Dureri cand suge copilul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

sau mameloane de plastic pt cele 2-3 zile cat sunt dureri

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

La mine vad ca au trecut durerile. e drept ca nici nu m-a mai muscat in ultima vreme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Parerea mea e ca ai facut o infectie locala, ori cu candida (mai ales ca a avut si copilul), ori cu vreun microb din gurita puiului sau de pe pielea ta. Varianata 2 e cel mai simplu de tratat, eu folosesc si am recomanadat cu succes si altora unguentul oftalmic Tobrex. Dai pe mamemlon dupa alapapt, odata dimineata si o data seara. Inainte de urmatorul alaptat speli usor cu apa (nu sapun) dar practic nu-i bai nici daca nu speli. In 2 zile ar trebui sa nu mai ai dureri de loc si intr-o sapt ii gata tratatmentul.
Cel ptr candidoza e mai complex, si acum nici nu-l mai stiu exact, incearca prima data cu Tobrex si daca nu merge da de stire sa caut subiectul unde am mai scris despre candidoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns autism_adhd spune:

Buna,

Odata cu cresterea copilului exista posibilitatea ca sanii sa devina sensibili asa cum ai intuit datorita faptului ca presiunea cu care suge copilul este mai mare decat de cea de pana acum si e firesc organismul sa se apere si atunci apare durerea. Se mai poate intampla ca si cantitaatea de lapte sa se diminuieze si copilul datorita faptului ca-i vine mai greu lapticul decat pana acum, sa suga mai puternic, este firesc si atunci tot firesc sa apara durerea la tine. Oricum, o femeie devine mama in 9 luni si o mama devine inapoi femeie tot in 9 luni, deci este timpul perfect sa-i scoti sanul pentru ca nu mai are aceeasi consistenta alimentara dupa 9 luni si ramane doar dependenta copilului cea care il face sa-l doresca si el obtine o satisfactie nu un paranz copios asa cum se intampla pana acum. Varsta lui este ideala, cu cat va creste cu atat va fi mai greu sa-l scoateti iar copilul se va simti mai frustrat putand dezvolta si crize emotionale. Daca dupa o perioada de nesupt persista senzatia si durerea atunci este cert ca nu aceasta este cauza si trebuie sa mergeti urgent la un medic ginecolog pentru investigatii. Poate fi de multe ori o alarma falsa dar asigurati-va ca minunile dvs va vor avea langa ele pana cand vor fi chiar bunici!

Psiholog Sanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
sa-i scoti sanul pentru ca nu mai are aceeasi consistenta alimentara dupa 9 luni si ramane doar dependenta copilului cea care il face sa-l doresca si el obtine o satisfactie nu un paranz copios asa cum se intampla pana acum.



Da-mi un studiu serios despre asta si sunt gata sa te cred.

Aia de la Academia Americana de Pediatrie zic altfel, or fi mai tampiti ?

Mergi la inceput