Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Catrinik, ar fi dragutz sa citezi sursele.
LadyJ, eu sunt o usera anonima. Insa cred ca mesajul presedintelui interimar a fost clar. Eu chiar nu mai am nimic de adaugat nici fata de cum ar trebui sa fim tratati(si se pare ca suntem), nici fata de intepretacii basisti care MINT GRAV in zilele astea.

Si eu care credeam ca Antonescu n-are vana...Mi-a placut. Bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Va reamintesc: USL-ul a ajuns la guvernare pen ca s-a protestat in frig. Nu pt ca sunt ei cu dictai aura de sfintenie, ci pt ca exista un nr semnificativ de oameni care nu il mai vor pe Basescu PDL. Rezultatele de la locale tot asa spun.

Cora, chiar ma gandeam cine suporta(la trecut) cheltuielile la atata sectii de votare pe dincolo...

Mie imi suna mai frumos sa ni se atraga atentia ori sa dam explicatii UE. In schimb incep sa ma caut de suveranitate cand Guv Germaniei ne cere explicatii..o fi ea motorul economic al Europei, dar cand s-a angajat Romanica sa-i dea explicatii Germaniei? ori interpretacii PDL sunt atat de idioti incat confunda lucruri doar ca sa arate "ce spate si cate legimitate au ei".

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Sa recapitulam: USL-ul a ajuns la guvernare pentru ca au realizat majoritatea in parlament datorita unor PDL-isti care au trecut in partidele lor si datorita intelegerilor facute cu UDMR si UNPR.

Protestatarii din iarna din Piata Universitatii i-au huiduit atat pe Basescu&co cat si pe cei din conducerea USL care au indraznit sa ia pulsul pietei. Asa ca e exagerat sa spui ca de aceea a cazut guvernul. Mai corect e sa spui ca Guvernul Boc a cazut atunci si a fost inlocuit cu Guvernul MRU.


Pe plan extern: Romania a cerut singura sa intre in UE. A incercat cativa ani buni sa-si arminizeze legislatia, procedurile si practicile din sfera publica cu cele acceptate ca standard in UE. Dupa care a semnat un act de aderare, un contract in care s-a obligat sa le respecte. Mi se pare normal ca unul din reprezentantii marcanti ai UE sa ne ceara sa respectam lucrurile la care ne-am angajat. Chiar pe ton imperativ, daca nu intelegem cu binisorul.
O parte din drepturile de a face cine ce vrea in Romania s-au pierdut atunci, fara indoiala. Eu spun, din fericire.

In UE am intrat deocamdata cu un singur picior, mai sunt multe de facut pana aderam si la spatiul Schengen si la Euro, asa ca ne pot tranti usa inca peste piciorul respectiv. O sa ne doara, dar este o varianta daca poporul, in majoritate asta doreste. Putem sa ne indepartam de valorile europene si sa facem chiar ce poftim in tara noastra. Eu, una, nu sunt de acord insa cu asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Catrinik, ar fi dragutz sa citezi sursele.
LadyJ, eu sunt o usera anonima. Insa cred ca mesajul presedintelui interimar a fost clar. Eu chiar nu mai am nimic de adaugat nici fata de cum ar trebui sa fim tratati(si se pare ca suntem), nici fata de intepretacii basisti care MINT GRAV in zilele astea.

Si eu care credeam ca Antonescu n-are vana...Mi-a placut. Bravo!

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Ce surse???? E plin netul. A ... am plagiat? Nu-i nimic.

Si cam ce ai inteles tu de la vinosul Antonescu? Presedintele tau?

Eu una am inteles bye-bye Europa, bine ai venit Rusia.
Sau ca i-a dat peste nas lui Barroso.
Cam asa ar trebuie sa se poarte un sef cu stat cu partenerii statelor membre, cu care a batut palma si a incheiat tratate, sau de care depinde?
Tu mai vrei sa fii cetatean european?


A .. si cine ce minte? Da exemple concrete, nu doar sa vorbesti vorbe.

Mie mi-a vorbit mai devreme presedintele meu si mi-a zis asa:
ca vrea sa ramina in UE, ca nu vrea sa ne arunce Europa cit colo si ca raul facut zilele astea greu mai poate fi reparat.
Si ca a mai stat la masa Europei ca parterner egal.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

LadyJ, eu sunt o usera anonima. Insa cred ca mesajul presedintelui interimar a fost clar. Eu chiar nu mai am nimic de adaugat nici fata de cum ar trebui sa fim tratati(si se pare ca suntem), nici fata de intepretacii basisti care MINT GRAV in zilele astea.

Si eu care credeam ca Antonescu n-are vana...Mi-a placut. Bravo!



Ai perfecta dreptate "mesajul presedintelui interimar a fost clar"!

Are vana cat un pogonici capabil sa apara in fata presei numai intre anumite ore!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu zic sa discutam principial...se poate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui coracora


indiferent de mijloace, trebuie sa scapam de Basescu.


Indiferent de mijloace?
Si cam de ce TREBUIE sa scapam de Basescu?




banuiesc ca o fi ceva de viata sau de moarte...nasol ce sa zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

On topic va propun un scenariu: se voteaza conform CCR si cererilor UE astfel incat conteaza prezenta la vot. Nu se intruneste 50% +1, referendumul nu se valideaza, dar, din cati au mers au votat mai mult de 50% pentru demitere.
Multi din cei care doresc sa cada Basescu indiferent cu ce pret vor fi extrem de nemultumiti si vor fi inclusiv proteste de strada.

E doar un scenariu, insa nu e de neglijat, pentru ca USL-ul l-a demonizat intr-atat pe Basescu si l-a aratat ca fiind de vina pentru orice, incat nu cred ca l-ar putea explica acum votantilor lor (cel putin unei parti) sa stea linistiti, ca de data asta nu le-a iesit, sa mai astepte ...

Ce credeti ca poate urma ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cred ca un Presedinte are obligatia de a-si duce mandatul pe perioada pentru care a fost mandatat in conditiile legii.De aceea avem alegeri periodice tocmai pentru a avea alegatorii posibilitatea a-si exprima vointa pentru TOATA perioada de mandat.
Atunci cand eu sau cei care au votat un Presedinte ales au spus DA, au facut-o pentru toata perioada dispusa de lege si cunoscuta de noi toti adica 5 ani.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu cred sincer ca pina pe 29 Europa ne da afara.
Sau ne aplica masuri extrem de dure.
Fondurile s-au taiat deja.

Si on topic: da ma voi duce la refendum.
Am asteptat sa aud un mesaj clar din partea presedintelui si l-am auzit.





Mergi la inceput