Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 75

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

eu nu inteleg de ce, tocmai la momentul in care se obtinuse un echilibru democratic (sau o situatie teoretic ideala) - presedintele de o culoare, guvernul de o alta - in numele democratiei se tinde sa se aleaga un presedinte de aceeasi coloratura cu guvernul. si nu oricum, ci prin orice mijloace.

pe undeva nu are sens


Miza o s-o aflam in cateva luni, cu siguranta. Nu incepi un asemenea taraboi fara miza, cand ai fi avut asigurate alegerile din toamna si puteai face ce vrei (mai putin sa numesti sefii DNA si Parchet, ca le expira mandatele - unul in august si unul in octombrie, parca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Decizia CCR lanseazaa un nou prilej de discutii.
Miza este nr. minim de participanti la Referendum ca acesta sa fie validat.
USL prin ordonanta lu' peste prajit da ca procent minim 20% dintre votanti, CCR a pus conditia ca numai cu 50% +1 dintre cetatenii cu drept de vot(adica 9 milioane dupa ultimul recensamant) prezenti la vot pot valida Referendumul.
Mi-e mi se pare corect, nu poti da jos un presedinte decat daca sunt suficienti votanti care sa-si exprime votul.
Asa cum in Parlament A FOST SUSPENDAT CU 50%+1, ACEEASI TREBUIE SA FIE CONDITIA SI PT. DEMITEREA LUI!

Exact asta am intrebat eu cateva pagini in urma, daca exista conditie de participare la referendum ... ei bine a fost conditie si acum nu mai este - crystal clear ... mie mi se pare revoltator ce se intampla ...
Eu nu pricep de ce mai fac referendum, zau asa ...sa dea o ordonanta care sa spuna ca "Ochi de peste" este presedinte si gata ...mare minune daca nu va fi pe viata, nimeni nu-i mai da pe astia jos de la putere, ce ii impiedica sa schimba ei legile ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

eu nu inteleg de ce, tocmai la momentul in care se obtinuse un echilibru democratic (sau o situatie teoretic ideala) - presedintele de o culoare, guvernul de o alta - in numele democratiei se tinde sa se aleaga un presedinte de aceeasi coloratura cu guvernul. si nu oricum, ci prin orice mijloace.

pe undeva nu are sens


Incerc sa-mi dau cu parerea: poate ca de fapt nu era echilibru. Hai sa ne amintim cum a lucrat d-nul Basescu cu un alt prim-ministru care nu i-a convenit, in trecut, cand s-a ajuns din nou la suspendare. Poate pentru ca d-lui Basescu ii place sa controleze tot, de unde impresia mea cu dictatura...
Alta explicatie ar putea fi nerabdarea lui Antonescu de a ajunge presedinte.
Alta explicatie ar fi chiar ... "licuricii" de care ne vobea metaforic, candva, d-nul Basescu. El a preferat "sa suga la cel mare", dupa propriile declaratii. Poate cei mici s-au suparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag


Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Lucia, poate n-ar strica sa cauti de cate ori curtea NU a dat dreptate PDL-ului sub dictatura atat de pomenita.
Nu pot face ce incearca acum, e normal ca "Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate in domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica."


da, din pacate au zbarcit-o cu OUG-ul prin care s-a vrut readusa la forma initiala legea referendumului. Atat i-a dus capul


Nu, nu atat i-a dus capul. Au vrut intai sa faca lege, legea poate fi atacata la CCR pe motiv de constitutionalitate de un numar de parlamentari (scrie in Constitutie cati, daca vrei caut). Ceea ce s-a si intamplat, a fost atacata si CCR s-a pronuntat azi pe aceasta tema. Au renuntat insa la lege si au facut si o OUG. Pentru ca OUG poate fi atacata la CCR doar de Avocatul Poporului.

E cineva cine nu vede premeditarea aici?


A fost gandita "la minut".
Oug a fost aprobata, publicata in MO.
La fel si decizia de suspendare si cea in care s-a stabilit in Parlament cum se va desfasura referendumul, cand se intra in campanie, data lui. Apoi Parlamentul a intrat in vacanta.
Azi CCR a dat o decizie, ei au 45 de zile in care sa alinieze Oug cu prevederile curtii, dupa publicarea in MO.
Parlamentul este in vacanta, concluzia "logica", referendumul se tine "asa cum am stabilit".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Si ca sa iti raspund si punctual, nu, guvernul a lucrat in mare parte la unison cu vointa presedintelui, si eu personal n-am fost absolut deloc deranjata de acest fapt! Basescu nu a obligat/santajat membrii guvernului sa faca sau sa nu faca ceva! Deci nu, nu poate fi vorba de dictatura!!

