Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia eu ii dau intotdeauna iaurtul din frigider :D
Sigur nu de la acest lucru a facut rosu in gat

Cori, pana intr-un an e ok ou crud? e riscant, nu?

Ma gandeam acum. MEdicul mi-a prescris instant fier, nici macar nu s-a sinchisit sa imi spuna sa ii ofer o alimentatie bogata in fier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

info http://sanatate.findtalk.biz/t1260-albastrul-de-metil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

lena, am citit despre mamici car au dat ou crud ,1/zi in pireu/lapte la bb sub 1 an.
in alte surse nu am gasit sub 1 an.inca cercetez.
oricum,nu mai aveti mult pana acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Si eu la un momendat am vrut sa dau ou de prepelita, v-am intrebat, eu vroiam sa-l dau din prisma faptului ca citisem ca ar fi nonalergen, dar dupa sapaturi am aflat ca e la fel de alergen...asa ca m-am lasat ,oricum noi la cap ou stam prost tare

Lena eu la AC ridic manual trapa mai sus si bate aerul in tavan si golanashul umbla in voie,e precum ppisicile,ele trag la cald el la rece, cat despre iaurt dat din frigider am reticiente eu personal, ma gandesc de ce sa-si consume organismul lui energia sa-l incalzeasca daca pot eu,apoi mai stiu si cazuri de astea de autocalire cu iaurt din frigider din care au rezultat niste pneumonii de toata frumusetea, asa ca eu il 'calesc' cu hainute putine ,talpici goale,2-3 stropi de ploaue, talpici goale pe iarba,chestii soft zic eu...plus stresul meu ca mai ajunge si pe gresie

Corina ai sursa de oua de prepelita??? cica in piatza la 2 baieti duminica este cineva"de incredere".

Iulia, Lena ca tot uit, mai au copilasii DA? eu ma gandesc ca ati scapat

Lena cant de Fe buna au semintele de chia, si date macinate cateva/sapt sunt mai mult decat ok, e buna si sfacla, noi de la 7 luni o avem in meniu,pana sapt trecuta bea sucul fara probleme, aku iaca s-a plicti si-l refuza
info chia: http://totmai.ro/retete/bauturi-raw/dupa-sarbatori-dati-iama-in-semintele-de-chia

Ce mai papa copii vostri, ca la noi e o zi da/una ba, plus ca acu daca i se pune pata pe TITI,pana nu abtine e JALE, in concluzie avem titi si inainte si dupa masa si la cerere, nu-i place pepenele deloc(ros/galben), ce ne mai distram cu mar,para,prun,caise,ca de restul sa nu auda
Vb de ficatel, de unde il luati?? ca i-as da si eu, si as incerca si pestele, cica e bun dar trebuie cautat sa scrie din ocean nu de acvacultura si inghetat doar cu apa, nimic altceva.

Am scris o gramada, eu propun un team building seara in parc , eu am timp de scris ca doarme tzumpi de la ora 14.30

Cu papucei tikki va impacati? eu ii consider o pierdere de bani, nu-i folosim deloc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

info http://sanatate.findtalk.biz/t1260-albastrul-de-metil


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Eu urasc chestia asta din copilarie, nici daca ar fi singurul produs cu care m-as vindeca nu l-as folosi, bunicile mele il foloseau sa-si faca parul albastru, asta e,parca,daca nu scuze de erata..

Da ti-a fost recomandat??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

clau, din gama semintelor, caju contin cel mai mult fier.
da, din piata chirila iau ouale ,apropo de DA, ca mi-ai amintit ,zicea o mamica pe un forum ca a scapat de ea cu ouale astea.poti incerca, sa nu mergi pe ce a zis cutare,fiecare copil e diferit.incerci, testezi, vezi care-i treaba..
sfecla mai mananca si a mea,ca inrest..sa nu auda dde carne,ficat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Claudia, o sa incerc si eu cu trapa, dar nu e aceasta cauza cred... ca AC-ul e in dormitor dar noi stam in living.
Legat de organims care incalzeste iaurtul ai dreptate... si totusi nu cred ca se face pneumonie de la alimente reci...

Noi nu mai avem DA de 2 ori au fost mai nasoale bubitele, ultima data avea 5 luni cred.
Eu ficatel inca nu i-am dat, nici peste ca nu stiu o sursa buna.
Parerea mea este decat sa ii dau ceva nasol mai bine nu ii dau deloc... cel putin deocamdata cat e atat de finut sistemul digestiv & Co
Noi papam cam asa:
in fiecare zi piure din: dovlecel, rad patrunjel si pastarnac si telina, ardei, rosii, ceapa, cartof uneori, morcovel +ou sau carne
ii dau fructe: prune, piersici, mere, pere, caise, afine si cam atat.
mananca rosii ii plac foarte mult
a... mai pun quinoa in piure din cand in cand.
si papam si iaurt

Mie mi-a spus o prietena ca daca am oua din sursa de incredere sa ii dau galbenus proaspat pentru fier... si as incerca... ma mai gandesc.

as incerca sa ii fac ardei umpluti si poate ciorba de perisoare :D sa vad cum ma organizez.

Eu tikki inca nu i-am bagat in uz, dar simt ca au fost o investitie proasta. totusi sper ca l-a iarna prin casa o sa fie utili :P vedem.


Cori, caju se poate da la pitici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!1

Sunt chiora de somn,David s-a trezit la ora 5 si a adormit acum pe la 7.30 cand era perfect de iesit afara.

Ce mi-a trecut mie prin cap, ca sursa sigura la oua,pui de tara e tare greu de gasit, ca degeaba se jura nea omu ca e crescuta gaina alergand prin curte daca el se duce la magazinul de nutreturi(sau cum s-o chema) si ia furaje de ale cu hormoni, ca de gaina sau curcanul sa fie gras si sa faca multe oute.
Mama mea da doar boabe de porumb la gaini, dar D face alergie la galbenusul super eco a lui buni , asa ca am aflat ca in sat la buni si-a facut cineva afacere cu prepelite si am pus-o sa sune sa vada cu ce hraneste prepelitele,ca daca la da doar boabe ma bag si eu pe cura cu ou de prepelita, ca astea din oras sigur is indopate cu furaje aditivate.

Nici noi nu mai avem DA,sunt asa happy, la noi cauza a fost alergica....cat despre peste, ar trebui dat ptr aportul de acizi grasi omega 3,bun ptr dezvoltarea creierului,stiu ca omega 3 se gaseste si in alte surse, dar si asta e divizat, iar partea care e buna ptr creier doar in peste se afla,si care e oceanic, da unde gasim noi la Iasul asta,plus somon dar nu de cultura?

Feciorasu meu e "borsar" inrait, sau supar ca inca nu am adaugat bors in supecile lui.
Si noi papam pui,curcan si vita, vreau sa zic ca legume cu vita e cea mai dementiala combinatie din toate, apoi piureuasuri din cam aceleasi legume cu b de capra/vaci.
Cica ou e bun de combinat cu cartoful, explicatia ar fi ca amidonul din cartof ajuta la o fixare mai buna a Fe si a ce mai contine galbenusul.

Fug la bucatarie sa profit de racoare si sa gatesc ceva ptr astazi.

O zi frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

neata
LENA, caju e ok pt bb dupa 1 an,sub forma de pateu,este reteta pe diversificare.ro.
sfecla rosie nu papa MAIA?are fier destul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Neata mamici si burtici!

Noi am lipsit in weekend, am fost la munte. Tot canicula si pe acolo, dar seara si dimineata racoare, foarte fain. Lui Tudor i-a iesit primult dintisor!!! Si fara scandal prea mare, fara febra... Si cred ca si al doilea vine acus acus... Sotul meu m-a innebunit de cap sa ii luam gel pentru dureri, am luat pana la urma de gura lui, ca sa avem in casa, preventiv.... dar nu l-am folosit. Si sper sa nu fie nevoie sa-l folosesc.

casandralin eu stau foarte aproape de Arcadia momentan, nu stiu vreo pensiune prin zona, din pacate... Arcadia e plasata cumva intre cartiere cam marginase ale Iasului, deci aproape, aproape nu cred sa fie vreun motel / pensiune... dar cred ca poti gasi in alta zona a Iasului... Orasul nu e chiar asa de mare incat sa nu poti ajunge rapid dintr-o parte in alta... Cand ai nevoie de cazare?

MElise

Mergi la inceput