Ghiocei de Martie-Aprilie2009**434**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

10.30 dimineata? Uhuuhuuu....da' la cat se culca?! Eu cred ca pot numara pe degete de cate ori a dormit mai mult de 9.30 in 3 ani;)) Ora ei ideala de trezire e 8, atunci se scoala fresh si bine dispusa. E cand se scoala la 7 dar atunci ii ia ceva timp sa se puna in forma. De-as avea eu ore la scoala zilnic de la 9 ar fi ideal, dar cand aveam de la 8 era nashpaaa, mai ales iarnaaa, ce-ar mai fi dormit (si eu!!!)

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Se culca pe la 10:30 seara. Nu doarme de pranz, asa ca noaptea recupereaza...Ce mi-ar conveni si mie programul asta al ei dac-as fi intr-o vacanta continua!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

pentru motivul asta de 10-10.30-11.00 recunosc ca e chin pentru Ari, cand o scol dimineata, ea fiind in vacanta, noroc cu sambata si duminica unde trandavim si ne facem pe deplin somnul, trezirea e nu mai devreme de 9.30(aici sigur mosteneste pe ma-sa), ca tac-su de la 7.1o 7.15 maxim, rontaie pe langa frigider sau misuna prin casa, ca nu mai are somn.

Azi e la piscina la matusi-sa cu verisorii, cand a auzit de Didi, imediat a facut oki, desi paana atunci aprinsesem tv-ul, cantam, o gadilam, nicio tresarire...
la noi nu merge faza "intarziem la serviciu/gradi/bunici" etc


www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

P.S.: ne culcam seara tot cam asa 22.30(ea doarme la pranz 2-3 ore)

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mda, tufete, puteti sa rupeti jordiile pe mine. Io, vorba aia, tufata educata, am calcat prima data intr-un cabinet jenicologic la 28 de anbi, eram curioasa si eu sa-mi fac un Babes-Papanicolau. Apoi am mai mers...in sarcina cu Sophiphi, apoi la controlul de after si dupaaia...sing halleluiah. Cam la asta s-a redus experienta mea. Promot sa fiu mai prevazatoare
Dyanna, n-ai ce face. Sophiphi a plans o saptamana si la dus si la intors (cand mergeam dupa ea, urla cand ma vedea si izbucnea in plans de-ala "da' unde-ai fooost"; fetita din vecini, colega-sa, facea mult mai rau, cand dadea un urlet de Tarzan se clatina gradinita. Apoi cam o luna intreaga s-a smiorcait cand o lasam, o lasam in bratze la batroana si "Pa!" desi mi-era o milaaa...dar la sfarsit de program o gaseam bine-dispusa. Plansul ala dimineata a fost stresant si datator de remuscari dar altele ar fi fost semnele care m-ar fi facut sa renunt: plans in somn, schimbari in comportament, vomat la gradi etc. Alea mi se par semne care ascund ceva mai adanc, o reala neadaptare, incompatibilitate cu personalul gradinitei etc.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Lasa Ilinca ca eu vorba aia, in domeniu... si tot de vreo 2 ani n-am calcat la papanicolau. Dar cred ca ma duc si eu maine dimineata dupa ce duc mutunelul la gradi.
A, si sa stii ca mutzu n-a avut probleme la ridicatul de la gradi. Nu a plans, ba chiar s-a bucurat ca ma vede. Astazi i l-am dus pe magarusul lui si vaaaaaai ce s-a bucurat sa-l vadaaaaaa. Topaia si-i zicea maicutei cu care era:" uite maaaaaaaa, uite-l pe tuuuuuuuuuusssssshhhhhhhhhh". Si ne-am mai jucat amandoi in fata gradinitei inca jumatate de ora pana a venit bona sa o cunoasca maicutele, si a intrat cu ea in gradi sa-i arate dulapiorul lui.... chiar ma uimeste copilul asta.... adica el da impresia ca e tare salbatic... dar s-a adaptat fantastic in 2 zile. Si sora Regina (fiind maicuta care sta nonstop cu el) mi-a zis ca e fantastic, nu se astepta ca astazi sa fie atat de schimbat. S-au plimbat, au studiat toata gradinita si a plans foarte putin.. Doar ca sta numai de manuta cu ea... dar o sa-i treaca si asta.
asa ma bucur ca l-am dat aici... sunt tot un suflet maicutele astea, iti vine sa nu mai pleci dintre ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Vreau sa va intreb ceva.
de ieri seara ma doare destul de tare ceva la burta, jos, in stinga...parca mai jos decit ar fi apenidecele pe cartea dreapta. aseara m-a durut crunt, azi dimineata mai putin, dar tot ma doare cind schimb pozitia, cind calc pe piciorul sting mai apasat etc :((((
Poate fi un colon iritabil? Sau un ligament uterin intins? Ligamentele m-au mai durut, dar de fiecare data e cite o sageata, asa...pe cind aseara si azi-noapte ma durea continuu, pe la 2 nici nu mai stiam cum sa stau in pat. Iar azi ma jeneaza daca stau intinsa si apas in stinga, dar cind apas in dreapta ma doare tare-tare in stinga....



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Vreau sa va intreb ceva.
de ieri seara ma doare destul de tare ceva la burta, jos, in stinga...parca mai jos decit ar fi apenidecele pe cartea dreapta. aseara m-a durut crunt, azi dimineata mai putin, dar tot ma doare cind schimb pozitia, cind calc pe piciorul sting mai apasat etc :((((
Poate fi un colon iritabil? Sau un ligament uterin intins? Ligamentele m-au mai durut, dar de fiecare data e cite o sageata, asa...pe cind aseara si azi-noapte ma durea continuu, pe la 2 nici nu mai stiam cum sa stau in pat. Iar azi ma jeneaza daca stau intinsa si apas in stinga, dar cind apas in dreapta ma doare tare-tare in stinga....



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

pisigri poate sa fie un ligament; mai ales ca daca apesi in dreapta se misca uterul si se tensioneaza fix in stanga.
dar la fel de bine poate sa fie o usoara colita, eu mai fac chestii din astea uneori, cand ma doare numai si numai colonul, fara balonari sau alte simptome. oricum ar fi, baga si tu un no-spa si stai cat mai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Salutare,

Azi dimineata la 4 am ajuns si eu acasa. La 9.30 eram la servici.

Ma duc repede acasa si... revin maine!

Fetelor cu care am vb saptamana trecuta: pana maine, dau statusul cu ce am promis! Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Vreau sa va intreb ceva.
de ieri seara ma doare destul de tare ceva la burta, jos, in stinga...parca mai jos decit ar fi apenidecele pe cartea dreapta. aseara m-a durut crunt, azi dimineata mai putin, dar tot ma doare cind schimb pozitia, cind calc pe piciorul sting mai apasat etc :((((
Poate fi un colon iritabil? Sau un ligament uterin intins? Ligamentele m-au mai durut, dar de fiecare data e cite o sageata, asa...pe cind aseara si azi-noapte ma durea continuu, pe la 2 nici nu mai stiam cum sa stau in pat. Iar azi ma jeneaza daca stau intinsa si apas in stinga, dar cind apas in dreapta ma doare tare-tare in stinga....



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

pisigri poate sa fie un ligament; mai ales ca daca apesi in dreapta se misca uterul si se tensioneaza fix in stanga.
dar la fel de bine poate sa fie o usoara colita, eu mai fac chestii din astea uneori, cand ma doare numai si numai colonul, fara balonari sau alte simptome. oricum ar fi, baga si tu un no-spa si stai cat mai linistita.

Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
APRILIE 2011



Diana, eu nu stiu cu ce se maninca colitele astea scaun fac normal, aseara totusi cind a inceput durerea, am avut dupa citeva minute niste crampe si am avut inca un scaun. Scaunul e normal, aseara am avut si gaze (de obicei am seara, nu dimineata, deci incerc sa nu ma ingrijorez ca nu am avut azi :))))...numai ca inca ma doare, ma doare si cind merg. Plus ca ligamentele astea...pot sa doara asa, cu orele?
Offf. Numai la prostii ma gindesc, si va zic si de la ce mi se trage. Cind m-am operat de apenidicita era in salon o femeie de 40 de ani, cu obstructie intestinala; rezidentul care i-a completat fisa i-a scris nu se stie de unde ca ar fi avut in atecedente un infarct; nu au vrut sa o opereze inainte de nu stiu ce investigatie la inima, aparatul era stricat, nora-sa nu stia sa o duca undeva la privat...ma rog, au operat-o abia dupa o saptamina si nu a supravietuit Pe mine m-a marcat tare de tot momentul, am avut imediat dupa operatie o lunga perioada de panica, sa nu fac ceva de genul asta postoperator. Plus ca cezariana si apendicita, doua interventii, aderentele corespunzatoare....brr !!!!



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

buna

pisigri,

multumim de imboldul pt control, o sa merg si eu... ca daca am ramas fara medicul meu [stiu, si al lui simpli] frumos, nici eu nu am mai mers, dar.. trebuie. O sa merg, merci! Aoleu... acu' mi-am dat seama, spaniolia lui simpli e mai aproape de franta decat romanica... Beib.. simplisor, daca te bate gandul sa mergi la un control in fr... please.. zi si mie din timp :)

Legat de durerea ta, SIGUR nu este colon iritabil, si am sa explic de ce. Eu am din 2007 [deci 5 ani] rectocolita hemoragica ulceroasa, faza PESTE colon iritabil si considerata precanceroasa. So, sunt, fara sa-mi doresc, experta, si iata ce zice "experta: :

- La colonul iritabil [si la majortatea dereglarilor metabolismului la nivelul intestinului gros], PRIMUL simptom este dereglarea scaunului. Oooo, dupa MULT timp de netratare, apare durerea.

- Cand apare durerea, ea este ALTFEL decat ai descris-o tu, eu o cunosc bine, :(, m-am tarat cu ea vreo 2 luni pana am depistat ce am si m-am nascut a 2-a oara. Durerea este foarte similara cu cea menstruala, dar nu cea din zona foarte de jos, din zilele efectiv rosii, ci cea din zilele precursoare, undeva in spate, zona sub talie, cam intre rinichi, dar sub talie, deasupra osului de la bazin, i-a uitat numele. ACOLO este durerea bolilor colonului! Este o durere profunda si continua, ti-am zis, ai senzatia ca parca acus acus trebuie sa vina cm, sau ca nasti, cine a nascut natural, la dilatatie 6-8. Durerea se mai diminueaza in pozitia bolnavului de meningita.

Cum ti-au zis fetele, la tine sigur este vorba de o durere "mecanica", de sarcina. Edit: si, cum am citit mai sus, gaze, balonari care da.. pot durea naspa daca nu au cale de iesire

cami si iulia

avem ceva documente? ca as putea sa merg si eu la patronul firmei mele si la becali [bine, la becali, cu diploma de ortodox ], dar pana nu am ceva concret... cum facem? monn Cami, ne gandim mereu la voi, si speram spre ce-i mai bine.

dyana

felicitari pt pasul cu gradi!!! Tine-te tare, oricat pleci cu sufletul carpa, insa, cu zicea si ilinca, daca nu-s semne de neacomodare si suferinta interioara si profunda, atunci e spre binele lui. Iar el, cum este un studios, sigur o sa ajunga sa-i placa acolo. Iti tin pumnii aa, si eu tre tot zilele astea sa cumpar baterie pt masina

fetele cu 2+ copii

v-am citit sentimentele si gandurile, si asa este, majoritatea [peste 99,(9)%] din mamele cu mai multi copii isi iubesc toti copiii la fel, chiar daca nu toate au crezut si planificat, initial, sa aiba mai multi copii. Cum a zis foarte reprezentativ: de cand il vezi pe bb2, te TOPESTI :). Adica, te topesti si de drag, dar se topesc si toate intrebarile, temerile si ingrijorarile privind cuantificarea matematica a iubirii.

Noi, majoritatea, am ramas cu ideea de la mate-fizica, a conservarii masei, lucrului mecanic, energiei, etc. Ei bine, la iubire nu e asa: acolo, nu stim de unde, apare, si iar apare, si iar apare, indiferent de "consum". Probabil, asa o fi cu entitatile astea nemateriale, spirit, suflet, nu se pierd prin consum, ci doar se extind cu cat consumul e mai mare.



Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput