INSEMINARE 91 - Felicitari aruam, MariaBcf, alina

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Eu ma duc azi pt prelungirea concediului medical , daca imi face Eco oare se cede activitatea cardiaca? Dupa calculele mele as avea 5 saptamani si 4 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

Buna fetele
utrogestan cat timp se ia? Pana cand vine CM (daca vine) sau trebuie sa-l intrerup intr-o zi anume? Utrogestanul amana CM? Eu am ovulat in ziua 13 seara si am inceput sa iau utro in ziua 15 dim 2 pe zi, deci pana acum am luat 13 zile utrogestan (inclusiv azi). Voi ce spuneti sa fac? Sa-l opresc sau sa continui?

in asteptarea unei minuni
AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani.
3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina.
Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Utrogestanul intarzie CM cu cateva zile . Ai facut un test pipi? Daca e II il iei in continuare daca nu intrerupel . Doamne Ajuta sa Vii cu II.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarnyina_s spune:

MariaBcf Doamne ajuta sa se vada si activitatea cardiaca, si sa fie totul bine.
Nu e cam devreme sa fac un teste pipi? Sunt ziua 27 a CM si ziua 14 DPO. Maine sau poimaine ar trebuie sa-mi vina in mod normal.

in asteptarea unei minuni
AMH 2.35, trompe permeabile, laparoscopie ok, normospermie, infertilitate inexplicabila de 8 ani.
3 luni/2011 stimulare cu CSD fara obtinere sarcina.
Prezent stimulare Femara, CSD, 1 aspenter, 1 magneB6, 1 acid folic/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Eu ma duc azi pt prelungirea concediului medical , daca imi face Eco oare se cede activitatea cardiaca? Dupa calculele mele as avea 5 saptamani si 4 zile.


La mine s-a vazut ieri si tot cam 5 sap si 4 zile am .
Bafta multa sa-i vezi inimioara.

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
5 +
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

diarnyina_s azi sau maine poti deja sa faci betaHcg si sa vezi sigur daca esti insarcinata. Daca da - continui cu utro, daca nu - il intrerupi. Stiu fete (inclusiv eu la fiv-ul din iarna) carora le-a venit cm cu tot utrogestanul indesat pe toate partile. Bafta la testat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Pe test pipi ar trebui sa se vada II , daca e cu prima urina dimineata. Sa va povestesc ceva: noi vom cununa Luna viitoare doi tineri , ea imi tot spunea " facem copii amandoua odata" , discutia aceasta fiind de cateva luni . Azi dimineata ma suna si ma intreaba daca nu am un test de sarcina in casa , ma imbrac si dau o fuga pana la farmacie sa ii iau un test pipi . Si l-a facut si II .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Am fost la medic , mi-a vazut puiutul , inca nu avem activitate cardiaca , mi-a spus Dr ca avem 5 saptamani . M-a programat pt saptamana viitoare la analize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aliceparis85
MA mut la cezara,dankutza poate imi zici si mie exact ce analize imi trebuie la ea si cum ajung la ea te rog frumos


Cand m-am dus la Cezara prima data, mi-a dat asistenta o lista de analize, pe care m-a pus sa le fac inainte sa ajung la ea, pt ca sigur ma punea Cezara sa le fac. Asta e lista:

Analize necesare inainte de IA:
Dozari hormonale:
Ziua 2-5 (FSH , LH, ESTRADIOL)
Ziua 14 ( FSH , LH, ESTRADIOL,)
ziua 21 (ESTRADIOL PROGESTERON)
TESTOSTERON , TSH si PROLACTINA nu conteaza in ce zi a ciclului.
- analize uzuale sange
- investigatii serologice (Hepatita B- HBs, Hepatita C- HCV, HIV, VDRL)
- grup sangvin; Rh
- HSG / Histeroscopie
- Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, Toxoplasma, Rubeola, Citomegalovirus, etc.
- Papanicolau
- sotul: - spermograma si/sau spermocultura

Barem minim de investigatii pt IAS sau FIV la Dacia Medical Center:
Pentru sotie:
1. Dozari hormonale Z3-5: FSH, LH, ESTRADIOL, PROLACTINA
2. Dozari hormonale Z21-24: PROGESTERON
3. Analize uzuale de sange: HEMOLEUCOGRAMA, UREE, CREATININA, GLICEMIE, CALCEMIE, TGO, TGP, GRUP+RH, COAGULOGRAMA
4. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV
5. Zoonoze: TOXOPLASMA IgG;IgM, CITOMEGALOVIRUS IgG;IgM, LISTERIA, RUBELLA IgG;IgM.
6. Culturi col pentru: MYCOPLASMA, UREAPLASMA, CHLAMYDIA, SECRETIE VAGINALA, PAPANICOLAU
7. Histerosalpingografie

Pentru sot:
1. Spermograma
2. Investigatii serologice: HIV, VDRL, HBS, HCV, GRUP+RH
3. Dozari hormonale: FSH, LH, TESTOSTERON, PROLACTINA
4. Cariotip genetic ambii parteneri
5. Deletii brat scurt cromozom Y in patologia severa masculina

Din toate astea, nu mi-am facut analizele uzuale, dar am facut culturile de col, zoonozele (f importanta sa stii la ce ai imunitate si la ce nu), toate analizele hormoanale (astea ii spun Cezarei ce tratament sa-ti dea) si HSG. Pt sot, am facut spermograma. Atat! A fost suficient. Daca le ai pe astea, Cezara o sa fie multumita. Daca mai vrea ceva, te trimite ea.

Cezara Bucur lucreaza acum la Columna Medical Center www.cmed.ro Este pe langa HAla Traian. Eu m-am dus prima data cu taxiul ca nu stiam sa ajung. Str Tepes Voda nr 51. tel: 021.308.80.80 HArta ai aici http://cmed.ro/contact Costa 150 lei consultatia, 180 consulatatie +eco, 800 lei IA.


10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Am fost la medic , mi-a vazut puiutul , inca nu avem activitate cardiaca , mi-a spus Dr ca avem 5 saptamani . M-a programat pt saptamana viitoare la analize


Felicitari! Nici la mine nu s-a vazut activitatea cardiaca la 5 saptamani la nici o sarcina. De abia la 6 saptmani s-a vazut. Depinde de cat de bun e ecograful.
Felictari si pt fina!

10+

Mergi la inceput