Actiunea "Suspendation"

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui marius

Presedintele poate fi demis cu majoritatea simpla a celor care si-au exercitat dreptul la vot in acest sens.
Cred ca este o decizie corecta.



Inteleg ca sunt cam la limita voturile pro-suspendare in Parlament. Dupa tot scandalul, poate nici asta nu le iese. Sa vezi atunci "conlucrare intre palate".


Asta nu o cred (cu voturile la limita). Va fi suspendat insa demis este o intrebare daca va fi sau nu. Acolo e mai la limita dupa mine.



Pai le trebuie 216 voturi si sunt siguri pe 212. Pentru restul se bazeaza pe UDMR si UNPR. UNPR a anuntat ca nu voteaza pentru suspendare.
Eu cred ca , din contra, la referendum va iesi prost presedintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Acum inteleg de ce tin cu dintii de aia 2 parlamentari gasiti incompatibili de ani, si nu ii dau afara!!

Totusi, daca aia voteaza in conditiile in care au sentinte finale de incompatibilitate, n-ar trebui ca votu sa fie lovit de nulitate??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ramane de vazut. Oricum am suci-o este o mizerie politica acest demers - dar, asta e politica.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Acum inteleg de ce tin cu dintii de aia 2 parlamentari gasiti incompatibili de ani, si nu ii dau afara!!

Totusi, daca aia voteaza in conditiile in care au sentinte finale de incompatibilitate, n-ar trebui ca votu sa fie lovit de nulitate??


Ba da. Insa problema e ca pana faci contestatia(legal) pana se analizeaza(legal) cartile merg mai departe. Apoi pe cine sa tragi la raspundere? Prinde orbul scoate-i ochii.
Referendumul va decide. Sunt foarte mute probleme de procedura dar nu se tine cont de ele decat doar partea care are interesul. Si cum majoritatea decide...

De asta e lupta asta nebuneasca pt majoritate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alecsia

Si ce ar trebui sa faca (Basescu), sa se ia la bataie cu ei? E mult prea domn.


Tu ai argumente pentru "domnia" lui Basescu sau scrii "la impresionarea" audientei?

Iata cateva argumente pentru "ne-domnia" lui Basescu:

1. TB i s-a adresat cu apelativul "pasarica" jurnalistei Andreea Pana: "Mai pasarica, n-ai si tu treaba azi"?
2. Pe aceeasi ziarista Andreea Pana presedintele tarii a numit-o "tiganca imputita"; asta dupa ce i-a smuls telefonul mobil din mana si si l-a insusit (cum se cheama in termeni juridici aceasta fapta?).
3. TB a lovit cu palma un copil in cadrul unui miting organizat la Ploiesti. A sfarsit prin a da vina pe "pixelul albastru".
4. Ziaristul Ovidiu Zara a fost numit "gaozar" de catre presedintele tarii; iata si contextul: La finalul unor declaratii de presa de la sediul SRI, Basescu a spus: "Cate un gaozar d'asta crede ca ne poate intinde capcane in modul asta".
5. Episodul cu "mamicutele si bebelusii" in care TB ia in balon mamele din Romania.
6. Intr-un acces de sinceritate, TB recunoaste in cadrul unui interviu, ca a masluit instalatia de la bordul navei sale pentru a nu permite autoritatilor din Rouen sa depisteze cauza incendiului care afectase 38 de nave (pagube de 12 milioane de dolari): "Intr-un interviu acordat televiziunii Prima TV, din 23 iunie 1998 Basescu vine cu precizari esentiale. Nava suspectata ca a generat poluarea a fost nava lui Basescu- recunoaste el- „pentru ca era nava cea mai mare din zona” si pentru ca acea nava descarca nafta în dana rafinariei Sholfrancaise. Basescu a stat 28 de zile in ancheta dupa care instanta s-a pronuntat ca nu poate fi probata vina navei „Arges”. Explicatia o da tot fostul comandant de nava, actualmente presedinte: „Am explicat organelor de Securitate ce s-a intamplat cu noi acolo si acum pot sa o spun public, nu mai e nici un secret, am schimbat ceva in instalatie inainte sa permitem accesul autoritatilor franceze la bord, ceea ce a facut imposibila demonstratia, demonstrarea vinei noastre... Acasa nu puteam sa nu-i spun care a fost realitatea macar armatorului, armatorul nu puteam sa mi-l mint, iar in echipaj erau destui care stiu ce s-a intamplat.” Asadar presedintele a recunoscut ca; vina pentru incendiul care a cuprins 38 de nave, apartinea navei conduse de el si faptul ca; a falsificat premeditat probe pentru a induce în eroare ancheta autoritatilor franceze."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

Citat:
citat din mesajul lui marius

Presedintele poate fi demis cu majoritatea simpla a celor care si-au exercitat dreptul la vot in acest sens.
Cred ca este o decizie corecta.



AAm inteles, atunci este bine!


In plus, se iau in calcul voturile diasporei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

cora, am inteles cu totii punctul tau de vedere, e o tara (inca) libera, poti sa critici si sa votezi pe cine vrei tu!

Pe mine personal in acest moment ma lasa RECE orice fel de barfe de genul asta. Basescu e un om, si in spatiul privat e liber sa injure pe cine pofteste. Daca altii sunt avizi dupa senzational, si ii baga microfoanele sub nas si cand merge la buda, ca sa afle lumea daca trage sau nu vanturi, e fix problema lor! Atata timp cat isi vede de treaba lui, NU INCALCA constitutia, va avea sustinerea mea neconditionata. Daca am de ales intre un mincinos perfid ca Ponta, un somnambul ca Antonescu, si un vulgar ca Basescu, il voi prefera pe ultimul! O sa creasca spectaculos PIB-ul sau o sa-mi creasca mie nivelul de trai daca Ponta vorbeste frumos, dar face ilegalitati pe banda rulanta, prin actele lui fiind la un pas de-a ne elimina din UE?!

Oricum, sunt sigura ca pentru tine basescu e o "javra ordinara", si n-am nici cea mai vaga intentie sa te conving de altceva. La fel cum si tu stii ca cel putin pe min (nu imi permit sa vorbesc si in numele altora) nu ne vei convinge ce buin e usl-ul, si cum o sa curga lapte si miere acum ca au venit ei la putere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu am o problema cu modificarile astea de legi heirupiste in timpul jocului. Dupa parerea mea legile ar trebui facute/modificate dupa dezbateri si gandind pe termen lung. Pentru ca, asa cum este acum o majoritate fragila (in plen au avut pentru suspendare 221 voturi si le trebuiau minim 212-adica au avut 221din 422, la locale, pe vot politic, USL a avut 50,2%) face si desface legi pentru interesul lor de moment.

Sa merg mai departe cu rationamentul meu: de ce nu s-ar da o lege ca eu, daca vand azi un apartament sa nu platesc azi impozitul. Ca e justificat si corect: am nevoie de banii aia pentru nevoi stringente, nu-i cheltui aiurea. Sau, daca cineva e batut, sa se dea o lege care sa-i dea voie sa-l bata pe agresor a doua zi mar, ca pana ajunge in justitie mai este... si pe cel agresat il doare.

Ideea mea este ca interesul de moment al unui grup nu este un motiv pentru modificarea in pripa a unor legi importante.

Legile sunt facute pentru a fi respectate, iar modificarea lor trebuie facuta "in timp de pace" si dupa o dezbatere publica. Nu in timpul unui razboi politic deschis, de catre o majoritate discutabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Alecsia

Si ce ar trebui sa faca (Basescu), sa se ia la bataie cu ei? E mult prea domn.


Tu ai argumente pentru "domnia" lui Basescu sau scrii "la impresionarea" audientei?

Iata cateva argumente pentru "ne-domnia" lui Basescu:

1. TB i s-a adresat cu apelativul "pasarica" jurnalistei Andreea Pana: "Mai pasarica, n-ai si tu treaba azi"?
2. Pe aceeasi ziarista Andreea Pana presedintele tarii a numit-o "tiganca imputita"; asta dupa ce i-a smuls telefonul mobil din mana si si l-a insusit (cum se cheama in termeni juridici aceasta fapta?).
3. TB a lovit cu palma un copil in cadrul unui miting organizat la Ploiesti. A sfarsit prin a da vina pe "pixelul albastru".
4. Ziaristul Ovidiu Zara a fost numit "gaozar" de catre presedintele tarii; iata si contextul: La finalul unor declaratii de presa de la sediul SRI, Basescu a spus: "Cate un gaozar d'asta crede ca ne poate intinde capcane in modul asta".
5. Episodul cu "mamicutele si bebelusii" in care TB ia in balon mamele din Romania.
6. Intr-un acces de sinceritate, TB recunoaste in cadrul unui interviu, ca a masluit instalatia de la bordul navei sale pentru a nu permite autoritatilor din Rouen sa depisteze cauza incendiului care afectase 38 de nave (pagube de 12 milioane de dolari): "Intr-un interviu acordat televiziunii Prima TV, din 23 iunie 1998 Basescu vine cu precizari esentiale. Nava suspectata ca a generat poluarea a fost nava lui Basescu- recunoaste el- „pentru ca era nava cea mai mare din zona” si pentru ca acea nava descarca nafta în dana rafinariei Sholfrancaise. Basescu a stat 28 de zile in ancheta dupa care instanta s-a pronuntat ca nu poate fi probata vina navei „Arges”. Explicatia o da tot fostul comandant de nava, actualmente presedinte: „Am explicat organelor de Securitate ce s-a intamplat cu noi acolo si acum pot sa o spun public, nu mai e nici un secret, am schimbat ceva in instalatie inainte sa permitem accesul autoritatilor franceze la bord, ceea ce a facut imposibila demonstratia, demonstrarea vinei noastre... Acasa nu puteam sa nu-i spun care a fost realitatea macar armatorului, armatorul nu puteam sa mi-l mint, iar in echipaj erau destui care stiu ce s-a intamplat.” Asadar presedintele a recunoscut ca; vina pentru incendiul care a cuprins 38 de nave, apartinea navei conduse de el si faptul ca; a falsificat premeditat probe pentru a induce în eroare ancheta autoritatilor franceze."


Da da da .... stim .... cunoastem toate astea.
Sint copy/paste Antene.
Ca astia deobicei vad paiul din ochiul altora .... si nu derapajele grave ale USL-ului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De acord cu coracora.

Mergi la inceput