Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Merita citit www.bursa.ro/editorial/afacerea-nastase-172913&articol=172913.html" target="_blank">Afacerea Nastase BURSA 22.06.2012

Citat:
Putine evenimente sociale majore īsi dezvaluie secretele la cald.
..
Exista totusi un avantaj al cercetarii la cald... mirosul. Īntotdeauna se simte ceva īn aer. Iar "Afacerea Nastase" pute!
..
Mai īntīi, nu e cazul sa-si faca cineva iluzii! Justitia din Romānia nu s-a dat peste cap de trei ori ca sa devina, tocmai cu ocazia zilei de nastere a lui Adrian Nastase: "curajoasa", "independenta fata de comanda politica", "implacabila īn urmarirea adevarului", "nepartinitoare īn cautarea si administrarea probelor" sau "facatoare de dreptate prin continutul sentintelor".
..
Vestea condamnarii definitive a lui Adrian Nastase la doi ani de īnchisoare, cu executare, poate sa elibereze sentimente umane, care pot fi īntelese, indiferent daca sunt justificate sau nu, de "eliberare" din chingile frustrarii, ori ale neputintei, de "revansa": "Īn sfīrsit, a īncasat-o si el, gros!"
Dincolo de toate aceste trairi si rabufniri subiective, acuzatoare sau compatimitoare, ramīne problema care ar trebui sa-i dea frisoane fiecaruia dintre cetatenii acestei tari: daca sentinta īn "Afacerea Nastase" si nu doar ea, ci īntregul demers judiciar, de la des­chiderea si constituirea dosarului, pīna la judecarea lui definitiva, este mai mult "o facatura", menita "sa rezolve" problemele politice ale unora, decīt un act onest de justitie, cum sustin avocatii celui condamnat, pe ce lume traim noi, cetatenii acestei tari? Īn ce veac? Īn ce fel de alcatuire politica si statala? Daca Nastase are, totusi, dreptate cīnd sus­tine ca trofeul vīnat este el, nu Adevarul? Cum ramīne cu principiul fundamental al justitiei care admite ca este mai bine sa scape zece vinovati, decīt sa fie condamnat un singur nevinovat? Sau poate, cīnd vinovatul se numeste Adrian Nastase, principiul nu mai este bun, se sus­penda!?
Īnlocuiti atunci numele Nastase cu numele dumneavoastra, ori al copilului dumneavoastra si vedeti cum stau lucrurile, din aceasta perspectiva!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Dece

ai sarit un citat dinspre finalul mat care mi se pare de luat in seama

Citat:

mult succes in alegeri, tovarasi!



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu m-am crucit de niste lucruri pe care le-am auzit la Antena 3, in emisiunia sezatoarea a lui Gadea.
Dar poate voua vi se par ok:
- judecatorii care l-au acuzat pe Nastase (7 judecatori ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie a Romaniei) - sa fie arestati
- Nastase sa fie achitat de urgenta - pentru ca este suficient prin ce a trecut pana acum

....


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Alinuk asta cu tovarasii nu mai este de actualitate. Nu putem fi tovarasi cu "baronii". "Ca voi egalitate, dar nu pentru catei " (Grigore Alexandrescu).

Am omis mai multe paragrafe mai importante, unul fiind ce trebuia sa faca o justitie corecta si responsabila.

Citat:
Si, ce trebuia sa faca Justitia īn cazul specific, "Trofeul calitatii"? Īntr-o lume mai buna decīt īn cea īn care traim, dupa opinia mea, cea mai īnalta instanta de judecata ar fi expus minutios mecanismele corupte ale puterii care fac posibila masinaria "fondurilor speciale" ale tuturor campaniilor electorale de la noi si ar fi recunoscut toate slabiciunile grave ce zac īn legile actuale care acopera cu un strat aproape impenetrabil de impunitate faptele comise īn exercitiul autoritatii de guvernare. Adica ar fi aratat societatii romā­nesti si cetatenilor ei adevarata stare de lucruri din Politica si din Justitia Romāniei. Responsabilitatea pentru a le īndrepta nu sta īn ograda Justitiei, ci īn cea a Puterii de legiferare si de control legal asupra exercitarii puterii, īn toate aspectele ei. Īn acest sens, Justitia nu trebuie sa fie nici "īndrazneata", nici "netematoare", nici chiar "independenta", ci pur si simplu CORECTA sub aspect procesual si al continutului actului de judecata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Eu m-am crucit de niste lucruri pe care le-am auzit la Antena 3, in emisiunia sezatoarea a lui Gadea.
Dar poate voua vi se par ok:
- judecatorii care l-au acuzat pe Nastase (7 judecatori ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie a Romaniei) - sa fie arestati
- Nastase sa fie achitat de urgenta - pentru ca este suficient prin ce a trecut pana acum

....


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

De cand iti pierzi timpul uitandu-te la emisiunea lui Gadea.
Eu nu ma mai de mult timp. Nu aduce nici o idee care sa merite sa-mi pierd timpul cu emisiuni "gretos de siropoase".

Gadea pentru Voiculescu este ca Boc pentru Basescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Deceneus, uneori mai dau pe Antena3 pentru a lua pulsul de acolo. DIn pacate, este cea mai manipulatoare si comunista emisiune din galaxia teveului romanesc. Stiind ce audienta masiva are, e usor de inteles cum rascheteaza ei creierele romanilor ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rascheteaza creierele celor care vor sa fie raschetati...majoritatea ar trebui sa faca o selectie si atat.Nu toti sunt la nivel de 0TV....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu nu cred ca e manipulatoare. Ar vrea sa fie, dar metodele sunt lipsite de eficienta, pentru ca vizeaza sentimentalismele, exagereaza si produce efecte inverse.
Nu se ocupa de mecanismele "putrede" ale puterii, focalizeaza pe persoana Presedintelui. Asta demonstreaza ca nu considera necesara reformarea sistemului, si ca totul se reduce la acapararea lui, prin eliminarea concurentului.
Masurile lui Ponta sunt de epurarea persoanelor nu de reformarea adminstratiei, de schimbarea procedurilor si introducerea evaluarii rezultatelor functionarilor de rang inalt.
Dina cauza asta spun ca nu-i nici o diferenta intre unii si ceilalti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Merita citit www.bursa.ro/editorial/afacerea-nastase-172913&articol=172913.html" target="_blank">Afacerea N#259;stase BURSA 22.06.2012


Am citit articolul si multe din cele scrise acolo se "pliaza" destul de exact pe ceea ce simt fata de acest "caz". Nu pot spune ca simt sau nu simt compasiune, sunt sigura ca Nastase a comis sau a girat acte de coruptie, doar de curand am citit, de exemplu, despre un apropiat al lui de pe vremuri care de la "neica nimeni" a ajuns sa sa imbogateasca la modul exorbitant in cateva luni. Si mai sunt multe altele. Nu prea am vazut, dealtfel, pe nimeni pe aici care sa sustina ca Nastase nu ar merita inchis. Pot sa cred la fel de bine ca tentativa de sinucidere a fost "pe bune" sau ca a fost o tactica pentru a amana "inevitabilul" in speranta unor vremuri mai bune, dupa alegeri sau mai devreme, mi se par plauzibile ambele variante.
Ceea ce ma impiedica sa ma "entuziasmez" este faptul ca nu vad in asta un semn de mai bine in ceea ce priveste justitia sau combaterea coruptiei la noi, asa cum se tot trambiteaza. Nu pot sa cred absolut deloc ca acest deznodamant este rezultatul uni act de justitie adevarat si, vazand, afland atatea in jurul meu nu ma pot multumi cu ideea ca e mai bine si asa decat deloc, pentru ca parerea mea este ca "mai binele" asta e gol de continut. Am observat ca majoritatea suntem de parere ca toti oamenii politici de varf au comis ilegalitati, fara alte dovezi decat judecata sau logica noastra. Aproape toti cei care au ajuns la putere sau in preajma puterii au capatat in timp scurt o bunastare cel putin suspecta. La fel, bazandu-ne pe propria judecata, ne dam seama cum se finanteaza campaniile electorale ale partidelor cu sanse si sustinerea politica, doar vedem cate firme sunt "mufate" la bugetul statului si cum aceeasi oameni sunt in spatele lor. Iar daca realitatea este sa acum o simt, inseamna ca toti sau majoritatea celorlalti care, dupa faptele ce au iesit la iveala, ar trebui sa aiba o soarta asemanatoare, vor sta linistiti si vor face in continuare ce stiu mai bine. Daca argumentul este ca procesul abia a inceput si ca va urma o "epurare adevarata", ma astept sa fie luate la analizat toate lucrurile dubioase care s-au intamplat pe banii statului. Macar atat.
Pana atunci, condamnarea acestui personaj atat de important din politica noastra, care sunt convinsa ca va fi exploatata electoral la maximum si pe toate fatetele ei de catre ambele parti interesate, este, dupa parerea mea, rezultatul unui joc dubios, nu triumful justitiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Total de acord cu Glimmer.

Mergi la inceput