Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella247 spune:

Buna,
Stiti de actiunea care se organizeaza in acest weekend la Palas de catre Arcadia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza la amiaza

Simonik ai baiat mare, si eu am fost stresata cand a inceput sa se intoarca pe burta, dar acum e pozitia lui preferata .

Cat despre diversificare...eu am ajuns la concluzia ca cel care dicteaza aici e bebe, ca e BLW, ca e diversificare ca la carte, bebe alege si trebuie sa mergem dupa el,dar totusi trebuie multa rabdare si perseverenta asta iti spun sigur

Noi am evadat la munte un pic, dar tot cald, ce fain la mare...mai ales ca nu ai inceput diversificarea e foarte usor, cand ma gandesc ca eu tre sa car toata casa cu mine ( refuz sa-i dau borcanele )

Cam atat de la noi, va doresc wkd placut si muulta racoare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamaria2 spune:

Salutare!!!!!!!!!

Nu treceti pe mes pt ca desi nu scriu ,citesc cam tot timpul.....si prinde bine

Am si eu o intrebare ,dar e pentru cine nu mai alapteaza, cred ca mai sint si alte mamici in afara de mine. PT bebelus care papa LP doar la ce virsta e recomandata diversificarea sau la cit au inceput cele in cauza? bb ia bine in greutate ,e sanatos, se satura si are 4 luni juma ,doctorita spune ca nu are sens sa ne grabim atita timp cit el nu cere, iar eu nu am nici o graba , vreau doar sa fie bine pt bebe.Stiu de 6 luni pt bb alaptat , dar e altceva cu LP, ma gindeam eu ca fiind praf e mai bine sa pape legume si fructe neavind aceleasi calitati lp ca lm, dar pe de alta parte daca nu-i trebuie inca si nu cere nici nu vreau sa ii fortez stomacelul.Imi pov o prietena care a inceput la 4 luni juma ca tot ce papa scotea la fel deci stomacelul nu era pregatit . Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

Neatza la amiaza

Simonik ai baiat mare, si eu am fost stresata cand a inceput sa se intoarca pe burta, dar acum e pozitia lui preferata .

Cat despre diversificare...eu am ajuns la concluzia ca cel care dicteaza aici e bebe, ca e BLW, ca e diversificare ca la carte, bebe alege si trebuie sa mergem dupa el,dar totusi trebuie multa rabdare si perseverenta asta iti spun sigur

Noi am evadat la munte un pic, dar tot cald, ce fain la mare...mai ales ca nu ai inceput diversificarea e foarte usor, cand ma gandesc ca eu tre sa car toata casa cu mine ( refuz sa-i dau borcanele )

Cam atat de la noi, va doresc wkd placut si muulta racoare!!

Mami fericita de David 12.09.11


Asa este, bb este cel care decide. II mai dau pe la gurita fructe cand pap eu si vad k ii place, vrea sa le tocaie dar mai ast un pik. Cat mai este pana la 6 luni
Intr-adevar asa este...imi este mai usor acum sa merg la mare cu el inainte de diversificare decat sa car toata casa cu mine (cum ai zis tu).

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamaria2

Salutare!!!!!!!!!

Nu treceti pe mes pt ca desi nu scriu ,citesc cam tot timpul.....si prinde bine

Am si eu o intrebare ,dar e pentru cine nu mai alapteaza, cred ca mai sint si alte mamici in afara de mine. PT bebelus care papa LP doar la ce virsta e recomandata diversificarea sau la cit au inceput cele in cauza? bb ia bine in greutate ,e sanatos, se satura si are 4 luni juma ,doctorita spune ca nu are sens sa ne grabim atita timp cit el nu cere, iar eu nu am nici o graba , vreau doar sa fie bine pt bebe.Stiu de 6 luni pt bb alaptat , dar e altceva cu LP, ma gindeam eu ca fiind praf e mai bine sa pape legume si fructe neavind aceleasi calitati lp ca lm, dar pe de alta parte daca nu-i trebuie inca si nu cere nici nu vreau sa ii fortez stomacelul.Imi pov o prietena care a inceput la 4 luni juma ca tot ce papa scotea la fel deci stomacelul nu era pregatit . Ce parere aveti?




Diamaria o verisoara de a mea are un baietel de aproape 3 luni si ii da LP, iar dr pediatru al ei i-a spus sa-i dea de la 2 luni suc de mere (asa a inceput) si acum a inceput sa ii faca supa din legume si el accepta. Mie mi se pare f devreme de la 2 luni dar la tine e alta situatie. Dupa parerea mea poti sa incepi sa-i dai. Eu cred k da inapoi pt k accepta mai greu mancarea. Acum cum crezi tu k e mai bine.
Crestere usoara!


Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Diamaria, eu stiu ca si bb care papa lp tot de la 6 luni
suc de mere de la 2 luni mi se pare ft nasol


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Salutare!!!

Lena gata sejurul sau bantui pe net de la munte

Suc de mere de la 2 luni....ma rog ...din pacate sunt si pediatri dusi care se comporta ca acum 30-40 ani

Din ce am citit stiu ca LP se incepe la 4 luni pe acelasi principiu ca la LM,in functie de copil se incepe cu legume sau cu fructe, pana la urma decizia apartine parintelui(asa a fost in cazul meu )



PS. Iulia mami pe unde umbli ce mai faceti??

LA MULTE LUNITE bebe MAIA!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

diversificarea la copii pe lp se incepe la miNim 4 luni. suc de mere la 2 luni mi se chiar nasol! aciditatea marului..stomacelul ala firav si nepregatit...ooooof!!! MACAR DE MORCOV DE ERA. e mult mai 'bland'.
dati-mi un motiv pt care un bb mic trebuie INFASAT(ca pe vremea bunicii),in patura groasa si legat cu cordelina aia horror,la amiaza pe 35 grade cu batista pe fata!!!!!!!!!!. m-am tot foit pe lana mama asta sa o intreb DE CE?, dar m-am lasat ,eram prea revoltata si credk o certam!
AVIZ AMATOARELOR!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Spunem cu intarziere La multe lunite :
Maia de mami LenaC Ioan Gabriel de mami Nico_A
Tudor si Maria-Elisa de mami MElise
Ianis de mami Crysacry

Nu am mai intrat caci am ceva probleme cu PC si tati e ocupat cu renovarea camerei lui Andrei si nu are timp de reparatii.
Noi suntem bine sanatosi.Prea activi zic eu.Nu mai am timp de nimic acum ca Andrei se ridica in picioare , stau cu ochii pe el ca pe butelie.se plictiseste repede de jucarii, vrea tot timpul altceva.singura relaxare e afara si atunci trebuie sa mearga carutul ca sa stea cumintel.In scaunul de bucatarie tot vrea sa se ridice , la fel si in carut, sa sta in picioare.
Cu diversificarea stam bine. fara alergii si refuzuri categorice.Papa de toate insa nu la fel cantitativ.Cat are chef si pofta,dar ma declar multumita.In greutate a luat bine si e sanatos, ce pot sa mai vreau.
Ne pregatim si noi de mare peste 2 saptamani. de abia asteptam.Am cumparat piscina, barcuta cu volan, suntem echipati complet.

Fetele care aveti baietei, voi decalotati putica ?m fost la pediatra si a zis ca sa-i decalotez timp de o luna si sa-l dau local cu Elocom crema.voi cum procedati sau cum stiti ca se face.Am mari dureri de cap cu asta.
o zi cat mai racoroasa !
pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Salutare si de la noi ! Ne mai primiti?

Ce dor mi-a fost de voi !
Deci,cum am scris mai demult noi am fost plecati la socrii la Brai;la si dupa aceea am tras o fuga pana la mare !!!!
A fost superrrr!!!
Am fost in Mamaia ! cand am plecat noi era f cald dar cat am stat noi pe acolo s-a mai stricat vremea ,lucru care mie mi-a convenit ca am putut sta mai mult timp afara cu ANDREI.La Mamaia s-a facut o pasarela de e plaja spre largul marii ,are vreo aprox 500m ,acolo ne-am plimbat eu si cu ANDREI ,aerosoli la greu ,ne-am plimbat cu vaporul 35 ron de persoana ,o ora jumate ,am fost la DELFINARIU ,50 ron de persoana ,am fost la circ 35 ron de persoana , la circ ne-a placut ,la celelalte 2 nu prea s-au meritat banii,si am fost si in parcul de distractii din Mamaia sat unde ne-am dat impreuna cu ANDREI intr-o roata mareee ,10 ron de persoana ,am zis si preturile pt cine urmeaza sa mearga la mare .
Am carat oala ,mixer, legume dar ne-am descurcat
scriu mai acusi ca s-a trezit bebe

Mergi la inceput