Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Nadaflorilor, cu atat mai mult in functii de asa rang la ce coruptie a fost si este, mentalitati, uau! suntem prea mici pt razboaiele astea mari. Si nu sunt persoana care sa creada in teori conspirationiste in absurd. Ma cunosc suficient de bine sa stiu cata scenarita am in mine si cata logica...cu Al Capone, am inteles ca evaziunea a fost dovedita fara niciun dubiu,cu probe clare, nu discutabile...asta e clenciul(sper sa nu fiu acuzata din nou ca vorbesc alte limbi ). As fi imbratisat cu tot simtul meu de dreptate daca era vorba si aici de ceva curat, dar cazul Nastase e curat murdar, parol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Nu sunt doar cei 5 . Astia sunt doar cei care au judecat recursul sau ultimul recurs mai exact. Toate instantele dinainte l-au condamnat deasemnea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Rufus, te-ai gandit o secunda ca poate asa este? ca e lucratura lui Base? ca nu este un act de justitie?



Eu nu ma uit la telenovele. Nu pentru ca cine se uita ar avea vreo problema...dar acolo sunt obisnuite scenariile astea fantastice, schimbari de situatii care te lasa masca...
Eu nu sunt de acord cu teoria conpiratiei care domneste in Romania. E prezenta peste tot, si in colt la alimentara, vanzatorul X are precis protectia politiei pentru ca...si pentru ca...
Sigur ca n-am de unde sa stiu ce face Basescu...ma intreb de unde stii tu sau altii ca tine; n-am nici cea mai vaga idee.
Dar stiu sigur ca nu Basescu l-a pus pe Nastase sa fure ca sa-si sustina propria campanie; si stiu sigur ca nu Basescu i-a pus pe boii de avocati sa traga de un proces timp de 6 ani pana l-au apucat pe ala damblalele, chemat prin instante pana si-a pierdut mintile; si mai stiu ca nu Basescu e vinovat ca Nastase a ales sa se impuste aproape "in direct", iar corul de lingai sa faca circ la spital, exact ca o satra de tigani atunci cand un membru e internat (dar satra e blamata, in timp ce liota de politicieni e prezenta pe toate posturile, din toate pozitiile).

De ce nu e act de justitie pentru Nastase ceea ce pentru alti oameni normali este? Exista doua masuri de judecarea unui furt?
Si cum s-a transformat justitia "aia dreapta" care l-a achitat in alt dosar in justitie corupta?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

au zis ca a lasat un bilet de adio. Acum cine stie? dar dc a fost asa, a fost premeditare.

Marina, este o decizie luata ft rar in Evropa, este o fapta greu de dovedit, asa cum spunea si Eunice, fundamentul e format din dovezi indirecte...toti se stramba neconvinsi de acest act, tocmai i-am scris lui Rufus, basca cica sunt probe fabricate, inventate de procurori in celalate dosare. Cu tot stilul antenistilor uneori mai zic si lucruri corecte. De ce era nevoie pt un astfel de dosar( finalizat cu o condamanre de doar 2 ani!) de mai bine de 300 de martori? si mai e Baselu' cu nici nu stii, aidoma interpelarii lui Ponta cu doctore, chiar nainte de plastografie facuta publica. E un cumul de luucruri care murdaresc decizia si te fac sa te intrebi: oare? Si daca tot il credem abominabil pe Nastase, infractor, apai dc asta va fi unica (, ) condamnare si tind sa cred ca da, apai e o palida viorea la ce ne asteptam sa fie, nup?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Rufus, e bine sa pastram proportiile. Pana la urma circul este alimentat din greu si de presa, cererea de opinii de la oricine, ca sa se discute orice, sa fie papa.
Pana la urma e firesc ca tovaraseii sa isi viziteze ortacul. Le-a fost coleg si unul marcant. Poate au mancat un gratar impreuna...zic si io.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Am citit postarile de aici, si concluzia mea este ca ne-am dezumanizat. Mi s-a zbarlit pur si simplu parul citind atatea replici cinice, intuind atatea zambete satisfacute in spatele mesajelor.
Suntem bolnavi de scenarita, de gasit ratiuni murdare si ascunse in fata oricarui gest, al oricarei actiuni. Nu putem avea un moment de compasiune pentru un om, fie el corupt, dual, fara caracter... dar pana la urma un om care sufera.
E abracadabrant ce citesc, incredibil: "n-are moaca de samurai", "e facatura pentru ca ambulanta era deja acolo" (pentru sotia lui careia i se facuse rau cand i-a intrat politia in casa sa-i ridice barabatul...probabil ca multe dintre doamnele de-aici i-ar fi primit razand si le-ar fi oferit o dulceata), "pentru ca nu a mers nimeni cu el in ambulanta", "pentru ca i-a trecut glontul doar prin gat si nu a reusti sa se omoare... ce dracu' era vanator cu state vechi", pentru ca "nu avea profilul psiholgic de sinucigas".

Incredibil, am ramas fara cuvinte.


Pentru amatorii de pus la zid interlocutori: nu am facut nici o pledoarie pro-Nastase, nu "i-am tinut partea". Este o pledoarie pro-sentimente umane, ma doare sa vad ca putini dintre cei care au scris aici le mai au. Suntem plini de ura si resentimente si nimic nu justifica asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Daca Nastase va castiga la CEDO (ceea ce nu e exclus, avand in vedere numarul mare al cazurilor anterioare), sunt curioasa ce-or avea sa zica cei care astazi aplauda sentinta in cazul Nastase si elogiaza justitia romaneasca (independenta politic bla bla)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mie nu mi se pare nimic interpretabil. Cei 1.6 M usd stransi ca si cotizatie se duc clar in conturile firmelor care au prestat servicii pentru campania lui Nastase. Exista documente bancare si nici o urma de indoiala. Poti presupune evident ca a fost o eroare a sistemului bancar si banii s-au transferat singuri, poti presupune ca si candidat ca nu ai idee de unde iti intra 1,6 milioane de dolari in campanie, poti presupune ca i-a transferat basescu ca sa ii faca rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Ramiris

consider ca judeci cu o singura masura...sau poate ca doar iti exprimi o singura parte de judecata


aici au fost mesaje de toate felurile

si de compasiune fata de familia omulului Nastase

mai ales fata de copii / care cu siguranta trec printr-un moment de mare cumpana in viata







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ramiris, da...
suntem atat de fara speranta de mai bine, lipsiti de incredere in justitie, chiar toti de aici indiferent de care parte au stat sunt fara incredere, incat unii dintre cei care se bucura, se bucura pt o farama, un ceva, oricat de mic, ca uite domle'! totusi s-a miscat ceva, fie si 1 mm, dar s-a miscat. Nu mai conteaza cum si pt ce...

Mergi la inceput