Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Fara suparare, dar cred ca tot nu inteleg, sau imi scapa undeva esentialul.
Pentru ca ceea ce am inteles eu din "justitia cu sensul de dreptate, neintelegand aici numai dreptatea unora" e de fapt un alt mod de a spune nu e buna justitia ca l-au condamnat numai pe-al alora, cand o sa-l condamne si pe-al celorlalti, abia atunci incep sa cred!

Fara sa ii iau cumva apararea vreunui guvern, mi se pare normal ca primele nume mari condamnate sa fie din tabara PSD, din simplu motiv ca liberalizarea justitiei s-a produs in ultimii ani, si cum durata proceselor mari e in medie de 4-5 ani, pica mai intai din guvernul PSD-ist (guvernul anterior), urmand ca dosarele PDL-iste in lucru (ca sunt si la ei gramada, doar ca momentan nume mai putin sonore) sa inceapa sa primeasca verdicte peste cativa ani.
Asta evident, daca justitia va fi lasata in continuare sa isi faca treaba. Ceea ce din cate observ eu, nu prea se doreste!


Nu-i nicio suparare. Probabil o fi din cauza faptului ca rupi bucati din context.
Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa crezi ca justitia a devenit libera in ultimii 4-5 ani.


Asta e gluma secolului ,nu-i asa?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

.........


.................. la terapie intensiva, acolo nu au avut niciodata acces apartinatorii.




eu am avut acces, ce-i drept la Colentina, dar tot terapie intensiva e si mai erau si alti apartinatori care aveau acces..iar eu in mod sigur nu sunt nici vip, nici mahar al lumii interlope, nici politician...nika nika

ps. vorbiti cu totii din carti, in carti o fi scris negru pe alb ce si cum dar pe teren situatia e alta...asta e, dati cu bolovani dar terapia intensiva nu e in alta dimensiune, nu iti trebuie teleportor ca sa o accesezi




In mod normal, conform procedurilor nu este permis decat accesul personalului medical in terapie intensiva, asta este "common knowledge" ca sa zic asa.
Ca in spitalele romanesti se petrece altceva uneori este alta problema, iarasi un lucru extrem de cunoscut ca ce se intampla acolo n-are intotdeauna legatura cu ce ar trebui sa se intample.

Acum probabil ca si la terapia intensiva de la Floreasca se respecta in sfarsit regulile pentru ca e intesat de ziaristi si de camere de filmat/fotografiat.

Multi dintre noi au intrat la ATI sa-si vada rudele sau am fost vizitati acolo de apartinatori cand am fost pacienti dar asta nu inseamna ca lucrul asta trebuia permis.

Unii dintre noi traverseaza pe rosu sau prin locuri nemarcate, asta inseamna ca trebuie sa ne revoltam cand nu ni se permite s-o mai facem?


[/quote]

aaa, nu stiu cine s-a indignat si pentru ce (nu a rabdare sa citesc din urma), dar in caz ca mi se atribuie alte afirmatii decat ceea ce am spus, reformulez: indiferent de ce stim si credem, lucrurile pot sta si cum spune partea adversa, ca de exemplu in cazul accesului in sectia terapie intensiva; prezenta presei nu dovedeste si nu stabileste nicio ordine, presa nu e balaurul cu sapte capete; daca li s-a permis accesul in sectie si presa(pe care o invocati pe post de cerber) a scris ca membri familiei l-au vazut la ATI cum pot eu sa vin si sa spun..."ahhahah minciuna!! e lucru stiut ca la ATI accesul este interszis apartinatorilor!...v-am dovedit, pungasilor!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Fara suparare, dar cred ca tot nu inteleg, sau imi scapa undeva esentialul.
Pentru ca ceea ce am inteles eu din "justitia cu sensul de dreptate, neintelegand aici numai dreptatea unora" e de fapt un alt mod de a spune nu e buna justitia ca l-au condamnat numai pe-al alora, cand o sa-l condamne si pe-al celorlalti, abia atunci incep sa cred!

Fara sa ii iau cumva apararea vreunui guvern, mi se pare normal ca primele nume mari condamnate sa fie din tabara PSD, din simplu motiv ca liberalizarea justitiei s-a produs in ultimii ani, si cum durata proceselor mari e in medie de 4-5 ani, pica mai intai din guvernul PSD-ist (guvernul anterior), urmand ca dosarele PDL-iste in lucru (ca sunt si la ei gramada, doar ca momentan nume mai putin sonore) sa inceapa sa primeasca verdicte peste cativa ani.
Asta evident, daca justitia va fi lasata in continuare sa isi faca treaba. Ceea ce din cate observ eu, nu prea se doreste!


Nu-i nicio suparare. Probabil o fi din cauza faptului ca rupi bucati din context.
Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa crezi ca justitia a devenit libera in ultimii 4-5 ani.


Asta e gluma secolului ,nu-i asa?....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Si voi rupeti bucati din context, recititi, n-am zis ca justitia a devenit libera in ultimi 4-5 ani, ci in ultimii ani !! (PS: cam dupa alegerile din 2009, daca va place sa faceti calcule exacte)

Si nu, nu e o gluma, ci e ceea ce cred eu, sau nu am voie sa cred asta?! E DOAR parerea mea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Si voi rupeti bucati din context, recititi, n-am zis ca justitia a devenit libera in ultimi 4-5 ani, ci in ultimii ani !! (PS: cam dupa alegerile din 2009, daca va place sa faceti calcule exacte)

Si nu, nu e o gluma, ci e ceea ce cred eu, sau nu am voie sa cred asta?! E DOAR parerea mea !


Da, imi cer scuze pentru ca am dat nastere la confuzie, ar fi numai 3 ani in cazul acesta. Oricum ar fi, aproape ca te invidiez pentru ca traiesti intr-un stat mult mai "bun" decat cel in care traiesc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Oricum ar fi, aproape ca te invidiez pentru ca traiesti intr-un stat mult mai "bun" decat cel in care traiesc eu.


Stii, e chestie de perceptie, depinde ce jumatate a paharului vrei sa o vezi, pe-aia plina sau pe-aia goala .
Eu am ales sa ma bucur de jumatatea plina (extrapoland, sa am bucur ca justitia a dat totusi o sentinta definitiva), tu ai ales sa suferi dupa jumatatea goala (doar o sentinta, pai si pe cand ceilalti?!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Oricum ar fi, aproape ca te invidiez pentru ca traiesti intr-un stat mult mai "bun" decat cel in care traiesc eu.


Stii, e chestie de perceptie, depinde ce jumatate a paharului vrei sa o vezi, pe-aia plina sau pe-aia goala .
Eu am ales sa ma bucur de jumatatea plina (extrapoland, sa am bucur ca justitia a dat totusi o sentinta definitiva), tu ai ales sa suferi dupa jumatatea goala (doar o sentinta, pai si pe cand ceilalti?!)


Ai inteles gresit "suferinta" mea, asa cum tu insati ai admis, dar las lucrurile asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

in mod sigur ca vor exista intotdeauna oameni care isi vor pune intrebari de genul : de ce el si nu altcineva, de ce azi si nu ieri s.a.m.d.

de aceea este caragiale nemuritor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sau ai putea sa mai incerci odata sa le clarifici, neuronul meu stingher a recunoscut ca nu a inteles, tu confirmi ca nu am inteles, atunci poate ar fi bine sa mai explici odata, asa, in cuvinte mai simple, mai pe intelesul meu.

Oricum, nu se schimba absolut deloc datele problemei, tu vezi jumatatea goala, doar ca in ea nu se afla ce am inteles eu, ci se afla altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mickyy cred ca Glimmer nu vede doar o jumatate goala, ci un pahar intreg gol golut, precum l-a facut nenea sliclaru'.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Sau ai putea sa mai incerci odata sa le clarifici, neuronul meu stingher a recunoscut ca nu a inteles, tu confirmi ca nu am inteles, atunci poate ar fi bine sa mai explici odata, asa, in cuvinte mai simple, mai pe intelesul meu.

Oricum, nu se schimba absolut deloc datele problemei, tu vezi jumatatea goala, doar ca in ea nu se afla ce am inteles eu, ci se afla altceva.


Pai, daca e goala, jumatatea, nu e nimic in ea, nu?
Totusi, cand nu intelegi ceva, nu incerca sa incadrezi musai persoana emitenta a respectivelor chestiuni intr-o categorie unde ti se pare tie ca i-ar sta bine. Nu consider ca e cazul sa umplu paginile clarificandu-ma mai mult decat am facut-o deja, poate nu toata lumea e interesata de aceste clarificari. Insa iti stau la dispozitie cu o discutie in particular, daca insisti.

Mergi la inceput