Mergeti la referendum?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mie imi suna mai frumos sa ni se atraga atentia ori sa dam explicatii UE. In schimb incep sa ma caut de suveranitate cand Guv Germaniei ne cere explicatii..o fi ea motorul economic al Europei, dar cand s-a angajat Romanica sa-i dea explicatii Germaniei?


Daca tu asa vezi lucrurile ce poti sa mai zici?
Adica cele mai mari puteri in Europa, cu experienta in democratie de cel putin 50 ani, dau cu noi de pereti si spun clar cu subiect si predicat ca am luat-o pe aratura si am incalcat orice norma democratica .... si noi alta replica nu avem: da ce, sintem colonie germana?

Nu, noi nu sintem singuri in Europa, nu facem doar ce ne taie capul, sintem parte dintr-un intreg. Sintem o mica rotita dintr-un sistem intreg.
Si daca rotita asta se strica se da peste cap intregul sistem.

Sau alta varianta e sa ne arunce afara si gata. Treaba rezolvata.
Vrem sa iesim iar din tara doar cu pasaport si cu viza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Ma uit la unii care posteaza pe aici anti-basescu. Pana la un punct ii inteleg, e normal sa aibe optiuni politice diferite, e normal sa nu il mai vrea pe X sau pe Y, e normal sa voteze pro suspendare la referendum. Asta nu doar ca o pot intelege, dar chiar sunt si de acord cu ea. Nu-ti place, ai ocazia sa votezi sa plece, e dreptul tau, sunt convingerile tale!

Ce nu pot eu intelege nici daca ma pici cu ceara e faptul ca acesti oameni REFUZA sa vada ce se intampla in tara. Sunt atat de orbiti de ura, incat nu mai au ochi sau urechi sa auda si restul. Si asta ma enerveaza la propriu. Ma enerveaza ca oameni cu acces la informatii pot sustine ca ponta nu a plagiat, ca in procesul de suspendare constitutia nu a fost calcata in picioare, ca nu au politizat totul in cateva saptamani, etc. Ma enerveaza ca ura lor pentru basescu vine la pachet cu ochelari de cal (hai ca n-am avut niciodata avertisment, vreau si eu unul!). E o tara libera, votezi cum vrei, injuri pe cine vrei, dar sa fi in randul aplaudacilor pentru aceasta mizerie de lovitura de stat, in conditiile in care ai acces la informatii din orice sursa, in conditiile in care vezi reactiile externe dure, in conditiile in care vezi minciunile spuse fara pic de jena de actualii conducatori, denota o lipsa crunta de neuroni (sau interese materiale)!!

Zi simplu, eu vreau sa plece Basescu, e mitocan, hot, nesimtit, dictator, santajist, etc., etc si punct! Si asta e parerea ta si o respect. Insa daca fortezi nota si zici ca modul in care s-a ajuns aici e constitutional, legal, si merita aplaudat, atunci .... no comment (nu de alta, dar imi vin niste complimente mult prea dure pe buze, si inca mai vreau sa pastrez un minim de decenta!!)


Mickyyy, eu gandesc exact la fel in privinta celor care il sustin pe Basescu (cu PDL cu tot). Nici eu nu imi explic in ce fel i-a "sedus" acesta (sau poate o fi fost consilierul paranormal Aliodor Manolea care si-a facut treaba cu sarguinta?) de nu mai vad nimic din incalcarile grave ale bunului simt / legilor / constitutiei savarsite de presedintele suspendat. Nu-mi pot explica nicicum, pentru mine ramane un caz de manipulare in masa altoita cu hipnoza generalizata.

Asadar nu esti singura care nu poate pricepe modul in care gandeste tabara "adversa", te asigur ca si eu ma situez pe aceeasi pozitie.
Dar, slava Domnului, Romania e o tara democrata si ne putem trai vietile fara ca divergenta noastra de idei + principii sa fie o problema.
De fapt cred ca ar fi plictiseala pamantului daca toti ar gandi la fel....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui lucialu


Va reamintesc: USL-ul a ajuns la guvernare pen ca s-a protestat in frig.

Rezultatele de la locale tot asa spun.



Pa pardon: ULS a ajuns la putere pt ca niste partide centuriste s-au hotarit de data asta sa voteze ALTFEL. In functie de ce oase mai au de ros de data asta.

