Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

ref. la masina: la o strada mai incolo de noi vad de ani de zile o masina cu nr. romanesc, aia cum or sta asa?




Cine stie? Poate nu au fost opriti inca de politie, poate n-au Anmeldung...sau poate ca nu stiu ca nu-i legal. Pana la urma e treaba lor.
Important e totusi sa cunosti legile si sa stii ce-ti asumi daca eventual esti tentat sa calci stramb.

tocmai, ca nu cred ca stau ilegal cu ea asa. Masina e parcata chiar la strada mare, dupa 2 semafoare pe aceeasi strada e sediul politiei. Si e un Jeep mare, nu poti sa o ignori. ma rog... treaba lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

scuzati ca ma bag la subiectul cu masinile familia la care stam noi acum au masina cu numar romanesc si stau aici de 6 ani de zile si nu au platit niciodata nimic aici, chiar aseara i-am intrebat dupa ce am vazut subiectul ca si noi avem masina tot cu nr de ro.in acesti 6 ani a avut si 2 accidente usoare(o data l-a pocnit o nemtoaica si o data a intrat el intr-un garaj ca a alunecat pe gheata) si nu au nici un fel de problema cu numere de ro si nici nu platesc nimic.sper sa nu trebuiasca sa platim noi ca si-asa la inceput banii nu cad cand ploua
va pup o zi frumoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Multumesc pentru informatiile legate de masina!
Intre timp am aflat si eu ca masina poate sta 6 luni de la data de pe Anmeldung...apoi trebuie sa ii faci transcrierea...Altfel esti pasibil de amenzi mari pt ca nu platesti impozite statului german.Nu am aflat inca ce costuri presupune transcrierea, impozitul in Germania si asigurarea...Cam cat se plateste anual impozit pe masina in Germania??
Totusi ma mir cum exista cazuri care au masina de atatia ani..
Pisselinomasina e pe numele lor??Adica a celor care au anmeldung in Germania??Ca am inteles ca daca nu e pe numele tau atunci e alta treaba...o poti tine pe acolo ceva vreme...

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Referitor la masini inmatriculate in Romania - e greu sa stii situatia exacta numai vazandu-le pe strada. Noi avem o cunostinta care a stat asa cativa ani cu masina inmatriculata in Romania, dar era pe numele parintilor lui.
Nu stiu exact cum e la Anmeldung, dar ma gandesc ca devine super complicat cu asigurarile, mai ales pentru accidente minore (de alea serioase nici nu mai zic). Procedura simpla de inmatriculare a costat parca undeva in jur de 50 de euro plus vreo 20 de euro numerele. Impozitul depinde de ce masina ai (a noastra diesel cu motor de 2l e cam 300). Intrebati la primaria de unde apartineti daca e nevoie de bataia de cap.

Erika imi pare foarte rau pentru sora ta, dar e greu sa ajuti pe cineva care nu vrea sa fie ajutat. Ea are un venit? In mod sigur poate fi ajutata si de autoritati, dar trebuie sa se hotarasca. Ori ramane, ori pleaca si isi vede de viata ei. E greu sa iti dai cu parerea din afara. Imi pare foarte rau pentru voi, sper sa gasiti o solutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Eu cunosc un englez care locuieste aici de multi ani cu sotia lui nemtoaica. El circula numai cu masina cu numar britanic. I-am intrebat cum procedeaza si mi-au spus ca el nu este inscris aici la primarie. AS fi vrut sa fac si eu aceeasi chestie cu masina dar ea mi-a spus ca daca sunt inregistrata la primarie nu pot.
Eu am un Ford 1,4 pe benzina si gaz si platesc 120 de euro pe an. Nu este o masina noua dar nu stiu daca asta conteaza.

Cand ne-am inscris masinile din Olanda in Germania a trebuit sa mergem la TUV unde s-a facut o verificare totala si am platit cam 150 de euro. In rest am cerut niste hartii de la dealer ca sa aratam ca sunt facute pt Europa. Nu costa inscrierea nimic in plus, doar ca trebuie sa faci toate hartiile ep care le faci cu o masina noua pe care o cumperi aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Tocmai mi-a spus sotul cum rezolva polonezii problema asta in Olanda. In chestia asta olandezii sunt mai restrictivi si controleaza masinile poloneze fiindca taxele sunt enorme acolo. Polonezii merg din 6 in 6 luni in Polonia, fac inregistrarea lor acoo, adica se prezinta la politie pt o stampila si a doua zi se intorc inapoi in Olanda. Si asa incep cele 6 luni iarasi.

Chiar sunt curioasa cum face familia aceea de romani pt ca si eu cred ca sunt in ilegalitate, fara sa isi dea seama probabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

niste prieteni au primitamenda ca au trecut mai mult de x luni de cand circulau in germania cu masina din ro. deci mai bine va interesati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

xio pai trebuie sa mergem si noi sa inscriem masina?unde?nu vreau sa ma trezesc si eu cu vreo amenda serioasa la usa masina noastra e pe numele socrului, a rudelor e tot pe numele cuiva din ro.are importanta asta sau trebuie musai inscrise?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Pisselino daca masina nu e a voastra cum sa o inscrieti??Numai proprietarul masinii care are Anmeldung in Germania o poate insrcie acolo...

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

aham dyanira am inteles
multumesc
deci mai circul asa cu ea sper sa nu fie nici o problema

Mergi la inceput