Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pentru interesati cateva info utile

despre febra
http://adelle.ro/febra-linia-de-aparare-a-corpului-impotriva-bolii/

despre combinatii nesantoase si sanatoase
http://www.vindecator.com/cum-combinam-corect-alimentele-la-o-masa/
"7. Nu combinam fructele acide cu cele dulci in acelasi timp.

Cele acide (portocala, marul,fructele de padure etc) se pot combina intre ele insa cele dulci se consuma un singur fel odata.(doar banane sau doar pere etc.)"

Desi aici http://diversificare.ro/alimente/2011/12/cum-este-bine-sa-combinam-alimentele/ spune ca e ok sa combinam mere cu pere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata cu o cafeluta!
cine vine la intalnire azi in botanica la foisor,ora 18?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Are cineva sursa de lapte de capra si/sau de vaca la care sa dea share?


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



cred ca eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hei, cum a fost la munte Claudia?

De vaca am gasit. De capra sursa? :)
Pentru iaurt din lapte de tara cat timp fierbeti laptele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza la toata lumea

Ma gandeam ca am ceva de recuperat....

La munte am avut cate minusuri tot atatea plusuri, se pare ca au fost mai multe minusuri asa ca am venit acasa dupa o saptamana.

A fost frumos daca nu mentionam sumedenia de gaze si tot neamul lor, iesirea celor doi incisivi laterali de jos, peste toate ne-am pricopsit si cu o frica de abandon de-mi vine sa-mi iau campii, o capusa pe sanul lui mami, na ce sa zic chestii de iarba .....

Cat despre laptele de vaca nu-s ce sa zic, noua nu ne prieste, am pus in laptele de cumparat o lingura de iaurt sa fac iaurtul si a facut bube....cat despre asta de capra e cineva care are ferma si o sa-mi fac abonament,o mamica in parc il stie pe dl respectiv si e ok.

Am ratat intalnirea si de aseara, pana am intrat eu sa citesc era trecut de 19, data viitoare sper sa nu o mai ratez

Fug sa fac aprovizionarea ca e gol frigiderul si acusi tumpi vrea gustarea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

lapte de capra eu i-au de la un domn din piata chirila, tatarasi, care vine la piata cu sticlele NOI ,cumparate, de 1 litru si le tine in geanta speciala la rece.eu am aluat a 4a oara de la el, sambata 3litri, si e f ok. 4 lei litru. sambata am negociat oleak-3 litri la 10lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Simonik, eu cred ca presiunile astea din afara referitoare la diversificare si la orice trebuie ignorate. Cred ca in fond si la urma urmei mamele mai au si ceea ce se numeste instinct si simt cand e momentul sa introduca si altceva in alimentatia lui bebe. Iar daca mai au si un minim de informatie medicala, atunci e foarte bine.

Tudor al meu e destul de dezvoltat pentru varsta lui, a crescut mult in lungime si, mai nou se ridica in fundulet cand ma apuca de degete iar cand il pun pe burtica se impinge cupicioarele pana se deplaseaza el macar un pic acolo, cat sa aiba satisfactie. Papa doar de la san si, desi am momente in care ma gandesc ca poate ar trebui sa ii dau si altceva mai devreme de 6 luni renunt imediat la idee cand vad cat de multumit e dupa ce il alaptez. Recunosc ca eu ii dau si apa din cand in cand. Stiu ca OMS recomanda exclusiv lapte matern pana la 6 luni, dar i-am dat ceai anticolici la un moment dat cand mi se parea ca il doare burtica si apoi, cand au fost caldurile alea mari acu vreo cateva saptamani i-am dat apa plata fiarta. Poate sa imi dea in cap OMS, dar eu asa am simtit, ca ii era sete si la san se enerva din cauza caladurii si tot asa... N-a patit nimic, i-am dat din biberon si cu toate astea n-a refuzat sanul dupa aceea. Sunt de acord cu studiile si cu progresul medicinei, insa pun pariu ca peste 20 de ani OMS va avea cu totul alte indicatii si sfaturi, asa cum cu 30 de ani in urma era bun ceea ce nu mai este acuma. Eu zic ca putina procesare a informatiei si adaptare la nevoile personale e varianta cea mai buna de supravietuire in lumea in care traim.

Acuma de vreo cateva zile stau la ai mei la tara si deja m-am procopsit cu intrebari de genul „dar cand incepi sa-i dai si altceva de mancare?” si cu sfaturi de ici de colo pe care nu am de gand sa le bag in seama.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare,

Claudia bine ati revenit, noi sambata o zbughim la sinaia, sper sa fie ok :)

Am facut iaurt si a iesit cam acrut? e ok. Maia a mancat cu placere, dar i-am dat cateva varfuri de lingurita :D

Mersic Cori, o sa iau neaparat.

Eu am avut noroc ca nu m-a batut nimeni la cap cu diversificarea. Mai intreba soacra, dar ii spuneam k dupa vaccinul de 6 luni :))) care l-am facut la 7 luni aproape :P

Azi am fost la balaceala si a fost super bine la inceput, dar pe la sf era deja somnorici si infometata, ea se trezeste la 9 si pe la 10, 10:30 deja incepe sa fie suparici. Nici nu stiu cand as putea sa o duc la alta ora :(
Joi mergem la 9 30 :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

noi am venit mai devreme de la strand, am stat de pe la 6.30.vroiam sa tin gaza dezbracata la soare ,sa faca si vit d, sa se bronzeze...nu stiam unde sa o duc sa fie si safe,ma refer nu trotuar,ciment sau iarba, sa pot sta si eu linistita cat de cat. a fost placut, nu am bagat-o in apa,s-a jucat cu galetusa in nisip,s-a murdarit ca un purcelus,ne-am dat in invartitoare si mult alergat .tati s-a balagit maxim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

buna!toate mamicile sunt plecate?parca era o burtica care trebuia s nasca zilele astea,nu?
Am fost si noi duminica la mare.eu m-am inrosit ca un domn tractorist, pt ca mereu dupa fetita nu am stat organizat la soare.bebe a stat doar sub umbrela, nu-i place nisipul, am bagat-o in apa de vreo2-3 ori intr-un colac ce avea o panza in mijloc.fata statea turceste cu galetusa de apa si noi in jurul ei.a dormit de vreo 2ori cate jum ora.in ultimele zile nu prea mananca dincauza caldurii si a dintilor.azi am plans de suparare...n-a mancat nimik pana seara la 6-7 cand a vrut o banana, aproape, si niste paste.in rest..apa si ceai

Mergi la inceput