Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Eu ma intreb acum, dupa toate discutiile astea, daca noi toti am studiat aceeasi limba romana la scoala.
Daca am invatat acelasi alfabet si am avut acelasi abecedar.

Pt ca nu poti sa citesti cu ochii tai un text, sa citesti o definitie, sa citesti clar un comunicat al CE si sa zici: da fapt nu asta scrie!!! Scrie/zice altceva.

Cred ca am avut manuale alternative si am invatat si unii si altii variante diferite ale limbii romane.


Nu continutul textului este in disputa, ci cat de oficial si obligatoriu este el pentru autoritatile Romane.
Crezi ca CE poate spune presedintelui interimar al unei tari sa nu-si exercite atributile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Auzi Deceneus, eu zic sa va hotarati

Eumada zice ca nu exista documentul. I se demeonstreaza ca exista si ca presedintele ei de partid ( acum si presedintele interimar al bietei Romanii) a mintit-o din nou, fara urma de remuscare.

Acum tu zici ca nu Comisia i-a cerut explicatii lui Ponta ci Ponta a cerut sa i se faca o lista!!! Voi glumiti? Sunteti orbi? Pentru ca peste o ora o sa-mi spuneti ca de fapt Merkel nu exista si Germania e condusa de Zana Maseluta.

Voi negati realitatea si e foarte trist. Pentru ca sunteti oameni tineri si pentru ca n-ar trebui sa va lasati manipulati in halul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus



Sa recapitulam!
Ponta a spus ca a cerut sa-i se fac o lista de "probleme" despre care considera ca sunt masuri nedemocratice, ca sa raspunda punctual sau sa le rezolve. Barosso a facut lista si i-a inmanat-o lui Ponta.
Ponta a spus ca a trimis raspunsuri la lista lui Barosso si s-a angajat sa schimbe legea referendumului, desi nu sta in puterea lui sa schimbe legea.

Media a rastalmacit lista si a transformat-o in "sarcini" pentru guvernul Ponta.
Antonescu a iesi sa lamureasca situatia, dar iesirea lui a dat impresia de "ratoiala" la oficialii UE. Putea sa fie o explicatie calma catre cetateni si nu o "imbatosare" a orgoliului ranit


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Asa ai inteles tu.
Ca si cind Ponta mai e credibil.
Doar nu iese sa se faca de ris si sa zica: Barroso mi-a dat teme pt acasa si m-a pus sa dau in scris ca de acum incolo nu mai fac si sint baiat cuminte.

Si mai citeste odata cu atentie comunicatul CE:
- Barroso expressed his serious concerns
- He underlined
- President Barroso made clear
- Government must respect
- Ponta said that he will convey these commitments in writing

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui Candy

Lali, in articolul pe care tu l-ai citat scrie clar - "Desi initial si-a anuntat prezenta la Timisoara si Crin Antonescu, presedintele interimar, acesta nu va mai veni la acest miting. "

*******************************

As vrea sa stiu ce a facut bun Basescu in ultimii 8 ani de mandat. Nu ce au facut altii, nu ce vor face altii, nu ce presupune el ca vor face altii, nu ce va face el candva in viitor. Pe 29 iulie tragem linie si facem bilantul. E atat de simplu!





Nu! pe 29 iulie nu la asta faci bilant.
Bilantul l-ai fi facut cind i se termina mandatul.
Pe 29 raspunzi la intrebarea: a incalcat sau nu constitutia???
( desi raportul CC nu specifica nicaieri clar ca a inclacat-o ).
Si nu conteaza ca nu a incalcat-o, ci faptul ca in parlament e majoritate si asa vor muschii lor. Si ca au incalcat absolut toate legile si reglementarile in vigoare.
La asta raspunzi tu pe 29.


Intrebarea de la referendum e foarte clara: "Sunteti de acord cu demiterea din functie a presedintelui Romaniei?". La intrebarea "A incalcat Constitutia?" s-a raspuns deja atunci cand a fost suspendat in urma votului din Parlament. Decizia a fost deja validata de CC. Sau NU?

N-au incalcat nicio lege, au folosit toate portitele oferite de legile noastre extrem de ambigue, care permit intrepretari. E ilegal sa inlocuiesti presedintii celor doua Camere? Sa revoci Avocatul Poporului? Rapiditatea cu care s-au produs aceste schimbari poate starni suspiciuni, e drept, dar nu e in niciun caz ilegala.

Tu poti raspunde la ce intrebare vrei, dar nu-mi spune MIE la ce intrebare voi raspunde, pentru ca stiu mai bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Eu ma intreb acum, dupa toate discutiile astea, daca noi toti am studiat aceeasi limba romana la scoala.
Daca am invatat acelasi alfabet si am avut acelasi abecedar.

Pt ca nu poti sa citesti cu ochii tai un text, sa citesti o definitie, sa citesti clar un comunicat al CE si sa zici: da fapt nu asta scrie!!! Scrie/zice altceva.

Cred ca am avut manuale alternative si am invatat si unii si altii variante diferite ale limbii romane.


Nu continutul textului este in disputa, ci cat de oficial si obligatoriu este el pentru autoritatile Romane.
Crezi ca CE poate spune presedintelui interimar al unei tari sa nu-si exercite atributile?


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Mai fratilor .... evident ca in birou i-au tras una peste scafirlie lui Ponta de nu s-a vazut. Au si afirmat ca nu a fost una din cele mai prietenoase discutii ( circula vorba in tirg ca se auzeau niste tipete din birou mama-mama ... ).

Dar in exterior si in lume, la presa nu iesi sifonat si cu camasa smulsa. Iesi si tu frumos, elegant, la pupitru spunind ca ... lucrurile stau cam in felul urmator.
Repet: e vorba de un limbaj diplomatic.
Ca doar nu era sa iasa cu Ponta plin de singe si cu capul spart ca sa va dati seama ca treaba a fost cam naspa.

Iar docomentul fii tu sigur ca nu o sa-l vezi, ca nu esti vreun membru de guvern/parlament/etc.

Iar oficial - la nivelul asta, la nivel de CE fii tu sigur ca e.
Ca daca nu - pa pa Romanica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Candy

La intrebarea "A incalcat Constitutia?" s-a raspuns deja atunci cand a fost suspendat in urma votului din Parlament. Decizia a fost deja validata de CC. Sau NU?

***********************

E ilegal sa inlocuiesti presedintii celor doua Camere? Sa revoci Avocatul Poporului? Rapiditatea cu care s-au produs aceste schimbari poate starni suspiciuni, e drept, dar nu e in niciun caz ilegala.



Gresit: la intrebarea daca a incalcat constitutia CC a zis ca nu. Dar avizul este doat consultativ, asa ca parlamentul face ce vrea. Si l-au suspendat.
Suspendarea in sine este un lucru legal, este specificat in constitutie. Asupra acestui lucru s-a pronuntat CC.
Insa nu s-a putut pronunta daca aceasta suspendare a fost abuziva sau nu, intrucit i s-au limitat drepturile.

**********************

Si da este ilegal sa inlocuiesti presedintii celor doua Camere impotriva regulamentelor dupa care functioneaza.
Presedintii pot fi revocati doar de grupul parlamentar care i-au propus ( cum a fost cu Geoana ).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu mi-ai raspuns la intrebare.
Si in alta ordine de idei, Merkel s-a opus unui referendum in Grecia. Ti se pare ca a facut-o in numele democratiei?

Uite ce spune Johannis, ce spuneam si eu intr-un masaj, ca se face prea mult caz pentru niste proceduri cand votul rezolva problema.

Citat:
Politicieni de la noi nu au gasit altceva mai bun de facut decāt sa alerge ata la Bruxelles si sa se plānga acolo. E interesant de urmarit, īn istorie, cum au fugit sa se plānga ba la Poarta, ba la Viena, ba la Budapesta, ba la Bruxelles, īn loc sa stea acasa, sa vorbeasca īmpreuna si sa gaseasca solutii pentru problemele noastre. Nu vine nimeni din afara sa ne rezolve sau sa ne rānduiasca tara. Numai noi, aici, putem sa o facem si de aceea cred ca rolul cel mai trist l-au jucat cei care s-au dus la Bruxelles sa se plānga acolo despre ce rau e īn Romānia. Pe de alta parte si cei care au initiat actiunile puteau si ei sa gāndeasca o campanie de comunicare pentru politicienii europeni, pentru a preveni aparitia unor interpretari eronate", a afirmat Klaus Johannis.

Primarul Sibiului a criticat atitudinea premierului Victor Ponta, care a schimbat deciziile īn urma īntālnirilor de la Bruxelles.

”Primul ministru a fost la Bruxelles si acolo s-a angajat la anumite modificari la legislatie, ceea ce e OK. Dar dupa parerea mea, putea sa o faca din capul locului, nu pe parcurs. Oricum daca se convoaca Parlamentul si se clarifica situatia atunci este foarte bine. Īn rest, referendumul oricum va avea loc.

Aici lumea se cramponeaza de un detaliu constitutional, juridic, cum vreti. Īntotdeauna cānd sunt alegeri este bine ca lumea sa mearga sa īsi exprime votul. Daca lumea merge si voteaza, indiferent ce legislatie se aplica, rezultatul este foarte clar. Daca nu merge, atunci chiar daca o legislatie existenta se aplica, semne de īntrebare ramān. Este ca si la orice alt fel de alegeri: daca merg un numar mic de alegatori sa īsi exprime votul, atunci pe toata perioada mandatului ramāne īntrebarea: «dar daca s-ar fi dus mai multi, ar fi fost acelasi rezultat?»
Chestiunea, īn fond, nu tine nici de Curtea Constitutionala, nici de Parlament, tine de cetatenii acestei tari. Daca ei īnteleg ca, atunci cānd se voteaza pentru ceva este datoria lor cetateneasca sa mearga sa īsi exprime votul, atunci aceste chestiuni ramān fara obiect. Iarasi, este foarte important ca toata lumea sa mearga sa puna stampila pe Da sau Nu, e foarte simplu", a mai spus Johannis.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/klaus-johannis-atac-dur-la-clasa-politica-dupa-ultimele-evenimente_967376.html#ixzz20gva5mMH


Nu-i vorba de o schimbare din functie a presedintelui de ctre Parlament. Presedintele este supus unui referendum, pentru ca poporul pe care-l reprezinta si in numele caruia vrea sa mearga la Bruxelles, sa se pronunte daca este demn sau nu de aceast mandat.
Nu spunea presedintele ca el reprezinta Romania si pe romani?
Acum de ce nu vrea sa fie evaluat de cum a reprezentat Romania si pe romani?
Daca castiga referendumul iese cu un presitigiu marit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Pai pe aceleasi principii hai sa-i reevaluam si pe d-l Ponta sau pe Antonescu. Dar tare mi-e teama ca Antonescu nu mai ia nici macar alea 9000 de voturi cu care a ocupat locul in parlament prin redistribuire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Catrinik, daca nu ma crezi pe mine, citeste aici:

http://www.mediafax.ro/politic/cc-afirma-ca-revocarile-presedintilor-camerelor-parlamentului-nu-afecteaza-valori-constitutionale-9852574

Curat constitutional!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Catrinik, linkul cu CE pe care il tot postezi si citezi e asa: siteul CE, News, Headlines si...ti se face un sumar la ceea ce s-a discutat la intalnirea celor doi. Barroso si-a exprimat(deci verbal) ingrijorarile, i-a spus limpede lui Ponta ca Guv Ro tre sa respecte blablabla...Ponta l-a asigurat ca da si ca la lucrurile despre care Barroso isi exprimase ingrijorarea ii va raspunde in scris, mnoh punctual. Iar Barroso s-aratat multamit ("President Barroso welcomed the assurances he received from Prime Minister Ponta" ) Daca asta e pt tine docoment oficios...news, headlines, sumar, deh!
uouuuuuuu! targul era hotnews si evz? b1tv?

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Mai fratilor .... evident ca in birou i-au tras una peste scafirlie lui Ponta de nu s-a vazut. Au si afirmat ca nu a fost una din cele mai prietenoase discutii ( circula vorba in tirg ca se auzeau niste tipete din birou mama-mama ... ).


O zi buna!

Mergi la inceput