Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

la cel din 2009.

Mickyyy, confuzia nu e pe terenul meu. Toti care postam antiBasescu suntem luati de USL-isti. Pt mine e clar ca cine e proBasescu e basist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ala din 2009 cu 300 parlamentari si parlam unicameral?
Da, a fost validat si a trecut.


Am gasit o idee interesanta:
" In primul rand, propunerile mentionate (de eliminare a pragului de participare si ca referendumul sa dureze doua zile) au fost formulate In dezbaterile de la Comisia juridica a Senatului. Propunerile nu au fost aprobate ieri, dar vor aparea totusi In raportul care va fi dezbatut si votat azi In plen. In acest fel, initiatorii Isi vor putea sustine propunerile In plen, iar decizia apartine plenului. Astfel, Comisia juridica nu poarta raspunderea pentru ca ar fi acceptat o propunere contrara deciziei CCR, iar responsabilitatea este plasata integral plenului. Care este suveran, dupa cum ne repeta, aproape obsesiv, repre-zen-tantii USL. Or, In acest caz, nimeni nu poarta concret vreo raspundere."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu cred ca in acest moment se da o batalie crancena in interiorul USL intre diversele cercuri cu opinii diferite.

Sa ma explic: pe de o parte exista oameni care pricep ca nu-i de glumit cu cerintele UE, probabil chiar si Ponta, care dupa ce a promis la Bruxelles cu subiect si predicat niste lucruri ar vrea sa vireze putin spre respectarea legilor si sa mai salveze ce se poate. Deasemenea isi dau seama ca USL poate pierde voturi pentru alegerile parlamentare daca imping lucrurile mai departe, fara sa le pese de reactiile europene.

Pe de alta parte exista nucleul celor care au neaparata nevoie ca planul suspendarii care presupune in final reluarea controlului asupra procurorilor sa mearga mai departe asa cum s-a stabilit initial, acest mers al evenimentelor fiind mai important ca orice pentru ca sunt in joc libertatea si averile lor.

Pana la urma unii isi joaca cariera politica si altii libertatea. Eu zic ca este interesant de urmarit si din aceasta perspectiva. De aceea pare ca Parlamentul nu mai merge ca uns, ca acum 2 saptamani si, este posibil ca "plenul" sa fie de vina daca se iau masuri impotriva hotararilor CCR. Plenul e impersonal, majoritatea e cel mai greu de combatut si nu poate fi aratata cu degetul.

Insa chiar orice majoritate din Romania, fie ea si a plenului Parlamentului nu este mai presus de lege. "Organ suprem" nu inseamna singurul care poate sa incalce legea dupa bunul plac, daca se hotaraste majoritatea.
Asta este ceea ce scapa din ecuatie.

Edit: Ca sa fiu si mai clara, va dau articolul din Constitutie privind hotararile CCR, care sunt "general obligatorii"

ARTICOLUL 142
(1) Curtea Constitutionala este garantul suprematiei Constitutiei....

ARTICOLUL 147
...
(4) Deciziile Curtii Constitutionale se publica in Monitorul Oficial al Romaniei. De la data publicarii, deciziile sunt general obligatorii si au putere numai pentru viitor.

Constitutia aici:

http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=5#t5c0s0a147

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Pt mine e clar ca cine e proBasescu e basist

La fel de clar cum cine este pentru suspendare este antidemocratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Sa vedem ce au de gind sa faca azi. Voi ati inteles ce au tot balmajit?
Am impresia ca vor iar sa restringa puterile CC.

Da ... si eu cred ca se dau batalii mari in interiorul USL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Din cate am inteles de la radio vor sa lase CCR sa se pronunte pe anumite hotarari ale Parlamentului si pe altele nu. Adica, pe romaneste, sa cadem la mijloc.

Insa l-am auzit pe Ponta care dadea un interviu azi, spunand ca el recomanda parlamentarilor sa voteze pentru eliminarea articolului din legea referendumului care elimina pragul de participare de 50%+1 pentru validare. A spus ca parlamentarii USL vor vota dupa cum doresc fiecare dintre ei, dar ar fi bine sa vina la vot si PDL-ul ca sa treaca legea asa cum a stabilit CCR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Vroiau sa puna referendumul in 2 zile, vad ca au renuntat pana la urma. Doar prelungesc votarea pana la ora 23

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Pt mine e clar ca cine e proBasescu e basist

La fel de clar cum cine este pentru suspendare este antidemocratie.


ce sa zic? hotnews,b1,evz si marele Pinocchio http://www.antena3.ro/life-show/media/basescu-l-a-mintit-pe-cancelarul-germaniei-vezi-dovada-si-comentariul-unui-lider-pdl-175851.html
http://www.youtube.com/watch?v=Du3jQ74GdSw

copy/paste http://www.antena3.ro/politica/oficial-european-guvernul-romaniei-nu-incalca-in-niciun-fel-constitutia-176099.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

http://www.youtube.com/watch?v=Du3jQ74GdSw


Iar incepem cu Anastase?


" Viorel Hrebenciuc, Valer Dorneanu, Bogdan Olteanu, Ioan Oltean au condus, de-a lungul timpului, sedinte ale Camerei Deputatilor in care votul a fost viciat folosind metoda Anastase. Totul a fost surprins pe camere video."

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7891411-video-cum-este-folosita-metoda-votare-anastase-ani-zile-zeci-legi-suspecte-frauda-vot.htm

Anastase a reluat votul a doua zi. Iar parlamentarii au votat nominal sa nu se reia votul.
Legea a fost intoarsa in parlament, cu un singur amendament, si a fost votata « legal ».

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ja, ja, Catrinik genau. in rest? toate bune, nu? hus-hus cu dictai minciuna presedintelui, sub covorasul linkului postat de tine. O fi si aia suspendata
app: moama ce a dat Barroso cu Ponta de toti peretii pt cele doo luni de guvernare tripartidica antidemocratica versus 4 ani si zetze luni de guvernare baseascaaaa! Fie vb intre noi, nu e doar atat, dar MCV-ul e doar pe 5 ani.

Mergi la inceput