Dureri cand suge copilul

Dureri cand suge copilul | Autor: adita

Link direct la acest mesaj

Buna. Am un bebe de 9 luni, alaptat, dar de cateva zile nu stiu ce sa ma fac, ca ma doare rau cand suge.
Nu ma musca, suge frumos, dar ma doare de-mi vine sa sar cand trage, am senzatia ca trage in gol.Senzatia a inceput la unul dintre sani, la cel care suge mai rar noaptea si ma gandeam ca am ramas fara lapte si de-aia ma doare cand trage (ca urca durerea, parca simt cum ma doare in sus pe canale). Dar lapte totusi este, ca suge si se satura, doarme dupa,ca de obicei. Deci nu-i asta.
Ma mai gandeam ca a supt prea mult, zilele trecute a facut o candidoza bucala si n-a mai vrut sa puna gura pe mancare, doar a supt mai des ca de obicei. Dar nici asta nu cred sa fie, ca am mai avut perioade in care a supt mult si doar crestea dupa cantitatea de lapte, nu ma dureau sanii.
Se poate sa fie un inceput de mastita infectioasa? Ca am si o stare generala proasta, parca sunt racita, dar nu am febra, sanul nu e rosu, parca o idee mai caldut mi se pare in dimineata asta. Si a inceput sa ma doara si al doilea san. La inceput ma durea doar cand sugea el, acum ma doare si intre supturi. Ce sa fie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca a avut candidoza bucala, poate ai avut si tu pe sani? ai uns sanii cu ceva?
sau e vorba de durere doar in sani, nu pe sfarc?
palpeaza sanul sa nu ai vreo galma. daca persista, mergi la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Adita, wow, de cand nu ne-am vazut pe forum!!

Tu esti mamica cu experienta, eu zic sa mergi la dr sa nu ai ceva pe canale.

Ultima data aveai 4 copilasi, acum 6, sa iti traiasca !!!

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Ma doare si sfarcul, si in san, galme nu se simt, exterior nu se vede nimic in neregula. La ce dr ar trebui sa ma duc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Ginecolog pt. un consult si un eco!

Sanatate!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Adita, aceeasi problema o am si eu, fetita are aproape 8 luni si a inceput sa doara rau cand suge.
Eu cred ca suge mult mai puternic acum, are forta mai mare si in timp actiunea asta reptetata afecteaza sanul. Am obsevat ca ma doare mai rau la un san la care produc mai putin lapte.
Exact asa cum descrii tu durerea o simt si eu. In plus a mea a avut o perioada de doua saptamani in care m-a muscat pana la sange.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

La tine dureaza de mult? Ai fost la dr?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cam de 2-3 saptamani. Inca nu am fost la medic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

La mine vad ca se tot schimba situatia, acum nu ma mai doare pe canal, cred ca si lapte am mai mult, in schimb sfarcurile sunt varza, am facut ragade. nu inteleg de ce, ca suge ca si pana acum, nu are dinti, nu musca, doar ca a supt mai des zilele astea cat a fost bolnav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am patit-o si eu acum 2 saptamani. Am fost in Turcia si a facut greva foamei, altceva decat lapte de la mine nu voia. Asadar, a dat sangele la ambii sani. M-am oblojit cu Bepanthene si cat de cat a putut sa suga. Sincer, credeam ca la un an nu mai e pericol de dureri de sani, dar uite ca nu se stie niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

eu la ragade am facut asa:dupa ce a supt garmastan,inainte sa suga spalam de garmastan si dadeam cu lanolina si ii dadeam sa suga,merge sa suga cu lanolina,asa nu mai era dureros cand sugea,apoi a trecut...multa sanatate!

Mergi la inceput