Viatza in Germania - cap.80

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

La magazinele turcesti sunt n variante de telemea,in doza,in saramura,sigur gasesti vreun fel care-ti place...Sunt si mai dure,si mai cremoase,de vaca,de oaie,tot ce vrei...leustean imi iau si eu ghivece si le tin pe balcon si am toata vara...Patrunjel si marar este si la fel radacinoase...La turci gasesti multe chestii ca si in Romania,se vad partile comune din cele doua bucatarii,turceasca si romaneasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

buna fetele
eu din ro aduc miere, neaparat branza , zacusca si malai (astea 2 se gasesc si aici la magazinele rusesti mix markt), dulceata de visine de casa (fiica-mea a probat mai toate sorturile aici si nu-i place), dulceata de trandafiri, spirt, quarelin, creme aslavital, ness amigo, plante medicinale
zarzavaturi se gasesc dar abia miros, cel putin eu nu am gasit bune, iar leustean chiar nu am vazut in magazine
varza murata taiata marunt se gaseste la orice magazin, iar intreaga, pt. sarmale, asa se si numeste sarmakrauter, in afara de magazinele rusesti de care spuneam in sezon mai gasesc si la edeka, iar frunza de vie noi punem la sticle de plastic si se pastreaza f. bine (vie am chiar pe langa casa deci nu e o problema )
rosii pt. pus muraturi nu am vazut, noi punem cateva daca mai raman prin gradina, iar varza murata am pus doar din varza adusa din ro, aici e f. tare si nu e ok
in legatura cu masina, am circulat cu nr. ro 5 ani si nu m-a oprit nimeni, bineinteles suntem aici inregistrati iar masina era pe numele nostru, nu am trecut-o pe germania pt. ca si-a dat duhul si am vandut-o asa, dar oricum voiam sa termin cu numerele de ro si drumurile pt. ITP la 2 ani, am auzit si eu ca ar fi o lege ceva cu 6 luni dar ceva concret nu stiu; ce mi se pare imp. pt. cei care vor sa-si ia/inregisteze masina in germ este asigurarea care cea obligatorie este mult mai scumpa decat in ro, iar la inscriere aici te considera cu gradul max. de risc, egal de cati ani ai carnet, nu ai mai fost asigurat in germ... si costa in jur de 100 euro pe luna, doar asig. obigatorie! stiu sigur ca am fost cu un prieten de a facut, pt. o masina mai veche, noi la inceput am platit 200 pe luna (casco inclus si la allianz care-s cei mai scumpi)
sunt si eu de parere ca pt. inceput e mai la indemana locuinta aproape de serviciu, intr-un oras mai mare nu stiu daca se justifica cheltuielile cu o masina, iar pt. iesiri in zona poti folosi bicicleta si impusti 2 iepuri , in plus in oras trebuie sa iei in calcul si posibilitatea de parcare a masinii, care poate aduce costuri suplimentare
o zi buna!

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

uitasem: fetei i-am dat cativa ani la rand, cu pauzele de rigoare ulei de catina, de la plafarele din ro, nu i-am facut antigripal, umbla mai dezbracata decat noi, eu ii spun ca-i nemtoaica si a racit cam o data la 2 ani

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Zusi.Simona, cam asa gandesc si eu, de aceea am spus ca mai bine se aduc chestii din tara. Dulceata de trandafiti? Ulei de catina? Waw, am mancat cand eram copil dulceata din aia...o splondoare, nu am mai vazut de atunci. Ulei de catina e..ulei? Sau cum?

Nu am stiut ca se gaseste varza murata intreaga, zici la edeka...am sa vad daca gasesc. Magazine turcesti sau rusesti nu avem pe aici. Eventual in Koln, dar nu merg eu o ora pana acolo. Sau Aachen, dar si pt aia imi ia 40 de minute numai mersul. Ne descurcam cu ce aducem de acasa.
Mama face mararul la borcan, il macina si cred ca pune cu sare. E tare bun de pus in mancare, miroase foarte puternic. Aici si mie se par verdeturile, chiar in ghiveci, fara miros si fara gust. Si alea de la real.

Mergi la inceput