Reabilitare Bloc

Reabilitare Bloc | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

Cica in lunile iulie august ne reabiliteaza termic blocul.
Eu fix in iulie plec in concediu; am sa las cheile vecinei, se pare ca au nevoie de acces pe balcon pt pus termopane etc.
Nu stiu daca sa duc copilul la bunici in august sau nu; e harmalaie mare ?
Cine a mai avut blocul reabilitat? Cat a durat? Au facut zgomot mult? Putea dormi un copil mic in timpul zilei?
Si nu in ultimul rand - sunt ingrijorata putin la gandul ca voi avea o brigada de oameni straini prin casa. Probabil vecina o sa le lase cheile si o sa se duca la ea acasa...A avut cineva experiente neplacute, lucruri lipsa, stricaciuni?
Eu cred ca nu prea au nici ce sa imi strice si nici ce sa imi ia...
Cate zile a durat in medie pusul propriu zis al termopanelor?
Cu ce incep? Mai stii , poate ne intoarcem din concediu pana sa ajunga la etajul nostru. Sau nu lucreaza etaj cu etaj?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pfiii, eu trec prin acest cosmar. a inceput in aprilie si inca va mai dura, cel putin o luna-doua.
zgomotul este prezent, variaza ca intensitate si durata, in functie de etapa lucrarilor.
se incepe cu inlocuirea termopanelor si a balconului, daca doresti, nu esti obligat sa le schimbi daca ai deja unele de calitate.
te sfatuiesc prieteneste sa faci rost de folie din aceea pentru solar, sa acoperi cat mai multa mobila si pardoseala, pentru ca se face un praf fin in toata casa, intra unde nici nu te gandesti. plus ca oamenii vor intra incaltati, vor fi bucatele de moloz pe jos si nu vrei sa-ti strice/zgarie parchetul sau gresia.
pusul termopanelor, daca se respecta ziua si ora programarii, nu ar trebui sa dureze mai mult de 2 zile, la un apartament cu 2-3 camere si un balcon.
cere sa ti se masoare corect dimensiunile la geamuri si balcon, pentru ca poti avea neplacuta surpriza sa nu poti sa mai folosesti sarmele de uscat rufele (daca ai asa ceva pe balcon), sa nu ti se mai potriveasca jaluzelele orizontale/verticale in noul gol de geam, etc.
de asemenea, cere sa ti se confectioneze si plasele de insecte aferente, la mine s-au platit separat, nu erau incluse in pretul reabilitarii. de asemenea stabileste clar cum se vor deschide geamurile, pe care dintre ele le vrei cu dubla deschidere (oscilo-batant).
eu, de ex, pentru ca nu mi s-a masurat corect la balcon, am fost nevoita sa renunt la sarmele de rufe si sa-mi cumpar de pe net un sistem cu bare care se ridica si se coboara, altfel nu puteam deschide geamurile de la balcon. tot din masuratori aiurea, geamul de la balcon e atat de inalt acum, incat pot scoate doar capul pe geam, nici vorba sa pot scutura ceva peste, ca ma lovesc la brate.
geamurile la balcon sunt atat de mari (late) incat trebuie sa ma dau dupa geam cand il deschid, altfel ma lovesc in stern cu coltul, nu vrei sa stii cat de ascutit este si cat de tare zgarie...
alta problema, ramasa nerezolvata : bordura de sus a balconului meu era varza, cica au reparat-o, au pus si pervaz de tabla peste tencuiala, insa mie imi curge apa in balcon la fiecare ploaie, mai mult ca inainte, cand aveam doar infiltratii de apa pe tavan. si nici nu se va rezolva problema mea, pentru ca au demontat schela din zona de balcoane.
daca ai aer conditionat, pregateste-te sufleteste sa-ti fie demontat la un moment dat (unitatea exterioara, nu cea din casa), fie ca e in dreptul schelei, fie ca trebuie aplicata izolatie pe peretele respectiv. cere la demontarea AC sa-ti scoata si consolele pe care e montat aparatul, risti sa fie ingropate in izolatie si sa nu mai poata fi montat AC (unitatea exterioara) pe pozitia initiala sau sa platesti pentru prelungirea consolelor, daca nu le demontezi. noi am stat fara AC vreo 2-3 saptamani, am prins si canicula si am crezut ca murim de cald, cu mari insistente si interventii am prins o echipa de tehnicieni, care l-au montat la loc, pe baza de programare, altfel cine stie cand ne venea randul sa le puna la loc la toti cei din blocul meu.
de distrus/disparut din casa nu se pune problema, cel putin la noi nu au fost incidente, insa nu am lasat echipele de capul lor prin casa, a fost cineva in permanenta cu ei, preventiv am pus bine toate lucrurile de valoare gen bijuterii, camera foto, video, laptop.
am o teama, poate nejustificata, ca se pot urca hotii pe schela in timpul noptii sau ca au acces persoane dubioase in bloc, datorita faptului ca usa de la intrare este deschisa permanent (noi avem intrare cu cartele/interfon). si se face mizerie nene, pe palierul blocului, intra si pe geamuri daca le uiti deschise, etc.
daca stai la ultimul etaj, atentie maxima, se reface si izolatia pe terasa (daca nu aveti una proaspat facuta, cu garantie de la executant, caz in care echipele de reabilitare nu mai intervin); sunt foarte multi care se plang ca le-a plouat in casa, a fost scoasa izolatia veche, a venit perioada ploioasa de la inceputul lui iunie si echipele nu au mai lucrat.
dupa montarea termopanelor nu te bucura si nu te grabi sa scoti folia de pe mobila/pardoseala. urmeaza alte echipe care iti vor repara stricaciunile produse la pereti, urmare scoaterii geamurilor vechi. alt praf, alta distractie. nu uita sa comanzi pervazuri noi, cele vechi daca ai s-ar putea sa devina inutilizabile, se modifica deschiderea (golul) de geam. eu chiar m-am enervat, la dormitor aveam termopan in doua ochiuri, ei mi l-au facut cu 3, mai mici, hidos, ma simteam ca la puscarie, cu gratii. acu' m-am obisnuit, oricum am jaluzelele verticale trase mai tot timpul peste geamul respectiv.
daca ai geam la baie, faianta pe perete pana/langa geam, mai bine nu-l schimba daca nu e neaparata nevoie si nu mai ai placi de faianta de rezerva. s-ar putea sa-ti distruga/ciobeasca faianta si sa nu ai cum s-o inlocuiesti cu alta identica.
abia dupa ce au fost puse termopanele la geamuri si balcoane a fost montata schela. apoi este indepartata toata termoizolatia pe care si-o facusera anumiti vecini, pe bani grei = bani aruncati degeaba.
pe urma vor avansa cu noua termoizolatie, tencuit, finisat, zugravit. la blocul nostru se vor monta niste placi exterioare, ceva similar cu cladirile de birouri, cica au garantie 50 de ani, nu necesita vopsire.
nu stiu care este planul de reabilitare in cazul vostru. sper sa nu intampinati atatea probleme si disconfort de care am avut eu parte din plin si inca nu s-a terminat cosmarul, doar s-a orientat pe exteriorul cladirii, nu mai am lucrari de efectuat in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Corina, mi-ai atins cele mai negre temeri :/

Deci alea 2 luni de pe hartie ....raman pe hartie.
Uf.
Multumesc din suflet pentru mesaj, macar sa stiu la ce sa ma astept si ce sa fac.
Foarte util, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cu placere. daca mai ai intrebari, nu ezita. sper sa ai totusi noroc cu o firma sau echipe care sa lucreze mai organizat si sa respecte termenele de predare.
la noi reabilitarea s-a suprapus cu alegerile locale, si cum s-a schimbat culoarea politica a primarului si a partidului pe plan local, ne-am temut ca ramanem cu blocul neterminat. pentru ca la noi in zona, in etapa asta de reabilitare, cica se face cu fonduri europene, atrase de primarul care a picat la alegeri...

revin doar ca sa-ti spun : blocul meu are 10 etaje, insa pe lungimea strazii sunt un bloc mare turn, urmat de unul cu 4 etaje si 3 scari, in total sunt 10 blocuri, 5 turn cu o singura scara, 1 turn cu 3 scari si 4 cu 4 etaje/3 scari. ei bine, te-ai fi asteptat/gandit poate ca la cele mici, de 4 etaje, lucrarile sa avanseze/sa se termine mai rapid. nope. nici vorba. se merge cam in acelasi ritm, si la cele turn, si la cele de 10 etaje, probabil ca sunt coordonate activitatile, echipele repartizate si aprovizionarile cu materiale pentru fiecare stadiu al lucrarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu stau la ultimul etaj, nu am jaluzele, nu am AC (poate conving proprietara...dupa...) si mai stam si in chirie deci nu stiu daca vreau sa cer plase de tantari in costurile mele. Proprietara nu le doreste, eu cu plasele in spate nu plec cand ma mut...nu stiu, sa vedem daca ni le permitem.
Sarme pt rufe am inauntru, in balcon, si uscator.


sper din tot sufletul sa fiu aici si nu in concediu cand se ajunge la termopane, uite ca nu ma gandisem la foarte multe detalii importante.
Vecina probabil va veni sa deschida usa si se va cara acasa.

Am sa-mi duc si eu chestii mai importante ori la birou ori ....habar n-am pe unde. Cum ar fi laptopuri etc.

Zici ca din aprilie au inceput? horror

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

nu stau la ultimul etaj, nu am jaluzele, nu am AC (poate conving proprietara...dupa...) si mai stam si in chirie deci nu stiu daca vreau sa cer plase de tantari in costurile mele. Proprietara nu le doreste, eu cu plasele in spate nu plec cand ma mut...nu stiu, sa vedem daca ni le permitem.
Sarme pt rufe am inauntru, in balcon, si uscator.


sper din tot sufletul sa fiu aici si nu in concediu cand se ajunge la termopane, uite ca nu ma gandisem la foarte multe detalii importante.
Vecina probabil va veni sa deschida usa si se va cara acasa.

Am sa-mi duc si eu chestii mai importante ori la birou ori ....habar n-am pe unde. Cum ar fi laptopuri etc.

Zici ca din aprilie au inceput? horror


pai si eu aveam sarme de rufe in balcon, cu suporti prinsi in tavan. insa noile geamuri care se deschid sunt atat de inalte, incat de loveau de suporti si sarmele de rufe, de nu puteam sa deschid nici-unul dintre cele 3 geamuri de la balcon (2 pe fata, unul in lateral). si toata lumea care isi pune balcon nou cu reabilitarea tre' sa aiba acelasi model, sa fie uniform de sus pana jos la cei care si le-au schimbat. cine si-a pastrat balconul vechi, treaba lui, poa' sa fie si in 200 de ochiuri de geam, nu e problema celor cu reabilitarea. ei spun ca trebuie sa respecte proiectul si ca nu le semneaza/plateste primaria daca nu sunt la fel peste tot pe unde le-au schimbat. ca difera cu cativa cm, nu e bai, nu se vede decat daca ai un ochi prea critic sau ingineresc. eu ii am in ambele situatii, ca sa ma exprim asa.
intreaba-ma tot ce-ti trece prin cap legat de reabilitarea asta, mai bine sa stii dinainte decat sa te trezesti cu cine stie ce. si neaparat ia legatura cu proprietara, sa decida ea pentru plase si pervaze, sa nu le platiti voi daca ea vrea imbunatatiri la apartament. o plasa costa la firma lor 80 lei, indiferent de dimensiuni, exceptie face cea de la baie, unde e un geam mic de 50x50 cm, eu nu l-am mai schimbat, avea si plasa, deci nu stiu cat costa plasa ptr un geam atat de mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

proprietara este o doamna de 80+ ani care locuieste undeva la tara, deci putin ii pasa ei de tantarii mei sau de lipsa de AC. Nu vrea plase :(
Iar la 80 lei / plasa...nu cred ca voi dori nici eu, nu stiu daca stau aici mai mult de 2 ani, sper sa ne luam casa noastra in curand.
Din fericire avem plasa la usa de la balcon.
Per total eu zic ca e cam greu sa fie mai nasol decat e deja cu vechile geamuri. Unul e crapat, altul nu se inchide, iar la uscatul de rufe trec si eu prin inchide geamul / ridica sarma / deschide geamul / coboara sarma.
Sper sa termine cat mai repede desi nu ma incurajeaza deloc ce-mi povestesti; de altfel tind sa cred ca asa e regula, pentru ca am trecut un an intreg pe langa un bloc din apropiere care se reabilita...si iar se reabilita...si inca se mai reabilita...
Ma gandeam sa duc copilul la bunici in luna august, in luna septembrie incepe cresa deci macar ar fi ferit de zgomot in mare parte a zilei. Astia lucreaza si dupa 6 seara?
Mai trist cu sotul meu si turele lui de noapte, ca el nu are la ce cresa sa se duca sarmanul. Of. m sa-l incurajez sa imi foloseasca dopurile de urechi.
Eu sunt optimista totusi, privesc intreaga operatiune drept ceva benefic, nu atat estetic cat functional. Sper sa vedem rezultate in facturile de la intretinere din iarna asta.
Imi vine sa las un bilet, in caz ca sunt plecata, in care sa mentionez ca am un cuib de viespi si unul de porumbei. Ala de porumbei stiu ca va fi distrus si mi se rupe inima, nu ii pot muta sau ajuta...si mai au si pui. Ala de viespi iarasi imi e inaccesibil, e intr-o gaura in zid si imi e groaza, imi imaginez scenarii in care un muncitor distruge cuibul si il pisca viespile si cade de pe schela si vai de mine.
Morocanoasa asta de vecina precis uita sa le zica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Aoleu Corina, mai bine nu citeam! In 2 saptamani se apuca si la mine si mi-e groaza sa stau 2 luni, iulie si august, cele mai calduroase, fara AC
Eu am termopane, dar la balcon vreau sa-l schimb, sper sa se poata!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Se reabiliteaza toate fetele blocului in acelasi timp, sau pe rand?

Adica daca sunt camere si pe fata si pe spate, vor scoate aerele conditionate la toate camerele in acelasi timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Aoleu Corina, mai bine nu citeam! In 2 saptamani se apuca si la mine si mi-e groaza sa stau 2 luni, iulie si august, cele mai calduroase, fara AC
Eu am termopane, dar la balcon vreau sa-l schimb, sper sa se poata!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


dar oare vin cand au zis ca vin?
adica la inceputul lui iulie?
aveti balcoane pe scara? v-au pus sa scoateti tot de acolo?
noi n-avem decat fosta masina de spalat a proprietarei, dar nu stiu unde sa o urnesc si de aruncat nu o arunc, imi aprind paie in cap cu batrana care zice ca functioneaza perfect, desi iese apa din ea peste tot.

insa vecinii vad ca au o colectie intreaga de rafturi, saniute, lopeti, bidoane, etc...

am un geam si in debara si e acoperit de un raft batut in zid. Cu ala cum fac?

o mai ramane ceva din florile mele din jardiniera?
de fapt o mai ramane ceva din jardiniera?

Of of si-un pantof.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ina, ia-ti gandul de la jardiniere! Pune-le in casa ca ramai fara ele sigur!
Noua ne-a zis Chiliman ca dupa 15 iulie se apuca de al nostru, vom vedea daca este asa...
Ne plangem noi un pic acum, dar macar la iarna n-o sa mai platim o gramada de bani la caldura, doar ca sa iasa prin pereti! Vorba aceea" tot raul spre bine"

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput