Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
Numirea unor ministri impotriva carora sa nu fi fost formulate decizii ca nu respecta criteriile de integritate. Obligatia celor care nu respecta aceste criterii sa paraseasca posturile.

Demisia membrilor Parlamentului care au primit decizii finale privind incompatibilitatea, conflictul de interese sau coruptie la nivel inalt


eu am o curiozitate, plagiatul lui ponta se incadreaza sau nu la punctele astea?! adica, daca va fi dovedit cu acte-n regula, ar trebui sa plece, daca vor respecta acea lista, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

eu sunt una din cei care nu il mai vor pe basescu. pe de alta parte nu sunt de acord cu modul in care a fost suspendat. acu recunosc ca sunt in dilema ce dreaq fac la vot . votez contra suspendare, revine basescu si incepe circul si o alta batalie , timp in care euro creste fara nicio problema, platitul politelor peste tot va fi iar in top, asa ca o lunga perioada de timp va fi o nebunie. deci eu una as vota pt suspendare nu pentru ca tarisec cu ideea ca scopul scuza mijloacele, ci pt ca traiesc cu speranta ca poate se linistesc apele, cineva se va oupa si de masuri economice concrete si, si...
recunosc ca inca sunt in mare dilema legat de vot si ca tot ce imi doresc este ca indiferent cine vine sa nu mai scoata tara din criza doar din banii mamicilor, a copiilor, a pensionarilor si a veteranilor, ca vreau un euro stabil, si, si...

mamica de Rares 21.02.2010


Exact asta e si dilema mea, exact astea sunt si gandurile mele. De aia ziceam ca-s ca cetateanul turmentat, habar n-am cum sa votez

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:


Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

eu sunt una din cei care nu il mai vor pe basescu. pe de alta parte nu sunt de acord cu modul in care a fost suspendat. acu recunosc ca sunt in dilema ce dreaq fac la vot . votez contra suspendare, revine basescu si incepe circul si o alta batalie , timp in care euro creste fara nicio problema, platitul politelor peste tot va fi iar in top, asa ca o lunga perioada de timp va fi o nebunie. deci eu una as vota pt suspendare nu pentru ca tarisec cu ideea ca scopul scuza mijloacele, ci pt ca traiesc cu speranta ca poate se linistesc apele, cineva se va oupa si de masuri economice concrete si, si...
recunosc ca inca sunt in mare dilema legat de vot si ca tot ce imi doresc este ca indiferent cine vine sa nu mai scoata tara din criza doar din banii mamicilor, a copiilor, a pensionarilor si a veteranilor, ca vreau un euro stabil, si, si...


Din pacate cred ca nu o sa vedem prea curand masuri economice. Iar vizavi de banii cu care se scoate tara din criza sa ne gandim doar ca reinstaurarea platii indemnizatiilor catre revolutionari (plati sistate de anul trecut) va costa bugetul pe semestrul II peste 95 mil lei. Cat un referendum. Deci doua referendumuri pe an in plus ca si costuri de acum incolo, timp in care bolnavii de cancer nu au finantare... Bolnavii au facut din nou apel la Guvern si au primit raspuns ca se asteapta penalitatile de la una din autostrazi. Revolutionarilor nu li s-a raspuns la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Mie mie teama de ceva urma. USL pare sa nu inteleaga ca perioada de sub Iliescu in care Romania era o democratie tanara ce fenta Europa si Europa inchidea ochii, a trecut. Nu poti lua asa lejer semnalele externe, adica "zicem ca ei si facem ca noi". Ma intreb ce ne rezerva viitorul daca ei vor proceda la fel si in privinta altor conditii pe care ne-am angajat sa le respectam.
De cursul care a luat-o la vale, nu mai zic. Sper sa n-ajungem la acel 4.8 prognozat ca firesc de Patriciu inca de la debutul crizei. Daca adun efectele diferentei in facturi si rate la banca, e albastra situatia. De pozitia lui Isarescu ce ziceti? A tras un serios semnal de alarma. Asta daca macar in Isarescu mai avem incredere.
A mai zis ceva Isarescu: capitalul romanesc a cam disparut.

Editez ca intre timp am citit ceva ce-mi confirma temerile:

Avertismente ale Comisiei Europene transmise Romaniei: Planul pentru cresterea absorbtiei de fonduri UE a esuat si se refuza asistenta, administratia e paralizata. "Actiunile de lobby" nu pot suplini acest angajament
"In general, atitudinea autoritatilor este aceea de a fi de acord cu recomandarile pe care le face Comisia, fara insa a le aduce apoi la indeplinire neaparat"

Tare ma tem ca vagonul Romania e pe cale de a fi decuplat de la trenul Europa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Apropos de circ, care e lait-motivul lui Ponta cand vine vorba de coabitarea cu Basescu, presedintele are doar 2 parghii in mana prin care poate influenta activitatea guvernului: poate intoarce legi (fie le retrimite la guvern, fie le contesta la CC), si poate refuza sa numeasca ministrii. Pe ambele le poate face 1 singura data, apoi e obligat sa le accepte.
In rest, el nu are niciun mijloc de a bloca guvernul, iar acum usl-ul are majoritate si conducere peste tot.

Ce-i impiedica sa ia masuri economice pentru tara?! De ce tot insista sa il dea afara pe basescu ca le blocheaza activitatea? Concret, ce le-a blocat, ca le-a numit toti ministrii incompetenti/incompatibili pe care i-au propus uslasi.

Asta e doar circ ieftin facut de ponta, ca sa isi mascheze propria incompetenta sau propriul dezinteres pentru masuri economice. A avut 2 luni la dispozitie, daca voia sa dea legi bune pentru tara asta, avea timp berechet! La cate OUG-uri a dat pe teme politice, macar jumate daca ar fi dat pe teme economice, eram departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Mie mie teama de ceva urma. USL pare sa nu inteleaga ca perioada de sub Iliescu in care Romania era o democratie tanara ce fenta Europa si Europa inchidea ochii, a trecut. Nu poti lua asa lejer semnalele externe, adica "zicem ca ei si facem ca noi". Ma intreb ce ne rezerva viitorul daca ei vor proceda la fel si in privinta altor conditii pe care ne-am angajat sa le respectam.


Eu cred ca de la anul ne vom face concediile numai pe baza de pasaport si viza.
Iar Dinsey paris, vizite prin Italia, la mare la Greci ... ehe ... vor fi amintire.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Apropos de circ, care e lait-motivul lui Ponta cand vine vorba de coabitarea cu Basescu, presedintele are doar 2 parghii in mana prin care poate influenta activitatea guvernului: poate intoarce legi (fie le retrimite la guvern, fie le contesta la CC), si poate refuza sa numeasca ministrii. Pe ambele le poate face 1 singura data, apoi e obligat sa le accepte.
In rest, el nu are niciun mijloc de a bloca guvernul, iar acum usl-ul are majoritate si conducere peste tot.

Ce-i impiedica sa ia masuri economice pentru tara?! De ce tot insista sa il dea afara pe basescu ca le blocheaza activitatea? Concret, ce le-a blocat, ca le-a numit toti ministrii incompetenti/incompatibili pe care i-au propus uslasi.

Asta e doar circ ieftin facut de ponta, ca sa isi mascheze propria incompetenta sau propriul dezinteres pentru masuri economice. A avut 2 luni la dispozitie, daca voia sa dea legi bune pentru tara asta, avea timp berechet! La cate OUG-uri a dat pe teme politice, macar jumate daca ar fi dat pe teme economice, eram departe!



Eu as fi fost curioasa sa aud macar o varianta de plan economic a USL. Bun, asta cu austeritatea zic ei ca a fost dezastruos, dar care era alternativa? Eu chiar speram ca exista una. Si aveam de gand sa votez USL in toamna. De ce as mai face-o acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu declar ca nu mai inteleg nimic. Am vazut intamplator o stire care spune ca un deputat pesede zice ca referendumul se poate repeta daca nu este concludent .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Eu declar ca nu mai inteleg nimic. Am vazut intamplator o stire care spune ca un deputat pesede zice ca referendumul se poate repeta daca nu este concludent .


Daaa .... au zis si asta.
Sau ca poate dura 2 zile.
Pina le iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Alte 2 stiri:

Liderii USL si-au luat masuri de siguranta īn cazul īn care referendumul pentru demiterea presedintelui este invalidat. Īntr-o hotarare a Parlamentului din 6 iulie publicata in aceeasi zi īn Monitorul Oficial se arata ca in cazul īn care referendumul este invalidat, Parlamentul va decide ce se va īntāmpla īn continuare.


USL a redus cu 80% sectiile de votare din Spania si Italia. Este pentru prima data īn istoria post-decembrista cānd Guvernul Romaniei reduce numarul sectiilor de votare īn diaspora, motiv pentru care Federatia asociatiilor de romāni din Europa (FADERE) va da īn judecata Cabinetul Ponta pentru incalcarea Constitutiei.

Mergi la inceput