Reabilitare Bloc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Se reabiliteaza toate fetele blocului in acelasi timp, sau pe rand?

Adica daca sunt camere si pe fata si pe spate, vor scoate aerele conditionate la toate camerele in acelasi timp?


depinde. daca au suficienti muncitori si schela, pot pune de la inceput schela de jur imprejurul blocului si pe urma se apuca de lucru.

la noi au lucrat intai pe doua fete, nu au terminat chiar tot ce aveau de facut, dar s-au apucat si de celelalte 2 fete ale blocului. ideea este ca nu lucreaza simultan pe toate fetele blocului, pentru ca sunt niste etape in operatiunile astea de reabilitare care nu pot fi facute fara un numar suficient de muncitori. in plus, daca pe bloc exista termoizolatie ici-colo, facuta de cativa locatari pe banii lor, intai vor scoate izolatia, si asta se face cu grija, pentru ca se face multa mizerie, cad bucati intregi, trebuie adunate toate resturile si puse in containere mari, pe care le ia operatorul de salubritate.

valentina, si eu aveam termopane la bucatarie si dormitor, insa erau puse acum hat-hat 100 de ani , cand abia aparusera primele firme, ca atare erau de o calitate inferioara, fusesera montate si prost, nu izolau fonic si termic cum ar fi trebuit, etc. mi-am calcat pe inima sa accept schimbarea termopanelor, stiind cata mizerie si deranj voi avea in casa; insa rezultatul e pe masura, noile geamuri sunt cu profil cu 5 camere si geam low-e, chiar se simte diferenta, atat dpdv fonic, cat si termic.

cat despre AC, poate ai noroc si nu va fi nevoie sa-ti scoata unitatile exterioare, daca nu incurca ridicarea schelei si/sau aplicarea noii termoizolatii. la mine la bloc au fost cativa vecini norocosi, la care nu a fost necesara demontarea unitatilor exterioare.

la balconul meu e o alta poveste. din cauza infiltratiilor de apa din tavan, nu am fost dispusa sa dau o caruta de bani si sa-mi fac balconul cu termopan. acum, ca s-a ivit posibilitatea de a pune gratis termopan la balcon, de ce nu ? din pacate, problema cu apa de ploaie s-a accentuat, acum la fiecare ploaie imi siroieste de-a dreptul apa pe rama balconului, intr-o zona in care bordura superioara nu a putut fi reparata cu simt de raspundere. nu stiu cum o sa fac cu infiltratiile astea, au demontat schela de la balcon si nu se mai poate repara nimic acum, poate doar cu un alpinist utilitar, desigur pe banii mei, ca astia cu reabilitarea vad ca s-au cam spalat pe maini de problema, desi le-am semnalat-o, ba am trimis mail si la firma, la primarie, etc. precis o sa am probleme daca vand sau fac schimb de apartament.

goliti balcoanele dinainte, pentru a le lasa libertate de miscare. tineti cont ca, daca este cazul sa fie taiate diverse profile si balustrade metalice de la balcon, exista posibilitatea ca acele scantei sa va deterioreze zonele in care sar. acele "scantei" contin particule mici de metal topit, la mine s-au infipt in geamul usii de la sufragerie si acolo au ramas, nu se mai pot scoate/curata. la fel s-a intamplat cu o zona de gresie din balcon, e impestritata de puncticele negre, tot de la taiat cu flexul (parca asa ii zice).

o alta precizare : asigurati-va ca aveti cu ce sa acoperiti geamurile. nu cred ca vreti sa fiti vazuti in lenjerie intima sau nud, cand faceti baie/dus sau va plimbati prin casa intr-o tinuta mai lejera.

