Mladite&Mugurasi marisori de mai-iunie 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Denisa se pare ca eu nu am inteles unde i se gaseste fetitei tale bacteria. In secretie? Ptr ca eu am avut-o in urina si am scapat de ea cu lichide multe, tinctura de propolis, albastru de metil si diverse ceaiuri (codite de cirese, matase de porumb si merisor).
Daca fetita ta o are in secretie ma tem ca sfaturile noastre nu sunt de prea mare ajutor...

Nadia da, la Clopotica si secretul aripilor (cel mai nou film)
Si Eva e fana dar ii place de Vidia (aia care era rautacioasa)
Noi avem 2 filme cu Clopo, cel cu comoara pierduta si cek cu fetita (nu stiu cum se cheama)

Pup, sunt cam prost dispusa zilele astea, m-am saturat de muuuuulte...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

DA in secretie, fiindca am facut mai multe analize la urina( urocultura+sumar de urina) si i-mi iesea ca nu are nimic la urina( am dus urina la mai multe laboratoare).
Am mers pe mana unui dr.( pediatru) care i-mi spunea ca, poate este urina mai acida si de aici roseata la duduna. Eu o spal in fiecare zi dimineata si seara cu sapun de BB, daca eu nu o spal intr-o seara a doua zi este rosie, intr-o seara nu am reusit sa o spal(adormise), a doua zi avea o secretie pe chilotel care mi-a dat de gandit,(miros urat)atunci ma luminat o asistenta medica ca pot recolta si secretia, fiindca dr. nu avea nicio treaba cu roseata lui fiimea, probabil cand ma vedea spune ca sunt dusa cu capul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Si nu exista niste unguente, ceva, sa le aplici odata cu antibioticul?
Sau poate sa incerci si bai de aburi? Stii la ce ma refer? Dar nu stiu daca suorta bubulina, deci torni ceai fierbinte (de musetel, galbenele) intr-un lighean si o pui sa stea pe vine deasupra lui (acoperita cu un prosop care sa tina aburul in jurul ei si mai "dezinfecteaza" si aburul acela. Nu stiu, zic si eu ca poate sa o incerci si pe asta. Pup, bafta multa. Dar cum s-o fi potcovit cu monstruletul acela in secretie???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

Buna fetelor,

De cateva zile am revenit din concediu deci nu am apucat sa citesc tot dar ma bucur ca srieti din nou .
Si noi am fost la cinema la 3D dar Beatrice nu a reusit sa se uite cu ochelarii ii era frica ...noi am vazut ice age 4 ...ne-am dus mai mult pt baiat...3D cateodata este prea mult si pt mine .

Din pacate Beatrice nu asteapta deloc gradinita ....eu ma bucur doar ca atunci cand este gradi / scoala nu mai trebuie sa ii tarasc pe la bunicii.
Mi-ar placea sa o inscriu si la ceva dans/gimnastica ritmica/balet sa vedem ce gasim.

denisa si eu am avut pe la 9 ani ceva ciuperca culeasa de pe ceva wc si exista un medic ginecolog pediatru care ne-a dat tratament...oricum baile de sezut in galbenele ajuta foarte mult si o igiena riguroasa dar cumpara gel intim pt spalare pt ca celelelte usuca prea tare....si o cura de propolis ajuta mult si pt inf urinare si pt imunitate la fel actioneaza ca si un antibiotic natural...fiul meu Norbert il lua de la varsta de 3 ani pe o lingurita de zahar

no acuma tre sa lucrez ceva
va pup
incerc sa mai revin
Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Victoria vrea sa vada Nemo in 3D. A vazut aseara reclama. Acu' sa vad daca avem 3D la noi in oras, daca nu, sa vad unde gasim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Mami Victoria ce mult imi place semnatura ta!!!
Erica sa va fie de bine concediul! Cum a fost? Cu gradi... Nici Eva mea nu e chiar 100% incantata. Nici macar 70%. ea vrea sa stea cu mine cu mine coloreaza, picteaza, se joaca si se uita la Dvd-uri. Asta a facut toooaaaata vara. Hm. Gradinita asta unde e acum e misto tare. Sper incet incet sa ii intre in rutina, sa prinda drag de copii. Nu imi povesteste niciodata nimic de la gradi. Dar sunt optimista sunt foarte profesionisti.
Iata ca baile de sezut nu sunt chiar asa babisme cum credeam imi era teama ca o sa radeti de mine, ca o sa ma vad la "de pe forum adunate" hahaha!!!
Vroiam sa ma spun ceva dar nu mai stiu ce


Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna dragutele.

Cand am intrebat dr. de unde mi-a raspuns: din colectivitate ( gradinita) fiindca copii sunt mici si mai fac si pe capac, nu se dezinfecteaza wc-ul dupa fiecare copil. Acolo a gasit microbul locul sensibil. Se pare ca am scapat, dar trebuie sa mai repet analiza inca odata( cam in 3-4 saptamani) sa fim siguri.
Deci nu ma intrebati de la ce i-a trecut,fiindca am folosit de toate si am trei luni de cu monstrul.
Nu va imaginati ca a scapat careva din casa neanalizat
Acum pot sa o duc cu sufletul impacat la gradinita fiindca ma gandeam la ceilalti copii,eram disperata.

Va multumesc tare mult

YLARI stai linistita fiindca nici fiimea nu-mi povesteste ce face la gradi. Doar atunci cand nu i-a steluta spune plangand
" am fost obaznica si doamna a spus ca nu-mi da steluta" da plange de ti-se rupe inima cand i-mi spune , se oftica foarte tare, sper sa o tina ambitia aceasta .

O seara buna




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Denisa ce bine imi pare ca ati scapat!
Incearca sa vb la gradi sa tragi un semnal de alarma.
Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Denisa vroiam sa te intreb ceva: si eu am mutatii de trombofilie, ambele MTHFR heterozigote, PAI-ul nu l-am facut. Sarcina cu Eva am dus-o fara tratament ca nu stiam de mutatii apoi 3 ani nu am ramas deloc apoi dupa ce am ramas am pierdut o sarcina si atunci am desc mutatiile. Pe Lucas l-am facut cu aspenter pana la 30 sapt apoi innohep 0,35. Bun, ideea e ca acum nu mai iau nimic. Tu iei vreun tratament? As vrea sa mai ajung la hemato sa vb si despre cum imi influenteaza aceste mutatii viata si ce as mai avea de facut.
Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

YLARI draguta daca ma duc la gradinita si le spun se vor ofusca foarte tare, fiindca la ele este foooarte curat, am sa recoltez intr-o zi de la baie de curiozitate( am sa fiu ca la curat - murdat)
am lasat fetita la aceeasi gradinita din motive de comunicare cu copii se intelege foarte bine cu ei si o place pe doamna, am incercat sa o duc la o alta gradinita si nu a vrut, nu am insistat foarte mult cu mutarea fiindca aveam sa o dezechilibrez din punct de vedere emotional.

La capitolul trombo sa stii ca inghit in continuare acid folic - 1 mg.
gama de b-uri( o luna da- una ba) si aspenterul(75 mg)in fiecare luna dar fac pauza in perioada CM,( in total 7 zile nu-l iau)bine mi-a fost recomandat de Uscateasca. Acum in ultimul timp chiar nu am mai trecut pe la madam Viorica, probabil cand voi ajunge in Bucuresti voi trece .


Mergi la inceput