Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

[/quote]
Ce nu inteleg e faptul ca anumiti oameni cu acces la informatii in loc sa ramana la stadiul "ma bucur ca am sansa sa-l dau jos prin vot" imping mai departe chestia asta, zicand: vai ce bine, ce corect, ce legal, ce moral au procedat cei de la USL cand l-au dat jos! De aici se naste inversunarea mea, nu de la optiunea lor politica.
[/quote]
Spune asta cineva care afirma ca scopul scuza mijloacele.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris


Citite obiecitv, fara inversunare si fara partizanat de nici un fel, reactiile din exterior nu sunt deloc atat de dramatice si ultimative.
Sunt in general recomandari. Si nici una dintre aceste reactii nu sugereaza macar lovitura de stat sau acte neconstitutionale.



Un fleac. Doar niste recomadari banale ...


Un raport al MCV referitor la evolutiile justitiei din Romania va fi publicat in luna iulie, insa evenimentele din ultima perioada din tara noastra ar putea diminua progresele facute de Romania in ultimii cinci ani, in domeniul justitiei, mai anunta Comisia Europeana. Romania are nevoie de un raport pozitiv pe tema MCV, pentru aderarea la spatiul Schengen.

Gunther Krichbaum, presedintele Comisiei de afaceri europene a Bundestagului, i-a cerut presedintelui Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, declansarea procedurii de infringement impotriva Romaniei si suspendarea votului sau in Consiliul European in urma subminarii statului de drept si democratiei:
"Va scriu cu mare ingrijorare in legatura cu situatia politica actuala din Romania. Ultimele evolutii indica faptul ca Romania se indreapta spre o 'democratie ghidata'. In ultimele saptamani, structurile politice au fost alterate cu o viteza rapida. Statul de drept a fost subminat, independenta sistemului judiciar a fost pusa sub semnul intrebarii iar structurile alese democratic au fost suspendate", afirma deputatul CDU Krichbaum, intr-o scrisoare adresata lui Barroso, pe 4 iulie.

Comisarul european pentru Justitie, Cetatenie si Drepturi Fundamentale, luxemburgheza Viviane Reding, a comentat evenimentele de la Bucuresti, de marti, din Parlamentul Romaniei. Reding a scris doua mesaje, referitoare la atacurile asupra Curtii Constitutionale, intai in limba engleza, apoi in limba romana, pe contul sau de Twitter.
"Sunt foarte ingrijorata de atacurile recente la independenta Curtii Constitutionale a Romaniei. Pentru mine, un sistem judiciar functional si independent este o pre-conditie pentru respect reciproc in Spatiul european de Justitie", scrie Viviane Reding pe Twitter.

Curtea Constitutionala reclama faptul ca Guvernul, fara sa mai astepte pronuntarea sa pe legea prin care se excludeau de la controlul constitutionalitatii hotararile Parlamentului, a adoptat o OUG cu continut identic, comportament calificat de CCR drept neconstitutional si abuziv.

Presedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, a transmis, dupa intalnirea pe care a avut-o cu premierul Victor Ponta astazi la Bruxelles, ca urmareste tot ce se intampla la Bucuresti cu mare atentie, dar ca este profund ingrijorat. Van Rompuy a mentionat recentele evenimente politice din Romania si preocuparile sale cu referire la statul de drept si independenta justitiei, principii fundamentale pe care UE se bazeaza si pe care toate guvernele trebuie sa le respecte.

"Presedintele Barroso a exprimat serioasele sale preocupari īn ceea ce priveste recentele evolutii politice din Romānia īn legatura cu respectarea statului de drept, cu independenta sistemului de justitie si cu rolul Curtii Constitutionale. El a subliniat ca trebuie garantate mecanismele necesare functionarii unui sistem democratic. Presedintele Barroso a subliniat īn mod clar ca Guvernul Romāniei trebuie sa respecte independenta totala a sistemului judiciar, sa restabileasca puterile Curtii Constitutionale si sa se asigure ca deciziile acesteia sunt respectate, sa numeasca un Avocat al Poporului ce se bucura de sprijin transpartinic, sa garanteze o noua procedura deschisa si transparenta pentru numirea Procurorului-General si a directorului DNA, precum si sa faca din integritate o prioritate politica.

"Presedintele Van Rompuy ... a exprimat profunda preocupare īn legatura cu actualele evolu#355;ii politice din Romānia", precizeaza Biroul presedintelui UE, adaugānd ca Ponta a fost īncurajat "sa abordeze subiectele identificate de Comisia Europeana ca fiind problematice".





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu sunt una din cei care nu il mai vor pe basescu. pe de alta parte nu sunt de acord cu modul in care a fost suspendat. acu recunosc ca sunt in dilema ce dreaq fac la vot . votez contra suspendare, revine basescu si incepe circul si o alta batalie , timp in care euro creste fara nicio problema, platitul politelor peste tot va fi iar in top, asa ca o lunga perioada de timp va fi o nebunie. deci eu una as vota pt suspendare nu pentru ca tarisec cu ideea ca scopul scuza mijloacele, ci pt ca traiesc cu speranta ca poate se linistesc apele, cineva se va oupa si de masuri economice concrete si, si...
recunosc ca inca sunt in mare dilema legat de vot si ca tot ce imi doresc este ca indiferent cine vine sa nu mai scoata tara din criza doar din banii mamicilor, a copiilor, a pensionarilor si a veteranilor, ca vreau un euro stabil, si, si...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali


Spune asta cineva care afirma ca scopul scuza mijloacele.....



ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)


eu sunt un simplu cetatean al acestei tari, n-am functii publice, n-am putere de decizie, nu sunt membru de partid, eu vorbesc in numele meu personal.
Pentru mine, "mickyyy", in situatia de fata, scopul scuza mijloacele, si nu incalc nicio lege alegand sa nu merg la vot.

Pentru un prim-ministru, care e un personaj extrem de reprezentativ in aceasta tara, care trebuie sa reprezinte la fel ca si presedintele interesele tuturor romanilor, atunci cand actioneaza in calitate de prim ministru, expresia "scopul scuza mijloacele" nu are ce sa caute in vocabular.
Victor ponta, cetatean al acestei tari, in viata lui personala, e liber sa faca orice pofteste, si sa aplice oricum doreste aceasta expresie, atata timp cat nu aduce atingere imaginii tari mele.

Chiar nu vedeti nicio diferenta?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu stiu in ce masura stiti faptul ca germanii,francezii, britanicii si ceilalti in general vorbesc politicos si zambesc iar ei prin natura lor a felului de a se adresa nu uziteaza cuvinte dure insa in spatele politetii de tip "noblesse oblige" stau decizii foarte directe si foarte usturatoare. Ei vor zambi in continuare si vor fi absolut la fel de politicosi iar romanii pot sa se insele deoarece la romani "a zambi" este un fel de "sunt de acord cu tine" sau "este totul Ok".
Pe de alta parte expresia "prostul care nu este fudul parca nu e prost destul" se aplica absolut corect pe aceste reactii politice romanesti. UE nu este o bere cu prietenii la o terasa nu functioneaza absolut deloc sistemul romanesc "lasa ma ca merge si asa".

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

insa deciziile vor trebui sa fie conforme si in limitele legislatiei de drept international, intelegeri, tratate la care suntem parte si doar daca se constata incalcari ale acestora de partea noastra . Oricat ar fi de englezi, germani, francezi...pana la urma suntem parteneri egali sau?
Masurile de austeritate(nu anticriza) luate la noi au fost unice in Europa! Daca aceleasi lucruri se intamplau la spanioli ori greci...


Catrinik, ar fi dragut dc ai trece si sursa citata.

O zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu stiu in ce masura stiti faptul ca germanii,francezii, britanicii si ceilalti in general vorbesc politicos si zambesc iar ei prin natura lor a felului de a se adresa nu uziteaza cuvinte dure insa in spatele politetii de tip "noblesse oblige" stau decizii foarte directe si foarte usturatoare. Ei vor zambi in continuare si vor fi absolut la fel de politicosi iar romanii pot sa se insele deoarece la romani "a zambi" este un fel de "sunt de acord cu tine" sau "este totul Ok".
Pe de alta parte expresia "prostul care nu este fudul parca nu e prost destul" se aplica absolut corect pe aceste reactii politice romanesti. UE nu este o bere cu prietenii la o terasa nu functioneaza absolut deloc sistemul romanesc "lasa ma ca merge si asa".

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

insa deciziile vor trebui sa fie conforme si in limitele legislatiei de drept international, intelegeri, tratate la care suntem parte si doar daca se constata incalcari ale acestora de partea noastra . Oricat ar fi de englezi, germani, francezi...pana la urma suntem parteneri egali sau?
Masurile de austeritate(nu anticriza) luate la noi au fost unice in Europa! Daca aceleasi lucruri se intamplau la spanioli ori greci...


Catrinik, ar fi dragut dc ai trece si sursa citata.

O zi buna sa aveti!

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Masurile luate de noi au fost PRIMELE luate in Europa.
Acum, zilele astea, le iau si Spania si Italia ( care umbla la legea pensiilor ).

Sursele sint multe ... au fost din diverse publicatii si site-uri.
Ce? nu ma crezi? crezi ca nu sint adevarate, ca su fost inflorite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Abia a aparut stirea, e calda. Imediat se va publica si pe site-uri:

Comisia Europeana a anuntat OFICIAL cerintele catre noua putere de la Bucuresti. Printre acestea se numara abrogarea ordonantei de urgenta a Guvernului privind referendumul, dar si o cerinta special catre presedintele interimar, aceea de a nu face gratieri.
Stire īn curs de actualizare.

Adica ne-au dat in scris!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Oricat ar fi de englezi, germani, francezi...pana la urma suntem parteneri egali sau?







Nu suntem chiar egali. Politic vorbind nu cred ca Merkel= Ponta , iar Germania= Romania. Merkel e totusi unul din liderii de seama ai Europei, Ponta e noul prim ministru roman, tanar si fara experienta, care nu are anvergura cancelarului german.Adica mai greu cu trasul de sireturi. Io cred ca si Ilici e de acord cu asta

Poate cand vom avea si noi investitii de peste 6,3 miliarde de euro in germania, atunci ne vom putea ratzoi politic la nemti cand fac ceva ce nu ne place.
Nimanui nu-i convine instabilitatea, nici lui Merkel nu ii convine. Eu zic ca are drepatate sa nu ii convina circ la portile UE, mai ales in situatia actuala cu toate problemele pe care le are uniunea. Mediul instabil politic e periculos pentru economie.
S-a luat de Ponta pentru ca poate, crezi ca Ponta nu s-ar fi luat de ea daca putea?

Ce se intampla in RO nu mai e demult doar problema romanilor.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andas spune:

Merg la referendum. Merg hotarata sa NU ii mai dau votul meu pentru a treia oara lui Basescu. Am votat prima data si a mintit, am votat impotriva suspendarii la referendumul anterior si a minntit in continuare.
De ce sa ii mai dau un vot inutil? Sa minta in continuare?
Cu ce au fost portocalii mai buni decat cei de acum? Cu nimic! Campioni la inselat si minciuni fara numar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Adica nici acum nu dau cu noi de pereti? Tot nu e puci parlamentar?
Ce naiba, ca ne-au zis clar, cu subiect si predicat, sa ne bagam mintile in cap.


1. Respectarea statului de drept si a independentei sistemului judiciar (aflat deasupra intereselor partidelor politice)

*Reinstaurarea atributiilor Curtii Constitutionale de a verifica inclusiv constitutionalitatea deciziilor adoptate de Parlament: abrogarea Ordonantei de Urgenta nr. 38

*Reinstaurarea regulii majoritatii necesare pentru validarea rezultatelor referendumului (jumatate plus unu din numarul celor inregistrati pe listele electorale): abrogarea OUG nr. 41

*Renuntarea la folosirea de ordonante de urgenta in cazul unor decizii care afecteaza statutul institutiilor fundamentale ale statului ori Constitutia si in situatii care nu prezinta urgenta

*Evitarea utilizarii publicarii selective in Monitorul Oficial pentru a urmari scopuri politice si mai ales pentru a evita decizii judiciare.

*Conformarea imediata in fata tuturor deciziilor Curtii Constitutionale.

*Angajamentul autoritatilor publice de a respecta independenta sistemului judiciar si evitarea criticarii acestor decizii judiciare.

2. Redarea increderii:

*Numirea unui Avocat al Poporului care sa se bucure de sprijinul majoritatii partidelor politice, printr-un proces de numire transparent si obiectiv

*Nicio numire in posturile de procuror general si procuror-sef al Directiei Nationale Anticoruptie sub actuala presedintie: proceduri publice si transparente si liste deschise pentru oricine, selectii bazate pe criterii de profesionalism si integritate si de palmares in domeniul luptei anti-coruptie.

*Nicio gratiere prezidentiala in cursul actualei presedintii

*Numirea unor ministri impotriva carora sa nu fi fost formulate decizii ca nu respecta criteriile de integritate. Obligatia celor care nu respecta aceste criterii sa paraseasca posturile.

*Demisia membrilor Parlamentului care au primit decizii finale privind incompatibilitatea, conflictul de interese sau coruptie la nivel inalt".

Mergi la inceput