Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Lucialu, eu fac parte din nisa aia de care vorbesti, pentru ca ma intereseaza si plagiatul lui Ponta, si votul de pe vremea lui Anastase, si furtisagurile PDL, si incalcarile Constitutiei de catre Ponta, si amenintarile venite de la presedintele interimar la adresa CCR, si penalii din parlament, si afacerile mari ale lui Voiculescu, Vantu, Videanu si Casuneanu, si ce urmeaza dupa demiterea lui Basescu.

In ierarhia mea nerespectarea legii si a institutiilor la cel mai inalt nivel ocupa primul loc. Aici intra si prezenta si platirea ca parlamentari a unor oameni condamnati penal. Nepedepsirea si apararea vinovatilor locul doi. Plagiatul locul trei. And so on.

Daca vrei sa nu vorbim de alegerile de dupa referendum, OK. Dar atunci hai sa fim mai catolici decat papa si sa spunem ca ce scriu USL-istii pe panouri nu sunt motive de demitere conform legii.






Uite, unde sunt eu misea
Suspendarea presedintelui desi cica a fost constitutionala(deci se respecta decizia CCR), chiar dc nu a fost onor demonstrat ca ar fi incalcat grav Costitutia, ma multumeste ca il va aduce in fata noastra. Ca o face si pe bune, adica din alt unghi judecand, adica incearca sa dea niste palide explicatii la ceea ce a facut cu manutele alea doo si cu profesorul de drept constitutional Boc, e culmea tupeului, dupa ce a stat bine merci incuiat in Cotroceni sau la sky in vajaiala, adica cu spatele la poporul degeratin iarna la proteste si caruia acum ii cere nedemiterea lui prin cai neortodoxe...aka neprezentare. Si aici sa nu imi veniti ca el a spus ca se desparte de PDL dc acesta le cere oamenilor sa nu se prezinte la vot, ca el a zis ca nu vrea sa castige la masa verde...ca nu il cred punct.
Pt mine este demonstrat ca a incalcat grav Constitutia cand vointa lui a influentat decizii ale CCR ca schimbatul regulilor in timpul jocului and so on pana la conditia demiterii in urma referendumului a presedintelui. Nu mai vorbesc de neconstitutionalitate ca au facut-o altii mai destepti ca mine si demonstrat(linkul de ieri. BTW: in primul comentariu de desubtul articolului este mentionata madam Motoc, vasnica judecatoare despre care sunt lucruri de spus, a CC si cam cat de suverana vede 'mneaei CC si implicit pe jucatorii soartei legii romanesti de acolo). Acel comentariu face deliciul articolului.
Drept pt care si nu ma mai repet ocupand inutil paginile DC, sunt multumita ca acum se va demonstra dc el a castigat pe cel de-al doilea mandat pe bune. Mai ales ca i-au fost taiate firele Eu imi asum riscul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Lucialu, daca pe tine te multumeste din alte motive ca Basescu e adus in fata poporului chiar daca nu e chiar constitutional nu mai am ce sa zic. Daca le acorzi USL-istilor circumstante atenuante pentru incalcarea legii nu pot sa te rog decat sa ai aceeasi masura pentru toti.

Eu nu am masura asta nici pentru unii, nici pentru altii.

Repet, incalcarea legii pentru mine este tot una si nu are grade, mai putin, mai mult, justificat sau nejustificat (in speta de majoritati si de dorinta acerba a unora de a-l aduce in fata poporului). By the way, tot in fata poporului ajung toti, la alegeri la termen, suspendarea este exact pentru fapte grave. Dar astea sunt nuante pentru care exact o judecatoare ca Motoc poate sa aiba o parere avizata.

Cv-ul doamnei care nu are caderea sa se pronunte dupa cum spune un comentariu anonim de pe site-ul dat de tine:


Prof. univ. dr. Iulia Antoanella MOTOC
Numita judecator de Senat (2010), pentru un mandat de 9 ani

- Doctor in etica, Universitatea din Bucuresti, Facultatea de Filosofie, 1999;

- Habilitation (Abilitatea a conduce doctorate in Drept), Universitatea Paris XI, "Jean Monnet", 1998;

- Doctor in Drept International public, Universitatea "Paul Cezanne" Aix-Marseille, Facultatea de Drept (tres bien avec les felicitations du jury), 1996;

- Master (DEA) in Drept International Public, Facultatea de Drept, Universitatea "Paul Cezanne", Aix-Marseille, 1991;

- Licenta, Universitatea din Bucuresti, Facultatatea de Drept, 1989.

Experienta profesionala Universitara
- Profesor universitar de drept, Universitatea din Bucuresti din 2002;
- (2007), Profesor invitat special "Drepturile omului si securitatea";
- Yale University, Facultatea de drept (2004 - 2007), Senior Schell Fellow;
- Institutul European, Florenta (2006), Academia europeana de drepturile omului, Profesor invitat special "Discriminarea in genetica";
- New York University, Facultatea de drept, Institutul de drept international si justitie (2003-2004) 2003- Fulbright - curs "International Law and Democracy" (co-titular);
- Universitatea de St-Thomas Miami (2001, 2002, 2003), Master Titular curs "Drepturile Omului si Natiunile Unite".

Experienta in organizatii internationale:
-Membru, Comitetul pentru Drepturile Omului (2006-prezent);
-Membru al Sub-Comisiei privind promovarea si protectia drepturilor omului, a Natiunilor Unite (2000-2007);
-ONU, Grupul de lucru pe Externe a saraciei si Drepturile Omului (2003-2006);
-Membru, Forumul Social al Organizatiei Natiunilor Unite (2005);
-Raportor Special ONU privind Drepturile Omului si genetica (2004-2007);
-Raportor Special al ONU pentru drepturile omului Comisia pentru Republica Democrata Congo (2001 - 2004);
-Membru, Grupul de lucru pentru populatiile autohtone, Organizatia Natiunilor Unite (2000-2004);
-Membru, Grupul de lucru pe Contemporana formelor de sclavie, Organizatia Natiunilor Unite (1999-2000) (2003);
-Presedinte, Grupul de lucru privind administrarea justitiei, a Natiunilor Unite, (2002-2006);
- Presedinte al Sub-Comisiei privind promovarea si protectia drepturilor omului, Natiunile Unite (2000-2001);
- Membru al Comitetului consultativ privind Conventia-cadru pentru protectia minoritatilor nationale, Consiliul Europei (1998-2004); ( 2008- prezent).

Alte activitati profesionale Asociatii si organizatii cu caracter profesional :
- Director (România) Master European a Drepturilor Omului si Democratizarii, Centrul Interuniversitar European pentru Drepturile Omului si Democratizare, Venetia;
- Membru, Consiliul de Conducere al Societatii Europene de Drept international (2004-2008);
- Membru, Consiliul stiintific. Revue Quebécoise de droit international;
- Membru, Consiliul stiintific, Colegiul Europei, TMC Asser Instiute de drept international, Olanda;
- Membru, Consiliul International de profesori si practicieni, Facultatea de Drept, Universitatea din Melbourne;
- Membru, Consiliul stiintific, Journal of International Relation and Development;
- Membru, International Law Association-Grupul de Lucru pentru Biotehnologii si de drept international;
- Co-Editor (Drept International si Relatii Internationale), Polls, (1996-1999);
- Membru, Editorial Board, Anuarul de Drept International si comparat, Europa de Est.
Experienta ONG (selectie):
- Membru in Board, Comisia Internationala a Juristilor (International Commission of Jurists);

Publicatii recente
-Carti si studii in volume colective - extras:
Manual de analiza a politicii externe, Polirom, 2010, (co-editor);
-The International law of genetic discrimination : the power of "never again", in New Techonologies and Human Rights, Oxford University Press, Oxford, 2009;
-Pladoyer pour les droits de l'homme, Centre des droits de l'homme et droit humanitaire Universite Pantheon II- Assas, Universite de Bucarest. 2008;
- Conceptions of pluralism and international law in E. Jouannet, H.R. Fabri V. Tomcievitz, Proceedings of the ESIL, Selected proceeding of the European Society of Intematona law, A quoi ca sert le droit international. Hart, Oxford, 2008;
- Violence against women in conflict, Tokyo, 2007;
- Les rapporteurs speciaux etatiques de l'ONU en E. Decaux Les Nations Unies et les droits de l'homme, Pedone, Paris, 2006 pp. 223-243;
- The Responsability of State and the Individual: Controversial aspects of the right to democracy, in The Responsability of the State, Courses of the Academy of International law. Thesaurus Acroasium, Sakkoulas, Thessaloniki, 2006;
- Taking Democracy Seriously: The Normative Challenges to the International Legal System in S.Griller (eds), International Economic Governance and Non-Economic Concerns, Springer Vienna-New York, 2003 (co-author)

- Uniunea Europeana: Dreptul si politica largirii la Est, Paideia, Bucuresti, 2001;
- Teoria relatiilor Internationale: sursele filozofiei legale si morale, Paideia, Bucuresti, 2001;
- Governacao sem Governo: O Desafio Normativo do Direito Internacional (coauthor) in A.Stone Sweet et al (ed), Cidadania e Novos Poderes numa Sociedade Global, Calouste Gulbekian, Lisbon, 2000, pp. 19-39;
- L'Europe Unie et l' Europe d'apres le communisme: rationalite et ethique de l'elargissement, in E.Barnavi, Les frontieres de l'Europe, Ed. de Bloeck, Wesmael, Bruxelles, 2001;
- Women and Legal Justice: the European Context in Women and the Administration of Justice, Tokyo, 2001;
- Europe and its teleology. Is there a Central-Eastern Vison? in C. Jorges, Y. Meny, J.H.H.Weiler (eds), What Kind of Constitution for What Kind of Polity, Responses to J. Fischer, European Institute Florence, Harvard School of Law, 2000;
- Les criteres politiques dans le Parteneriat avec les Pays d'Europe Centrale et Orientale in M.F. Labouz (eds), Le Parteneriat de I'Union Européenne avec les Etats Tiers, Bruylant, Bruxelles, 2000.

Limbi straine franceza, engleza, spaniola, germana (citit), rusa (citit), italiana (citit).

Aici CV-ul original, eu am extras doar: http://www.ccr.ro/default.aspx?page=composition/iam

Deci cred ca nu ne ramane decat sa fim de acord ca nu suntem de acord si nu vom fi pe tema asta. Poate la alte subiecte mai putin fierbinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lali, decizia este constitutionala. Acum nu o mai da si tu la intors dupa ce mai ieri ma tot strangeai cu decizia CC obligatorie /biletul de voiajala la Bruxelles.
Ti-am spus ca cel putin pt mine el nu doar a incalcat grav constitutia, dar a facut muuulte abuzuri de putere, inclusiv cand a inchis ochii cu madam Anastase. Ca sa nu mai zic de cata valoare are cuvantul lui pe care il da si si si-l retrage precum isi schimba sosonii. Si mistourile de punte etc etc NEDEMNE pt un presedinte.Eu nu masor cu diferite unitati de masura faptele unora si ale altora. Stiu ca se practica pe politicile dezbatute aici, dar nu de mine. Asa off topic cu ce e mai naspa lipsa de onoare a lui Ponta decat cea a suspendatului? Ca si tu ai facut o ordine acolo care coincide cu ce crez si eu, chiar dc pe tine ce a facut Ponta si Kovesi te lezeaza in mod direct.:(
Problema grabei USL cand cu suspendarea(personal nu vcredeam ca vor reusi, personal nu am contribuit la rezultatele pe locale in favoarea nimanui)este ca si -au facut lectiile superficial si au reusit la mustata sa castige o batalie.
BTW: anonimii de acolo sunt la fel de anonimi ca noi pe DC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Cat despre Motoc, ti-as raspunde sub forma de intrebare: cine sunt eu sa ii contest meritele profesionale in genere?
Vorbeam de faptul ca pare cam portocalie la fata. Hai mai, doar e numita de PDL, asa ca fara suparare si s-a si vazut in decizii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Lali, decizia este constitutionala. Acum nu o mai da si tu la intors dupa ce mai ieri ma tot strangeai cu decizia CC obligatorie /biletul de voiajala la Bruxelles.
Ti-am spus ca cel putin pt mine el nu doar a incalcat grav constitutia, dar a facut muuulte abuzuri de putere, inclusiv cand a inchis ochii cu madam Anastase. Ca sa nu mai zic de cata valoare are cuvantul lui pe care il da si si si-l retrage precum isi schimba sosonii. Si mistourile de punte etc etc NEDEMNE pt un presedinte.Eu nu masor cu diferite unitati de masura faptele unora si ale altora. Stiu ca se practica pe politicile dezbatute aici, dar nu de mine. Asa off topic cu ce e mai naspa lipsa de onoare a lui Ponta decat cea a suspendatului? Ca si tu ai facut o ordine acolo care coincide cu ce crez si eu, chiar dc pe tine ce a facut Ponta si Kovesi te lezeaza in mod direct.:(
Problema grabei USL cand cu suspendarea(personal nu vcredeam ca vor reusi, personal nu am contribuit la rezultatele pe locale in favoarea nimanui)este ca si -au facut lectiile superficial si au reusit la mustata sa castige o batalie.
BTW: anonimii de acolo sunt la fel de anonimi ca noi pe DC.
inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Lucialu, avizul curtii in privinta hotararii de suspendare a parlamentului a fost destul de neutru sau nehotarat, spune-i cum vrei. Pe de o parte au remarcat ca nu sunt incalcari grave, pe de alta parte au spus ca in doua cazuri din sapte ridicate de USL au existat incalcari.

Dar hai sa nu o mai luam de la capat, ca sunt sigura ca avem pareri diferite si in privinta asta.

Anonimi suntem majoritatea, pe net, asa este.

Motoc o fi numita de PDL, insa nu cred ca deciziile ei sunt influentate politic. Posibil insa sa aiba un mod de gandire mai apropiat de dreapta decat de stanga. Imi place sa cred ca, la nivelul ei de pregatire si prestigiul international pe care il are, nu mai are de ce sa se vanda.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lali, eu nu mai reiau si nici nu vreau sa citez lucruri pt care nu am cerut voie sa o fac. Dc o tot ducem asa, mi-e ca se rup panzele.

