Ghiocei de Martie-Aprilie2009**434**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hello!

Pe aici si eu, dar lipsita de vlaga.

GEORGIANA, bine ai revenit

DYANA, o sa treaca perioad asta, vei ajunge sa iti faca cu manuta la despartire si ce bine va fi

ILINCA si alte fete care ma pot ajuta, am inceput sa caut cazare pentru Maramures, pentru a doua parte a concediului nostru, din august. Ceva recomandari? Macar ca si zona, am vazut ca sunt pensiuni in Borsa, Sapanta, Ocna Sugatag, cam astea sunt zonele principale. Cat de aproape sunt de obiectivele Maramuresului si cam ce ar fi "must" de vazut/vizitat in zona si care sa se preteze cu copchil? Bine, am batut noi manastirile din Bucovina la 2 ani jumate, de se mieuna Ana la greu cand intram, ca se prinsese ea ca e rost de liniste si facea pe pisica de distractie, asa ca mai rau de atat nu cred ca poate fi.
So, astept sfaturi si sugestii

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hmmm, grea tema, Pisik:)) Ma voi sfatui cu excursionisti mai pasionati. Cert e ca Ocna Sugatag e o statiune pentru moshi, n-ai ce face pe-acolo, is niste bazine amarate cu apa termala iar in rest, plictiseala. Borsa e o zona de "bocotani"(bogatani), acolo mai toti au muncit in strainatate si si-au facut avere. Presupun ca au avut ce investi in pensiuni mishto. Sapantza...e un sat, acolo e Cimitirul Vesel, cam asta e singurul punct de atractie. Statiuni de munte mai sunt Shuior si Izvoare, astea-s apropiate de Baia Mare, pe acolo am mai fost recent, e munte, umbros...izvoare... Ar mai fi oraselul Cavnic dar ala are succes iarna, e partie acolo, la fel si Mogosha.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Pisik, pune pe lista si Barsana - e o manastire f faina.

Am vb azi cu Cami si mai astept un tel de la ea dupa miezul noptii. Deocamdata compun textul pt topic - tre sa fac o versiune scurta, publica, si una lunga, pt arhiva DC. Maine probabil o sa postez, cel mai tarziu poimaine.

Culc copilul si revin. A fost o zi rodnica azi,va zic mai tarziu

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Tufete, sunt o supertoanta.

IULIA are nevoie de branule Braun. Sunt singurele care nu o dor, iar Cami nu a gasit in Timisoara. Daca gasiti la marmacii, va rog sa-i cumparati! Caut si eu maine in drum spre serviciu.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Am pregatit tot ce trebuie pt topicul de la umanitare. Maine mai trebuie sa scanez declaratia.

Va copiez cateva pasaje din versiunea lunga, aia care e pt arhiva (nu e publica). Cateva fraze sunt si in cea scurta.

---
De prin primavara Iulia a inceput sa spuna ca o doare funduletul. Cami a observat ca „galma” s-a marit si ca a inceput sa se coloreze – rosu-violaceu. In martie, Iulia a cazut de pe un tobogan in fund. A plans mult si de atunci n-a mai putut sta in fund, a inceput sa si schioapete un pic. Au urmat controale medicale, intai la Oradea, unde locuieste familia, apoi la Cluj, unde a facut un nou RMN. Tumora era deja vizibila si la suprafata, santul interfesier fiind putin deplasat. Cu diagnosticul „teratom sacrococcigian” au ajuns la Timisoara, la Spitalul Clinic de Urgenta pentru copii Louis Turcanu. Pe RMN nu se mai vedeau uterul si ovarele, toata zona pelviana era invadata. La CT au iesit leziuni pe plaman si pe vertebre, sugerand metastaze, asa ca la jumatatea lunii mai Iulia a suferit prima interventie prin care ar fi trebuit extirpata tumora. Nu s-a putut face nimic: tumora era prea bine vascularizata, iar Iulia pierduse prea mult sange, era sa moara pe masa de operatie. I s-au luat mostre pentru biopsie. Biopsia s-a facut in doua centre, la Timisoara si la Bucuresti, la Victor Babes. Amandoua au avut acelasi rezultat: tumora maligna, stadiul IV. Intre momentul recoltarii probelor si rezultat au trecut 3 saptamani. In acele trei saptamani, tumora s-a extins din nou: de la dimensiunea unei nuci (cu coaja verde) a ajuns cat o portocala!

Diagosticul Iuliei este:
„Tumora germinativa de sac Yolk sacrococcigiana std. IV cu metastaze locoregionale si la distanta inoperabila”

Iulia trece acum prin a doua cura de citostatice, la acelasi spital din Timisoara. N-a plecat inca in strainatate fiindca aici se aplica un protocol german. In afara de citostaticele propriu-zise, Iulia mai primeste prin branula antibiotic si lichidul de hidratare. La prima a raspuns bine, tumora s-a redus. Acum are cam 7 cm in diametru si 1 cm inaltime. Marginile tumorii sunt necrozate. La baza plamanilor nu se mai observa leziuni (de fapt, nu s-au mai vazut inca dinainte de prima tura de citostatice, ceea ce pune sub semnul intrebarii metastazele indepartate).
Dupa prima cura de chimioterapie, imunitatea i-a scazut. A luat din spital vreo trei bacterii, intre care bacilul pioceanic. Antibiograma l-a dovedit rezistent la antibioticele curente. De cand s-a internat, Iulia a slabit aproape 2 kg. In timpul primei cure n-a mancat mai nimic. Abia dupa cura a inceput sa aiba scaune aproape normale, nedureroase.


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Si acum raportul zilei, care are si niste vesti bune.

- am deschis contul - la BRD (din mai multe motive: au o retea muult mai extinsa, cum numai BCR-ul mai are, si nu percepe comision la depunere, internet bankingul e destul de usor de folosit, o sa platesc comision de 5 lei pe luna si asta fiindca am vrut musai i-banking ca sa fac confirmari de plata)

- am fost la Asociatia MAME. Directoarea asociatiei este ea insasi trecuta printr-un cancer, vindecata (pe cat se poate spune ca e vindecata boala asta) in strainatate. Ne-au oferit tot sprijinul lor, asta insemnand:
- promovarea cazului pe canalele lor proprii
- intermedierea sponsorizarilor de la firme
- maine fac cererea pt numerele de teledon, prin urmare va trebui sa miscam si rotitele media (Pisik, Gina, fiti pe faza!)
- organizarea unui concert caritabil pt Iulia. Aici ne mai sfatuim si cu Oli.

Maine dimineata le trimit si lor scanate declaratiile (ca tot io am dat cu pixul si aici).

Am cunoscut azi niste oameni deosebiti, chiar deosebiti...

Pentru numar de sms (care sa dubleze teledonul) vor apela la Fundatia Mereu Aproape. Din pacate, astia iau comision 30% (no comment), dar tot ar mai veni niste bani si pe calea asta...

Eu ma gandesc ca mai bine mergem cu o asociatie mica, dar formata din oameni sufletisti, decat printr-una mare, pentru care am fi doar o afacere...

Ma declar multumita cu ce-am izbandit azi.

---

Cred ca stiati, dar mai zic o data: CAMI e o superfata. Este incredibil de lucida, dureros de constienta de tot ce se intampla. Doamne, ce resurse pot sa zaca intr-un om!...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Oooof, draga de Iulia! Sa facem cea mai puternica spirala pentru ea si mamica ei atat de incercata! Iti multumim, Monnvas, pentru cum te-ai implicat si te-ai miscat! Mai sunt vreo 2 zile pana-mi intra salariul si ma misc si eu catre banca; chiar daca noi, de la club, nu avem asa putere financiara sa contribuim major la suma pentru operatie, Iulia are acum nevoie de ce e mai bun, cea mai buna hrana, sucuri bio, fructe bio, asa ma gandesc. S-a terminat a doua tura de citostatice? E normal in toata lumea sa iei bacterii din spital sau doar la noi?

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Monn- Esti extraordinara! Si celelalte fete implicate direct sunt in gandurile mele....

Ilinca- Bacteriile din spital exista peste tot in lume.In Fr mor in medie 9000 de oameni/an din cauza bacteriilor colectionate prin spitale http://www.cclin-france.fr/annexe.asp .
In general, se ascund sub pres povestile...E de ajuns sa se intample ceva cu o persoana publica si atunci se mai discuta subiectul.
Guillaume Depardieu a avut piciorul amputat in urma unei infectii cu stafilococ auriu (parca) luat din spitalul unde s-a operat la genunchi (accident de moto). Si nu cred ca Depardieu l-a operat pe fi-su la spitalul din Cucuieti.

Stiu ca pentru Cami totul e bine, cat Iulia e bine, dar ma tot gandesc cum am putea fi alaturi de ea ...altfel. Sa ii usuram momentele astea si sa-i aducem macar un mic zambet. Inca nu stiu cum, dar de cateva zile ma gandesc la asta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Neata tufete!

Monn, merci pt ce faci sint impresionata pina la lacrimi de mobilizarea de aici.
De Cami si Iuli nu mai vorbesc, amindoua sint curajoase luptatoare

Este strigator la cer ca un copil atit de mic sa sufere astfel de tratamente

Sint si eu pentru asociatie mica si sufletista decit mamut comercial.

Las si fursecuri pentru cine vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Buna dimineata !

Monn, jos palaria ! Esti o super fata !
De Cami nu mai zic nimic...ce as mai putea spune? Ea este MAMA, si lupta pt puiul ei cum numai o mama o poate face. Ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine !!

Imi reinnoiesc rugamintea ca, deindata ce vor fi gata, sa postati linkuri catre blog, catre topicul de la Umanitare si catre orice alta resursa internautica existenta pt acest caz.

Va multumesc ca existati !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput