*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008(138)*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Monicus, multumim. Dupa cum stiti Cristi si-a dat f greu drumul la vorba si din cauza asta vorbeste inca stalcit, nu pronunta toate consoanele, inverseaza unele cuvinte. Dr-ita mi-a spus ca in propotie de 90%, baieteii care incep sa vb dupa 2 ani, vor vorbi stalcit.
Am fost cu el la un control, si pt ca a cooperat bine cu logopeda ne-a primit la sedinte. In mod normal ne-ar fi chemat peste 1 an, dar Cristi e cooperant si lucreaza bine de acum.
Pana acum l-a invatat pe "f" si "v' si acum lucram sa le puna intre vocale. El si la f si la v spunea "p"...iti dai seama cat intelegeau cei din jur la ce le spunea el...
Cred ca tb sa mergem cel putin 6 luni..sau poate mai mult..nu stiu inca. Mergem 1 data pe sapt.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Madutza, poate mai tii minte dar eu am fost cu Elisa la pediatru acum un an si nu a recomandat exercitii inainte de 4 ani. Pentru "f" si "v" zicea ca dupa 4,5 ani se considera ca e necesar. Din fericire acum le spune bine. Noi mai avem de exersat "s" si "r" in anumite cuvinte insa acasa deocamdata. E putin cam frustranta insa ca ea are s in nume si se cam rusineaza sa-l spuna. Si faza haioasa e ca repetam anumite cuvinte, de exemplu "sus" si Elisa spune "sut" iar Iulia repezita incepe sa strige "sus sus sus, hai Elisa" . E de coma caprita mica, ea vorbeste foarte bine iar Elisa se cam oftica. Partea buna e ca a depasit faza de inhibitie totala si a prins curaj sa repete chiar daca o bruiaza cea mica. Eu cred ca pana face varsta la care e eligibila pentru logopedie nu va mai avea nevoie. Stiu norvegienii astia cum sa economiseasca fondurile, adica stachetele sunt atat de permisive incat de cele mai multe ori se remediaza de la sine si ei nu se mai implica. Relaxarea e de baza

Manumanu
, v-ati revenit dupa vacanta?

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

madutza-bra la noi nici nu l-au primit pe dimi la logoped ca e prea mic sa revin cand o fi in grupa pregatitoare, cred vorba lui otilia ca relaxarea e la baza in speranta ca se remediaza de la sine, frustrant pot sa spun.



stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

eliza, otilia aveti dreptate ca rabdarea e de baza , la mine e pe epuizate la cap asta. E drept ca si logopeda m-a incurajat sa merg de acum, mi-a spus ca in timp se va mai corecta dar si ca in final voi ajunge tot la ea pt a corecta unele sunete. Mi-a mai spus si ca daca acum colaboreaza e mai usor sa corecteze o exprimare deficitara pe care a folosit-o 6-7 luni, decat una folosita timp de 2-3 ani.
principalul motiv pentru care nu am mai avut rabdare pana la anul este ca e f frustrat, trist cand copii nu inteleg ce vrea sa spuna el.

va tin la curent, daca da rezultate in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Otiliav asa frumoasa poza ai.. trei printese frumoase si gingase. Imi place poza de la avatar.
Nu stiam ca ai avut probleme cu cozonacica legat de vorbire. Am crezut ca, cand ai o surioara mai mare alta este situatia. Va vorbi mai repede si cat de cat bine. Dar nu este caz general observ. O pupam pe cozonacica ambitioasa si care nu se lasa una cu doua.
Mi-a placut ceea ce ai povestit legat de mandrele mici. Mi le imaginez pe amandoua. Acest interval mic intre ele de ani le face de multe ori concurente, cred ca este ceva normal.. sa existe astfel de situatii.
Sunt situatii cand mandrele mici vor sa o copieze f mult in tot ce face surioara mare? Ai copii minunati draga mamica si imi place f mult cum povestesti despre printesele tale. Cum a fost in concediu in echipa mai mare?

Apropo de nordici.. ai dreptate relaxarea este ceva normal lor..., de aceea ei sunt mai putin stresati fata de ceilalti europeni. Bravo lor. Stiu cum sa faca fata.

Citat:
Si faza haioasa e ca repetam anumite cuvinte, de exemplu "sus" si Elisa spune "sut" iar Iulia repezita incepe sa strige "sus sus sus, hai Elisa" . E de coma caprita mica, ea vorbeste foarte bine iar Elisa se cam oftica. Partea buna e ca a depasit faza de inhibitie totala si a prins curaj sa repete chiar daca o bruiaza cea mica. Eu cred ca pana face varsta la care e eligibila pentru logopedie nu va mai avea nevoie. Stiu norvegienii astia cum sa economiseasca fondurile, adica stachetele sunt atat de permisive incat de cele mai multe ori se remediaza de la sine si ei nu se mai implica. Relaxarea e de baza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Tu stii cel mai bine mamica. Mai ales ca un lucru corectat mai din timp altfel il poti corecta fata de un lucru indreptat tarziu.
Astept vesti legat de cum merg sedintele.


Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

eliza, otilia aveti dreptate ca rabdarea e de baza , la mine e pe epuizate la cap asta. E drept ca si logopeda m-a incurajat sa merg de acum, mi-a spus ca in timp se va mai corecta dar si ca in final voi ajunge tot la ea pt a corecta unele sunete. Mi-a mai spus si ca daca acum colaboreaza e mai usor sa corecteze o exprimare deficitara pe care a folosit-o 6-7 luni, decat una folosita timp de 2-3 ani.
principalul motiv pentru care nu am mai avut rabdare pana la anul este ca e f frustrat, trist cand copii nu inteleg ce vrea sa spuna el.
va tin la curent, daca da rezultate in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Da, asa e cu relaxarea, in luna asta cat am stat in Germania si am mai fost prin Olanda putin, am invatat multe despre relaxarea parintilor. De exemplu, in Germania, copiii sunt incurajati foarte mult sa umble desculti. La "gradinita" unde mergeam eu cu ei (cea pentru copiii cercetatorilor din campus), de multe ori copiii erau dusi de la gradinita la locul de joaca, adica pe iarba si nisip, direct cu talpitele goale, si nu numai in zilele extrem de calde (nici nu a fost foarte cald, de altfel). De asemenea, la locurile de joaca din parcuri, majoritatea amenajate cu nisip pe jos, copiii sunt lasati desculti, ca si pe iarba din parcuri. E drept ca este foarte curat, nu sunt caini vagabonzi, nici mucuri de tigara, lumea este extrem de ingrijita, deci si relaxarea asta are un fundament serios :)) Iarasi am observat ca sunt foarte relaxati in privinta jocului cu apa, copiii, chiar si cei mai mici, sunt lasati sa descopere absolut totul "pe pielea lor". Cumva mi s-a confirmat ca am facut bine ca i-amlasat pe ai mei sa descopere singuri cat mai multe, dar nu intr-o masura atat de mare totusi, asa ca mi s-a confirmat si ca nu eram o mamica prea "relaxata". Toate aceste experiente insa m-au ajutat foarte mult, nu mai sunt atat de stresata de lucruri marunte, am invatat ce inseamna relaxarea in relatia cu copilul.

Cat despre logoped si varsta, si eu sunt pentru "relaxarea" de care vorbea Otilia, dar, daca mama simte ca pe copil il deranjeaza mai ales in relationarea cu alti copii, ca in cazul Madutzei, atunci cred ca e bine sa mearga. Mi se pare de bun simt si ce a zis d-na logoped, asadar va urez mult succes, Madutza! Ai mei nu-l pronunta inca bine pe R, in rest nu au probleme, dar eu mai am rabdare, sunt sigura ca si asta se va corecta de la sine, ca si celelalte pana acum.

Otilia, poza de la avatar e senzationala! De revista!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Oti, ne-am revenit, am fugit si pana la Moeciu in weekend ca le place tare mult acolo si acum muncim din greu la diverse proiecte ca sa plecam mai linistiti in Turcia la sfarsitul lunii. "Concediul de studii" din Germania a fost o reusita pe toate planurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

A fost o experienta frumoasa din toate punctele de vedere pentru toti. Sa va fie de bine "concediul de studii". Impresia micutilor care a fost? Presupun ca mai vor astfel de "iesiri" lungi, asa-i?

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Oti, ne-am revenit, am fugit si pana la Moeciu in weekend ca le place tare mult acolo si acum muncim din greu la diverse proiecte ca sa plecam mai linistiti in Turcia la sfarsitul lunii. "Concediul de studii" din Germania a fost o reusita pe toate planurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

m-am titularizat
luni aflu si la ce scoala, oricum in oras....am scapat de naveta si nervi
ii multumesc Bunului Dumnezeu, bunatatea lui e nemarginita

stelele mami
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Felicitari Eli. Ma bucur ca se aranjeaza lucrurile bine pentru voi.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput