Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Nu continutul textului este in disputa, ci cat de oficial si obligatoriu este el pentru autoritatile Romane.
Crezi ca CE poate spune presedintelui interimar al unei tari sa nu-si exercite atributile?


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Deceneus, fii coerent, te rog. Daca nu continutul e in disputa de ce ridici o problema de continut in fraza urmatoare ? De dragul contradictiei ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Nu continutul textului este in disputa, ci cat de oficial si obligatoriu este el pentru autoritatile Romane.
Crezi ca CE poate spune presedintelui interimar al unei tari sa nu-si exercite atributile?





Deceneus, fii coerent, te rog. Daca nu continutul e in disputa de ce ridici o problema de continut in fraza urmatoare ? De dragul contradictiei ?

Nimeni nu a contestat continutul listei de discutii a lui Barosso.
Disputa a fost daca exista un document si daca el este oficial.

Un asemenea continut care inta in contradictie cu Constitutia, nu poate face parte dintr-un act oficial, pentru ca ar insemna sa fie o imixtiune in viata politica si juridica interna si o solicitare de incalcarea a Constitutie.
Atunci ramane valabila varianta ca-i o lista de discutii si de recomandari.

Sper ca am fost destul de coerent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Referendum de doua zile????? Suntem inca in criza sau am primit ajutoare ??????? Ne ducem la referendum sau a inceput campania electorala pentru prezidentiale ca nu mi-e clar deloc. L-am vazut pe Crin facand valuri la Timisoara (dupa ce mi se intorsese stomacul pe dos la dansul din buric al lu'Mazare la mitingul de la Constanta si la "cotizatiile" in sutienul animatoarelor), oare asta e nivelul nostru???? Halal sa ne fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Salcia, din mai multe motive

1. Pentru ca simt ca se clatina toata constructia lor mareata. Populatia e acum cam 50%-50% ( ca sper ca nu crede cineva enormitatile alea de sondaje cu care tot incearca sa ne abureasca). Deci exista 50% sanse sa se trezeasca cu surprize nu tocmai placute
2. Pentru ca nu s-au asteptat sa se intoarca toate matrapazlacurile impotriva lor, ca bumerangul. Au crezut ca (mai) merge si prin metodele deja patentate ( jignind prin asta toata natia romana. Ne-au crezut pe toti niste inepti!)
3. Pentru ca in momentul asta joaca totul pe o carte. Sau cum bine zicea cineva intr-un articol, Crin, jucator impatimit de poker, inca mai spera la o chinta roiala. Cariera lui Crin precum si cea a lui Ponta sunt gata daca pierd meciul asta. Asa ca e un razboi pe viata si pe moarte. Important e, noi cu ce ramanem din asta? ( ca si.popor) Marturisesc ca tare mi-ar placea o primenire din radacini a clasei politice.

Oricum, mi-e asa de sila...vad ca d-l ministru Corlatean iar a revenit la mergem pe ordonanta. Zici ca sunt nebuni si se fac ca nu inteleg posibilele consecinte. Sau agenda lor e alta decat cea a poporului roman!


Catrinik,ce spui tu nu ma reprezinta.Eu zic sa ne oprim la opiniile personale,fara e ne erija in aparatori sau reprezentanti ai altora.

E mai bine asa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Apropos de lista faimoasa, cati dintre voi au studiat la modul serios engleza de afaceri? Eu mi-am batut capul cu ea vreo 4 ani de facultate (si recunosc, nu a fost vreodata febletea mea). Cred ca principiile ei de baza le gasiti la o simpla googluila. Acolo cuvintele uzuale au un alt sens. Acolo niciodata nu ii poti spune direct partenerului tau "esti un bou". Acolo politetea e litera de lege, iar pentru cine are cat de cat habar de limbajul diplomatic acea lista de recomandari este de o duritate rar intalnita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Apropos de lista faimoasa, cati dintre voi au studiat la modul serios engleza de afaceri? Eu mi-am batut capul cu ea vreo 4 ani de facultate (si recunosc, nu a fost vreodata febletea mea). Cred ca principiile ei de baza le gasiti la o simpla googluila. Acolo cuvintele uzuale au un alt sens. Acolo niciodata nu ii poti spune direct partenerului tau "esti un bou". Acolo politetea e litera de lege, iar pentru cine are cat de cat habar de limbajul diplomatic acea lista de recomandari este de o duritate rar intalnita.

E adevarat ca orice recomandare depaseste uzantele diplomatiei, care de regula se rezuma la a face aprecieri pozitive.

E clar ca occiedentalii au fost socati de "viteze" actiunilor concertate, care a demonstrat ca exista un mecanism politic nedemodcratic ce functioneaza dupa o disciplina militara.
Pentru noi nu-i o surpriza pentru ca si pana acum a functionat la fel in guvernarile Boc.

Acum diferenta este ca politicienii romani au exportat batalia la Bruxelles si acolo au gasit alte valori si alti evaluatori.
De evaluarea electoratului nu le pasa pentru ca toate variantele erau castigatoare pentru ei.
Daca nu puneau in pericol postul lui Basescu se continua cabitarea.

Sunt doua variante: sa se devoreze reciproc, sau sa coabiteze.
Eu cred ca vor adopta a doua solutie, prin "sacrificarea" lui Basescu, care a incalcat intelegerea.

Se va adeverii ce a prezis E Constantinescu inca din 2004, ca Basescu a fost pus si va cadea cand va fi lasat din brate de catre "sistemul ticalosit", dupa ce nu le va mai fi util, adica atunci cand nu va mai avea capital electoral.
Acum Basescu se lupta sa refaca acel capital electoral. Are la dispozitie perioada campaniei pentru referendum, si daca nu castiga intra in campanie de parlamentare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Imi poate explica si mie cineva (preferabil din cei anti basescu) cum se face ca lumea in tara are o imagine atat de proasta despre basescu iar in afara are o influenta atat de mare? Deceneus tocmai scria ca e/a fost tinut in brate de cei din afara, cum vine asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Salcia, din mai multe motive

1. Pentru ca simt ca se clatina toata constructia lor mareata. Populatia e acum cam 50%-50% ( ca sper ca nu crede cineva enormitatile alea de sondaje cu care tot incearca sa ne abureasca). Deci exista 50% sanse sa se trezeasca cu surprize nu tocmai placute
2. Pentru ca nu s-au asteptat sa se intoarca toate matrapazlacurile impotriva lor, ca bumerangul. Au crezut ca (mai) merge si prin metodele deja patentate ( jignind prin asta toata natia romana. Ne-au crezut pe toti niste inepti!)
3. Pentru ca in momentul asta joaca totul pe o carte. Sau cum bine zicea cineva intr-un articol, Crin, jucator impatimit de poker, inca mai spera la o chinta roiala. Cariera lui Crin precum si cea a lui Ponta sunt gata daca pierd meciul asta. Asa ca e un razboi pe viata si pe moarte. Important e, noi cu ce ramanem din asta? ( ca si.popor) Marturisesc ca tare mi-ar placea o primenire din radacini a clasei politice.

Oricum, mi-e asa de sila...vad ca d-l ministru Corlatean iar a revenit la mergem pe ordonanta. Zici ca sunt nebuni si se fac ca nu inteleg posibilele consecinte. Sau agenda lor e alta decat cea a poporului roman!


Catrinik,ce spui tu nu ma reprezinta.Eu zic sa ne oprim la opiniile personale,fara e ne erija in aparatori sau reprezentanti ai altora.

E mai bine asa...

Madalina

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Eu nu am zis nimic.
Si nici nu m-am erijat in nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Nu fac nici o confuzie.

Guvernul Boc 1 (PDL-PSD) si-a inceput mandatul in 22 decembrie 2008. In 1 octombrie 2009 PSD se retrage din guvern iar in 13 octombrie 2009 guvernul cade prin motiune de cenzura .

Pe 13 octombrie Antonescu anunta ca il propune pe Iohannis premier.

In 14 octombrie Basescu il nominalizeaza pe Lucian Croitoru, al carui guvern nu obtine investitura parlamentului.

A fost ceva de genul independentul nostru contra independentului vostru.

Pe 6 noiembrie este propus Liviu Negoita, care nu reuseste in negocierile de obtinere a majoritatii, drept urmare isi depune mandatul inainte de a ajunge in parlament.

Asa ca din lupta intre doi independenti si un primar castiga ... tana! Guvernul Boc 2, investit in 23 decembrie 2009.

In tot acest timp interimatul a fost asigurat, conform Constitutiei de guvernul Boc 1.


Edit: sursa http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_prim-mini%C8%99trilor_Rom%C3%A2niei

Caci pe site-ul guvernului Romaniei nu exista un istoric complet asa cum ar fi normal. Fiecare se promoveaza numai pe sine, din pacate.





Atunci unde sunt guvernele Boc 3 si 4 de care se vorbeste? Au mai despartit a doua perioada de mandat in alte perioade mai mici?

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamonds spune:

Catrinik , mai ca-mi vine sa cred ca esti EBA sau Udrea sub acoperire . Sau Boc...

Ioana

Mergi la inceput