Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

mersi mult simonik de gandurile bune! Sa-i fie cresterea usoara in continuare feciorasului tau!si daca tot ii merge bine de ce sa incepi diversificarea?cred ca mamicile de pe aici sunt deacord cu mine cand zic ca ai putea sa continui alaptatul vreo 2 luni si pe urma sa incepi diversificarea, acum poti sa conservi legumele si fructele proaspete, dintre cele mai diverse, pt la iarna cand veti fi in plin proces de degustari de mancarici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KATY_28 spune:


LA MULTE LUNITE:
Edward-Flavius de mami Shoshonik
Tudor Stefande de mami Stefana
Estela de mami madline82
Estera Elena de mami gravidacori
Darius Ioan de mami diamaria2

Salutare si de la noi.Frumoase foto cu mamicile si bebeii in parc, pacat ca nu putem ajunge si noi.
Cam greu cu intratul pe forum la mine caci am un bebe foarte activ care-mi solicita toata ziua.
Simonik eu am inceput cu suculet si pireuas de mar dat prin razatoarea de sticla dupa trei zile am pus si babana.Apoi am facut supica din patrunjel, pastarnac, morcov,telina(radacinoase)si i-am dat doar zeama.
Diversificarea am inceput-o la 6 luni si jumatate mai in forta.

Sunt reduceri la Carefour de 50% confectii copii, femei. barbati
30% fa toata gama de gonflabile
Am luat set de mingi 6.5 cm diametru 100 buc , (nu sunt din plastic dur, ci molcute) cu 37 lei, in loc de 52.50 , pentru mamicile interesate.
Pup si o zi buna la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

mersi mult simonik de gandurile bune! Sa-i fie cresterea usoara in continuare feciorasului tau!si daca tot ii merge bine de ce sa incepi diversificarea?cred ca mamicile de pe aici sunt deacord cu mine cand zic ca ai putea sa continui alaptatul vreo 2 luni si pe urma sa incepi diversificarea, acum poti sa conservi legumele si fructele proaspete, dintre cele mai diverse, pt la iarna cand veti fi in plin proces de degustari de mancarici.


www.facebook.com/media/set/?set=a.216246255109770.54840.100001731918897&type=1&l=2e8787e5b1" target="_blank">Poze Claudia


Pai asa mi-a zis dr pediatru. Bb oricum ink se satura cu laptele de la san dar am sa incerc sa-i dau cate un pik de suculetz si mancarea propriu zisa am sa o incep de pe la 5 luni juma-6 luni .
Vreau sa vad dak ii place si altceva in afara de laptic.

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonik21

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

mersi mult simonik de gandurile bune! Sa-i fie cresterea usoara in continuare feciorasului tau!si daca tot ii merge bine de ce sa incepi diversificarea?cred ca mamicile de pe aici sunt deacord cu mine cand zic ca ai putea sa continui alaptatul vreo 2 luni si pe urma sa incepi diversificarea, acum poti sa conservi legumele si fructele proaspete, dintre cele mai diverse, pt la iarna cand veti fi in plin proces de degustari de mancarici.


www.facebook.com/media/set/?set=a.216246255109770.54840.100001731918897&type=1&l=2e8787e5b1" target="_blank">Poze Claudia


Pai asa mi-a zis dr pediatru. Bb oricum ink se satura cu laptele de la san dar am sa incerc sa-i dau cate un pik de suculetz si mancarea propriu zisa am sa o incep de pe la 5 luni juma-6 luni .
Vreau sa vad dak ii place si altceva in afara de laptic.

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012


OMS recomanda alaptarea exclusiva pana la 6 luni, fara apa sau orice altceva. Ce bine ar fi ca medicii din Ro sa de informeze... si sa tina cont de studiile medicaler care stau la baza aceste recomandari. Sistemul digestiv al copilului este foarte freagil. Abia a trecut perioada de colici.... e o intreaga poveste. medicii astai se incapataneaza sa se ia dupa studiile de acum 30 de ani de care stiu ei din facultate. Pai , din generatia noastra, cati sunt la varste tinere cu obezitate, cati au probleme digestove???? etc, etc. Oare choiar le e greu sa puna mana pe un studiu actual??????
Si da, 1 lingura de suc face rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

mersi SIMONIK DE URARE. am citit undeva ca daca greutatea copilului iese sau e sub grafic cu 500-700 grame e normal.e bine sa stiu asta
cu diversificarea..eu as sta linistita..si m-as bucura in continuare de liniste si placerea alaptatului.vei avea destul timp sa ii dai, nu strica ceva care decurge minunat doar de curiozitate. pare necesara trecerea la capitolul acesta?stii semnele nu?dar daca el se satura si sunteti f bine asa e pacat sa intervii .eu urasc diversificarea,si acum la 1 an abia daca pune gura pe mancare.laptele meu a crescut-o binisor ,contrar opiniilor altora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui gravidacori

mersi SIMONIK DE URARE. am citit undeva ca daca greutatea copilului iese sau e sub grafic cu 500-700 grame e normal.e bine sa stiu asta
cu diversificarea..eu as sta linistita..si m-as bucura in continuare de liniste si placerea alaptatului.vei avea destul timp sa ii dai, nu strica ceva care decurge minunat doar de curiozitate. pare necesara trecerea la capitolul acesta?stii semnele nu?dar daca el se satura si sunteti f bine asa e pacat sa intervii .eu urasc diversificarea,si acum la 1 an abia daca pune gura pe mancare.laptele meu a crescut-o binisor ,contrar opiniilor altora

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Multumesc pt sfaturi. Inseamna ca am terminat-o si cu "diversificare" pt un moment. Asa aveam si eu de gand de pe la 6 luni dar nah sunt doctorii si doctori.

P.s. am adaugat cateva poze de la cumatria lui Dariusik

Mami fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Simonik, noi la 7 luni am inceput :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

invitatie la informare, in atentiaa mamicilor de fetite (si nu numai) ,dati o cautare pe net: coalescenta labiilor mici la fetite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Are cineva sursa de lapte de capra si/sau de vaca la care sa dea share?

Mergi la inceput