Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Nu pot sa cred absolut deloc ca acest deznodamant este rezultatul uni act de justitie adevarat


Cum ar trebui sa arate un act de justitie adevarat? Sau ce ii lipseste ca sa fie adevarat?
Din cauza mediatizarii excesive, noi, spectatorii, devenim subiectivi, si imbratisam fiecare varianta care ne convine (fie proces politic, dovezi masluite, etc., etc). Si indiferent daca suntem in tabara pro sau contra condamnare, suntem manipulati si factuti sa credem ca justitia nu functioneaza, ca verdictele sunt praf in ochi, ca nu se face primavara doar c-o floare, ca trebuie si ceilalti condamnati, etc., etc.

Eu sunt mai naiva de fel, dar stiu ca daca 3 imi spun ca's beat, ma duc la culcare, daca in toate cele 3 etape ale procesului a fost gasit vinovat, in naivitatea mea eu inca mai cred ca acei judecatori au avut totusi dovezi suficiente sa dea acest verdict!

Asa ca repet intrebarea, ce i-a lipsit ca sa fie un act de justitie adevarat??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nimic. Este act de justitie. Procesul este de foarta multa vreme si a tot fost amanat (cu motive invocate) de partea acuzata.
Pur si simplu sunt persoane care nu pot sa conceapa faptul ca sunt absolut egale in fata legii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Ce ma mira pe mine este de ce tocmai acum ?
PDL e la putere de opt ani, ar fi avut timp sa-i condamne pe toti hotii din PSD ( daca si-ar fi dorit asta ).
Mi-e teama ca avocatii lui Nastase ar putea gasi o portita si sa-l scape, iar Basescu va trece in curand pe linie moarta ,deci nu mai poate interveni cu nimic.
Mi-e ciuda ca au scapat basma curata ceilalti ,gen :Iliescu, Mazare ,Vanghelie,Hrebenciuc...etc
Din pacate cred ca singura noastra sansa de a mai curata clasa politica este rafuiala dintre ei si o sinucidere cand le cedeaza nervii( stiu sunt cinica, dar mie chiar nu mi-e mila , la cate porcarii au facut merita inchisoare pe viata indiferent de partidul politic )
Sa speram ca cei din USL ii vor vana la randul lor pe coruptii din PDL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Asa ca repet intrebarea, ce i-a lipsit ca sa fie un act de justitie adevarat??

I-a lipsit aprobarea de la antena3 si realitatiletv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Nu pot sa cred absolut deloc ca acest deznodamant este rezultatul uni act de justitie adevarat


Cum ar trebui sa arate un act de justitie adevarat? Sau ce ii lipseste ca sa fie adevarat?
Din cauza mediatizarii excesive, noi, spectatorii, devenim subiectivi, si imbratisam fiecare varianta care ne convine (fie proces politic, dovezi masluite, etc., etc). Si indiferent daca suntem in tabara pro sau contra condamnare, suntem manipulati si factuti sa credem ca justitia nu functioneaza, ca verdictele sunt praf in ochi, ca nu se face primavara doar c-o floare, ca trebuie si ceilalti condamnati, etc., etc.

Eu sunt mai naiva de fel, dar stiu ca daca 3 imi spun ca's beat, ma duc la culcare, daca in toate cele 3 etape ale procesului a fost gasit vinovat, in naivitatea mea eu inca mai cred ca acei judecatori au avut totusi dovezi suficiente sa dea acest verdict!

Asa ca repet intrebarea, ce i-a lipsit ca sa fie un act de justitie adevarat??


Uite ca eu am invatat sa fiu foarte sceptica. Dealtfel, mi-am exprimat parerea, nu mi-am impus-o si sunt capabila sa sustin orice parte din ea. Si nici nu imi e de ajuns sa imi spuna 3 ca sunt beat ca sa ma duc la culcare si nici nu ma imbat cu vorbe goale.
Folosind termenul "act de justitie" nu m-am referit la respectarea procedurilor judiciare, ci la justitia ca una din activitatile fundamentale ale statului, la justitia ca principiu moral, la justitia cu sensul de dreptate, neintelegand aici numai dreptatea unora.
Nu "imbratisez" cu adevarat nicio varianta, pur si simplu am expus, ca multi altii, care este parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ma poate lamuri cineva de ce familia a ales ....



.................. la terapie intensiva, acolo nu au avut niciodata acces apartinatorii.




eu am avut acces, ce-i drept la Colentina, dar tot terapie intensiva e si mai erau si alti apartinatori care aveau acces..iar eu in mod sigur nu sunt nici vip, nici mahar al lumii interlope, nici politician...nika nika

ps. vorbiti cu totii din carti, in carti o fi scris negru pe alb ce si cum dar pe teren situatia e alta...asta e, dati cu bolovani dar terapia intensiva nu e in alta dimensiune, nu iti trebuie teleportor ca sa o accesezi

Nina,mami de,





In mod normal, conform procedurilor nu este permis decat accesul personalului medical in terapie intensiva, asta este "common knowledge" ca sa zic asa.
Ca in spitalele romanesti se petrece altceva uneori este alta problema, iarasi un lucru extrem de cunoscut ca ce se intampla acolo n-are intotdeauna legatura cu ce ar trebui sa se intample.

Acum probabil ca si la terapia intensiva de la Floreasca se respecta in sfarsit regulile pentru ca e intesat de ziaristi si de camere de filmat/fotografiat.

Multi dintre noi au intrat la ATI sa-si vada rudele sau am fost vizitati acolo de apartinatori cand am fost pacienti dar asta nu inseamna ca lucrul asta trebuia permis.

Unii dintre noi traverseaza pe rosu sau prin locuri nemarcate, asta inseamna ca trebuie sa ne revoltam cand nu ni se permite s-o mai facem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Asa ca repet intrebarea, ce i-a lipsit ca sa fie un act de justitie adevarat??

I-a lipsit aprobarea de la antena3 si realitatiletv.


La prima vedere, as putea sa cred ca vrei sa ma provoci. In realitate, cred ca te simti doar neputincios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Eu m-am crucit de niste lucruri pe care le-am auzit la Antena 3, in emisiunia sezatoarea a lui Gadea.
Dar poate voua vi se par ok:
- judecatorii care l-au acuzat pe Nastase (7 judecatori ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie a Romaniei) - sa fie arestati
- Nastase sa fie achitat de urgenta - pentru ca este suficient prin ce a trecut pana acum

....


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Am urmarit aceeasi emisiune, dar vad ca am auzit lucruri diferite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Uite ca eu am invatat sa fiu foarte sceptica. Dealtfel, mi-am exprimat parerea, nu mi-am impus-o si sunt capabila sa sustin orice parte din ea. Si nici nu imi e de ajuns sa imi spuna 3 ca sunt beat ca sa ma duc la culcare si nici nu ma imbat cu vorbe goale.
Folosind termenul "act de justitie" nu m-am referit la respectarea procedurilor judiciare, ci la justitia ca una din activitatile fundamentale ale statului, la justitia ca principiu moral, la justitia cu sensul de dreptate, neintelegand aici numai dreptatea unora.
Nu "imbratisez" cu adevarat nicio varianta, pur si simplu am expus, ca multi altii, care este parerea mea.


Fara suparare, dar cred ca tot nu inteleg, sau imi scapa undeva esentialul.
Pentru ca ceea ce am inteles eu din "justitia cu sensul de dreptate, neintelegand aici numai dreptatea unora" e de fapt un alt mod de a spune nu e buna justitia ca l-au condamnat numai pe-al alora, cand o sa-l condamne si pe-al celorlalti, abia atunci incep sa cred!

Fara sa ii iau cumva apararea vreunui guvern, mi se pare normal ca primele nume mari condamnate sa fie din tabara PSD, din simplu motiv ca liberalizarea justitiei s-a produs in ultimii ani, si cum durata proceselor mari e in medie de 4-5 ani, pica mai intai din guvernul PSD-ist (guvernul anterior), urmand ca dosarele PDL-iste in lucru (ca sunt si la ei gramada, doar ca momentan nume mai putin sonore) sa inceapa sa primeasca verdicte peste cativa ani.
Asta evident, daca justitia va fi lasata in continuare sa isi faca treaba. Ceea ce din cate observ eu, nu prea se doreste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Fara suparare, dar cred ca tot nu inteleg, sau imi scapa undeva esentialul.
Pentru ca ceea ce am inteles eu din "justitia cu sensul de dreptate, neintelegand aici numai dreptatea unora" e de fapt un alt mod de a spune nu e buna justitia ca l-au condamnat numai pe-al alora, cand o sa-l condamne si pe-al celorlalti, abia atunci incep sa cred!

Fara sa ii iau cumva apararea vreunui guvern, mi se pare normal ca primele nume mari condamnate sa fie din tabara PSD, din simplu motiv ca liberalizarea justitiei s-a produs in ultimii ani, si cum durata proceselor mari e in medie de 4-5 ani, pica mai intai din guvernul PSD-ist (guvernul anterior), urmand ca dosarele PDL-iste in lucru (ca sunt si la ei gramada, doar ca momentan nume mai putin sonore) sa inceapa sa primeasca verdicte peste cativa ani.
Asta evident, daca justitia va fi lasata in continuare sa isi faca treaba. Ceea ce din cate observ eu, nu prea se doreste!


Nu-i nicio suparare. Probabil o fi din cauza faptului ca rupi bucati din context.
Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa crezi ca justitia a devenit libera in ultimii 4-5 ani.

Mergi la inceput