La locale s-au ales niste primari.
Dar rezultatele la locale nu au spus ca e vorba de o lovitura de stat. Atunci lucrurile nu stateau deloc asa.
La locale nu a fost nevoie de observatori externi.




Mvai! sa fie vorba de aceeasi centuristi care au ajutat la formarea unei majoritati parlamentare portocalii?

Personal, indiferent de rezultate,gasesc safe sa avem si noi in sfarsit niste observatori. Pacat ca nu au fost si la Paris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
Daca legal nu se poate...


Ba se poate. N-ai auzit? E referendum pe 29. :)


Ei uite ca noi in capcana asta nu cadem.
Si nici cei din Europa nu au cazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Ma uit la unii care posteaza pe aici anti-basescu. Pana la un punct ii inteleg, e normal sa aibe optiuni politice diferite, e normal sa nu il mai vrea pe X sau pe Y, e normal sa voteze pro suspendare la referendum. Asta nu doar ca o pot intelege, dar chiar sunt si de acord cu ea. Nu-ti place, ai ocazia sa votezi sa plece, e dreptul tau, sunt convingerile tale!

Ce nu pot eu intelege nici daca ma pici cu ceara e faptul ca acesti oameni REFUZA sa vada ce se intampla in tara. Sunt atat de orbiti de ura, incat nu mai au ochi sau urechi sa auda si restul. Si asta ma enerveaza la propriu. Ma enerveaza ca oameni cu acces la informatii pot sustine ca ponta nu a plagiat, ca in procesul de suspendare constitutia nu a fost calcata in picioare, ca nu au politizat totul in cateva saptamani, etc. Ma enerveaza ca ura lor pentru basescu vine la pachet cu ochelari de cal (hai ca n-am avut niciodata avertisment, vreau si eu unul!). E o tara libera, votezi cum vrei, injuri pe cine vrei, dar sa fi in randul aplaudacilor pentru aceasta mizerie de lovitura de stat, in conditiile in care ai acces la informatii din orice sursa, in conditiile in care vezi reactiile externe dure, in conditiile in care vezi minciunile spuse fara pic de jena de actualii conducatori, denota o lipsa crunta de neuroni (sau interese materiale)!!

Zi simplu, eu vreau sa plece Basescu, e mitocan, hot, nesimtit, dictator, santajist, etc., etc si punct! Si asta e parerea ta si o respect. Insa daca fortezi nota si zici ca modul in care s-a ajuns aici e constitutional, legal, si merita aplaudat, atunci .... no comment (nu de alta, dar imi vin niste complimente mult prea dure pe buze, si inca mai vreau sa pastrez un minim de decenta!!)


Mickyyyy, oricat ti s-ar parea de ciudat, adevarul tau nu e absolut.
Citind ceea ce ai scris mai sus multi dintre cei pe care-i ataci ar scrie cum de esti atat de orbita de devotamentul pentru basaescu de nu poti vedea lucrurile ... asa cum sunt.
Asa cum sunt vazute din perspectiva lor.
Mie inversunarea asta disperata mi se pare teatrala si deplasata, indiferent ca e a ta (pro-base, anti-usl, anti-referendum) sau a celeilalte tabere.
Democratie inseamna ca fiecare are dreptul la propria opinie, gresita sau nu, nu e nevoie sa ne indesam unii altora pe gat "adevarurile" proprii.
Si tot democratie inseamna ca majoritatea decide, indiferent ca alegerea majoritatii e buna sau rea. Fiecare tara are conducatorii pe care ii merita.





Ok ... sa o luam altfel atunci.
Cum explicati reactiile din exetrior ( ma refer la toti cei care sustineti ca nu e lovitura de stat ).

De ce cum a iesit Pontacu pe usa Van Rompuy, Merkel si Barroso au sustinut in continuare ca sint extrem de ingrijorati de democratia din Romania?
De ce au zis clar: reinstraurati drepturile CC, alegeti un avocat al poporului, stabiliti clar legea referendumului.
Si ca vor observa indeaproape desfasurarea referndumului.

Noi nu vedem, sintem orbiti ... etc. Dar ei???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mie imi suna mai frumos sa ni se atraga atentia ori sa dam explicatii UE. In schimb incep sa ma caut de suveranitate cand Guv Germaniei ne cere explicatii..o fi ea motorul economic al Europei, dar cand s-a angajat Romanica sa-i dea explicatii Germaniei?