intreba cineva despre programul lor de lucru. la mine apar muncitorii la 7,30 si uneori lucreaza pana la ora 19:30-20:00, ori au ramas in urma, ori trag tare sa termine. si fac doar vreo doua pauze, una pe la 10-11, alta pe la 13-14. in rest, huruiala, zbarnaiala, bocanituri, strigate, praf, tot ce vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Corina, asa si la mine, de acum 100 de ani si nu mai sunt ce-au fost! Poate mi le schimba pe toate totusi! Si eu am o problema la balcon, am un dulap inzidit, dar e ciment doar pe interior, pe exterior este geam, adica au lasat vechiul geam care era pus pe profil de fier si au zidit pe langa el! E acolo, cu tot polistirenul meu pus pe pereti imi mucegaieste, mi-am pus si calorifer pe balcon ca sa nu mai fie diferenta mare de temperatura si degeaba. Acum as vrea sa-mi darame tot tot si sa pun cap coada geamuri, ca imi fac eu pe urma alta debara!
Ahh si zici ca trebuie sa-mi mut florile in casa, asta o sa fie o problema..cred ca le inghesui in bucatarie pe toate, ca acolo am lumina mai multa!
Astia de la mine de pe strada vad ca s-au miscat repede, in 2 luni a fost gata un bloc cu 2 scari, dar nu stiu daca firma aia a castigat licitatia si la noi!
Stii ceva de geamurile de aluminiu? Ca sor'mea din alea are, 15 mii de camere, low e, blat de marmura etc si auzisem noi ca nu le da voie cu ele, ca trebuie PVC,sper ca nu, c-a dat vreo 100 de mil pe ele! E pacat de bani!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Corina, asa si la mine, de acum 100 de ani si nu mai sunt ce-au fost! Poate mi le schimba pe toate totusi! Si eu am o problema la balcon, am un dulap inzidit, dar e ciment doar pe interior, pe exterior este geam, adica au lasat vechiul geam care era pus pe profil de fier si au zidit pe langa el! E acolo, cu tot polistirenul meu pus pe pereti imi mucegaieste, mi-am pus si calorifer pe balcon ca sa nu mai fie diferenta mare de temperatura si degeaba. Acum as vrea sa-mi darame tot tot si sa pun cap coada geamuri, ca imi fac eu pe urma alta debara!
Ahh si zici ca trebuie sa-mi mut florile in casa, asta o sa fie o problema..cred ca le inghesui in bucatarie pe toate, ca acolo am lumina mai multa!
Astia de la mine de pe strada vad ca s-au miscat repede, in 2 luni a fost gata un bloc cu 2 scari, dar nu stiu daca firma aia a castigat licitatia si la noi!
Stii ceva de geamurile de aluminiu? Ca sor'mea din alea are, 15 mii de camere, low e, blat de marmura etc si auzisem noi ca nu le da voie cu ele, ca trebuie PVC,sper ca nu, c-a dat vreo 100 de mil pe ele! E pacat de bani!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


am uitat sa precizez : in cazul in care ai balcon cu perete/geam comun despartitor cu un vecin, iti vor pune cei cu reabilitarea un nou perete despartitor, tot din termopan, cu panel (materialul alb, plin). deci profita de ocazie si pune-ti balcon nou, asa cum e proiectul, rafturi sau dulap faci pe urma.

cine are motivele lui personale si nu vrea sa-si schimbe tamplaria, nu este obligat s-o faca.

de ex, deasupra ap. meu nu locuieste nimeni, proprietarii lucreaza de ani de zile in strainatate, vin o data pe an in tara. la acest ap. nu a fost schimbata tamplaria, noroc ca este schimbata mai demult de proprietari, tot termopan au, la geamuri si la balcon. fara acordul si accesul din partea proprietarului, cei cu reabilitarea nu pot face nimic "cu forta".

asadar, sora ta poate sa stea linistita, nu i le vor schimba daca nu doreste acest lucru.

am uitat sa mentionez si alt aspect : au fost apartamente unde tamplaria s-a schimbat mult mai tarziu fata de primul val, probabil proprietarii nu au fost acasa cand au inceput lucrarile sau au decis mai tarziu sa le schimbe si ei, sa fie in rand cu restul lumii.
asadar, ina, daca lucrarile incep exact cand esti plecata in concediu, e bine sa stii ca ti se pot schimba termopanele si mai tarziu fata de vecinii tai. oricum nu le schimba pe toate din bloc, intr-o singura zi. intai anunta cand vin sa faca masuratori in apartamente - la noi, bloc cu 10 etaje, a durat cam 2-3 zile, ca n-au fost toti acasa.
pe urma au dat comanda de profile (firma e din buzau), geamurile au fost executate la o firma din ploiesti. abia dupa vreo saptamana au inceput sa soseasca profilele comandate si foile de geam, au fost descarcate langa bloc, pe paliere, pe unde s-a putut, si au inceput montajul pe baza de programare, s-a dorit ca la vecinii cu perete/balcon comun sa se puna balcoanele in aceeasi zi, ca se schimba si peretele/geamul despartitor dintre balcoane si se aliniaza, sa nu fie un balcon mai sus si celalalt mai jos.

mai intrebati-ma daca aveti nelamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Nu am perete comun la balcon, eu stau la 9 si blocul de langa mine are 8 etaje! Bate vijelia in peretele meu exterior!
multumesc frumos, te mai intreb daca e ceva!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ina, cum stati cu lucrarile?
La mine nu-mi schimba geamul, chiar daca vreau eu, cica trebuie sa ma inscriu in audienta la Chiliman, sa spun motivele pentru care vreau sa le schimb, nu-s ce! Da oricum nu vreau, ca astea de le-au pus ei sunt tare proaste! M-am uitat la alea de pe casa scarii si la unul din tocuri, se vede afaraCred ca sunt cele mai proaste si cele mai scumpe!
La mine n-au ajuns cu placatul, sunt pe spatele blocului, ca fac tot spatele odata, si suntem 5 scari!A, dar a inceput cu scara unde sta presedintele, p-aia au facut-o 80%!
Si e o mizerieeee, pfuaaa si au navalit si gandaci, am vazut 2 deja, dau cu solutie in fiecare seara pe langa usa

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Salut Valentina,

Tot la Chiliman esti? deci suntem vecine de sector.
La noi au venit acu 2 zile sau cam asa ceva. E mizerie multa, de zgomot nu stiu ca suntem plecati la servicii si la cresa. Cand plecam nu sunt, cand venim nu sunt.
Geamurile mie mi se par ok. DIn nefericire nu se va deschide unul lateral din cauza suportului nostru de intins rufe care se loveste fix in el. Dar nu-i bai, pe ala inainte nu il deschideam deloc.

Ei zic ca vor termina in doua saptamani. Momentan au pus polistirenul, apoi urmeaza plasa si fatada.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

problema cu deschiderea geamurilor de la balcon am rezolvat-o simplu, am inlocuit suportii vechi de sarme cu un sistem foarte meserias, intra pe uscatorrufe.ro si vei vedea sistemul despre care zic, eu l-am ales pe cel cu 7 bare si lungimea de 2 metri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Oooooo!.....
nu stiam ca exista asa ceva si nici nu-mi trecuse prin cap. Foarte fain. Ia sa iau si eu luna viitoare. Fain si sistemul ala cu sforicele de strans etc.

Deci l-ai prins in tavan zici?

Incredibil de utile si practice toate sfaturile tale. Esti o comoara la casa omului. Pana si la casa omului altuia Te-am mai intrebat in trecut ba de flori, ba de ghivece, parca si de mobila, etc, la tzanc, pac, solutia. Multumesc mult inca o data.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hehe, pai n-ai vazut ce scrie sub nick-name ? Minitehnicus . imi place sa mesteresc, sa repar, sa gasesc solutii simple si ingenioase la orice problema.

da, l-am prins in tavan, iar suportul pentru sforicele este montat pe peretele cu geamul de la sufragerie, deci nu in lateral, in continuarea barelor, cum arata ei in poze/schema de montaj. inainte sa cumpar, am intrebat daca se poate monta astfel suportul pentru sfori si mi-au confirmat ei ca se poate, pe urma am gasit si eu poze pe net.

cateva mici dezavantaje, dar care sunt compensate din plin de faptul ca pot deschide toate geamurile de la balcon, ca poti intinde/aduna rufe fara sa te intinzi sau sa te urci pe ceva , iar aspectul e mult mai bun dpdv estetic (balconul e zugravit in lavabila alba, suportul e alb, sforicelele sunt albe, aproape ca nu se observa cand nu sunt rufe puse la uscat si barele sunt ridicate sus, la o palma de tavanul balconului) :
- barele sunt destul de groase (1 cm in diametru), asa ca ai nevoie de carlige de rufe mai mari;
- desi in descrierea produsului se face afirmatia ca o bara poate suporta maxim 2,5-3 kg, ei bine, nu e chiar asa, se cam indoaie la mijloc atunci cand pun la uscat doua prosoape mari de baie sau cearsaful plic de la lenjeria de pat - si astea sunt doar putin umede, ca le stoarce bine masina de rufe, deci nici pe departe nu pot avea 2,5 kg doua prosoape mari. partea buna e ca bara se poate indrepta la loc, la mine cred ca se curbeaza si din cauza faptului ca barele au lungimea de 2 metri, am ales cel mai mare suport disponibil.

in rest, e foarte "misto" sistemul, m-a ajutat un vecin sa-l montez (ca noi nu avem bormasina), si practic s-a convins singur cat este de util, si-a luat si el pentru baie, l-a convins si pe fiul lui sa-si ia, cumnatul meu are si el de gand sa-si cumpere...mai adaug faptul ca produsul e fabricat in polonia (parca) si pana acum s-a comportat ok (e montat din luna mai, anul acesta). NU pot pune pe bare, la aerisit/uscat, paturi, pilota sau ceva mai gros/greu, ca nu rezista suportul. cand am avut nevoie, am folosit fie uscatoria blocului, fie suportul clasic de uscat rufe, cel pliant, de pardoseala (am si din acela)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ina, perfect de acord, Corina este o comoara!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput