Nasterea la Arcadia - Iasi (41)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata,

eu m-am trezit la 6 nesilita de nimeni
am pus carnita Maiei la fiert k e de tara si fierb vreo 3h la ea.

Cori, i-am dat teri prima data suc de sfecla si morcov si i-a placut.

Am fost azi in ppiata Nicolina si am luat si mure, si catina si afine. I'm happy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

buna seara la fete !
Vad ca discutati despre oua de prepelita ,eu sunt cam reticienta ,nu dati cu rosii !
Claudia semintele de chia ce mai sunt si de unde se pot procura ?
LENA crede ca trebuie sa vin si eu o fuga la piata la voi ca in ALEXANDRU nu am vazut nici mure ,nici afine ,nici catina ,cum i le dai ? mixate ?
MElise felicitari pt primul dintoc ,asa a fost si la noi ,fara febra ,fara scaune rele ,putin maraici .
Papuceii de la tikki nici noi nu i-am bagat in functiune ,chestia e ca ANDREI are un piciorus mic si nu-i gasesc papucei cu talpa tare pe marimea lui ,afara pe caldurile astea l-am scos in piciorutele goale
Legat de DA ,la noi nu am trecut hopul de tot ,mi-a mai facut reactie cand i-am pus rosii in mancarea lui sau cand am mancat eu ciocolata cu alune ,banuiesc ca alunele sunt de vina .
Azi am fost la anlize ,fierul este tot sub limita inferioara ,putin mai mult ca acum 2 luni dar tot mic ,si i-am dat picaturi cu Fe 15 pic /zi ,mananca carnita ,iar o data la 3-4 zile ii pun cate un galbenus de ou ,cand e ziua cu ou il adaug impreuna cu cartof normal sau cu cartof dulce ,acum am cumparat si quinoa sper sa ajute si asta cumva ,in rest ANDREI e un copil vioi si curios !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Neatza!!

Melise felicitari ptr dintoci,se pare ca avem copilasi din ce in ce mai precoci

Iulia o scoate voi la capat cu FE,cat despre ou de prepelita sunt mult mai sanatoase decat cele de gaina si cunosc o mamica in parc a carei fetita anemica de la nastere cu ou de prepelita a pus-o pe picioare si sunt si dr care recomanda...
Am dat si eu cda de 5 oua, duminica cred ca o sa le primesc

Andrei e finut precum o donsorica , al meu e tapaligos ,poarta 20si cum e grasun si pufos tre sa fie si latute incaltarile,prin urmare ne-am ales cu o pereche de sandala rosii

Ieri am avut o reusita,eu cu mine, sa va explic, i-am dat pepene galben si a papat asa frumos, fara sa se inece,eram si eu calma....incet incet papam si noi bucatele,nu ca ar avea D vreo problema, ma-sa sigur are.

Lena cum dai catina, sau mai bine zis e recomandata?
Bv lui Maia ca bea suc de sfecla,al meu l-a refuzat sapt trecuta,mai incercam sapt asta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Iulia, seminte chia gasesti pe net, ex. http://www.cosulbio.ro/cumpara/seminte-de-chia-1212827#

Claudia, catina e ok la bebe, inca nu i-am dat... o sa ii fac sau le zdrobesc cu lingura.
Maia nu a vrut sa bea nici cu lingurita nici din cana sucul de sfecla, dar a functionat paiul ;)

[LE] am facut aseara suc de morcov cu sfecla si am aruncat si o mana de catina pt vit C. a baut ft bine :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Olla ce fac mamicile?? si burticile

Noi ne pregatim sa mergem la o petrecere,o bebelina face 2 anisori si mergem cu David, o sa fie singurul golan si restul fetite

Corina sa stii ca si mei-ul contine Fe,noi din asta mai papam, i-am facut si lapte si i-a placut, ieri i-am facut pilaf de mei cu legume, dar am adaptat reteta ca nu aveam chef sa pun la cuptor pe caldurile astea :).

Eu sarbatoresc saptamana alaptarii acasa, scumpul meu e un vampiras, cand ma vede tre sa suga, incerc sa-i distrag atentia cu apa, jucarii, chestii dar nu reusesc decat sa-l enervez si sa urle, in final il las sa ma dezbrace, sa rada la tzutzi sa o suzeteze si gata, voi patiti asa?

Faza tare dimi, ma duc sa iau laptele de capra, pe banca langa dna cu laptele o femeie care cand aude ca cer lapte de capra zice:"vai mititelul[bb D in sling se hlizea] are tuse magaresca!",eu ma uit la ea si zic Nu, ea zice ca nu-i rusinos,apoi intra in descutie dna cu laptele si-i zice ca aku nu mai e ca pe vremuri,deja incepusera o discutie in contradictoriu,iar eu am facut stg'mprejur si dusa am fost

Va doresc un wk frumos si poate racoros!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

buna si de la noi!
Ca tot se vorbeste despre dermatita, cu parere de rau cred ca ne inscriem si noi in club.desi pediatra de-aici se incapataneazza sa zica ca e alergie la caldura eu incep sa cred tot mai tare ca e dermatita atopica.saptamana asta fata a avut un episod acut, starnit in urma spray-erii cu lapte de protectie solara, specil pt copii, fissan.sarmana de ea, dupa ce ca o dureau dintii, acum o mai manca si pielea.parca avea solziori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

oiyoy, chiar ma intrebam ce mai faceti,of era fain sa va 'auzim' de bine da' lasa ca trec toate .un pup pt a ta baby girl
clau , mersi de ideea cu meiul dar stii ca cerealele si lactatele sunt cam 'neprietenoase' cu fierul,ma ales la anemici,asa ca..pas o buna perioada la fainoase,cereale..etc. AM papat amundoua hrisca cu legume(s-a ajuns la concluzia ca nu e cereala) si ne-a placut.
dada, pe unde esti?in holiday?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns red_one spune:

Mamici care ati nascut la Arcadia, am o intrebare: pe langa onorariul medicului stiut (7-9mil, in functie de medic) ati mai contribuit cu ceva medicului? Adica sa-i puneti ceva in buzunar, ptr care sa nu-ti taie chitanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui red_one

Mamici care ati nascut la Arcadia, am o intrebare: pe langa onorariul medicului stiut (7-9mil, in functie de medic) ati mai contribuit cu ceva medicului? Adica sa-i puneti ceva in buzunar, ptr care sa nu-ti taie chitanta?

NUUU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

CE LINISTE E PE AICI !
Eu am mai distribuit cateva flaiere de la saptamana alaptarii ,bineinteles ca m-am lovit si de o mamica care a zis ca ea nu alapteaza ,am ramas tablou ,nu stiam cum sa reactionez ,am indemnat-o totusi sa pasteze hartia pe care i-am dat-o !
In alta ordine de idei am gasit si eu la mine in cartier un parculet cu leagane si l-am pus pe ANDREI dar nu a fost p[rea incantat ,bine ca era pe seara si era cam obosit ,mai incerc maine dimineata sa vad daca tot asa reactioneaza
I-am cumparat lui ANDREI hrisca si mei ,azi i-am dat hrisca pasata cu para si a papat ,maine o sa incerc cu mei
Voi ce mai faceti ca noi murim de cald si ...de dorul lui tati
la fete !

Mergi la inceput