Daca tu asa vezi lucrurile ce poti sa mai zici?
Adica cele mai mari puteri in Europa, cu experienta in democratie de cel putin 50 ani, dau cu noi de pereti si spun clar cu subiect si predicat ca am luat-o pe aratura si am incalcat orice norma democratica .... si noi alta replica nu avem: da ce, sintem colonie germana?

Nu, noi nu sintem singuri in Europa, nu facem doar ce ne taie capul, sintem parte dintr-un intreg. Sintem o mica rotita dintr-un sistem intreg.
Si daca rotita asta se strica se da peste cap intregul sistem.

Sau alta varianta e sa ne arunce afara si gata. Treaba rezolvata.
Vrem sa iesim iar din tara doar cu pasaport si cu viza?



sa nu exageram. Ni se recomanda sa respectam deciziile CCR, recte Constitutia Romaniei. Desigur, unii zic ca Germania ne-ar avertiza ca sa le respectam. Suna hilar de-a dreptul. Dar eu refuz sa crez ca de este adevarat, nu suntem doar saraci, ci si sclavi. Si vin sa vaza ca asta se va intampla, taman cand se petrec schimbari de culori si in Parlamentul Evropean.
Vezi dc mergem pe surse si nu la surse?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Ok ... sa o luam altfel atunci.
Cum explicati reactiile din exetrior ( ma refer la toti cei care sustineti ca nu e lovitura de stat ).

De ce cum a iesit Pontacu pe usa Van Rompuy, Merkel si Barroso au sustinut in continuare ca sint extrem de ingrijorati de democratia din Romania?
De ce au zis clar: reinstraurati drepturile CC, alegeti un avocat al poporului, stabiliti clar legea referendumului.
Si ca vor observa indeaproape desfasurarea referndumului.

Noi nu vedem, sintem orbiti ... etc. Dar ei???




Citite obiecitv, fara inversunare si fara partizanat de nici un fel, reactiile din exterior nu sunt deloc atat de dramatice si ultimative.
Sunt in general recomandari. Si nici una dintre aceste reactii nu sugereaza macar lovitura de stat sau acte neconstitutionale. Vorbesc de declaratiile oficiale ale politicienilor, nu de speculatiile din presa.

Si, nu in ultimul rand, si politicienii europeni sunt tot politicieni, adica au o agenda, o linie de partid si niste interese de urmarit. Nu-mi imaginez ca nu pot ei dormi de grija natiunii romane.


Dar daca vrem sa dramatizam extrem pentru a ne sublinia un punct de vedere o putem face....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
[Ce nu pot eu intelege nici daca ma pici cu ceara e faptul ca acesti oameni REFUZA sa vada ce se intampla in tara. Sunt atat de orbiti de ura, incat nu mai au ochi sau urechi sa auda si restul. Si asta ma enerveaza la propriu. Ma enerveaza ca oameni cu acces la informatii pot sustine ca ponta nu a plagiat, ca in procesul de suspendare constitutia nu a fost calcata in picioare, ca nu au politizat totul in cateva saptamani, etc. Ma enerveaza ca ura lor pentru basescu vine la pachet cu ochelari de cal (hai ca n-am avut niciodata avertisment, vreau si eu unul!). E o tara libera, votezi cum vrei, injuri pe cine vrei, dar sa fi in randul aplaudacilor pentru aceasta mizerie de lovitura de stat, in conditiile in care ai acces la informatii din orice sursa, in conditiile in care vezi reactiile externe dure, in conditiile in care vezi minciunile spuse fara pic de jena de actualii conducatori, denota o lipsa crunta de neuroni (sau interese materiale)!!



La fel pot sa spun eu ca cei care sunt cu Bsescu au uitat ce fel de presedinte este( care pe mine nu ma mai reprezinta....)

