Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Nu stim cat de merituosi sunt.Justitia la noi nu e justitie,si au ajuns acolo....au ajuns propusi fiind politic.Faptul ca au ajuns acolo nu presupune ca sunt cei mai corecti,cei mai onesti si cei mai tari,din pacate.Asa ceva este raritate in tara noastra si o spun in perfecta cunostinta de cauza.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Glumesti? Exista examene foarte grele ca sa ajungi magistrat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Admin, nu avem cum sa emigram cu totii.
Eunice, mi-ar place ca sa existe cati mai multi judecatori care sa gandeasca asemeni tie.nu stiu daca tu esti, dar ai avea stofa.
eu nu am cum sa iau actul lui ca fiind al unui las sau unul de onoare. Ar trebui sa-i fiu apropiata, sa=l cunoscut indeajuns de bine ca sa gandesc intr-un fel sau altul. Insa cu certitudine este un gest disperat si luat sub stare de soc. Si eu cred ca a fost pe bune, ca si-a asumat riscul ca poate murichiar dc poate a fost o asumare pripita.
Lali, asa e, s-a tergivezat de fiecare parte, inteleg ca de fapt 8 ani, nu 6 cati am spus eu. Insa la el e scuzabil sa incerce sa sa se apere cu fiecare celula din corpul lui pt ca alternativa este inchisoarea si fisisul oricarei cariere avute pana acum. In schimb partea acuzarii a facut stufaris, serparie de dovezi indirecte si unele dovedit prefbricate.
Si eu preferam sa fie o condamnare clara, atat timp cat exista dubii..este in zadar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:



Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Nu stim cat de merituosi sunt.Justitia la noi nu e justitie,si au ajuns acolo....au ajuns propusi fiind politic.Faptul ca au ajuns acolo nu presupune ca sunt cei mai corecti,cei mai onesti si cei mai tari,din pacate.Asa ceva este raritate in tara noastra si o spun in perfecta cunostinta de cauza.




Glumesti? Exista examene foarte grele ca sa ajungi magistrat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius,stiu...nu la a ajunge magistrat ci la faptul ca poate locul lor nu e acolo.Nu m-am referit la procedura si examenele date.a.La altceva m-am referit .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Admin, nu avem cum sa emigram cu totii.
Eunice, mi-ar place ca sa existe cati mai multi judecatori care sa gandeasca asemeni tie.nu stiu daca tu esti, dar ai avea stofa.
eu nu am cum sa iau actul lui ca fiind al unui las sau unul de onoare. Ar trebui sa-i fiu apropiata, sa=l cunoscut indeajuns de bine ca sa gandesc intr-un fel sau altul. Insa cu certitudine este un gest disperat si luat sub stare de soc. Si eu cred ca a fost pe bune, ca si-a asumat riscul ca poate murichiar dc poate a fost o asumare pripita.
Lali, asa e, s-a tergivezat de fiecare parte, inteleg ca de fapt 8 ani, nu 6 cati am spus eu. Insa la el e scuzabil sa incerce sa sa se apere cu fiecare celula din corpul lui pt ca alternativa este inchisoarea si fisisul oricarei cariere avute pana acum. In schimb partea acuzarii a facut stufaris, serparie de dovezi indirecte si unele dovedit prefbricate.
Si eu preferam sa fie o condamnare clara, atat timp cat exista dubii..este in zadar.

inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Eu nu zic ca nu e scuzabil, dar daca a tergiversat si el cu avocatii lui atunci nu poate invoca ca a fost prea lung procesul...

Ori e o tactica si ti-o asumi, ori faci tot ce poti sa se termine repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Teoria conspiratiei

Azi-noapte ceva a luat foc in zona mea, nu stiu ce, doar ca pe geamul deschis intra un fum dens, care l-a trezit pe barbata-meu din somn, sie le pe mine.
Si pentru ca adormise cu televizorul deschis, si scria cu litere de-o schioapa peste tot de Nastase, chiar am asistat amandoi in direct la derularea tentativei de sinucidere a lu' Nastase.
Care a fost ceva de genul: la 23:30 (plus minus cateva minute), la antene/realitatea se anunta ca s-a auzit o impuscatura, cateva minute mai tarziu se stia cu destul de mare exactitate ce-a facut Nastase (ca a intrat in camera sa ia carti, ca a scos pistolul, etc.) desi jurnalistii nu au avut evident acces inauntru.
Apare imediat si ambulanta si e dus la spital. Imaginile arata clar un fular (repet, fular!!) in jurul gatului, nicio urma de sange evidenta, fara masca de oxigen sau perfuzii si evident era cu ochii deschisi, adica era constient! Niciun membru al familiei nu il insotise la spital in ambulanta!!!La mai putin de jumatate de ora dupa ce s-a anuntat focul de arma, Ponta IESEA din spital si dadea declaratii(cand ajunsese, numai el stie), urmat de o gramada de alti oameni mai mari sau mai mici din anturajul lui Nastase!

Ar mai fi multe de spus, dar eu nu cred in ruptul capului ca cineva care chiar vrea sa se sinucida si isi trage un glont IN GAT nu are pic de sange pe el, nu are bandaje de niciun fel, si il acopera de ochii lumii cu un fular nesterilizat. Or fi filmele exagerate, cu sange imprastiat pe toti peretii cand te impusti, dar Nastase nu avea chiar nicio pata de sange pe haine!! Cu greu au gasit unii de la o televiziune o pata cam de 2-3 mm pe undeva pe o maneca!!
Plus ca va fi operat abia azi! De alti doctori urmariti de DNA, care au tot interesul sa manipuleze opinia publica!

Daci, concluzia mea, un circ ieftin, facut pentru sensibilizarea publicului!! Si o cale de a evita consecintele unei sentinte neasteptate!

Adevarul, doar el il poate stii! Eu sunt mai mult decat sceptica!


In ambulanta nu are voie absolut niciun apartinator dc este vb de-o persoana adulta. Asistenta/paramedicul risca sa fie dati afara. Restul judecatilor legate de plaga/decizii medicale chiar nu-si au rostul, caci nu stim exact ce-si-cum (nici eu, nici tu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Sunt oameni care vad gestul sau ca pe unul de demnitate. Se aduc exemple samuraii ce se sinucid daca se fac de rusine sau ofiterii de alta data carora li se oferea posibilitatea de a alege intre un glont in cap tras cu mana proprie sau dezonoare.




Ooo, daaa...are si moaca de samurai Nastase asta...
Era foarte demn cand ii invita sa-i numere ouale ba pe ziaristi, ba pe colegii din politica...era pe cai mari, credea prosteste ca randul lui nu va veni niciodata.
Nastase nu e un om demn. Gestul lui este unul de frica viscerala, dar o bruma de gandire l-a facut sa comita gestul in asa fel incat sa traga ceva foloase, macar post-mortem. Avea timp suficient sa se omoare, nu in fata politistilor. In fine, poate este mai bine sa ne dam cu parerea si atat, mintea omului este alambicata si greu de patruns, iar Nastase este si el un om, chiar daca s-a crezut din tagma zeilor.

Ma dezgusta nu circul facut de marele om de stat, ci circul ieftin, de prost gust, inutil, grotesc facut de cei din jurul sau. De la mic (Ponta) la mare (Iliescu), toti s-au grabit sa sustina nevinovatia lui Nastase. Daca pe Nastase il inteleg, orice acuzat poate sustine, chiar absurd, ca e nevinovat, cilalti ma umple de scarba; fara motivarea sentintei, toti se pronunta, pun la indoiala judecata Curtii Supreme si o fac din postura oamenilor care ne decid noua viitorul, in fata lumii intregi. Acesti oameni merita stigmatul colectiv si sper ca, intr-o zi, il vor primi din plin.
La fel de scarboasa este campania electorala continua pe care o fac aceiasi politicieni, de data asta in jurul trupului daramat al colegului lor; veniti, cica, sa-l sustina, marii "oameni" spun intr-un glas ca asta e lucratura lui Basescu, care l-a adus, prin ambitia personala, pe Nastase in postura asta. Dovedesc din plin ca Nastase poate sa crape acum, si-a facut datoria, a creat ocazia propice pentru ca ei sa mai spuna o data ce-i doare: Basescu.
Acestia sunt oamenii pe care i-au votat romanii ca sa schimbe clasa politica care i-a ingenuncheat. Acestia sunt oamenii care se pregatesc sa ne ia si suflarea, din toamna, cand vor fi votati din nou.

As vrea sa o citez pe copiloi (in premiera mondiala): Nastase, "nici nu stii, cat de mic incep sa fii"....
Cu precizarea ca in momente ca acestea multi isi arata "micimea".


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Pai Lali, eu sunt convinsa ca dc ar fi fost dupa el, nici nu ar fi existat vreun dosar. Pur si simplu asta e mersul la noi. Pana ajungi la DD, te mananca sfintii si aparatul asta, ganditul lui, pusul in practica, consuma energie, toaca nervi, roade psihicul, ramoleste.

Eu inteleg ce spune Eumada si sunt de acord. Sunt oameni fara chemare, fara simt de dreptate si ajunsi acolo din alte motive, asa cum sunt in multe alte meserii nechemati.

Nu mizez pe o situatie finaciara infloritoare acum in familia lui...a pierdut mult contact, influenta in anii astia de cand e ocupat cu dosarele. Un om de calibrul lui are nevoie de avocati pe masura, care costa. Desigur, ca nu e sarac lipit, dar nu cred ca mai e ce a fost...

Mda, privim totul in stil telenovelistic, pt ca asta ni se da si nu avem cum sa asteptam altceva. Justie pt toti? Eu una spun ca cel putin acum, no way! si atunci ne raman comentariile despre lucrurile secundare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Rufus, te-ai gandit o secunda ca poate asa este? ca e lucratura lui Base? ca nu este un act de justitie? ca ei toti fiind unde sunt stiu mai multe? Pe mine ma deranjeaza cum incep toti: nu comentez decizia judecatorilor / nu comentez actul de justitie. E o porcarie venita in ultimul an, cliseizata..atat timp cat lasi sa se inteleaga ca acel act de justitie nu e corect, valid...just, apai continua in pana mea(ups! ) si spune tot, cu toata gura, schimba ceva ca de-asta te-ai cerut acolo( doar nu au primit in posta invitatii sa se bage in politica) ori mergi la locul tau si taci.

In rest, din pacate sunt in asentimentul tau: mi-e scarba si nu vad pespective bune cu nicicare dintre jucatorii prezentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

.............

Eu inteleg ce spune Eumada si sunt de acord. Sunt oameni fara chemare, fara simt de dreptate si ajunsi acolo din alte motive, asa cum sunt in multe alte meserii nechemati.

..............



hm, cum naiba "nechemati", chiar credeti ca la nivelul ala pot ajunge magistrati care chiar sunt nulitati dpdv profesional?... ca a fi "nechemat" asta inseamna

as putea admite ca s-a ajuns la o intelegere intre cei 5, de genul hai sa dam un "exemplu" acum, ca se prea poate ca mai tarziu sa nu mai fie sansa si o pedeapsa de 2 ani e mai buna decta nicio pedeapsa...(a se vedea cazul AlCapone)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Dar pe ce va bazati cand spuneti ca justitia nu a dat acest verdict in mod corect? Ca nastase e curat ca lacrima si oamenii rai l-au adus in situatia asta?

Mergi la inceput