Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Xio si eu locuiesc in zona...

In partea asta chiriile sunt mici fata de partea vestica sau München unde e criminal de scump. Apartamente mobilate nu prea gasesti (daca ai bucataria inclusa e mare lucru - sau sa te intelegi cu proprietarul sa cumpere el bucatarie si tu sa platesti o mica suma in plus la chirie pe luna). In WM sunt incluse toate costurile in afara de curent pentru care se face contract separat (WM = KM +costuri). O data pe an se face regularizarea cand se citesc ceasurile. Atentie la consumul de apa, pentru ca e mult mai scumpa ca in ro. Majoritatea nemtilor fac economie serioasa la apa in sensul ca opresc dusul pana se sapunesc, sau opresc apa pana spala cu buretele un vas sau ceva prin casa. Noi in primul an aici am avut in plus pe un an de zile aproape 700 de euro de platit la costuri aproape numai din consum de apa - de atunci ne-am reeducat.

masina noi am luat si de la privat si de la Autohaus, dar avantajul la Autohaus e ca ai un an garantie pentru diverse probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

selina foarte interesant (pentru mine) ce ai scris despre apa, nu stiam ca aici costa mult si nici nu ma gandeam sa fac economie stiu ca sfatul nu a fost pentru mine dar multumesc dar la curent cum e? mai bine faci economie sau te incadrezi in pretul lunar? noi ne mutam pe 1 la 'casa noastra' acum stam la niste prieteni adica un fel de rude si ne vom muta intr-un apartament singuri dar nu stiu nimic of e atat de divers fata de unde am stat noi

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

HAINUTE DE VANZARE PENTRU ROBI, SUPER PRETURI

Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Noi am platit 1500 euro in plus in primul an Habar nu am avut ca apa e asa de scumpa aici si ne udam gradina cu furtunul Acum avem apa de ploaie pt gradina si ii inteleg pe nemti ca isi trag apa la wc cu apa de ploaie...ma rog, cei care isi construiesc instalatia.

Si am vorbit o data cu o vecina despre asta si ea ne-a spus ca nu face dus in fiecare zi, nici copiii si vasele din masina de spalat le spala o data la 2, 3 zile. Noi nu cred ca vom 'asimila' obiceiurile astea, nu stiu daca m-as descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Pisellino la curent ne incadram fara mari restrictii. Avem in schimb doar becuri economice. Cred ca la gatit se consuma mult curent si eu gatesc sau coc ceva in fiecare zi. Intotdeauna la curent am primit ceva banuti inapoi.
La apa nici noi nu o sa ajungem chiar ca nemtii, dar ne-am temperat serios. Dar dusul tot nu il opresc pana ma sapunesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Multumesc, fetelor! Inca nu stiu unde exact o sa ma raman, dar cred ca e valabil in orice parte a Germaniei.
Asta cu optiul apei cand sapunesc o faceam si in Ro cand se putea (cand nu inghetam de frig), si aici la fel, din motive de ajutor catre Planeta :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

dyanira, din cate stiu eu, poti circula cu masina cu numere romanesti oricat doresti. Suntem in EU acum. Unica diferenta e ca atunci cand trebuie sa iti faci reviziile si verificarile standard, trebuie sa te duci cu masina inapoi in romania, la reprezentanta de unde ai luat-o.
Exista insa si posibilitatea sa intrebi in germania daca o alta reprezentanta de aici ar prelua verificarile, ca sa nu fii dependenta de drumurile in Romania. Mai multe nu stiu, intreaba mai degraba barbati, astia sunt mai informati.


Referitor la circulatia in Germania a unei masini inmatriculate in Romania, daca ai acte de rezidenta aici, in maxim 6 luni de la inregistrarea ta aici trebuie inregistrata si masina. Daca nu, ori scapi de ea ori o tii in garaj. Neamtul vrea sa-i platesti lui impozit nu statului roman...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta

dyanira, din cate stiu eu, poti circula cu masina cu numere romanesti oricat doresti. Suntem in EU acum. Unica diferenta e ca atunci cand trebuie sa iti faci reviziile si verificarile standard, trebuie sa te duci cu masina inapoi in romania, la reprezentanta de unde ai luat-o.
Exista insa si posibilitatea sa intrebi in germania daca o alta reprezentanta de aici ar prelua verificarile, ca sa nu fii dependenta de drumurile in Romania. Mai multe nu stiu, intreaba mai degraba barbati, astia sunt mai informati.


Referitor la circulatia in Germania a unei masini inmatriculate in Romania, daca ai acte de rezidenta aici, in maxim 6 luni de la inregistrarea ta aici trebuie inregistrata si masina. Daca nu, ori scapi de ea ori o tii in garaj. Neamtul vrea sa-i platesti lui impozit nu statului roman...


Deasemenea eu nu as neglija intrebarea asigurarii in caz de accidente, ca altfel risti sa te usuce de buzunar si cea mai mica ciocnire in parcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ref. la masina: la o strada mai incolo de noi vad de ani de zile o masina cu nr. romanesc, aia cum or sta asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinatache

ref. la masina: la o strada mai incolo de noi vad de ani de zile o masina cu nr. romanesc, aia cum or sta asa?

cristina


Cine stie? Poate nu au fost opriti inca de politie, poate n-au Anmeldung...sau poate ca nu stiu ca nu-i legal. Pana la urma e treaba lor.
Important e totusi sa cunosti legile si sa stii ce-ti asumi daca eventual esti tentat sa calci stramb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

buna fetelor,

nu stiu exact unde sa cer ajutor :(

sora mea locuieste de 12 ani in Germania si din nefericire are un sot alcoolic (de nationalitate romana) au doi copii 17 si 10 ani.
Sora mea si copii au facut un efort si au fost la marea romaneasca ...copii isi doreau de mult timp sa vada marea ...dar alcoolul si tigarile costa mult :(...
dupa ce s-au intors sotul le-a facut scandal mare ...ca el are nevoie de sotie de femeie pt sex...nu stiu exact ce s-a intamplat dar ea si fetita o noapte au petrecut-o la o vecina pt ca era scandal mare acasa...apoi scandalurile au urmat ...el refuza sa mai mearga la serviciu...DAR din nefericire ea este atat de nehotarata in a termina cu el

stiti vreo asociatie/fundatie care ar putea sa o ajute cu sfaturi???
Situatia dureaza de ani de zile de fapt atunci cand l-a dus cu ea in Germania el era deja alcoolic...recunoaste dar nu vrea tratament ..nimic ci o invinuieste pe ea cum ca ea ar fi de vina pt ca el bea...ar fi multe de spus dar mai important e ca nu stiu de aici cum sa o ajut .Ea sta in zona Padurea Neagra.

multumesc anticipat

Mergi la inceput