N-am mintit niciodata”

“Cit era de agresiva tiganca asta imputita”

“Sunt perfect doamna”

“Daca te intinzi pe birou iti arat cu se face primul ajutor”

“Trebuie sa pui patru cuburi de gheata si whisky atit cit sa pluteasca cuburile. Asa trebuie sa bei. Asta e diferenta dintre unul care stie sa bea si unul care bea ca prostul”

“Nu am nimic de schimbat la comportamentul meu de pina in prezent”

“Scoala romaneasca produce tampiti”

“20 la suta dintre romani sunt homosexuali”

“Chiar daca USL castiga alegerile din noiembrie, nu am sa le dau mandatul de prim ministru”

“Mai pasarica, n-ai si tu alta treaba”

“Nu ti-am furat telefonul, ti l-am confiscat”

“Voi fi presedintele tuturor romanilor, indiferent de optiune”

“Statul nu poate raspunde pentru fiecare cetatean”

“Taierea salariilor pentru tot aparatul bugetar, cu 25 la suta”

“Criza economica este numai la televizor”

“Am vrut sa-l bat pe profesorul de liceu cind mi-a zis ca fiica mea cea mica nu poate trece clasa”

“Doctorul Yassin, beneficiarul cinstit al averii lui Omar Hayssam”

“Daca vreti sa stiti mai multe despre mine, intrebati-l pe domnul general SRI VS, va spune el totul”

” Ati colaborat cu Securitatea? Raspuns : Eu nu am facut politie politica”

Ai observat ca nu folosesc aceleasi cuvinte -ochelari de cal- tocmai pentru ca respect opinia celorlalti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Mickyyy, eu gandesc exact la fel in privinta celor care il sustin pe Basescu (cu PDL cu tot). Nici eu nu imi explic in ce fel i-a "sedus" acesta (sau poate o fi fost consilierul paranormal Aliodor Manolea care si-a facut treaba cu sarguinta?) de nu mai vad nimic din incalcarile grave ale bunului simt / legilor / constitutiei savarsite de presedintele suspendat. Nu-mi pot explica nicicum, pentru mine ramane un caz de manipulare in masa altoita cu hipnoza generalizata.

Asadar nu esti singura care nu poate pricepe modul in care gandeste tabara "adversa", te asigur ca si eu ma situez pe aceeasi pozitie.
Dar, slava Domnului, Romania e o tara democrata si ne putem trai vietile fara ca divergenta noastra de idei + principii sa fie o problema.
De fapt cred ca ar fi plictiseala pamantului daca toti ar gandi la fel....


Eu stiu ce i-a sedus pe cei anti-basescu ! E nevoie de un anume tip de manipulare, care s-a pliat perfect pe criza economica globala. E greu de explicat si demontat dezinformarea construita cu migala in ani de zile de televiziunile usl-iste, de asta nici n-am de gand sa incerc sa mai conving pe cineva de asta! Acestor proaspat sedusi, care in general nu fac parte din electoratul uzual usl, li se adauga electoratul clasic al usl-ului (asistatii, pensionarii, bugetarii, cei care stau cu mana intinsa si asteapta pomeni), ajungand ca procentul sustinatorilor sa depaseasca lejer 50%.

Inteleg inversunarea pentru cei care se considera victime colaterale ale guvernarii pdl. inteleg ca vor sa incerce altceva, inteleg ca nu-l vor pe basescu, inteleg ca se bucura ca acest guvern le-a oferit sansa sa il dea jos.
Ce nu inteleg e faptul ca anumiti oameni cu acces la informatii in loc sa ramana la stadiul "ma bucur ca am sansa sa-l dau jos prin vot" imping mai departe chestia asta, zicand: vai ce bine, ce corect, ce legal, ce moral au procedat cei de la USL cand l-au dat jos! De aici se naste inversunarea mea, nu de la optiunea lor politica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu in ce masura stiti faptul ca germanii,francezii, britanicii si ceilalti in general vorbesc politicos si zambesc iar ei prin natura lor a felului de a se adresa nu uziteaza cuvinte dure insa in spatele politetii de tip "noblesse oblige" stau decizii foarte directe si foarte usturatoare. Ei vor zambi in continuare si vor fi absolut la fel de politicosi iar romanii pot sa se insele deoarece la romani "a zambi" este un fel de "sunt de acord cu tine" sau "este totul Ok".
Pe de alta parte expresia "prostul care nu este fudul parca nu e prost destul" se aplica absolut corect pe aceste reactii politice romanesti. UE nu este o bere cu prietenii la o terasa nu functioneaza absolut deloc sistemul romanesc "lasa ma ca merge si asa".

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput