Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Bine ... atunci altceva nu mai avem de facut decit de asteptat citeva zile sa vedem daca apare documentul.
Sau raport MCV.
Ca numai alea se pare ca sint oficiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Catrinik, daca nu ma crezi pe mine, citeste aici:

http://www.mediafax.ro/politic/cc-afirma-ca-revocarile-presedintilor-camerelor-parlamentului-nu-afecteaza-valori-constitutionale-9852574

Curat constitutional!



Este vorba de regulamentele de functionare a camerelor.
Deci este ilegal. Nu anticonstitutional.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Catrinik, daca nu ma crezi pe mine, citeste aici:

http://www.mediafax.ro/politic/cc-afirma-ca-revocarile-presedintilor-camerelor-parlamentului-nu-afecteaza-valori-constitutionale-9852574

Curat constitutional!



Este vorba de regulamentele de functionare a camerelor.
Deci este ilegal. Nu anticonstitutional.





Pentru ca a stabilit...cine? Sau e suficient sa consideri tu asa ca sa fie ilegal?


edit: Inteleg ca exista ilegalitati constitutionale .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu ramiris - catrinik are dreptate. Ea se refera la incalcarea prevederilor prin care sunt schimbati presedintii celor doua camere. Aceste prevederi incalcate sunt foarte clare.
Nu stiu insa cine poate sa vina si sa constate aceste incalcari sau chiar sa le sanctioneze.
Nu are CCR cu asta nimic.
CCR se exprima in alte domenii.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu stiu insa cine poate sa vina si sa constate aceste incalcari


Am impresia ca Avocatul poporului.
Cred ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Asta e legat de ceea ce s-a discutat mai devreme legat de CE.


Articolul 7.

(1) La propunerea motivata a unei treimi din statele membre, a Parlamentului European sau a Comisiei Europene si cu aprobarea Parlamentului European, Consiliul, hotarānd cu o majoritate de patru cincimi din membrii sai, poate sa constate existenta unui risc clar de incalcare grava a valorilor prevazute la articolul 2, de catre un stat membru. Inainte de a proceda la aceasta constatare, Consiliul audiaza statul membru in cauza si ii poate adresa recomandari, hotarānd dupa aceeasi procedura.
Consiliul verifica cu regularitate daca motivele care au condus la aceasta constatare ramān valabile.

(2) Consiliul European, hotarānd in unanimitate la propunerea unei treimi din statele membre sau a Comisiei Europene si cu aprobarea Parlamentului European, poate sa constate existenta unei incalcari grave si persistente a valorilor prevazute la articolul 2, de catre un stat membru, dupa ce a invitat acel stat membru sa-si prezinte observatiile.

(3) In cazul in care a fost facuta constatarea mentionata la alineatul (2), Consiliul, hotarānd cu majoritate calificata, poate decide sa suspende anumite drepturi care ii revin statului membru in cauza in urma aplicarii tratatelor, inclusiv dreptul de vot in Consiliu al reprezentantului guvernului acelui stat membru. Procedānd in acest fel, Consiliul tine seama de eventualele consecinte ale unei astfel de suspendari asupra drepturilor si obligatiilor persoanelor fizice si juridice.
Obligatiile care ii revin statului membru in cauza in temeiul tratatelor ramān obligatorii in orice situatie pentru statul membru respectiv.

(4) Consiliul, hotarānd cu majoritate calificata, poate decide ulterior sa modifice sau sa revoce masurile luate in temeiul alineatului (3), ca raspuns la modificarea situatiei care l-a determinat sa impuna masurile respective.

(5) Modalitatile de vot care, in intelesul prezentului articol, se aplica Parlamentului European, Consiliului European si Consiliului sunt prevazute la articolul 354 din Tratatul privind functionarea Uniunii Europene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"Nu! pe 29 iulie nu la asta faci bilant.
Bilantul l-ai fi facut cind i se termina mandatul.
Pe 29 raspunzi la intrebarea: a incalcat sau nu constitutia???"
ba imi pare rau, dar raspundem daca il mai vrem presedinte sau nu, scurt si cuprinzator.Pentru ca daca ar fi trebuit sa raspundem daca e constitutional sau nu ar fi trebuit pana acum sa facem destule referendumuri, la cat au sfidat si calcat in picioare orice urma de demnitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Eu nu inteleg un lucru: cei de la USL si sustinatorii lor tot spun ca poporul nu-l mai vrea pe Basescu, ca a incalcat Constitutia, ca a taiat pensiile si salariile, ca flota, ca Udrea, ca Eba, atunci de ce fac atatea manevre (reducerea drastica a numarului de sectii de votare din strainatate, ideea de a organiza referendumul in mai multe zile, campania electorala "anti" facuta de USL etc.) si nu lasa lucrurile sa se desfasoare normal? Si sondajele le sunt favorabile, si atunci ce atata tam-tam?

Vom iesi la vot, si apoi toti va trebui sa ne supunem opiniei majoritatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Salcia, din mai multe motive

1. Pentru ca simt ca se clatina toata constructia lor mareata. Populatia e acum cam 50%-50% ( ca sper ca nu crede cineva enormitatile alea de sondaje cu care tot incearca sa ne abureasca). Deci exista 50% sanse sa se trezeasca cu surprize nu tocmai placute
2. Pentru ca nu s-au asteptat sa se intoarca toate matrapazlacurile impotriva lor, ca bumerangul. Au crezut ca (mai) merge si prin metodele deja patentate ( jignind prin asta toata natia romana. Ne-au crezut pe toti niste inepti!)
3. Pentru ca in momentul asta joaca totul pe o carte. Sau cum bine zicea cineva intr-un articol, Crin, jucator impatimit de poker, inca mai spera la o chinta roiala. Cariera lui Crin precum si cea a lui Ponta sunt gata daca pierd meciul asta. Asa ca e un razboi pe viata si pe moarte. Important e, noi cu ce ramanem din asta? ( ca si.popor) Marturisesc ca tare mi-ar placea o primenire din radacini a clasei politice.

Oricum, mi-e asa de sila...vad ca d-l ministru Corlatean iar a revenit la mergem pe ordonanta. Zici ca sunt nebuni si se fac ca nu inteleg posibilele consecinte. Sau agenda lor e alta decat cea a poporului roman!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

O tot tin cu ordonanta si tot o vor tine pina pe 20 probabil pt:
- aburirea electoratului hotarit, care nu stie daca sa mearga sau nu la referendum
- pt a nu-l lasa pe Base sa-si faca o campanie si sa nu stie cum sa joace.

Mergi la inceput