Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 64

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Vicepresedintele social-democrat al Camerei Deputatilor Viorel Hrebenciuc sustine ca nu Angela Merkel l-a sunat pe Traian Basescu, ci presedintele i-a telefonat cancelarului german pentru a se milogi.

"Nu Angela Merkel l-a sunat pe Basescu, ci Basescu a sunat-o pe Merkel ca sa se milogeasca de ea, cum a facut si la alte cancelarii europene dar nu a primit raspuns", a sustinut acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

El de unde stie? A iesit si el cu capul din nisip? Pana acum nu auzeam nimic de el, acum a prins curaj?


"Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Mickyyy, eu sunt de acord ca fiecare sa aiba ce parere vrea despre un trust de presa, sa-l urmareasca sau nu, sa-l creada sau nu, asa cum am mai spus undeva, atata vreme cat trustul respectiv face ceea ce face pe banii lui, nu ma intereseaza. Se vede clar cine si cui face propaganda, ma deranjeaza numai cei care fac propaganda pro- sau contra-ceva pe bani publici. Dealtfel noi am mai purtat discutia asta undeva, deci stii parerea mea.
Am observat ca aici este de acum o regula ca din cand in cand celor cu pareri anti-PDL, anti-Basescu si care eventual aduc in discutie fapte grave comise de acestia, sa li se "dea peste nas" si sa li se inchida gura cu "antenele", in loc de alte argumente. Chiar daca ar fi asa, cum de a ajuns un singur trust de presa sa fie atat de convingator? Se vede clar ca presatia USL este jenanta in zilele acestea. De ce ceilalti nu reusesc sa convinga la fel de mult? Poate e vina lor, pana la urma, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

S-ar putea ca deciziile Curtii Constitutionale sa intoarca niste treburi din drum... Se pare ca oricum o dau schimbarile de la Camera si Senat nu-s constitutionale. O hotarare de-asta l-ar face pe Blaga presedinte interimar.
Nu poti opera atatea schimbari la varf in scurt timp si incalcand legea si sa nu ai niste reactii internationale pe masura celor auzite in aceste zile. Plus ca ramane dubioasa rau si faza cu reprezentarea Romaniei la Bruxelles. Intai Ponta a batut toba peste tot ca el trebuie sa se duca si dup-aia a zis "vai, da de ce nu mi-a dat presedintele mandat?" Ori avea, ori n-avea nevoie de mandat de la presedinte... Asta e grav si-s curioasa ce consecinte vor urma, atat pentru el cat si pentru Marga, cel care se pare n-a transmis la timp cancelariilor europene, componenta delegatiei romane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

glimmer, o sa iti spun parerea mea referitoare la antene, consideratiile mele proprii si personale.

E evident, exista posturi pro si anti Basescu, din categoria celor pro pot numi b1tv, din categoria celor anti, realitatea. Si mai exista o specie aparte de televiziune, care nu poate fi numita anti, ci, cu scuzele de rigoare, doar latrina! Barbata-meu are o placere sadica sa se uite pe acel post (explicatia lui fiind extrem de simpla: daca taica-meu sau altii ca el se uita la antene, iar eu vreau sa ii explic pe intelesul lui ce se intampla cu adevarat in tara, atunci trebuie sa stiu ce informatii primeste de acolo), asa ca vorbesc in cunostinta de cuaza. Uita-te la deceneus, vezi cat de usor poate fi manipulata opinia publica postand doar bucati din diverse articole, interviuri, pareri, etc? Daca ai ca singura sursa de informare Antena, daca nu pui mana sa citesti un ziar, sau sa te uiti si in tabara adversa sa vezi ce zice, atunci sunt sanse uriase sa iei de bun totul. Si asta fara sa fi de rea credinta!
Ce fac antenele? Emisiuni doar cu invitati pro-usl, in care n-am vazut vreodata sa le puna vreo intrebare incomoda, din contra. Moderatori isterici (la propriu, e una pe la 8 seara de urla si gesticuleaza, si se crizeaza acolo cand vorbeste de basescu de zici ca i-a omorat ala toata familia, si parca nici atunci nu se justifica un asemenea limbaj si comportament la un moderator). Stiri trunchiate, de exemplu la merkel acum, in loc sa explice oamenilor simpli cine-i asta, si de ce zice asa, pun pariu ca in momentul de fata urla toate antenele cantandu-i in struna lu' ponta ca merkel nu e cea acre decide la referendum. Adica distragerea atentiei opiniei publice de la subiectul principal de discutie, si disecarea la infinit doar a unui singur aspect. Sa mai continui?! Manipulari mai grosolane ca acolo n-am mai vazut la vreo alta televiziune romaneasca. Pana si realitatea, care e clar anti basescu, are bunul simt sa invite mai toate partidele la dezbateri, si sa dea stirile integral.



