Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandralin

Salutare la toata lumea . Aseara am aflat ca voi deveni mamica din nou. Poate ma trece cineva si pe mine pe lista: AlinaC DPN 04.03.2013. As vrea sa nasc la Arcadia dar sunt din Galati. Oricum cealalta alternativa este nasterea acasa ca la Spitalul Judetean nu ma mai prinde nimeni.


Felicitari!!! Am trecut in listuta. Stii cumva si ce medic iti va urmari sarcina?

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata la toata lumea! Azi sunt matinala si am si un pic de timp sa mai scriu pe aici, ca bebe e cu tati, se alinta prin pat. Aseara am fost la o cumatrie si suntem cam obositi, dar oricum ma bucur ca azi pare sa fie un pic mai respirabil aerul. cel putin asa se simte din bucatarie. Sa va fie de bine concediile si vacantele, scurte sau lungi!!! Eu ma pregatesc cu elan sa incep renovarea la apartamentul din Copou. Mi-au plecat chiriasele si de luni incepem sa cumparam materiale... incerc sa ma inarmez cu rabdare si sa estimez realist bugetul, ca altfel... Saptamana viitoare avem o nunta la Bicaz.... asa ca de concediu nici vorba vara asta....eventual un weekend sau doua pe la munte, mai pe aproape. Desi mi-e asa de dor de mareeeeeee Ma consolez cu ideea ca ma mut la racoare peste vreo luna.

Am niste intrebari cam diferite, asa ca le scriu punctual...

1. La cate luni le-au iesit primii dintuci la bebeii vostri? Tudor are 4 luni si de cateva zile saliveaza mai mult ca de obicei, se enerveaza si musca tot ce prinde. M-am uitat la gingii si parca se vad 2 pete albe la dintii de jos. Nu e cam devreme? Ce ati folosit pentru calmare ? Stiu ca sunt geluri parca...

2. Si-a luat vreuna dintre voi rochita de alaptare de pe Eusibebe.ro? Sunt 2 modele care imi plac de acolo, dar nu prea imi vine sa ma hazardez sa iau pe neprobate ca inca sunt data peste cap cu marimile, mai ales la sani...



MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neatza neatza girls
ce adiere faina afara desi zilele astea au anuntat cod galben
CASANDRA bine ai venit, ma bucur sa avem o burtica noua . felicitari pt bebe,sarcina usoara!
apropo de asta, amica mea a nascut ieri o fetita, merg azi la arcadia sa le vad .
melise , dintii la noi au aparut mai tarziu.. 7-8 luni 2 odata,apoi imediat 2 sus,nu a facut nici un moft,absolut nimic, nici nu stiam ca ii ies .geluri sunt bani cheltuiti si atat.
CLAU, laptele de capra nu trebuie sa puta! se zice ca daca pute ori nu e muls in conditii igienice(tatele nespalate bine/maini/ori recipient) ori nu e proaspat.are un miros specific fata de cel de vaca dar nu pot spune ca pute.nu de unde am luat eu pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Hello again!:)

Corina nu pute ,dar parca laptele de vaca are un miros mai bland, asta difera, eu in copilarie am avut tangenta cu laptele de oaie si mi se pare aproape identic mirosul.Iaurtul e ok nu are gust , la branzica la fel e ok, eu mai sclifi, daca ma crezi imi este greata sa si gust

Melise noua ne-au iesit primii 2 dintoci la 5 luni, dar cu saliva multa de la la 2 luni am inceput,iar pete albe tot asa de ziceam ca la 4 luni o sa aiba toti dintii, inmomentul in care se vad efectiv dintoci in gingie in max 2 sapt sparg, asa a fost in cazul nostru:).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Acuma o intrebare off topic

Melise parca tu ziceai acum cateva luni in urma ca, cununi...daca ai timp sa-mi spui si mie ce tre sa faca nasi la biserica si cam care sunt preturile as super aprecia ..nu de alta dar sunt pe langa total la acest capitol si nu as vrea sa fac vreo gafa

Cine stie astept cu mare drag sfaturi, idei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata,

Da, s-a cam molesit subiectul. Gravidute nu avem, mamici mai vechi nu prea intra :(

Claudia, super tare k ti-ai gasit. Stii cum la un moment dat esti gata sa dai oricat numai sa gasesti ceva ce iti place si sta bine.

Noi azi am papat afine (mi-a luat cineva din pascani, dar sunt si in piata alexandru... asa am auzit)
o sa ii dau si pepene.
Eu ii pun in fata bucatele si ea mai stoarce, mai baga in gura, mai arunca...


Melise Maiei i-au aparut la 9 luni, ieri mai exact
Mie la an si 3 luni. Faptul ca saliveaza mult poate fi un semn... sau nu :P
Si eu consider ca gelul nu este necesar.
Ce face marketingul acesta

Eu cred ca se pot lua rochite de pe eusibebe si schimba dak nu e ok marimea :) poti sa trimiti email is vezi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

hi
eu ieri am gatit chiftele de somon la cuptor pt asta mica si nu mi-a iesit mainimic-coca prea moale, am incercat sa o dreg cu 2 ling de faina dar nimic,abia am reusit sa pun in tava niste chestii cae nu prea semanau cu bilute. dupa 30min s-au intarit la fund si se rumenisera cam tare si deasupra crude pareau.in fine..le mananc eu,si una dua mai klumea i le-am dat fetei. imi pare rau ca nu au iesit,nu siu ce nu a fost ok. o sa incerc sa fac cu piept de pui,prajite in ulei de masline ,se poate oare?
am mai facut si paste cu branza de vaci la cuptor ,astea au iesit,macar astea, dupa ce am stat atata timp in bucatarie la 40grade .a mancat gaza cu placere si noi pe langa ea .
DADA, pe unde esti?nici un semn ,nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Cori, eu ieri am facut din piept de curcan... tot coca moale dar cand le puneam in apa fierbinte prindeau o forma. au iesit bune... cand vezi ca se rumenesc la fund dai setareade sus cu ventilator (cuptor electric)
prajit in ulei nu cred ca este ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pupam feletelor!Bun venit noii gravidute!Sa ai o nastere asa cum iti doresti!
Sunt si eu prin zona insa nu prea am mai butonat pentru ca stam mai mult la casa de vacanta ca e alt aer acolo fata de oras.Venim doar noaptea la somn acasa.
Noi suntem bine gaza mea face ghidusii avem si 2 maselute deja, mananca singura, incepe panarama daca vede ca iau lingurita si incerc sa ii dau eu sa manance asa ca ii pun bucatele mici sau ii dau in manuta si papa singurica.Mai putin cu lichidele si mancarurile care curg ca trebuie sa alerg prin casa dupa ea sa mananace ca nu are rabdare sa stea intr-un loc.Scaunul de masa l-am luat degeaba ca iese singurica din el.Centurile degeaba le pun ca iese din ele.
E si sora mea venita acasa cu nepotul (4 anisori) si are cu cine se juca gaza mea asa ca toata ziua la balaceala in piscinuta la nisip cu lopatele si joaca cu mingea.Macar are partener de joaca acum:))
Laptele de capra nu "pute".Daca "pute" inseamna ca in timpul mulsului a stat un mascul (tap) langa capra si secreta nu stiu ce feromoni care dau izul acela oribil laptelui de capra.Normal in timpul mulsului se separa femelele de masculi.Oricum chiar si asa laptele este bun de baut insa deranjeaza olfactiv.Nu are nici o treaba mirosul urat cu nespalatul tatelor caprei sau mainilor laptaresei.Laptele curge din tata nu prin afara ei sau pe mainile laptaresei sa i se schimbe mirosul.
Gustul laptelui se poate modifica si in functie de hrana primita.
In mod normal laptele de capra nu miroase urat.Are un miros placut cum are si laptele de vaca.
La chiftelutele de somon trebuia sa pui doi cartofiori dati prin masina de tocat (sau miez de paine muiat in apa si stors)dat prin masina de tocat,1 ou sa lege compozitia.Altfel iese prea moale.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Eu chiftelele le fac mereu la incalzire si sus si jos si le coc la 170-180 grade.Pun hartie de copt.Cand sunt rumenite pe o parte le intorc pe cealalta.
La orice chiftele fac in afara de carne mereu pun: morcov,cartof, patrunjel tocat, miez de paine sau faina(prefer miezul de paine), ou,usturoi 2 catei,uneori si ceapa (depinde cu ce carne fac) si condimente:sare si piper.Daca fac petru gazuta nu pun sare multa si nu adaug piper.De multe ori inainte de coacere la cuptor sau prajire le tavalesc prin pesmet.Si eu fetei ii fac numai la cuptor evit cat pot prajelile!
O zi racoroasa!

Mergi la inceput