Sa stiti ca eu sunt de acord cu Mickyy aici ... trafic de influenta se face peste tot in lume, peste tot. Particular in cazul lui Basescu a fost ca nu a facut-o diplomatic, astfel incat sa nu se simta ...
P.S. Nu-mi sariti in cap, stiu ca habar nu simt ce se intampla in tara, am vrut doar s-o aprob pe Mickyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D
A fost gandita "la minut".
Oug a fost aprobata, publicata in MO.
La fel si decizia de suspendare si cea in care s-a stabilit in Parlament cum se va desfasura referendumul, cand se intra in campanie, data lui. Apoi Parlamentul a intrat in vacanta.
Azi CCR a dat o decizie, ei au 45 de zile in care sa alinieze Oug cu prevederile curtii, dupa publicarea in MO.
Parlamentul este in vacanta, concluzia "logica", referendumul se tine "asa cum am stabilit".

Idem cu tiparirea in MO va fi si cu decizia de ieri a CCR care declara neconstitutionala restrangerea drepturilor CCR de a se pronunta asupra hotaririlor. Amintesc ca prin hotarire:
- a fost schimbat Avocatul Poporului
- au fost schimbati presedintii Camerelor
Vom astepta mult si bine pana se va tipari in MO aceasta decizie a CCR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

glimmer, in discutie era vorba de basescu dictatorul. nu de calcule cu plus. si tu ai spus ca basescu e dictator pentru ca "Eu sunt convinsa ca presedintele nu a facut nimic fara un calcul prealabil."

ceva argumente reale, in afara acestei convingeri pe care o avem amandoua? o convingere nu e un argument.

eu am argumentat varianta "b. nu e un dictator" pentru ca avea parghii prin care sa-si sedimenteze puterea si nu le-a folosit si pentru ca a numit guvern de o alta culoare politica - ceea ce iese de sub orice forma de definire a dictaturii.

tu nu ai argumentat de ce b. e un dictator, ai spus numai ca il controla pe boc. ceva argumente concrete? a zis boc ca el voia sa faca altfel si nu l-a lasat basescu ca-l lovea cu rigla peste des'te? prea il considerati pe boc ca o fragila sotie abuzata, zau asa! ei aveau un program si o vointa politica comuna, asa cum si iliescu si toti prim-ministri lui au avut. asa cum orice presedinte de aceeasi coloratura cu guvernul o are. (daca nu-i asa, accept doua exemple concrete si te cred)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

chiar sunt curioasa sa vad dc nu vor tine cont de CCR in treaba cu cati tre sa ne prezentam la vot.
merci Olympia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Cora, asa m-am bucurat si eu cand a pierdut Nastase: ca presedintele va avea o culoare, iar guvernul alta. Insa de fiecare data au avut ei grija sa puna de o majoritate, sa o portocalizeze. Nu mai zic de ultima cu proba de sarit garduri a PSD-ilor in speta, din curtea PSD in curtea ..."independentilor" proportacala. aia a fost cea mai gretoasa formare a majoritatii.

a, sa nu imi veniti cu exemple: pai si astia de acum fac la fel. Era logic ca vor face la fel, parca e test, tre sa arate ca si-au insusit bine lectiile de jucat tzurca cu noi, fraierimea...Nu-i vreau e nicicare, de-asta sunt intr-o mare dilema cand vor fi alegerile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Se pare ca totul e corect si conform legii....
Fiindca veni vorba,Basescu ce a cautat la sedinta CCR?


Circula vorba ca taierile drastice si masurile de crza din Romania au fost un experiment al Germaniei si Co....de aia bocesc acum cu Base de mana....

Ei asta e deja teoria conspiratiei si eu nu cred in ea...uite ca toata lumea are sansa sa hotarasca...bun asa nu?Vrei sa decizi...mergi la vot...mi se pare mai corect asa,decat eu sa-mi exercit dreptul legal si din cauza ca X Y Z nu s-au prezentat,cum era inainte,degeaba m-am prezentat eu.



Mergi la inceput