Pai sa stii ca sotul tau are dreptate. Tb sa stii sa le explici pe intelesul lor.

M-am fortat aseara sa ma uit la Antena ( ca tb sa ma fortez ca sa ma uit la astia ).
Si am realizat a nu stiu cita oara in ce hal manipuleaza.
Deci: folosesc exact cuvintele care le sint adresate lor: hoti, lovitura de stat, strategia fricii etc. Dar le indreapta exact in sens invers.
Era invitat si un socilog prin emisiune ( sau nu stiu exact ce era ) si explica fix tehinici de manipulare.
Sint convinsa ca au un grup de experti in manipulare, care fac sedinta in fiecare zi si traseaza liniile generale ale emisiunilor.

Nu intelegeam de ce emisiunile mi se par trase de par, de ce moderatorii sint crispati, de ce o discutie nu curge fluent, cum decurge orice dialog intre 2-3-4 oameni.
Pt ca trebuie sa zica ce s-a stabilit, chiar daca nu se potriveste in context.
Adica indiferent cum decurge discutia ei trebuie sa o dea cu castravetele.
Uitati-va un pic la ei daca nu se poticnesc la fiecare 10 min ... ca nu stiu cum sa o intoarca.

Dudele de azi sint: Base s-a dus cu miloaga la Merkel, Macovei de face de kko in UE cerind excluderea noastra din UE, Base s-a dus la Curte si le-a cerut CEVA. A ... si nu stiu cine e cumnat cu Macovei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Apropos de justititie, asta la o googluiala simpla pare de la PDL - 5 ani cu executare, decizie definitiva :

http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-esential-12749627-tvr-info-ionel-mantog-condamnat-5-ani-inchisoare-executare.htm

N-am verificat traseul lui politic, l-am vazut doar intr-o poza cu multe sigle pdl in spate!
Deci, justitia merge in toate directiile, nu doar anti usl!


Mai e si primarul ala de la Cluj. Mai e si Boldea.
Deci sint si de colo si de colo.
Eu cred ca pica si Ritzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu


Imi ramane totusi o intrebare la care nu cred ca am aflat pentru moment raspunsul: de ce atata graba? De ce au incercat atacul asta furibund? Daca asteptau pana la alegeri castigau cu ochii inchisi. Si atunci? Doar pentru un Nastase, un Voiculescu sau altii asemenea? Pui in pericol doua partide importante pentru un tel atat de ...cum sa-l numesc? Incep sa cred ca e ceva mai mult in spate de au sarit ca arse toate cancelariile europene+ USA. Azi, pe nepusa masa s-a trezit si Canada ( mi s-a parut funny, ce pot sa zic!). De ce? De ce ar sari toate asa deoadata? Incep sa ma tem de lucruri mult mai rele decat "noroiul" traditional al politicii romanesti.


Si eu ma intreb la fel si tot nu am gasit raspuns.
AM mai zis citeva pagini in urma: cred ca e ceva pe plan extern.
Cu cine, ce tari ... habar nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Am observat ca aici este de acum o regula ca din cand in cand celor cu pareri anti-PDL, anti-Basescu si care eventual aduc in discutie fapte grave comise de acestia, sa li se "dea peste nas" si sa li se inchida gura cu "antenele", in loc de alte argumente. Chiar daca ar fi asa, cum de a ajuns un singur trust de presa sa fie atat de convingator? Se vede clar ca presatia USL este jenanta in zilele acestea. De ce ceilalti nu reusesc sa convinga la fel de mult? Poate e vina lor, pana la urma, nu?


Pai stii ce se intimpla? Cind cineva vine cu pareri anti-pdl ( nu ma refer la tine ) parerile alea sint fix copy/paste Antene.
Adica fix fix ... ce au zis aia cu 1-2 zile in urma, zice si interlocutiorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Am observat ca aici este de acum o regula ca din cand in cand celor cu pareri anti-PDL, anti-Basescu si care eventual aduc in discutie fapte grave comise de acestia, sa li se "dea peste nas" si sa li se inchida gura cu "antenele", in loc de alte argumente.


Ai observat si cui i se da peste nas cu antenele? Sunt useri neutri sau anti basescu, care insa au argumente decente, chiar daca poate (din punctul meu de vedere) incorecte, si useri care nu fac decat sa arunce cu mizerii in basescu&co, fara argumente. Nu vreau sa personalizez acei useri, sau sa caut exemple in urma, dar in majoritatea cazurilor acei useri sunt cei carora li se da peste nas cu antenele. Antenele e de fapt un sinonim pentru a inghiti orice mizerie, fara sa o treci prin filtrul ratiunii, si apoi sa o propagi fara argumente pe post de axioma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Glimmer, iti inteleg opinia. Si cu mici exceptii sunt de acord cu ea. Adica nu cred ca exista politician fara pata. Pentru ca asta a fost modelul de politician caruia i-a mers in Romania, de 20 de ani incoace. Si e in mare masura vina noastra. Fiindca i-am tolerat, fiindca am continuat sa-i votam. Mai cred ceva si ar fi trist daca s-ar intampla asa: numai copiii nostri sau copiii copiilor nostri vor ajunge sa vada cum e sa ai o clasa politica transparenta si mai putin corupta. Spun mai putin corupta fiindca toate statele isi au politicienii lor corupti.

Acum, parerea mea e ca in momentul asta USL joaca pe o carte de tip "totul sau nimic". Nu mai pot da inapoi, electoratul lor si-ar vedea abandonat tot crezul. Imi ramane totusi o intrebare la care nu cred ca am aflat pentru moment raspunsul: de ce atata graba? De ce au incercat atacul asta furibund? Daca asteptau pana la alegeri castigau cu ochii inchisi. Si atunci? Doar pentru un Nastase, un Voiculescu sau altii asemenea? Pui in pericol doua partide importante pentru un tel atat de ...cum sa-l numesc? Incep sa cred ca e ceva mai mult in spate de au sarit ca arse toate cancelariile europene+ USA. Azi, pe nepusa masa s-a trezit si Canada ( mi s-a parut funny, ce pot sa zic!). De ce? De ce ar sari toate asa deoadata? Incep sa ma tem de lucruri mult mai rele decat "noroiul" traditional al politicii romanesti.


Parerea mea este ca graba se datoreaza lui Antonescu. Ponta a ajuns prim ministru, si-a vazut "visul cu ochii", dar pana la alegerile prezidentiale din 2014 mai sunt doi ani, cate nu se pot intampla, poate pana atunci nici nu mai stie lumea cine e Crin Antonescu, poate apar alte nume, noi, mai promitatoare. Pe cand asa, daca alegerile prezidentiale ar avea loc in trei luni, sunt sanse putine sa apara o concurenta serioasa. Cred ca pur si simplu Antonescu simte ca asta e ultimul lui tren. De aceea cred ca a si spus ca se retrage din politica daca Basescu nu este demis. Pentru ca oricum altfel nu mai are nicio sansa. In plus, mi se pare clar ca si Ponta ar pica odata cu el. Cati caini de prin partidele lor nu asteapta sa ii "manance" pe astia doi. In plus, va imaginati cati catei mai stau pe margine si asteapta sa vada daca le mai pica si lor un os de undeva?

Mergi la inceput