Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Si astea sunt primele modificari la aceasta ordonanta:
Se aproba; Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 103 din 30 septembrie 2009 pentru modificarea si completarea Legii nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 656 din 2 octombrie 2009, cu urmatoarele modificari si completari:

1. La articolul I, dupa punctul 1 se introduce un nou punct , punctul 11, cu urmatorul cuprins:

„11. Articolul 10 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

„ Art. 10

Demiterea Presedintelui României este aprobata; daca a întrunit majoritatea voturilor cetatenilor înscrisi în listele electorale. "

2. La articolul I, punctul 2 se modific#259; #351;i va avea urm#259;torul cuprins:

„2. La articolul 11, alineatul (3) se modific#259; #351;i va avea urm#259;torul cuprins:

„(3) Punctul de vedere al Parlamentului asupra referendumului ini#355;iat de Pre#351;edintele României urmeaz#259; s#259; fie exprimat, printr-o hot#259;râre adoptat#259; în #351;edin#355;a comun#259; a celor dou#259; Camere, cu votul majorit#259;#355;ii deputa#355;ilor #351;i senatorilor prezen#355;i, în termen de cel mult 20 de zile calendaristice de la solicitarea Pre#351;edintelui. "

3. La articolul I, dup#259; punctul 2 se introduce un nou punct , punctul 21, cu urm#259;torul cuprins:

„21. La articolul 11, dup#259; alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4) , cu urm#259;torul cuprins:

„(4) Dac#259; Parlamentul nu î#351;i transmite punctul de vedere în termenul stabilit la alin. (3), Pre#351;edintele României emite decretul privind organizarea referendumului dup#259; expirarea acestui termen, procedura constitu#355;ional#259; de consultare a Parlamentului considerându-se îndeplinit#259;. "

Aceast#259; lege a fost adoptat#259; de Parlamentul României, în condi#355;iile art. 77 alin. (2), cu respectarea prevederilor art. 75 #351;i ale art. 76 alin. (1) din Constitu#355;ia României, republicat#259;.



p. PRE#350;EDINTELE CAMEREI DEPUTA#354;ILOR,

IOAN OLTEAN



PRE#350;EDINTELE SENATULUI

VASILE BLAGA



Bucure#351;ti, 10 aprilie 2012.

Nr. 62.
Lali probabil fiecare alege ce-i convine.Si subiectul vine in zilele noastre( 2000,2007,2009,2012)
Am modificat prima parte restul mi-e greu...
ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)


Pai te afli intr-o mare confuzie. Si confuzia e intre "puteri", ceea ce e mai grav.

Ordonanta data de guvern (sa-i zicem ordonanta boc) nu cuprindea referiri la cvorumul referendumului in cazul suspendarii presedintelui. (asa cum am citat-o cateva postari mai sus).

cum constitutia prevede ca ordonantele de urgenta (care sunt acte legislative date de guvern(=puterea executiva) in anumite conditii) este obligatoriu a fi aprobate sau rejectate de parlament(=puterea legislativa), ordonanta a fost supus aprobarii parlamentului.

in aprilie 2012 parlamentul avea aceeasi compozitie ca in iulie 2012. ordonanta a fost supusa discutiei in parlament - parlament din care faceau parte in aprilie 2012 si crin antonescu, si victor ponta si nu facea parte basescu), care parlament a completat articolul 10. acum ca legea de aprobare a trecut cu modificarea punctului 10, ma gandesc c-o fi si din cauza faptului ca crin antonescu & victor ponta au chiulit de la sedinta, c-aveau trebi probabil in alta parte.

discutia este totusi superflua atata timp cat:
1. CC n-a fost sesizata de un grup de cel putin 50 de deputati, sau de un grup de cel putin 25 de senatori, cu neconstitutionalitatea art. 10 asa cum a fost modificat prin lege (NU prin ordonanta) -

2. CC s-a pronuntat asupra acestui aspect.

end of story

si 3, din punctul meu absolut personal de vedere, nu mi se pare normal ca e necesar cvorumul la referendumul pentru transformarea comunei in oras, sau la cel in caz de suspendare a primarului de cucuieti de exemplu, si n-ar trebui cvorum la o procedura extraordinara de matrasire a presedintelui. dar e numai o parere personala de data asta, asa ca suporta discutii.

desigur, sunt absolut de acord cu afirmatia ta "probabil fiecare alege ce-i convine."

edit: iar dintr-un minim respect pentru participatii la discutie (sau macar pentru lizibilitate) e normal sa inlocuiesti diacriticele, ca nu presupune decat un copy/paste si 6 find&replace, dureaza 15 secunde maximum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali


Asta este o mostra pentru cei care credeau ca inlocuindu-l pe Basescu cu Crin s-ar face vreun pas inainte in privinta limbajului si a tinutei.

Din pacate, nu.



eu aici nu sunt de acord. Dar nu coonteaza.
Asta e o mostra de "gaselnite" pt nehotarati. Pt ca se vor face alegeri si nu cred ca Antonescu va fi unicul candidat la functia de presedinte. So much of the big fasss.
Sa presupunem ca nu era tot tambalaul de acum si Basescu era la Cotroceni sau ca nu este demis Basescu. Mai are doi ani de mandat. Si pe urma ce? Romania nu mai exista?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

daca ar fi sa bat campii sau nu, si sa sufar de scenarita(intr-o oarecare masura da si de obicei confirmate in timp) , dc e sa existe cineva care priveste in ograda Rusiei, acela este BAsescu. Iar MRU-ul cu atata priza pe aci e un fel Medvedev. Cu timp la dispozitie pt imbrobodire si cu dorinte de jucator, cu razgandeli de 5 minute cu privire la demisie, cu pofte la schimbari de constituie etc etc mai puneti voi cu sugerarea unui presedinte viitoraka MRU, de fpat recomandare...
Insa nu sunt curioasa sa am dreptatetocmai de-asta si pt multe altele spuse de putini! aici voi merge la referendum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Se vehiculeaza o ipoteza, dupa parerea mea fantasmagorica, dar poti sa mai stii...
In rezumat, daca referendumul nu iese din diverse motive sa zicem administrative, canicula, lipsa de zane, criza de mititei, penurie de clovni, Parlamentul, cu o majoritate de doua treimi poate sa il acuze pe TB de inalta tradare si sa il demita. Inalta Curte de Casatie este cea care judeca acest act de inalta tradare. Asta ar cam explica plangerea penala, dar, dupa pareerea mea, ar fi cam prea mult.


Da, asa este, iar E.Nicolaescu a pregatit terenul acum 2 zile cand a facut publica plangerea penala pentru "subminarea economiei nationale", bla, bla, bla.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Citat:
citat din mesajul lui Lali


Asta este o mostra pentru cei care credeau ca inlocuindu-l pe Basescu cu Crin s-ar face vreun pas inainte in privinta limbajului si a tinutei.

Din pacate, nu.



eu aici nu sunt de acord. Dar nu coonteaza.
Asta e o mostra de "gaselnite" pt nehotarati. Pt ca se vor face alegeri si nu cred ca Antonescu va fi unicul candidat la functia de presedinte. So much of the big fasss.
Sa presupunem ca nu era tot tambalaul de acum si Basescu era la Cotroceni sau ca nu este demis Basescu. Mai are doi ani de mandat. Si pe urma ce? Romania nu mai exista?


inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine





Desigur eu m-am referit la limbaj, tinand cont ca Antonescu are cele mai mari sanse in prezent sa devina urmatorul presedinte si este, momentan presedinte interimar. Din nou gusturile nu se discuta.

Cu toate astea mai sunt naivi ca mine, care considera ca Romania aia care te intrebi tu daca va mai exista merita ceva mai bun decat amandoua personajele din mesajul meu initial.

P. S. Parca tu spuneai ceva de Radu Duda ? Daca ma insel, scuze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali
Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Se vehiculeaza o ipoteza, dupa parerea mea fantasmagorica, dar poti sa mai stii...
In rezumat, daca referendumul nu iese din diverse motive sa zicem administrative, canicula, lipsa de zane, criza de mititei, penurie de clovni, Parlamentul, cu o majoritate de doua treimi poate sa il acuze pe TB de inalta tradare si sa il demita. Inalta Curte de Casatie este cea care judeca acest act de inalta tradare. Asta ar cam explica plangerea penala, dar, dupa pareerea mea, ar fi cam prea mult.

Si atunci soluti e sa mergem la vot... sa iasa clar ceva.

USL a deschis 2 fire pentru a starpi orice impotrivire care mai exista acum si sa nu mai indrazneasca nimeni nici pe viitor. Asta este lectia care ni se da. Nu va suna a comunism? Cele 2 actiuni (referendum + plangere) sunt independente si vor fi/sunt impinse separat indiferent de rezultatul fiecareia.

De fapt cam asta a fost lupta, acum doar mai dau batul pe unde mai indrazneste sa miste cineva.

Ca sa mai aiba si copiii nostri sansa pe care am avut-o noi acum 20 de ani(chiar daca nu am stiut sa o folosim atunci) solutia este sa NU mergem la vot, altfel ne arata batul si vai de ei si nepotii nostri.

edit: adaugat virgule si sters ceva cuvinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lali, da eu spuneam. Si asta e altceva deja. Vorbim despre doua lucruri diferite. Una e ce ne-am dori unii, principele nu stiu sa fi luat o atitudine in sensul sa isi doreasca si sa o arate sa candideze.
Antonescu are sanse multe. Insa nu e singura optiune. Nu mi se pare corect atata timp cat e interimar si nu ales si discutam despre un presedinte care fiind suspendat constituional este adus in fata poporului, sa punem problema in maniera PDL-ista. Desigur, acum nu ne mai place vointa majoritatii care se intrevede la orizont nu neaparat si sa fie asa. Acum dpdv al unora proBasescu majoritatea e ...naiva

BTW: PDL a amenintat ca va anunta inclusiv NATO si pe Obama. Ultima reduta pe la care Romania sa patruleze cu poalele ridicate in the airNU stiu dc au zis-o doar ca sa impresioneze, dar practic si-au asumat paratul la UE dc mai era nevoie de confirmare. Ori aici deja demonstreaza inca o data ca sunt nocivi Romaniei prin punerea interesului lor meschin deasupra interesului unei natiuni. Ca sa nu mai zic ca ce le-a reusit cu brio prin demersurile astea a fost sa ne umple si pe noi de ridicol.

In timp ce ne cramponam de plagiatul lui Ponta, nici macar fiind corecti pana la capat ca iata ca madam colonica Kovesi Procuror Jeneral al acestei tari a procedat asisderea(si ea nu a dispretuit materialul furnizat de studenti ), se duruleaza niste scandaluri cu iz de FURT scoase la iveala de actuala guvernare, cu autori PDL. Nimeni nimic pe aici? Daaa, e naspa cu plagiatul asta, dar ma doare fix in cot acum de el. Este din nou o distragere a atentiei nehotaratilor in favoarea lui Basescu. Pt ca Plagiatul lui Ponta loveste in el insusi si in randul unei populatii de nisa sa zicem.
Se amesteca voit lucrurile si aici, si pe la tv, ne ocupam de toti si de tot, dar in special(prioritate nationala!) de plagiatul lui Ponta.

BTW, Capcaunule, "antenistii" nu o vor arsa pe rug pe Anastase. Eu una m-as multumi cu disparitia ei pe veci din viata politica sau ma rog, sa nu mai isi castige painica din banii contribuabiilor si nici sa nu mai poata sa decida pt acestia.
Cat despre cursul valutar, poate ar trebui sa fie intrebat si nea Baselul cam pe cand are de gand sa demonstreze ca nu vrea a castige la masa verde, si sa stea drept cu vantul in fata ca un vasnic capitan de vas, adica sa nu mai provoace scandaluri si degringolada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Intr-o zi ma duc, a doua zi ma razgindesc.
Ba ma duc, ma nu ma duc.
Chiar e incurcata treaba.

Basescu ne zice sa mergem:
http://www.digi24.ro/stire/Basescu-Absenteismul-imi-garanteaza-ramanerea-in-functie_31406

Toti ceilalti zic sa nu mergem:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/farsa-usl-nu-trebuie-legitimata-pucistii-ponta-si-antonescu-te-vor-la-vot-ignora-i-992892.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Dragilor, cei care inca il mai vreti pe basescu la cotroceni (ceilalti pot sa ignore acest mesaj), credeti ca ii faceti o favoare lui mergand la referendum si votand nu? Sau ca stati pana pe la 7-8 seara sa vedeti cati se prezinta si apoi daca e cazul mergeti si voi? Nu ii faceti decat o foarte mare defavoare. Singura si unica solutie viabila e statul acasa (repet, DOAR pentru cei care il vor in continuare acolo, nu pentru cei care stampileaza "nu-ul" ca pe un vot negativ la adresa usl-ului)

Daca referendumul acesta va avea qvorum, e clar ca buna ziua ca majoritatea romanilor il vor plecat, asa ca ori cu votul vostru, ori fara el, tot va pleca! Qvorum = 9,200,000 de alegatori. Ca basescu sa ramana in conditiile de qvorum, e nevoie de peste 4,6 milioane de voturi! Chiar credeti ca sunt atatia oameni care ar vota impotriva suspendarii in tara asta??? Sunteti naivi!

Deci, daca majoritatea romanilor il vor plecat, asta este, ne vom conforma, lumea nu se termina in data de 29 iulie! Daca majoritatea il vor plecat, n-ar trebui sa fie nicio problema sa asigure qvorumul!

Iar daca basescu continua sa va invite la vot, aduceti-va aminte de conferinta de presa din 28 iunie, cand a spus ca nu-l va da pe Ponta in judecata pentru ca a plecat la bruxelles fara mandat. Cati dintre voi ati spus atunci: bravo basescu, asa te vrem, asta-i mesajul care-l asteptam de la tine?! Din contra, toti am fi vrut sa-l vedem ca ia atitudine, ca-l denunta pe marga pentru ca si-a depasit/incalcat atributiile, pe ponta ca ignora deciziile CC. Atunci i-am acceptat decizia, desi nu eram de acord cu ea, doar pentru ca nu statea in puterea noastra sa il influentam sa faca altfel.
Acum insa sta in puterea noastra sa nu mergem la vot!! Putem sa ii aratam direct ca nu suntem de acord cu aceasta decizie a lui, care va face la fel de mult rau tarii ca si aceea de a accepta plecarea lu ponta la bruxelles fara sa ia atitudine legala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Lucialu, eu fac parte din nisa aia de care vorbesti, pentru ca ma intereseaza si plagiatul lui Ponta, si votul de pe vremea lui Anastase, si furtisagurile PDL, si incalcarile Constitutiei de catre Ponta, si amenintarile venite de la presedintele interimar la adresa CCR, si penalii din parlament, si afacerile mari ale lui Voiculescu, Vantu, Videanu si Casuneanu, si ce urmeaza dupa demiterea lui Basescu.

In ierarhia mea nerespectarea legii si a institutiilor la cel mai inalt nivel ocupa primul loc. Aici intra si prezenta si platirea ca parlamentari a unor oameni condamnati penal. Nepedepsirea si apararea vinovatilor locul doi. Plagiatul locul trei. And so on.

Daca vrei sa nu vorbim de alegerile de dupa referendum, OK. Dar atunci hai sa fim mai catolici decat papa si sa spunem ca ce scriu USL-istii pe panouri nu sunt motive de demitere conform legii.



Mergi la inceput