau sa iau ceva ieftin la inceput si mai incolo vad eu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Xioce preturi mici...400 de euro cu tot cu costuri NB???Mi se pare fff putin...de 260 cu tot cu costuri nu mai vb ...cat e chiria efectiva in acest caz 100 de euro??
Mie mi se par convenabile ambele situatii avand in vedere ca in zona unde vom sta noi chiriile sunt in jur de 450-500 de euro fara NB fara nimic...

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Am vorbit odata despre imunizarea copiilor inainte de sezonul rece. Ieri am vorbit cu o cunostinta, nemtoaica, si mi-a spus ca ei mergeau in fiecare an, in vacanta de toamna, la marea olandeza. Statea 3 zile si inhalau atata sare ca 3 luni nu se imbolnavea nimeni in familie. E poate un tipp pt cele care locuiesc mai aproape de granita cu olanda. Plus ea culege in fiecare toamna, hollunder, cred ca este socul nostru si face sirop si gem din el. Am vazut un pom plin cu fructe si am mai asteptat sa se coaca dar cand m-am dus sa culeg fructe, nu mai erau. Stiu nemtii ce stiu

In plus, vad ca a cam venit sezoul racelilor si cam toata lumea e bolnava. Sotul e cobza dar eu si copilul nu, cu toate ca sigur al mic a luat ceva de la scoala. Eu pun chestia asta pe seama fructelor ce le mancam in fiecare zi. Pere si struguri. Eu mai mananc si banane, lui al mic nu-i plac. Sotul nu manaca deloc fructe...deci de aici si concluzia mea. In plus eu iau 'frauen vitamine' plus ceva cu fier si iod. Plus macca. La al mic ii dau vitamine pt copii, ii cumpar de la DM, aia in forma de ursuleti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

da, pai in zona asta sunt mai mici chiriile.
Am uitat sa mentionez ca la un moment dat tot ma voi muta in orasul ala de la 20 km.... cred ca trebuie sa fac o lista pro si contra

poate e o intrebare tampa, dar presupun ca se gasessc pe la magazinele naturiste uleiuri de tot felul (argan, cocos, ricin, shea butter si altele), nu trebuie sa imi aduc din Romania, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

XIO, vezi daca ai posibilitatea sa ajungi cu autobuz/tren, uneori e mai rapid decit cu masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Xio se pune intrebarea daca tot aceeasi diferenta de 40 eur te-ar costa daca ai avea masina. Cu masina eu zic ca depasesti lejer aceasta suma. Va tb sa platesti asigurare si impozit, nu mai spun de benzina.

Eu imi duc fiul dimineata de 4 ori pe saptamana cu masina (doar dus, la intors il iau pe bicicleta) la 10 km departare (poate chiar mai putin) si remarc ca dau lejer cel putin 30 eur pe benzina, lunar. Am ajuns de fapt cam pe la 60eur, cu drumurile ocazionale in Hamburg (la 40 km distanta), si alea daca de doua ori pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

da, pai in zona asta sunt mai mici chiriile.
Am uitat sa mentionez ca la un moment dat tot ma voi muta in orasul ala de la 20 km.... cred ca trebuie sa fac o lista pro si contra

poate e o intrebare tampa, dar presupun ca se gasessc pe la magazinele naturiste uleiuri de tot felul (argan, cocos, ricin, shea butter si altele), nu trebuie sa imi aduc din Romania, nu?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Se gasesc si eventual si de pe Internet dar nu se compara preturile de aici cu cele din Romania. Daca poti sa iti aduci chestii din Romania, fa-o sigur. Si miere de albine de exemplu, naturala sa iti aduci. Orice are stampila de 'natural' este aici scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Amonar, deja am solicitat 4 kg de miere si telemea


Panseluta, diferenta ar fi mai mare, cred ca undeva in jur de 100 de euro...
m-am uitat si as avea posibilitatea sa vin cu trenul, dar nu am gasit pretul la bilet pe site... ma mai uit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Am observat ca in ultimul timp cea mai importanta resursa e timpul. Si daca as fi in perioada de scoala si acu cu vollzeit tot as alege mai aproape chit ca platesc mai mult. Decat sa stau in trafic mai bine imi petrec timpul altfel. Sigur poti asculta si in tren sau auto...poate dupa ce imi cresc copii si nu mai sunt asa la toate knapp.

Io as alege pe perioada scurta locuinta aproape de servici unde sa capat maximun de experienta si apoi explorez ce si cum.

woow ce bine ca ati vorbit de imunizare. Ai mei au venit din ro cu o enterocolita ce nu mai trece. Culmea ca nu a iesit nimic la analize de urina..

Imi da cu virgila de ce a vrut dr sa ii faca analiza de urina. ?.dar io nu-s dr.

Mergi la inceput
Mergi la inceput