Cand te-am intrebat pe ce te bazezi cand speri ca Anastase va plati, mi-ai raspuns ca vine USL-ul si o va face.
Ei, pot sa prezum ca esti de acord ca "dreptate" se va face in timp, in functie de cum se succed puterile? Acum crezi ca ii vine randul lui Anastase. Daca e asa, pai de ce sa mai asteptam doia ani, timp in care se mai pot face manarii si mai avem multe de indurat, cand avem ocazia acum? Modul operandi al USL-lui e la limita, e miseu, dar mai de nivel de supravietuire pt noi. Astialalti au facut muulte in 8 ani. Sunt convinsa ca au fost fraude masive la alegeri. Ma bazez pe ceea ce s-a facut in mod grosolan, pe reactiile partidelor acum USL cand au fost alegeri la care a castigat Basescu mandatul nr 2, au fost diferite de alti ani si pe graba lor de acum sa-l imobilizeze. Adica, ok, fraude? facem si noi nenica, dar chiar asaaaaaa cum faceti voi?
La Baesecu inca o chestiune grava este incalcarea vointei poporului cand nu a tinut cont de ceea ce a ales electoratul si si-a faurit majoritatea lui, iar apoi OUG-uri pe banda rulanta si declaratii pe probleme de guvernare si de hotarari ale acesteia. Au fost cateva lucruri in care si-a exprimat clar optiunea( vezi taierile, mamicutele si bebelusii, asistatii din care inclusiv pensionarii etc.)
Asa ca mie mi-e egal cui ii vine randul la mazilit. Mai ales ca imi ajung cei 8 ani de abuz si economie kko.
Partea buna cu tot "puciul" asta este exact ce spunea Deceneus la un alt subiect, ca acum au priceput mai ales cine trebuia sa priceapa, clasa politica cea care habar n-are ce a votat si a semnat, ca nu mai sunt pe cont propriu si in tara lor cu care fac ce vor, dupa bunul plac. Acum le sufla UE in ceafa, ei le-au dat voie sa le sufle, mnoh! sa le sufle si sa ne racorim si noi nitel. Asa ca vreau sa fie pedepsiti cei la care ilegalitatile sunt fresh si indelungate, iar cei ce vor veni, cam greu sa mai faca ce vrea muschiul lor cu noi, adica tre sa respecte legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
iar cei ce vor veni, cam greu sa mai faca ce vrea muschiul lor cu noi, adica tre sa respecte legea.

Nu te pripi! Poate n-au muschi suficienti, dar www.hotnews.ro/stiri-international-12848823-vladimir-putin-promulgat-legea-care-clasifica-ong-urile-primesc-finantare-externa-drept-agenti-strainatatii.htm" target="_blank">seful lor are cat cuprinde, inclusiv pentru ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Liderii USL considera ca au gasit strategia prin care sa obtina numarul necesar de voturi pentru demiterea lui Traian Basescu: la tombolele pe care le organizeaza pentru participantii la referendum vor avea sanse de castig doar cei care voteaza de mai multe ori. „Cei care voteaza o singura data nu vor primi bilet pentru tombola”, a decretat Victor Ponta.

„Suntem fix in perioada concediilor, deci trebuie sa incurajam turismul electoral. Toti romanii trebuie sa stie ca mai multe voturi inseamna mai multe sanse de castig la tombolele noastre. Iar premiile de la tombola vor fi acordate doar daca Basescu este demis in urma referendumului”, l-a completat Crin Antonescu.

Liderii USL au gandit si o serie de masuri care sa faciliteze votul multiplu. Astfel, distanta dintre sectiile de votare nu trebuie sa fie mai mare de 100 de metri, astfel incat romanii sa nu piarda prea mult timp pe drum. De asemenea, fiecare sectie va avea un ghid, care ii va indruma pe votanti spre urmatoarea cea mai apropiata sectie de votare.


Nu ar trebui sa specifici ca stirea asta e luata de pe Times new roman si ca este o gluma?Nu de alta,dar poate mai crede cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hai,mai, ca dupa ce lumea nu o sa se prezinte la vot ,nu ca e Base cel mai tare din parcare...o sa fie acelasi circ in sens invers.Pariu ca Base o sa vrea sa le arate ca el face si drege?
sa cum Crin a ajuns presedinte ca a fost acolo,doar a fost acolo,asa si Base probabil se va intoarce ca romanii nu s-au prezentat ....sunt de fapt la fel....nu merita niciunul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Vorbeam zilele trecute cu mai multi prieteni legat de referendum . Parearea lor era ca USL incearca sa ne convinga pe toate posturile TV , ziare ca ei au majoritatea. De ce? Simplu. In cazul in care Basescu va castiga la referendum vor zice ca Basescu a furat si ca nu e valabil referendumul. Vor spune: nu ati vazut ca toate sondajele de opinie dadeau ca sigura demiterea lui Basescu. Nu are cum sa castige.Cam asta este strategia lor. Sa induca oamenilor ideea ca ei sunt majoritari si ca daca rezultaul ar fi altul inseamna ca s-a furat.


Mergi la inceput