Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Pe scenariul acesta, daca ies suficienti de multi oameni in strada si presiunea e mare, Basescu va trebui sa-si dea demisia. Dar nu vor iesi in strada, e august, lumea e in concediu si e prea cald pentru demonstratii.

Edit ca sa zic: lumea nu va iesi in strada pentru demonstratii semnificative si sustinute, pe mai multe zile, pentru a genera presiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

ce bine are fi daca Romania ar putea sa se imparta in doua, Est si Vest, nu ar mai fi atatea discutii.
Cred ca se subintelege cine are fi la Est, cine ar fi la Vest

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Pe scenariul acesta, daca ies suficienti de multi oameni in strada si presiunea e mare, Basescu va trebui sa-si dea demisia. Dar nu vor iesi in strada, e august, lumea e in concediu si e prea cald pentru demonstratii.

Edit ca sa zic: lumea nu va iesi in strada pentru demonstratii semnificative si sustinute, pe mai multe zile, pentru a genera presiune.


argumentul asta aduce a Tiganiada lui Budai Deleanu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lali, nu mai recapitulez. Sunt cativa oameni, nu vorbesc de mine, care au spus lucruri pe aici. Nu ma refer doar la intrebarea topicului, intrebare care este cheie...caci va conta mult dc se va merge sau nu la referendum pt soarta presdintelui, eu zic ca si a noastra si a copiilor nostri. Si nici nu mai comentez pt ca deja ai ajuns intr-un punct care...no comment! pt mine normalitatea ta nu este si a mea. Eu nu imi doresc ca Romania secolului 21 sa fie sub suzeranitatea nimanui. Nu imi vreau copilul iobag pe la nicio casa, in sens de stat, chiar dc uneori capitalismul zilelor noastre si acum criza iau turnuri cu miros de genul...
Catrinik, ia vezi din vina cui s-au taiat fondurile? Ia vezi dc nu cumva era acelasi lucru si dc era guv Boc 1, 2,3, 4..MRU la putere. In rest mesajele tale in care iti pui si ne indemni si pe noi sa ne punem cenusa in cap, asa din vreme, ba ne plangi de mila ca ajungem in ghearele rusilor, ba ca ne dau astia afara din UE....pe mine una ma irita. Pacat ca nu l-ai ascultat pe Crin. Omul chiar a raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Ma uit la unii care posteaza pe aici anti-basescu. Pana la un punct ii inteleg, e normal sa aibe optiuni politice diferite, e normal sa nu il mai vrea pe X sau pe Y, e normal sa voteze pro suspendare la referendum. Asta nu doar ca o pot intelege, dar chiar sunt si de acord cu ea. Nu-ti place, ai ocazia sa votezi sa plece, e dreptul tau, sunt convingerile tale!

Ce nu pot eu intelege nici daca ma pici cu ceara e faptul ca acesti oameni REFUZA sa vada ce se intampla in tara. Sunt atat de orbiti de ura, incat nu mai au ochi sau urechi sa auda si restul. Si asta ma enerveaza la propriu. Ma enerveaza ca oameni cu acces la informatii pot sustine ca ponta nu a plagiat, ca in procesul de suspendare constitutia nu a fost calcata in picioare, ca nu au politizat totul in cateva saptamani, etc. Ma enerveaza ca ura lor pentru basescu vine la pachet cu ochelari de cal (hai ca n-am avut niciodata avertisment, vreau si eu unul!). E o tara libera, votezi cum vrei, injuri pe cine vrei, dar sa fi in randul aplaudacilor pentru aceasta mizerie de lovitura de stat, in conditiile in care ai acces la informatii din orice sursa, in conditiile in care vezi reactiile externe dure, in conditiile in care vezi minciunile spuse fara pic de jena de actualii conducatori, denota o lipsa crunta de neuroni (sau interese materiale)!!

Zi simplu, eu vreau sa plece Basescu, e mitocan, hot, nesimtit, dictator, santajist, etc., etc si punct! Si asta e parerea ta si o respect. Insa daca fortezi nota si zici ca modul in care s-a ajuns aici e constitutional, legal, si merita aplaudat, atunci .... no comment (nu de alta, dar imi vin niste complimente mult prea dure pe buze, si inca mai vreau sa pastrez un minim de decenta!!)


Mickyyyy, oricat ti s-ar parea de ciudat, adevarul tau nu e absolut.
Citind ceea ce ai scris mai sus multi dintre cei pe care-i ataci ar scrie cum de esti atat de orbita de devotamentul pentru basaescu de nu poti vedea lucrurile ... asa cum sunt.
Asa cum sunt vazute din perspectiva lor.
Mie inversunarea asta disperata mi se pare teatrala si deplasata, indiferent ca e a ta (pro-base, anti-usl, anti-referendum) sau a celeilalte tabere.
Democratie inseamna ca fiecare are dreptul la propria opinie, gresita sau nu, nu e nevoie sa ne indesam unii altora pe gat "adevarurile" proprii.
Si tot democratie inseamna ca majoritatea decide, indiferent ca alegerea majoritatii e buna sau rea. Fiecare tara are conducatorii pe care ii merita.




Aici iti dau dreptate. Pai tocmai d-aia i-au primit toti cu spatele, nici macar nu s-au mai obosit sa stea de vorba cu unul care plagiaza si pe urma striga tot el: hotul! Altul care nu a fost ales de nimeni, s-a inscaunat singur (bine nu chiar singur, l-au ajutat sleahta lui de hoti).

Daca tu esti mandra cu asa ceva, treaba ta, eu nu sunt. Eu nu l-am ales pe Antonovici. Mi-ar pica mana de la cot oricum sa pun stampila pe un oportunist de cea mai joasa speta, care cica e liberal dar se pupa pe gura cu niste iliescieno-uslasi devotati si fanatici ca Ponta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

eu sunt una din cei care nu il mai vor pe basescu. pe de alta parte nu sunt de acord cu modul in care a fost suspendat. acu recunosc ca sunt in dilema ce dreaq fac la vot . votez contra suspendare, revine basescu si incepe circul si o alta batalie , timp in care euro creste fara nicio problema, platitul politelor peste tot va fi iar in top, asa ca o lunga perioada de timp va fi o nebunie. deci eu una as vota pt suspendare nu pentru ca tarisec cu ideea ca scopul scuza mijloacele, ci pt ca traiesc cu speranta ca poate se linistesc apele, cineva se va oupa si de masuri economice concrete si, si...
recunosc ca inca sunt in mare dilema legat de vot si ca tot ce imi doresc este ca indiferent cine vine sa nu mai scoata tara din criza doar din banii mamicilor, a copiilor, a pensionarilor si a veteranilor, ca vreau un euro stabil, si, si...

mamica de Rares 21.02.2010


Oameni buni v-au intoxicat aia de la Antene, criza e globala, in toata lumea.Voi credeti ca Base e de vina si pentru asta?!

Criza nu a inceput in Romania, a inceput in Statele Unite ale Americii. De afectat au fost afectati in intreaga lume tot oamenii obisnuiti. Dar asta e alt subiect! Putem sa-l discutam si p-asta dar separat de ce se intampla in Romania.

Situatia grava in care se afla Romania acum e data de miscarile astea dictatoriale gen: suspendari, eliminarea oamenilor care nu le convin, imersiunea in Justitie, manipulare mediatica, etc. Chiar trebuie facut rezumat la 2-3 posturi? Nu e vorba de PDL=PNL=PSD=PCR ...O fi asa de greu de inteles ca se ia cu forta orice institutie care ar trebui sa fie independenta. Asta e foarte grav!

Pentru asta lumea anti-uslasi e asa revoltata, nu ca e basista, ador argumentul asta, una-doua, daca gandesti cu capul tau si nu cu al lui Gadea, Voiculescu, alti acoliti, etc, esti basist.

Adica: ar trebui sa va ingrijoreze ca se intampla toate astea, fara ca macar cineva sa le opuna rezistenta. Maine-poimaine va fac un fel de Uniune Sovietica din nou, va convine? Atunci asta e, meritati sa traiti sub uslasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Saskia, tu intelegi ca sunt afirmatii care cel putin in prezent sunt fara acoperire? Ne jucam cu oameni de calibrul lui Barroso...le punem cuvinte in gura, nu exista documente oficiale care sa ateste ca ne-au prins cu puciul, lovitura de stat, judecatorii de la CCR amenintati, avertizari si ordine de la UE...si alte lucruri GRAVE de acest fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Saskia, tu intelegi ca sunt afirmatii care cel putin in prezent sunt fara acoperire? Ne jucam cu oameni de calibrul lui Barroso...le punem cuvinte in gura, nu exista documente oficiale care sa ateste ca ne-au prins cu puciul, lovitura de stat, judecatorii de la CCR amenintati, avertizari si ordine de la UE...si alte lucruri GRAVE de acest fel?

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Ce sa inteleg mai precis? Ca pe Barroso putin l-a impresionat Ponta, pai asta e evident. Scrie in toata presa straina (oare o fi basista si aia, mama mia ce tare e Base!). Ca nici macar nu s-a uitat la el ca la un gandac de Colorado.

Poate la voi va dau aia altceva la teveu, aici asa s-a vazut! Dar si astia cred ca tot basisti sunt.

Oricum poate sa fie toata societatea romaneasca in denial, las ca vedeti voi peste ceva timp cum o sa ii rugati p-astia (alde frau Merkel) sa bage Romania in seama si pe ei or sa-i doara la bicicleta.

Dar probabil ca Base e mai rau ca Dracula daca sunteti asa disperati. Eh cu Ponta v-ati scos, o sa se dea drumul la plagiat, furat pe fata, si tot felul de inegalitati d-astea. Probabil asta e si scopul si atunci recunosc imi scapa devotamentul asta pentru comunistii astia reciclati, si liberalii in blana de oaie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Incredibil pana unde s-a ajuns cu spalarea creierelor!

Pt ca eu altfel nu pricep cum niste iq-uri macar medii si/sau oameni care nu au furat (sub orice forma, de la plagiat la deturnare de fonduri) pot sa sustina si acum niste comunisti, rusofili si anti-europeni declarati?!

Nu ma mir de la Gigel care scuipa seminte, asteptand urmatoarea alocatie sa se poata duce la carciuma sa-l injure pe Basescu. Ii da un sens in viata, sa nu fie nevoit sa-si recunoasca propria neputinta. Dar restul?




Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Asa e, spalarea creierelor de catre Antena 3 atinge cote alarmente.
Orice mizerie si porcarie a USLului este trecuta cu vederea, orice mizerie este ascunsa si se repeta la nesfarsit poezia cu Basescu.
e foarte trist .... nici nu mai am cuvinte!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput