Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Caldura mare

Si noi cred ca suntem in plin puseu, oare o fi puseu la 39-40 sap?
Mananca mai mult si sta la san daca se poate toate ziua, culmea e ca chiar suge nu doar de alint.

Lena sa va fie de bine balaceala, mergeti de 2 ori/sapt la piscina, va descurcati numai voi 2 sau vine si tati?
Am inteles ca la prima sedinta ati fost 3 in piscina,eu am specificat ca vreau singura

Ieri i-am dat iaurt de capra si a papat , a fost ok, azi ii dau galbenus de ou, am emotii, sper sa fie totul bine si sa putem continua.

Corina sa va fie si voua de bine balaceala, poti cauta o piscina privata, gen La paya sau Golden Stone sau ce-o mai fi nou in oras,cica este o plaja gen Purcica particulara:D.

Oiyoy pe caldurile astea nici noi nu prea papam, saraci bebei nici ei nu prea papa, apoi unde sunteti voi e si umezeala si caldura e mai insuportabila, cel putin mie asa mi se pare de fiecare data cand mergeam.

O zi racoroasa, visez deja la nori pufosi de ploaie, oare pe cand?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Fetele voi ati citit asta?

http://www.bzi.ro/sotul-tinerei-care-a-murit-sub-ochii-medicilor-face-dezvaluiri-uluitoare-298751

Eu am vazut doar ceva la tv dar am uitat sa mai caut si in presa, trist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

CLAU, plaja particulara noua..cred ca e cea de la ciric,nu se deschisese inca cand am fost pe acolo la plimbare acu vreo luna. eu vreau sa fie spatiu larg si safe,ea nu sta locului mult si sa nu trebuiasca sa sar la 2 min. ca se loveste/cade/mananca nush ce de pe jos .ai sa vezi cum e . la strand era f bine aseara,nici f inghesuiala,si a avut loc sa umble ok pe unde a vrut .o mai pandeam sa nu guste pietricelele sau sa nu se duca pe patura altuia .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

AMiaza si de la noi :)

Noi am pus AC si e bineeee
Dimineata am fost sa caut rochie, am gasit ceva dragut...trebuie ajustat si costa 699

Claudia, nu stiam ca pot specifica asta, desi am observat ca daca sunt altii e mai fun pentru ea, doar sa nu planga :)
Singure, no way... nu stiu ce facem dupa ce pleaca bunicul...
ca ea plange cand o scot k e obosita si infometata si etc....
am profitat acum ca e bunicul si am mers de doua ori, asa o sa mergem o data pe sapt cred.
Claudia ai facut tu iaurtul din lapte de capra?
cat il tii la frigider dupa ce se prinde? e valabil si pt iaurt din lapte de vaca?

Vai, am citit si eu :((( oribil



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena dar de ce musai rochia sa fie si ptr alaptat?
ca si eu am nunta peste 2 sapt si merg sa caut rochie, dar David e mare (asa vreau eu sa cred ca la cum sta cu in gura tooata ziua,ma si vad la nunta nasa cu tzitzi in vant si eu am buget, nu vreau sa depasesc, mai bine mai iau o jucarie
Pe unde ai umblat dupa rochite? ca eu vreau la Mall, Felicia si sper sa gasesc sa nu ma duc la Pallas, Moldova ,Hala....sau prin Alexandru sunt cateva boutiquri cu haine faine si preturi decente

Cu iaurtul e cam asa faza....i-am dat de ala bio din Carefour, de asta home made vineri iau laptic si fac, pai cat sa-l tin ,habar nu am , 2-3 zile sau chiar 4, poate ne spune Corina sau Dada ca ele fac si dau la bebeline.

Inca o intrebare Lena, vazusi pe FB in pozele lui Maia ceva de construit, acum intrebare, de unde le luasi din Iasi sau net, si cum e materialul dur sau mai molicic? (vreau si eu ca ce-am vazut prin magazine nu-mi place).

Corina ce vrei tu suna a mare, plaja privata, numai voi pe-un sezlong , daca se poate si singuri pe toata plaja...visez nu-i asa??





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, pai eu ma duc cu pitica, nici nu a intrat in discutie sa mergem fara si ea seara are program de tzitzi, pana adoarme, deci sincer habar nu am cum o sa fie, oricum vreau sa am o rochie pe care sa nu o tb sa o dezbrac pentru a alapta :)))

Azi dimineata am fost la palas, la nissa vazusi rochia faina, dar acum m-a lovit ca dupa ce se reabsorb sanii o sa imi fie mare, deci sigur nu investesc mult :))))
am mai intrat la casa vanda, motivi, si inca vreo 2 magazine k la 11 30 aveam programare la medic si pitica vroia doar la mine in brate :D

am fost si la felicia dar doar am aruncat priviri... nu am gasit nimic sa merite probat :D
Ai grija ca iaurtul de capra bio de la carefour contine pectina parca si inca vreo cateva chestii "deosebite"

lego din poze este luat de la palas, asta e http://www.toyz.ro/cuburi-si-blocuri/clementoni/clemmy-set-20-de-cuburi-moi/ nu stiu exact cum se numeste magazinul dar are multe jucarii lego
sunt moi si super faine de rontait, Maia sta toata ziua cu ele in gura. au un parfum destul de puternic dar se duce repede (scrie ca este facut din mat nontoxice)



apropo, cand am fost prima data in palas vazusi un magazin vanilla colors si credeam ca e din afara si au scoruri de nu stii ce e cu tine, azi scria reduceri si am intrat, e o firma din iasi, aveau rochitele superbe si la 35 ron. (iak le=am facut si reclama :D)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Lena , pe unde prin Pallas si cum se cheama magazinul de jucarii.

Pai si David seara ca sa adoarma are tot program de tzitzi, am luat camera ptr el si buni, ca de noi suntem nasi, daca eram doar nuntasi era muult mai simplu,veneam tarziu si plecam devreme

A facut alergie la ou si ieri, dar de intensitate mica, i-a trecut in 10 min dupa Ca.

Lena da pectina contin o gramada de fructe, merele portocalele......offf,maine facem ecologic...voi cum stati cu papa? Cum o sa procedezi in wkend?

Mamici am si eu nevoie de un sfat..David e in perioada cand se ridica de tot ce apuca, imi este asa de frica sa nu cada, voi cum procedati? In patut tot asa, mi-e frica sa nu cada sa nu se loveasca cu capul....deja tot ce e la nivelul lui e o provocare ...a si ce e mai important, numai pe varfuri ,mamicile cu bebici mergatori niste sfaturi please

Doamne e groaznic de cald.....va doresc numai racoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Katy?
Iulia?

Claudia, numai noi vb ?
Ne mutam pe mess? :P
Pai e la nivelul 0, nu stiu cum se numeste :( dar il gasesti tu... sunt vreo 2 maxim pe acel nivel (nu e acolo unde este cts corner si multe jucarii din lemn)
In weekend o sa ii dau fructe proaspete si de legume vad, probabil fierte si bucatele. Azi manca dintr-o nectarina de sareau capacele :)))

Voi mai mergeti la piscina? ati inceput sa inotati singuri?
ieri Maia a alunecat in cadita si a intrat cu gurita in apa si a scos foarte frumos apa, la fel ca la piscina.

Legat de mergareti, la fel face si Maiasi pana nu se urca nu se lasa, acum incearca sa stea singura in picioare si da drumu la manute si apoi cade in fundulet, dar face mai mult asa la tablia patului sau pe canapea (pentru ca virg cade pe moale in fundulet)
Eu o las sa escaladeze singura, ma asigura ca nu e in pericol, a cazut si mai cade, dar fiecare cazatura o face mai echilibrata, mai agera si mai cunoscatoare.
Eu merg pe principiu ca daca nu o las sa experimenteze si o prind din spate intotdeauna nu o sa stie sa se asigure si sa fie atenta.
Deci trebuie sa alungi frica si sa stai relaxata. Frica ta il influenteaza pe el
E normal sa stea pe varfuri dak vrea sa se ridice mai sus. Maia la inceput statea pe varfuri acum sta doar pe piciorus.
Daca ai dubii poti sa mergi la un ortoped, dar din cate stiu e normal sa stea in varfuri.

Eu de manute nu o tin sa mearga. O sa o las sa invete singura sa mearga :) o sa o tin doar de o manuta cand o sa aiba echilibru pus la punkt :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

michelle, cum esti? am vazut ca dpn e 3 iulie..probabil esti cu bb. te asteptam cu povestea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Simonik, eu cred ca presiunile astea din afara referitoare la diversificare si la orice trebuie ignorate. Cred ca in fond si la urma urmei mamele mai au si ceea ce se numeste instinct si simt cand e momentul sa introduca si altceva in alimentatia lui bebe. Iar daca mai au si un minim de informatie medicala, atunci e foarte bine.

Tudor al meu e destul de dezvoltat pentru varsta lui, a crescut mult in lungime si, mai nou se ridica in fundulet cand ma apuca de degete iar cand il pun pe burtica se impinge cupicioarele pana se deplaseaza el macar un pic acolo, cat sa aiba satisfactie. Papa doar de la san si, desi am momente in care ma gandesc ca poate ar trebui sa ii dau si altceva mai devreme de 6 luni renunt imediat la idee cand vad cat de multumit e dupa ce il alaptez. Recunosc ca eu ii dau si apa din cand in cand. Stiu ca OMS recomanda exclusiv lapte matern pana la 6 luni, dar i-am dat ceai anticolici la un moment dat cand mi se parea ca il doare burtica si apoi, cand au fost caldurile alea mari acu vreo cateva saptamani i-am dat apa plata fiarta. Poate sa imi dea in cap OMS, dar eu asa am simtit, ca ii era sete si la san se enerva din cauza caladurii si tot asa... N-a patit nimic, i-am dat din biberon si cu toate astea n-a refuzat sanul dupa aceea. Sunt de acord cu studiile si cu progresul medicinei, insa pun pariu ca peste 20 de ani OMS va avea cu totul alte indicatii si sfaturi, asa cum cu 30 de ani in urma era bun ceea ce nu mai este acuma. Eu zic ca putina procesare a informatiei si adaptare la nevoile personale e varianta cea mai buna de supravietuire in lumea in care traim.

Acuma de vreo cateva zile stau la ai mei la tara si deja m-am procopsit cu intrebari de genul „dar cand incepi sa-i dai si altceva de mancare?” si cu sfaturi de ici de colo pe care nu am de gand sa le bag in seama.

MElise


Multumesc frumos, Melise! Ai in totalitate dreptate si fiecare face cum simte k e mai bn pt pruncul sau. M-a batut gandul sa incep sa-i dau cate un fruct ceva dar am renuntat la ideea asta pana cand nu face 6 luni.

Dariusik al meu sta toata ziua pe burtik, doarme numai pe burtik si chiar si noapte in patut. La inceput am stat stresata cateva nopti si tot il intorceam inapoi pe spate dar acum dak vad k numai asa ii place si stie sa stea cu capusorul pe o parte sa respire il las in pace:D
Mamici voi ce mai faceti k sa scapati de caldura?
Noi ne-am gandit sa mergem sapt viitoare cateva zile la mare. Sper sa fie oky.

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput