Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Eu cred ca OUG-ul cu restrangerea drepturilor CC(care este politic formata, care are un judecator de la UDMR-ul cel care a jucat rolul de partener de guvernare cu PDL-ul) este singura chestiune reala, aka porcherie facuta de USL si de care se poate lua oricine, noi si CE, oarecum motivata, dar nu scuzabila. In rest cred ca doar viteza schimbarilor intalnita la loviturile de stat a facut sa para totul indoielnic, ca se clatina democratia(fie vb intre noi stim ca dupa revolutie unii sunt mai egali ca altii in drepturi pe plaiurile mioritice ).
Chiar astept raportul de maine, ca de surse sunt pana peste urechi de satula.
Deceneus, excelent explicat si mai ales la ce rabdare si disponizitie sa explici ai, esti ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Asupra schimbarii sefilor celor 2 camere CC s-a pronuntat? Nu ca sint inadmisibile, ci daca sint constitutionale sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@catrinik N-ai inteles nimic din Constitutie.

Parlamentul legifereaza politici, executivul administreaza pe baza legilor, adica pune legile in aplicare si justitia asigura respectarea lor intocmai si sanctioneaza abaterile asa cum a stabilit parlamentul.
Mai mult
Citat:
ARTICOLUL 109
(1) Guvernul raspunde politic numai în fata Parlamentului pentru întreaga sa activitate. Fiecare membru al Guvernului raspunde politic solidar cu ceilalti membri pentru activitatea Guvernului si pentru actele acestuia.

(2) Numai Camera Deputatilor, Senatul si Presedintele României au dreptul sa ceara urmarirea penala a membrilor Guvernului pentru faptele savârsite în exercitiul functiei lor. Daca s-a cerut urmarirea penala, Presedintele României poate dispune suspendarea acestora din functie. Trimiterea în judecata a unui membru al Guvernului atrage suspendarea lui din functie. Competenta de judecata apartine Înaltei Curti de Casatie si Justitie.

(3) Cazurile de raspundere si pedepsele aplicabile membrilor Guvernului sunt reglementate printr-o lege privind responsabilitatea ministeriala.


Sigur ca sunt puteri separate si ca justitia aplica legea si parlamentarilor, iar executivul prin institutile sale aplica legea si parlamentarilor, dar directia in care evolueaza Romania se stabileste de Parlament.



Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Ok dar in contextul invocat adica cel in care nu este validat referendumul, poti sa explici ce inseamna Parlamentul este suveran? Adica ai trei forte in stat egale din punctul de vedere al puterilor, fiecare cu scopul ei, ai o modalitate de a suspenda un presedinte ales prin hotarare parlamentara si validare prin referendum, dar in caz ca poporul zice NU vreau sa supend presedintele, sau gaseste problema neinteresanta si nu se prezinta la vot atunci CE?
Ce inseamna parlamentul e suveran in contextul asta? Cine decide ce se intampla mai departe?
Si daca tot suntem la discutia asta de ce nu stabilim o data in constitutie o modalitate de suspendare a presedintelui fara loop hooles si neinterpretabila. Ca sa o ia naiba de treaba daca nu platim mai mult pe referendumuri decat platim la educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Ce vor sa faca nemernicii astia:
o tot dau cu Parlamentul este suveran.
...
De unde si pina unde parlamentul e suveran????
Unde s-a mai vazut asta? In dictatura da ...

Din Constitutie rezulta!

ARTICOLUL 61
(1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român si unica autoritate legiuitoare a tarii.


@catrinik- nu vrei sa accepti Constitutia? CE tocmai asta pretinde sa o respecte si Parlamentul.


Este bine sa retinem ce ne aminteste Deceneus.
Noi trebuie sa cascam bine ochii pe cine mai votam in toamna/iarna cand vom vota la parlamentare, ca sa nu mai lasam orice loaza santajabila sa patrunda in Parlament!
Atunci trebuie sa fim atenti la oameni si nu la afinitatile noastre politice!
In tara se cam stiu cat de cat persoanele care candideaza pe diferite liste politice si de aceea ar trebui sa votam mai mult oamenii si mai putin partidul pt. care avem afinitati sentimentale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Si din categoria "romanii ie prosti, noroc cu noi de la PSD", www.b1.ro/stiri/politica/victor-socaciu-psd-nu-e-de-competen-a-romanilor-sa-decida-daca-vor-parlament-unicameral-sau-bicameral-e-o-chestiune-de-elita-33330.html" target="_blank">Victor Socaciu declara (referitor la referendum 2009) ca:

„Nu e de competenta romanilor sa decida daca vor Parlament unicameral sau bicameral. E o chestiune de elita”

Pai daca sintem asa de incompetenti ca si popor, propun sa nu mai facem referendum nici acuma si sa lasam "elita" sa decida, dom'le.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui andas

Precum cetateanul lui Caragiale citesc desele postari ale unor useri si nu inteleg de unde atata incrancenare. Suntem cetateni liberi, votam intr-un fel sau altul, majoritatea se supune minoritatii! Constat ca mai avem un strop si aruncam cu portocale...pardon a trecut sezonul si s-au inverzit, iar mai nou venim cu semne de pace, ca deh "vara asta se poarta alb".


Eu, una, am atita incrincenare ca vad ca sint facute mari nedreptati si ceilalti nu vor sa le inteleaga. Ca vad ca cei de la USL incearca sa ne manipulze pe fata.
S-au intimplat atitea porcarii, s-au incalcat atitea si atitea legi si oamenii nu le vad. Mai ales ca avem atitea exemple in istorie, atit a noastra cit si a altora.

Daca toata lumea, care are si un nivel de cultura si are atita acces la informatie, ar sta un pic si ar pune cap la cap toate evenimentele ar vedea clar imaginea de ansamblu.
E ca un puzzle alb-negru ( care e mai greu de facut ): daca pui toate piesele cap la cap vezi imaginea de ansamblu. Daca nu, sint doar niste bucati separate de puzzle.

Iar ceea ce gindesc eu imi este confirmat de toate reactiile din exterior care sint foarte clare si destul de dure.




Catrinik, eu una simt la fel ca si tine. In plus. am colegi de birou cu care am inceput sa evit sa discut politica, oameni cu f.f. multa carte al caror comentariu este: "da' ce, Base & PDL n-a facut la fel?" Pot sa aduc eu nenumarate argumente, raspunsul lor este invariabil si asta ma deprima cumplit. In schimb, soacra mea, care este pensionara (fost cadru didactic), afectata de masurile luate de Base, fara sa fi cautat sa o convinga vreunul din noi de ceva, a urmarit presa, mass-media si a hotarat ca il sustine si chestia asta ma face sa ma gandesc ca poate totusi, mai e o speranta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:


Am un "bonus" pentru cei care mai au dubii, in cazul in care nu ati urmarit emisiunea lui Robert Turcescu de aseara, va dau linkul sa vedeti cum apreciaza un parlamentar (Victor Socaciu) electoratul. Si la fel ca el sunt multi care nu dau 2 bani pe popor.

http://inregistrari.b1.ro/view-sub_semnul_intrebarii-88.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Eu zic sa asteptam bonusul oficial UE- MCV-ul.
Pt cei care mai au dubii vis-a vis de oameni din PSD? Despre ce vorbim? Despre Socaciu, plagiatul lui Ponta, absenteismul lui Antonescu pe motive de , la referendum sau despre Basescu care a facut a, ba, c,d... ca presedinte si a, b, c, d ca presedinte suspendat? Va place sau nu, cine este impotriva lui Basescu nu este musai USL-ist si nici campanie electorala nu e versus nu sh care adversar politic al lui Basescu.
Socaciu, ca de obicei, s-a umplut de stima. Va aduceti aminte de ideea cu dublarea filmelor?Eu l-am vazut in alta emisiune B1 cu "moderatoare" care apasa frenetic botonul la care Socaciu scotea broascute pe gura. Insa fondul dinscutiei privea cele doua Camere, pe care Camere inclusiv PDL-ul in ciuda referendumului le- a pastrat neschimbate.


Btw, la acel referendum tot regula 50%+1 s-a aplicat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

La ce referendum te referi? La ala din 2007?
Da tot 50+1 si a fost invalidat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Va place sau nu, cine este impotriva lui Basescu nu este musai USL-ist


Culmea, va place sau nu, cine e impotriva suspendarii (sau pro basescu) nu e musai PDL-ist!!
Eu sunt totusi pro basescu clar (nu si pro PDL), insa sunt foarte multi care nu sunt nici macar pro-basescu, sunt doar anti masurile luate de usl in ultimele saptamani!

Mergi la inceput